Jump to content

Elektricitet na dodir s vratima


Clio Zg

Recommended Posts

Trebam pomoć,ovako;u zadnje vrijeme svaki put nakon vožnje kad izlazim iz auta i kad hoću zatvorit vrata doslovce me sprži elektricitet.Počinje mi ić na živce jer baš i nije pec-pec već udara???

Može koji savjet kako da to spriječim!!

Edited by Clio Zg
Link to comment
Share on other sites

Sigurno si kupio neku novu jaknu na turbo popustu ili neki komad obleke koji nosiš sa sobom u zadnje vrijeme? :)

Link to comment
Share on other sites

Znači da si 100% sintetika :D  Žena ima jednu jaknu s kojom ju uvijek zdrma kad dotakne auto, a ja sam imao jedne cipele koje su bile kao elektrana :)

 

Šalu na stranu, to može biti ozbiljno i uzrokovati požar ako zdrma dok držiš pištolj za tankanje.

 

Sintetička obleka, poliester, neki džonovi na cipelama i tenisicama, tepisi... sve te stvari mogu nakupljati statički elektricitet ako su od krivih materijala. Suha koža dodatno doprinosi kao i hladno vrijeme.

Link to comment
Share on other sites

Postoji jednostavan način da provedeš elektricitet u zemlju bez peckanja

Tapatalk & SwiftKey bez naočala

Link to comment
Share on other sites

Koji??Evo sad sam frenda vozio na hokej i imam na sebi majcu 100% pamuk i laktom potegnem a ono ista stvar

Link to comment
Share on other sites

Nisam vec godinama vidio da netko vuce tu traku za autom... ;)

Edited by Coupe RS
Link to comment
Share on other sites

To ima u dućanima auto dijelova. Jednim vijkom spojis negdje na metalni dio podvozja (karoseriju) a drugi dio dodiruje zemlju. To je u biti guma kroz koju ide bakrena nit, i preko nje se prazni elektricitet.

Link to comment
Share on other sites

Mene isto svaki put opali, neovisno o tome sta sam obuko na sebe.

Najvise skacem kad opali izmedju nokta i prsta, uff..

 

Al da vucem trakicu iza sebe - nema sanse. :D

 

Jedino drugo mjesto koje bi me svaki put opalilo je u Arena Centru pomicne stepenice prema Cinestaru. Prvi put kad me je opalilo skoro sam preko ograde pao par katova. :D Probajte. :D

Edited by IcyTexx
Link to comment
Share on other sites

Mene isto svaki put opali, neovisno o tome sta sam obuko na sebe.

Najvise skacem kad opali izmedju nokta i prsta, uff..

Al da vucem trakicu iza sebe - nema sanse. :D

Jedino drugo mjesto koje bi me svaki put opalilo je u Arena Centru pomicne stepenice prema Cinestaru. Prvi put kad me je opalilo skoro sam preko ograde pao par katova. :D Probajte. :D

Hahaha znam o cemu pricas.. Recimo samo da vise ne drzim ruke na onom rukohvatu, a pogotovo ispod :D
Link to comment
Share on other sites

Jedino drugo mjesto koje bi me svaki put opalilo je u Arena Centru pomicne stepenice prema Cinestaru. Prvi put kad me je opalilo skoro sam preko ograde pao par katova. :D Probajte. :D

 

NIsam jedini :D

Mene obavezno strese ako prije toga držim gumene rukohvate na pokretnim stepenicama, pa kasnije u prolazu dotaknem limenu oblogu stupa :)

Link to comment
Share on other sites

Imaš na ebayu ili dx privjesaka za ključeve koji, bar tako piše, služe za pražnjenje statičkog elektriciteta. Ne znam jel to funkcionira, ali ima ih cijelo čudo, oblika i boja :) .

Link to comment
Share on other sites

Ta traka koja se vuće po podu neće riješiti problem strujnog udara pri izlasku iz auta.

 

Pri izlasku iz auta se usljed trenja stvara razlika potencijala između osobe i auta. Kolika će ta razlika biti ovisi o odjeći koja se nosi, materijalu siceva i vlažnosti zraka. Jedini način da se to spriječi je da se kod izlaska uhvatiš za neki metalni dio karoserije i ne ispuštaš ga dok skroz ne izađeš.

Ja se redovito uhvatim onog metalnog dijela na koji se kači mehanizam brave :D

Link to comment
Share on other sites

Tako je.

 

Bitno se uvatit rukom za metalni dio auta prije nego se stane nogom na zemlju (elektricitet će se isprazniti preko cipela). 

Link to comment
Share on other sites

Pa zar nebi taj elektricitet trebao završiti na minusu akumulatora!?

 

Ne. Ovdje se radi o statičkom elektricitetu (naboju) a ne o struji. Odspoji minus na akumulatoru i svejedno će te zdrmat :)

 

Ta traka koja se vuće po podu neće riješiti problem strujnog udara pri izlasku iz auta.

 

Pri izlasku iz auta se usljed trenja stvara razlika potencijala između osobe i auta. Kolika će ta razlika biti ovisi o odjeći koja se nosi, materijalu siceva i vlažnosti zraka. Jedini način da se to spriječi je da se kod izlaska uhvatiš za neki metalni dio karoserije i ne ispuštaš ga dok skroz ne izađeš.

Ja se redovito uhvatim onog metalnog dijela na koji se kači mehanizam brave :D

 

Točno. Ona gumena traka s metalom po sebi će uzemljiti auto i to ne na baš najbolji način, ali neće uzemljiti nas :)  Mi bi trebali nositi nešto poput narukvice za uzemljenje zakačene za neki metalni dio auta svo vrijeme ali to nije baš praktično.

 

Npr. gume od aviona su metalizirane da se statički elektricitet isprazni pri dodiru sa asfaltom. Zato zaferceraju iskre kad avion sleti jer se statika isprazni u tom trenutku. Kad bi naše gume na autima bile tako metalizirane bilo bi manje štete od udara groma npr.

 

Ali mi ovdje govorimo o elektricitetu koji nastane trljanjem tijela o odjeću ili obuću kojeg ispraznim dodirom na metal poput šasije od auta. Jedini način da se to umanji je bojim se promijeniti obleku i navlake na sjedalima.

Link to comment
Share on other sites

Mene isto svaki put opali, neovisno o tome sta sam obuko na sebe.

Najvise skacem kad opali izmedju nokta i prsta, uff..

 

Al da vucem trakicu iza sebe - nema sanse. :D

 

Jedino drugo mjesto koje bi me svaki put opalilo je u Arena Centru pomicne stepenice prema Cinestaru. Prvi put kad me je opalilo skoro sam preko ograde pao par katova. :D Probajte. :D

Nije trakica loša toliko a može i sporcki izgledat ako je obojaš.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Provjeri i instalacije u autu, meni se to događalo na prošlom autu i bio kod električara, jedna žičica se malo ogulila i kad je to sanirano, više nije bio elektriciteta niti prženja :)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.