Jump to content

Megane 2 popravak zavojnice volana


stanislav

Recommended Posts

Ovo je super stvar. Rjesava problem dosadnog i pipavog lemljenja koji je osjetljiv i na lem pastu ako ostane.

No ovo je i dalje rjesenje posledice a ne i uzroka pucanja.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Istina. Meni je već pukao onaj kabel što sam prošli put zalemio. Sad ću pregledati sve detaljno i probati skužiti zašto puca prije nego montiram ovaj.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trebaš osigurati da onaj zupčanik ne ispadne iz zubaca, tj. to malo osigurati da se vrti, ali bude čvršće.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Jeli imaš možda neku ideju kako i s čim ga učvrstiti?

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja sam stavio komade kartona ispod plastičnih kopči da bolje drži, da zupcanici budu što više priljubljeni dolje, a ne u zraku. ispod okruglog dijela koji se vrti sam stavio komad kartona da se ne klima.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Probati ću s kartonom.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

eto moje iskustvo koje funkcionira uspješno već 30000km, naručio sam flat kabel ali ne papirnati već ovaj plastificirani kakav je i u ovom setu s ebaya. Odrezao sam ga za jedan krug dužeg od orginala i zalemio. A iskakanje sam rješio podmetanjem gumice iz odvodne cijevi fi75.  Za sad savršeno funkcionira i ne izgleda loše kad se pogleda u rupu iza volana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MilosB said:


No ovo je i dalje rjesenje posledice a ne i uzroka pucanja.
 

Koji je  uzrok  pucanja zavojnice ?

Link to comment
Share on other sites

Preskakanje zupcanika. Ako preskoci za samo 1 zub imas s**nje da prozulja tocno u sredini i to je tesko otkrit (pod uvecanjem od 10x se tek vidi mikro pukotina a otpor ako mjeris je oko 5ohma). Ili ako vose od 1 onda pukne pa.puckata i zulja pa se zna sto se desilo.

Takodjer pri sastavljanju nije svejedno kako se namjesti. Moze se stelat za pol zuba tako da nije tolko trivijalno kolko se cini.

Najjednostavnije nesto stavit iza volana sta ce stiskat zavojnicu na kuciste iste.

Preporucujem originalnu duljinu pravilno uzubljenu (upute na netu su krive i originalno stelanje je najcesce krivo jer je kabel pre dug) ne znam kako bih taj dio objasnio ali krenut od uputa pa mali zupcanik micat po pola zuba (1 zub samo na vanjskom krugu ne na oba kruga) tako da stoji flat kabel tocno u sredini u prolazu bijele plastike.

Ovo skupa s konektorima je super rjesenje ako je kvalitetan kabel.

Kupovao sam ih razne i jedino jedni (ja sam placao 195kn komad) su izdrzali i zimu od -20C i 40C ljetno (manje problematicno po toplom) koji su bakarni. Ostali su razne varijacije cincane zice itd koja ne trpi savijanje.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Špula se više ne namotava i odmotava kako treba jer je kotačić preskočio zubac. U nekom trenu se napne i pukne

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MilosB said:

Preskakanje zupcanika. Ako preskoci za samo 1 zub imas s**nje...
 

Što je uzrok preskakanja zupčanika ?  Način korištenja, brzo i naglo motanje volana ?  Starenje plastike, zavojnice ?

Kako to spriječiti ?

Link to comment
Share on other sites

Rjesis luft u mehanizmu na jedan od spomenutih nacina. Preskoci zbog lufta.. Jako los dizajn je u pitanju tog dijela koji se potrosi i dovodi luft.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav. Opet ja. Naravno opet mi preskočio kabel. Nije još pukao ali će uskoro. Vidim gore da su neki rješavali problem lufta ubacivanjem gumice od odvodne cijevi fi75. Pitanje... Jeli ta gumica ide u zavojnicu (slika sa neta... Tamo gdje ide plava plastika) ili negdje drugdje (izvan zavojnice). Jer nije mi jasno ako se stavi gumica na mjesto ove plave plastike kako će se vrtiti zavojnica pošto je guma? Tnx!

d4ae8b762131107bdcbf025c763452b7.jpg

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Te plave plastike u originalu nema :)

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Je to mi je jasno. Zanima me ide li gumica od cijevi fi75 na mjesto gdje je ova plava plastika.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za to rjesenje di je on tocno stavljao istu.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aha. A bili ti riješio ovaj luft na ovaj način? Znači ubacivanjem ovako plastičnog prstena?

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mislim da gumica ne ide tu gdje je ova dodatna plastika nego između samog volana i plasitke znači prije nego staviš volan staviš gumicu da malo stisne plastiku dodatno odozgo? Ovaj prsten ili Miloševa 'inovacija' stišće odozdo... Za prsten bi trebalo naći neki link kod Kineza gdje se može nabaviti pa onda u setu uzeti prsten i zavojnicu...

Inače Miloše hvala puno još jednom na savjetu (čevapi kada se vidimo su još aktualni)  uspio sam ovaj vikend promjeniti kabl od zavojnice stiglo brzo iz Kine te za sada sve radi. Vidio sam tvoju 'inovaciju' umjesto ovog plavog prstena koju si napravio i svaka čast trebalo je to onda smisliti... :)

Kabl je i za Scenica i Megana isti samo što sad imam dvije žice dodatne za tempomat tako da je lakše za prelazak ukoliko se naravno nađe volan sa tipkama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na info. Probati ću napraviti taj prsten jer mi se to čini boljim rješenjem.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj puta je meni kabl pukao zbog skorenog komada smeća (valjda od masti, kokpita i prašine...) sa donje strane plastike koji je kada se plastika vrti grebao po kablu i malo po malo ga čupao! Počistio smeće i sve radi kako treba pa pripazi na 'čistoću' i 'maščobu'

Da li ima smisla u sadašnjoj eri silikona sve to unutra pošrpicati sa silikonskim sprejem i kabl i kotačić itd... Ne znam da li silikonski sprej ima utjecaja na sami kabl ? 

Ovaj kineski kabl mi se čini malo kako bih rekao tanji nego original vidjet ćemo prvu zimu da li će izdržati...

plast.png

Edited by Žac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jednom sam slučajno "raskupusao" flet kabel. Premazan je nekim sredstvom. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Žac said:

Da li ima smisla u sadašnjoj eri silikona sve to unutra pošrpicati sa silikonskim sprejem i kabl i kotačić itd... Ne znam da li silikonski sprej ima utjecaja na sami kabl ?

Po meni ima smisla, čak i preporučljivo ali bolje sačekati Miloševo mišljenje.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kablove stavljao na suho.
Ti silikonski sprejevi, masti i sl u ovom slucaju dovode do ljepljenja kablova medjusobno i napinjanja. Moja je praksa bila da podmazujem samo dio di su zupcanici a oko kabla da bude suho.


Sent from my LG-H870 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Super, nažalost za Scenica je kataloški broj 8200127726 i ne nalazim ga na alliexpressu malo je kućište drugačije jedino ostaje zamijeniti središnji dio i premjestiti... Da li imaš unutra možda onu plastiku podloženu kao pojačanje? Baš me zanima da li su to ugradili ili su to sada sve skupa čvršće napravili nego original Valeo?

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.