Jump to content

Automatska svjetla


marconi444

Recommended Posts

Meni su svijetla tako radila kako ti želiš. Pri pokretanju motora se upale, a kad ugasiš motor i ona krepaju.

Tako mi senzor nije radio, pa sam otišao na servis i dečki su za par minuta isključili.

Sada svjetla rade kada ja želim ili kad ih senzor upali.

Senzor palim tako da dam kontakt i 2 x u 1sec upalim pozicije i ugasim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mafro

    28

  • usrmaatre

    26

  • mata73

    17

  • DraganST

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na moju veliku žalost iako imam senzor za  kišu na autu  i Clip automatska svjetla kod mene ne rade. Razlog je što nedostaje relej. Ima li itko ideju kako nabaviti taj relej? Vidio sam da se ugrađuje tamo negdje oko pretinca ispred suvozača.

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Isti problem, tj. pitanje imam i ja. Može li se namjestiti samo tako da kad staviš card unutra da se svijetla jednostavno upale, a kad izvadiš card (ili ugasiš motor) da se svijetla ugase. Dakle, ništa senzori, jednostavno automatsko paljenje i gašenje. Probao sam i ja ovo s lijevom ručkicom, ali ništa... Bio bih vrlo zahvalan ako netko ima iskustva s time... thnx, pozz

Sve ti ovisi o paketu opreme, odn. svaki paket je pratio odgovarajuće opremljeni UCH, za automatska svijetla, mislim, dodan je relej i dvije skretnice za automatska svijetla, a i s time ih treba aktivirati s Clip dijagnostikom.

@ usrmaatre, :dobroje: , brži si.

Edited by Mafro
Link to comment
Share on other sites

Moj na žalost nema taj relej i skretnice. Probao sam Clip-om uključiti automatska svjetla, ali prijavljuje mi grešku. Zna li tko kakav relej i skretnice idu? Isplati li ih se kupiti? Koliko koštaju. Postojale su dvije vrste UCH-a koje su se ugrađivale u lagune (bolji i lošiji). U moju je ugrađen bolji (podržava više funkcija), ali nije dodan taj relej. Inače kao OEM ima kupiti samo taj "bolji" UCH.

Link to comment
Share on other sites

Isti problem, tj. pitanje imam i ja. Može li se namjestiti samo tako da kad staviš card unutra da se svijetla jednostavno upale, a kad izvadiš card (ili ugasiš motor) da se svijetla ugase. Dakle, ništa senzori, jednostavno automatsko paljenje i gašenje. Probao sam i ja ovo s lijevom ručkicom, ali ništa... Bio bih vrlo zahvalan ako netko ima iskustva s time... thnx, pozz

mislim da je moj post bio na Twinga 2 kojeg sam tada posjedovao.

naime, kako mi je receno iz Renaulta, Twingo s paketom senzora za svijetla i kisu nije dolazio isti u HR i u primjerica Austriju.. Kod ta shema paljenja/gasenja automatskih svijetla ne funkcionira (barem nije na mom Twingu) pa su mi decki u servisu kako kolega mata73 spomenuo, iskljucili automatksa svijetal.. no kako sam se do tog trenutka naviknuo na automatska svijetla trazio sam ih da mi ih ipak ostave :D stavio sam si LED pozicije i prek dana se s njima vozio a po noci nisam vodio brigu. sve to iz razloga jer kad bih vozio clia, zaboravljao sam gasit svijetla kad bi izlazio iz auta (sva sreca zvucnom signalu).

senzori za kisu su meni osobno na twngu radili savrseno.. postoji regulacija osjetljivosti i s tim sam bio izuzetno zadovoljan.

dok kod scenica je druga prica, auto je iz 2004. ali se automatksa svijetla mogu ukljucit/iskljucit po vlastitom izboru. ili da gore non stop dok motor radi ili da se pale kad padne mrak ili primjerice udjem u tunel..

ne bih znao kako je na cliu, ali vjerujem da se u meganeu 3 i laguni 3 moze to regulirat po vlastitom izboru :) (naravno ovisno o opremi)

 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče skretnica, to su u stvari obične kratkospojnice, onak savijeni lim s nožicama, samo se ubode, slično osiguraču. Za relej nemam pojma koji je tip, pokušavao sam već nekoliko puta naći na netu, ali ništa. I provjeri u pretincu jel imaš ožičenje i mjesta za te releje.

Link to comment
Share on other sites

Moje je kupljen sa paketom vidljiosti i paketom udobnosti. Oba ukljucuju automatska svijetla i senzore za brisace. E sad za nase trziste je auto dosao izprogramiran da se uvijek pri paljenju auta pale i kratka svijetla kad je prekidac na nuli. Okretanjem istoga na sredinu dobio sam samo pozicije i naravno opet svijetla kad sam ga okrenio na rucno. Kad sam ugradio DRL htio sam da mi on gori preko dana a da se svijetla pale samo pri ulasku u tamniji prostor tj pri padanju mraka. Za to sam morao ici na novo reprogramiranje svijetala u servis jer mi opcija AUTO na rucici nije radila. Sjecam se Maminjinog bijelog R27 koji je dosao sa opcijom gdje je ta tipka odmah radila, no ne i kod mene. Bilo je malo patnje i isprobavanja sjecam se ali dobio sam sto sam trazio. Kad je opcija AUTO LIGHTS ACTIVATED onda se svijetla pale samo pri manjku svijetlosti, dakle tuneli, noc pa cak i oblano vrijeme i sl. Automatski se gase pri izlasku iz tunela i kad je dan. Kad su ugasena DRL mi radi 100%, dok kad se upale DRL se automatski smanji na 50%. U principu svijetla vise ni nepratim jer se sve odvija automatski. Naravno tipku AUTO mogu i ugasiti i onda ručno palim i gasim svijetla.

 

Senzor za kisu je druga stvar. Radi dobro, kad ti kamion nabaci vodu na sajbu odmah se brzo upale i obave posao. No one kapljice ama bas nista nekuzim. Neznam jer se i to treba programirat, ali meni su uvijek na sitnim kapljicama i stavio ja taj krug na najvise ili najmanje isto se pale. Okretanjem kruga mogu upaliti brisace da nemoram povlaciti rucicu tipa ako je nesto na sajbi i sl.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče skretnica, to su u stvari obične kratkospojnice, onak savijeni lim s nožicama, samo se ubode, slično osiguraču. Za relej nemam pojma koji je tip, pokušavao sam već nekoliko puta naći na netu, ali ništa. I provjeri u pretincu jel imaš ožičenje i mjesta za te releje.

Mislim da bi trebalo biti jer na Clip-u ima opcija za uključit, ali mi javlja grešku kad uključim tu opciju. Vjerojatno zbog toga što detektira otvoreni strujni krug pošto nema releja i kratkospojnika. Pogledat ću dali postoji instalacija.

Link to comment
Share on other sites

Na moju veliku žalost iako imam senzor za  kišu na autu  i Clip automatska svjetla kod mene ne rade. Razlog je što nedostaje relej. Ima li itko ideju kako nabaviti taj relej? Vidio sam da se ugrađuje tamo negdje oko pretinca ispred suvozača.

 

Senzor za kišu? Laguna 2 to ima? Postoji li negdje tablica u kojoj piše koja sve oprema je sadržana u kojem paketu? Imam expression, prelistao sam driver handbook ali tamo ništa ne piše i paketima opreme, tamo samo postoje postupanja za sustave sa senzorima i za sustave bez...

Link to comment
Share on other sites

Postoji,i ja to imam na svojoj. Imam i zatamnjivanje retrovizora u slučaju zasljepljivanja (initiale). Neke lagune2 phase1 imaju i senzor za automatska svjetla(2004). Moj je stariji tip senzora (pravokutni oblik) dok su oni noviji okruglog oblika.

Link to comment
Share on other sites

Senzor za kišu? Laguna 2 to ima? Postoji li negdje tablica u kojoj piše koja sve oprema je sadržana u kojem paketu? Imam expression, prelistao sam driver handbook ali tamo ništa ne piše i paketima opreme, tamo samo postoje postupanja za sustave sa senzorima i za sustave bez...

 

Ako na gornjem rubu vjetrobrana kod unutarnjeg retrovizora imaš ovako nešto, onda imaš i senzor za kišu.

 

post-10375-0-53947500-1391333247_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Moj senzor nije ovakav nego stariji(pravokutni tip) koji po noći svjetli narančasto. Ovo je noviji tip senzora koji ima integriran i senzor za dnevno svjetlo(automatsko paljenje svjetala kad padne noć). Takav tip senzora počeo se ugrađivati od 10 mj. 2003

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Tvoj je onda radioaktivan kad svijetli :smile:

 

sad me podsjetilo na onu scenu iz Top Lista Nadrealista: "ova voda nije radioaktivna, ona je malo radioaktivna". :D

Link to comment
Share on other sites

Malo sam se zabavio time, što se mene tiče, mogu zaboraviti cijelu priču s automatskim svijetlima, barem mislim :) .

Što se tiče kratkospojnika, mislim da su to ova dva sa prve slike (u usporedbi s onim što je na slici u Dialogysu), na drugoj ih nema.

 

post-11736-0-38574500-1391340316_thumb.j   post-11736-0-00357700-1391340358_thumb.j

 

E sad releji, ovako izgleda ta razvodna u pretincu. Smještena je s gornje strane, ispod obloge pretinca, desno od filtera kabine i vent. Kod mene nema ovog plavog dijela (grijana sjedala) i to je ok, a u bijelom su žice samo za jedan relej, koji i je tamo (stop svijetla). U mom slučaju, nema žica nema svijetla.

 

post-11736-0-17305600-1391340720_thumb.j

 

Ovo su funkcije pojedinih releja u pretincu.

 

post-11736-0-23802600-1391340974_thumb.j

 

E sad, što me malo zbunjuje. Dialogys navodi, za ožičenje, da ovisi o modelu, zadnja slika je iz Autodate, engleska verzija i već nekoliko puta me krivo navodila. Konkretno, po njoj su relej i osigurači zadnjih podizača također u pretincu.

Sljedeće, treća slika te razvodne. Ne vjerujem da model, koji ima grijana sjedala i pranje farova, nema automatska svijetla, a na slici su ta mjesta prazna, bez žica :nezna: . Tako da postoji mogućnost da taj relej ide  direktno na UHC, gore na slikama je jedno prazno mjesto, pored jednog od onih manjih. U Dialogysu se to mjesto ne vidi, nije nacrtano.

Ili ja krivo tumačim ili krivo vidim :bigl:.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Čemu ovo služi?

Senzor svjetla za automatsko zatamnjivanje retrovizora

Link to comment
Share on other sites

Moram pogledati. Inače, imam i pranje farova i grijana sjedala pa pretpostavljam da ona razvodna ima ožičenje. Ponavljam da se Clipom mogu uključiti automatska svjetla (opcija postoji) što također znači da je UCH predviđen za isto. Vjerujem da samo nedostaje relej.

Link to comment
Share on other sites

Kod tebe će to vjerojatno funkcionirati. Kod mene, kak ispada, prošla svršena priča.

Dialogys mi je najjači s ovom stavkom, vezanom uz te releje, "– fit the two special relays on the brackets (B)." jb ih quratz specijalni.

Link to comment
Share on other sites

hmhm senzor svjetla zatamnjivanja, a cemu onda ovaj sluzi?? 

post-11333-0-15557000-1391351975_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

To je to isto. Ima naprijed i nazad na retrovizoru. Kada jedan od njih zatvoris sa necim onda se retrovizor ne zatamnjuje kad ti se po noci auto priblizi odozada.

@Mafro- gdje si bio sa tom slikom relaja u 12.mj kada sam ratovao sa pranjem farova?

Link to comment
Share on other sites

Isto kao i onaj sprijeda, međusobno uspoređuju razinu svijetla i prema tome doziraju zatamnjivanje ogledala.

 

post-11736-0-92373700-1391352679_thumb.p

 

@ usrmaatre, ne, na ta mjesta idu kratkospojevi, ova dva označena na prvoj slici, releji idu na razvodnu u pretincu, treća slika.

Jedino, ali to je samo moja pretpostavka, iz navedenih razloga, da relej(i) ide na UCH, na jedino slobodno mjesto, označeno zeleno.

 

post-11736-0-00420600-1391353496_thumb.j

 

Isto tako, ako si primjetio, druga dva kratkospoja, nalaze se na obje slike UCH-a, premješteni su u ovoj kombinaciji za automatska, označeni crveno. Razlog i kombinacije postoje, ali to prepuštam nekome tko je pojeo više žganaca :smile:.

DraganST, čekamo :dobroje:.

 

post-11736-0-83343200-1391354443_thumb.j

 

 

Link to comment
Share on other sites




×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.