Jump to content

Ljetne gume...izbor?


TimeForce

Recommended Posts

Pozdrav svima....

 

Vlasnika sam skoro novog Renault Scenic 1.6 dci

 

Kako uistinu ne pratim informacije i trendove oko guma na tržištu molio bih vas sugestije i vaša iskustva oko nabavke novih ljetnih guma za Scenic-a.

 

Dakle, radi se o gradskoj vožnji, obiteljskom autu, ponekom odlasku van grada (autocesta).

 

Dimenzije guma su: 205/ 55/ R17

 

Zanima me slijedeći izbor:

 

1. CONTINENTAL PREMIUMCONTACT 5 95V XL     

2. BRIDGESTONE TURANZA ER300 91H

3. DUNLOP SP SPORT FASTRESPONSE 91V

4. GOODYEAR EAGLE F1 (ASYMMETRIC) 91Y

 

Kako neke gume imaju oznaku XL (oznaka da je guma pojačana i ima veću nosivost) pitam Vas da li postoji praksa da se takva guma montira na auto?

Ili to nije uobičajeno za osobne aute poput mojeg (osim za veće aute, jeep i manja dostavna vozila)

 

 

 

...otvoren sam za sve sugestije i unaprijed se zahvaljujem na svim odgovorima.

 

TF

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Index nosivosti 91 znači da guma ima nosivost 615 kg

XL ili index nosivosti 95 znači da je nosivost 690 kg

Provjeri kolika ti je nosivost pojedine osovine (obično piše na pločici gdje je broj šasije) pa izračunaj da li ti trebaju XL gume ili ne.

Čudi me da u 17" nema Bridgestone Potenza ili Conti Sportcontact... 

U svakom slučaju ovo su sve vrhunske gume i ne možeš falit koju god da uzmeš

Link to comment
Share on other sites

...hvala ti kljaka na odgovoru.

Premda su mi u dućanu za prodaju guma rekli da XL slobodno mogu staviti jer je razlika neznatna (jedino treba gumu jače napumpati)

Link to comment
Share on other sites

Najbolji izbor bi IMHO bio Conti SC5, osobno mi se u par dimenzija u 17" pokazao bolji od Michelin Pilot Sporta, konkretno uvjerljiviji po mokrom i tiši.

Link to comment
Share on other sites

nema SportContac5, ima PremiumContact5 i ja bi glas dao njoj od ovih dostupnih. eventualno da uzme dimenziju 225-50-17, u njoj ima SportContact5 (1.276 kn). vanjski promjer je isti (pola milimetra razlike), samo ne znam može li ga upisati u knjižicu vozila

 

ma ne može škoditi da uzmeš XL gumu, ali ako nosivost osovine ne prelazi nosivost 2 "obične" gume nema potrebe stavljati XL

 

EDIT: sad vidim da je upisana dimenzija. Ja bih radije išao na SportContact onda 

Edited by kljaka
Link to comment
Share on other sites

Definitivno Sport Contact. Koja je razlika - par tisuća kilometara pređu manje, par su decibela bučnije, možda i decilitar više goriva ode - ali drže, drže i drže, pravocrtno, u zavoju, na ubrzanju i kočenju, izbjegavanju i naglom skretanju i zaustavljaju auto za manje metara, a to nema cijenu. Ionako se danas u prosjeku gume prije promijene zbog starosti nego zbog kilometraže jer nas većina ima zimski i ljetni set - to što će nakon tri godine PremiumContact više sličiti novima, a SportContact biti bliže oznaci istrošenosti ionako znači da su ove druge iskorištene, da su odradile svoj posao.

Link to comment
Share on other sites

Decki, puno hvala na informacijama.

 

Stremim prema ovome:

 

CONTINENTAL 225/50 R17 SPORTCONTACT 5 94W (MO)  (dimenzija je upisana u prometnu)

 

Pogledat cu definitivno i cijene kod nas i kod susjeda u SLO.

Link to comment
Share on other sites

Isplati se pogledati u Sloveniji. Mislim da Furlan ima 17% popusta na gotovinu, a i obicno su vece dimenzije jeftinije nego u Hr.

Sad sam provjerio, 17% na zimske i 15% na ljetne, što tebe i zanima.

Edited by homer
Link to comment
Share on other sites

Ne bi vjerovao...neznato je jeftinija u Sloveniji... 1197kn

 

Kod nas je 1276 kn.

 

80 kn razlika u cijeni po gumi (320 kn ukupno)

 

Nije za baciti..ali....

 

No, dobro smislit cu nesto.

Link to comment
Share on other sites

Ako ne radiš puno kilometara, možda da pogledaš i Uniroyal Rainsport 3

Ja ih imam na Meganu u 225-45-17. Gume po kiši drže savršeno. Stari ima Conti SportContact 5 i Uniroyal je po kiši bolji

Po suhom je Conti bolji

Jedino što se Uniroyal dosta brzo troši. Mislim da im je 30.000 km vrh što će izdržati, a možda i manje

Link to comment
Share on other sites

Alternativa bi mi bila:

 

BRIDGESTONE TURANZA ER300 91H

 

...što zbog cijene što zbog dobrih ocjena

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio jako nezadovoljan sa cs3 sada ima fuldu sportcontrol i zadovoljan jako... vjeorjatno nisam bio zadovoljan sa cs3 jer nije bila xl i definitivno nikad vise necu kupit gumu za svoj auto koja nije XL...puno manje uvijanje u zavojima i samim time manje trosenje rubova... cs3 mi je bila jako nepravilno potrosena a redovno kotrolirao tlak a  i bas na oko kad sam isao malo brze vozit se trosio vanjski rubnik, ono nakon cak i kratke brze voznje pogledam opet sve manje i manje rubnika... a bila je i tema na forumu negdje da nisam jedini koji je imao taj problem...

 

er300 se od kad je to zapravo er300 ecopia model pokvarila ali i dalje je to dobra guma ! 

Edited by hyko
Link to comment
Share on other sites

Alternativa bi mi bila...

 

BRIDGESTONE TURANZA ER300 91H

 

..što zbog cijene što zbog dobrih ocjena

Link to comment
Share on other sites

Ja sam Turanzu imao i jos uvijek ju stari vozi na Laguni, presla je oko 40tkm i sad ide u smece. Odlicna u svim uvjetima, meni znatno bolja od CSC5 po kisi, al valjda samo meni. Znaci, sve 5 al je tvrda za poludit!

Link to comment
Share on other sites

Ja imam SC5 u 18", XL, sad sam na 30.000 km i dosao sam do granicnika. Nikad nisam imao bolju gumu.

Slijedece uzimam Michelin i da vidim sto je trajnije.

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim covjek je iz zg-a stoga usteda od 320kn je i vise nego odlicna.

Pa ne znam baš, ako uračunaš gorivo, njegovo vrijeme, i to kaj mora dva puta (ovo ne znam jel još uvijek pošto smo u EU) u SLO ne isplati se..Barem ja na to tako gledam

Link to comment
Share on other sites

Ajme lupetanja, čovjek pita za scenic turanzu sasvim solidnu gumu, a preporučuju mu se top gume koje će bit manje trajne od turanze, a jednako će stići jer je napisao uglavnom za gradsku vožnju., pa nece s njim se ganjat i slicno.  Ja bi za scenic radije uzeo premiumcontact ili neki noviji michelin bez sport oznake recimo primacy hp.  Isto tako 320 kn ušteda je dobra, na gorivo potroši do 10eura max + sve bude gotovo u roku pola sata, znači 2 sata vremena i 250 kn uštede odnosno 125kn po satu.. dobra satnica.

 

1100kn 205/50/17 što scenicu najbolje odgovara continental ecocontact, b razred za gorivo, za grad i autocestu i više no dovoljno..   176kn razlike po gumi = 704, a bilo bi i neke minimalne uštede na gorivu + duži traje.

Edited by Martin
Link to comment
Share on other sites

Ajme lupetanja, čovjek pita za scenic turanzu sasvim solidnu gumu, a preporučuju mu se top gume koje će bit manje trajne od turanze, a jednako će stići jer je napisao uglavnom za gradsku vožnju., pa nece s njim se ganjat i slicno.  Ja bi za scenic radije uzeo premiumcontact ili neki noviji michelin bez sport oznake recimo primacy hp.  Isto tako 320 kn ušteda je dobra, na gorivo potroši do 10eura max + sve bude gotovo u roku pola sata, znači 2 sata vremena i 250 kn uštede odnosno 125kn po satu.. dobra satnica.

 

1100kn 205/50/17 što scenicu najbolje odgovara continental ecocontact, b razred za gorivo, za grad i autocestu i više no dovoljno..   176kn razlike po gumi = 704, a bilo bi i neke minimalne uštede na gorivu + duži traje.

Slazem se, uopce ne vidim potrebe za gumama koje preporucate, vec uzeti putnu gumu i bez brige si.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.