Jump to content

Ljetne gume...izbor?


TimeForce

Recommended Posts

kupio sam jucer sebi, na dar, jedan mali crni nokian :D

 

195/50 R15 82V za 388kn u vulkalu. nadam se da ce biti dobre gume.

Link to comment
Share on other sites

Javi kakav je nokian,bas me zanima,jer stalno slusam dobra iskustva s njima...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Trebam ljetne gume 205/60/16

 

Koja je od ove tri najoptimalnija..?

 

Hankok Kinergy nešto.. oko 670 kn

Dunlop Blue Response  oko 716kn

Good Year efficient grip oko 722 kn

 

 

Moj stil vožnje nije prebrz i prežestok... Više sam laganini vozač. Volim udobnost!

Link to comment
Share on other sites

Uzmi GY. Meni su izdrzale 4 sezone i oko 52000 km. Tek su zadnje ljeto bile losije ali 3 sezone i 40-ak tkm su bile dobre.

Edited by nkdbk1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da neces ni s dunlopom fulati. Nova je guma pa ne znam kakva je nakon par sezona, ali stari je ima na autu i dobra je i po kiši i suhom.

Link to comment
Share on other sites

danas sam zbušio gumu i vrijeme je da kupim nove

gledao sa malo cijene, vulkal-auto krešo-furlan-lašić

 

i sad, imam ljetne i zimske 205/55/16 i znam da su te dimenzije najtraženije pa i prilično povoljne

u prometnoj mi je navedeno 205/60/16

 

da li će mi auto znatno biti udobniji na 205/60/16, da li je nepreporučljivo voziti na 205/55/16 budući da nisu navedene u prometnoj

danas sam stavio rezervnu 205/60/16 i preko šahta kao da je puno tiša, a možda i želim ćuti da je tiša, tak da neznam

 

i razlika je po gumi 100- 200 kn  -  205/55/16- 205/60/16

 

molim mišljenje

 

hv

Edited by rodzonis
Link to comment
Share on other sites

neće biti znatno udobniji, zapravo neće se ni osjetiti ukoliko su gume iste. Udobnost više ovisi o tipu gume.

 

možda ti je tiša zbog manjeg tlaka, a možda je i placebo.

 

osobno bih stavio 55, sljedeće zime ću kod sebe također staviti jeftiniju dimenziju.  (kod mene treba 225/45 a stavit ću 225/40)

 

kako je sa zakonom ne znam.

 

usporedbe radi, meni je potpuno jednako auto udoban odnosno neudoban i na 205/60/16 i 225/35/19 ali to je laguna i ona je dosta tvrda.

Edited by Martin
Link to comment
Share on other sites

zaboravio napisati da sam upravo u petak stavio ljetne  :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

da li ja moram u prometnu uvesti ako umjesto 205/65/15 stavim 205/55/15 i može li to tako ići ? Negdje sam davnije pročitao da može ići bez problema +/- jedna veličina ali mislim da se to odnosilo na širinu gume, mene više zanima koliko se može/smije mjenjati ova visina gume u situaciji kada širina i promjer ostaju isti s obzirom na važeće propise?

Link to comment
Share on other sites

Ne smije niti po sirini niti visini. Mora biti tocno sto pise.

Link to comment
Share on other sites

Ok a dali to samo treba upisati u prometnu ili ? Ja kad sam kupio auto moga sam birati nekoliko dimenzija guma pa su tako umjesto ovih 15" bile u ponudi i 16" te 17", iskreno uzeo sam ove 15 " jer su te bile na salonskom vozilu koje sam uzeo, nije mi se dalo čekati par mjeseci drugi auto zbog tih detalja i samo sam tu veličinu unio kod izrade prometne dozvole. Kasnije sam uzeo još jedne felge tako da imam alu i čelične za ljetne i zimske gume i opet sam uzeo istu veličinu jer nisam imao volje ni vremena istraživati kako to "legalizirati" . Sad me ovo zaintrigiralo jer sam čuo da se neke druge veličine koje su valjda u skladu sa ponudom proizvođača mogu bez problema upisati dodatno u prometnu pa sam mislio kod kupovine novih guma samo umjesto 205 65 15" uzeti 205 55 15" računam da su coli i širina ista i da će sigurno pasati na felgu a taj nešto niži profil i nije neka razlika, svega nekoliko posto. Nije mi opcija zamjena felge i stavljanje većih jer su gume sa svakim colom felge sve skuplje i nebi htio da se kasnije dovedem u situaciju da kupujem jeftinu gumu za te veće dimenzije jer su mi ove veće kao što rekoh eventualno preskupe u tom trenu. Radije ću ostaviti ovo ako se ne može upisati ta nova visina sa zadržanim colima i širinom u prometnu te si kupiti kvalitetnu gumu

Link to comment
Share on other sites

razlika je 6,33% što je itekakva razlika. do 2,5% se može tolerirati... možeš staviti 195-65-15 eventualno (jer je to serijska dimenzija na Meganu, iskreno ne znam zašto su mijenjali na Fluencu), ali opet pitanje hoćeš li moći upisati u prometnu bez malog atesta

Link to comment
Share on other sites

Ljudi racunate postotke bezveze,to tek ako se odlucite na mali atest eventualno...nema vise tih tolerancija nego sto stoji u katalogu cvh to ti dozvoli upisati...eventualno potvrda od renault hrvatska...kakvi postoci

Link to comment
Share on other sites

vulja... pa upravo sam mu to i rekao... da vjerojatno neće moći upisati bez atesta

Link to comment
Share on other sites

Znači za Fluence može samo 205/65 15" , 205/55 16" i mislim 205/50 17" tako stoji u službenim opocijama kod kupnje automobila i to je to? Za sve drugo ide atest ? Meni je najblesavija ova opcija 205/65/15"....pa di su izvukli takve dimenzije :) Gdje god sam došao kad sam išao kupiti zimske gume i kada sam rekao dimenziju rekli us uh uh moramo provjeriti da li trenutno imamo tu dimenziju :) i na kraju je nitko u Zadru i nije imao nego sam čekao par dana da dođe a i sama guma je dosta skupa. Uzeo sam zimsku Savinu, računam si zimi ionako vozam 90 % vremena po Zadru gdje nisu ni temperature toliko niske a i nema snijega pa će biti ok i nisam je našao ispod mislim 700 tinjak kuna. Ajde razumijem da su Bridgestone , Goodyear, Continental........preko 1000kn ( govorim za ljetne, neznam koliko su točno zimske) ali Sava da može biti bliže 800 nego 700 kn a recimo Fulda i sl. bliže 500 nego 500kn je po meni pomalo pretjerano

Link to comment
Share on other sites

Da ne otvarqm temu dal je netko koristio sredstvo za skidanje farbe sa felgi recimo desol tj zanima me dal steti za gume?

Link to comment
Share on other sites

Da ne otvarqm temu dal je netko koristio sredstvo za skidanje farbe sa felgi recimo desol tj zanima me dal steti za gume?

Ako skida farbu vjerojatno je na bazi nitra ili sl otapala i teško da ne šteti, e sad jedino je pitanje koliko baš može štete nanjeti od jednog korištenja.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Znači za Fluence može samo 205/65 15" , 205/55 16" i mislim 205/50 17" tako stoji u službenim opocijama kod kupnje automobila i to je to? Za sve drugo ide atest ? Meni je najblesavija ova opcija 205/65/15"....pa di su izvukli takve dimenzije :) Gdje god sam došao kad sam išao kupiti zimske gume i kada sam rekao dimenziju rekli us uh uh moramo provjeriti da li trenutno imamo tu dimenziju :) i na kraju je nitko u Zadru i nije imao nego sam čekao par dana da dođe a i sama guma je dosta skupa. Uzeo sam zimsku Savinu, računam si zimi ionako vozam 90 % vremena po Zadru gdje nisu ni temperature toliko niske a i nema snijega pa će biti ok i nisam je našao ispod mislim 700 tinjak kuna. Ajde razumijem da su Bridgestone , Goodyear, Continental........preko 1000kn ( govorim za ljetne, neznam koliko su točno zimske) ali Sava da može biti bliže 800 nego 700 kn a recimo Fulda i sl. bliže 500 nego 500kn je po meni pomalo pretjerano

Na fluence ide i 195/65 R15. Ja iso raditi mali atest, al nije bilo potrebno. Zvali su u cvh i samo su mi upisali tu dimenziju u knjizicu. Trosak cca 100kn a gume jeftinije preko 500kn u odnosu na 205/65 R15 koje sam prvi put kupio.

Sad razmisljam da idem probam upisati 205/55 R16 (i stavim umjesto 205/60 R16) al sumnjam da budu mi htjeli. Jel ima nacina da se to upise? Posto je razlika mrvicu preko 3%.

Km/h sat se mislim moze podesiti s clip-om

Edited by vlovrec
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ako idu 195-65-15 trebale bi ići 205-55-16 jer su to skoro pa iste dimenzije?

i tvorničke su na Meganu 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

jadranka.mandic@renault.hr ili homologacija@renault.hr

Mail upit i neka ti izlista popis propisanih dimenzija za tvoje vozilo.

Naravno napises joj godinu, motor i broj sasije.

Trazis je sve dimenzije. Tako sam ja napravio kada dam planirao staviti 225/45/17 ali sam odustao od toga. Jedno je sto mi raspravljamo i da su skoro pa iste gume naravno, shvacam ali zato su tu neslavni CVH i STP. U najgorem slucaju MUP ukoliko dodje do prometne a ti imas fume koje nisu propirane niti atestirane...

------- Forwarded message ----------

From: "Dario Stanko" <dario.stanko@gmail.com>

Date: Apr 20, 2015 10:13 AM

Subject: Upis dimenzija guma u prometnu knjizicu

To: <homologacija@renault.hr>

Cc:

Postovani, nastavno na telefonski razgovor, ljubazno molim informaciju. Naime, planiram kupiti nove gume za Lagunu III 2008 godina, 2.0 16v 103kW benzinca.

Kako je razlika u cijeni izmedju gume 215/50/17 i 225/45/17 i vise nego drasticna, odlucio sam se za kupovinu 225/45/17.

Da li je moguce staviti gumu tih dimenzija na Lagunu, a ukoliko nije moguce koji su daljni koraci koji se moraju poduzeti kako bih mogao upisati dimenzije u prometnu knjizicu vozila?

Ukoliko je moguce montirati gume dimenzija 225/45/17 molim Vas potvrdu o navedenom jer to zahtijeva STP Jankomir.

Unaprijed hvala i srdacan pozdrav,

Dario Stanko

I odgovor njen

2015-04-20 10:32 GMT+02:00 MANDIC Jadranka <jadranka.mandic@renault.hr>:

Poštovani, na vozilo RENAULT Laguna VIN oznaka VF1BT1F0640757873, sukladno proizvođačevoj preporuci, dopušteno je montirati samo gume slijedećih dimenzija:

195/60 R16 (89)H, 6 J 16

205/60 R16 (92)H, 7 J 16

215/50 R17 (95)W, 7 J 17

Lp

http://www.renault.com/RCW_Binaries/signature_renault/logo_renault_drive.jpg

Jadranka MANDIC PAVLIC

Homologation

RENAULT NISSAN CROATIA

Radnicka cesta 47,

10000 Zagreb, Croatia

tel : +385 (0)1 56 05 160

I naravno ako nema zeljene dimenzije slijedeci korak je CVH wohooo

Edited by Blashyrkh
Link to comment
Share on other sites

jadranka.mandic@renault.hr ili homologacija@renault.hr

Mail upit i neka ti izlista popis propisanih dimenzija za tvoje vozilo.

Naravno napises joj godinu, motor i broj sasije.

Trazis je sve dimenzije. Tako sam ja napravio kada dam planirao staviti 225/45/17 ali sam odustao od toga. Jedno je sto mi raspravljamo i da su skoro pa iste gume naravno, shvacam ali zato su tu neslavni CVH i STP. U najgorem slucaju MUP ukoliko dodje do prometne a ti imas fume koje nisu propirane niti atestirane...

------- Forwarded message ----------

From: "Dario Stanko" <dario.stanko@gmail.com>

Date: Apr 20, 2015 10:13 AM

Subject: Upis dimenzija guma u prometnu knjizicu

To: <homologacija@renault.hr>

Cc:

Postovani, nastavno na telefonski razgovor, ljubazno molim informaciju. Naime, planiram kupiti nove gume za Lagunu III 2008 godina, 2.0 16v 103kW benzinca.

Kako je razlika u cijeni izmedju gume 215/50/17 i 225/45/17 i vise nego drasticna, odlucio sam se za kupovinu 225/45/17.

Da li je moguce staviti gumu tih dimenzija na Lagunu, a ukoliko nije moguce koji su daljni koraci koji se moraju poduzeti kako bih mogao upisati dimenzije u prometnu knjizicu vozila?

Ukoliko je moguce montirati gume dimenzija 225/45/17 molim Vas potvrdu o navedenom jer to zahtijeva STP Jankomir.

Unaprijed hvala i srdacan pozdrav,

Dario Stanko

I odgovor njen

2015-04-20 10:32 GMT+02:00 MANDIC Jadranka <jadranka.mandic@renault.hr>:

Poštovani, na vozilo RENAULT Laguna VIN oznaka VF1BT1F0640757873, sukladno proizvođačevoj preporuci, dopušteno je montirati samo gume slijedećih dimenzija:

195/60 R16 (89)H, 6 J 16

205/60 R16 (92)H, 7 J 16

215/50 R17 (95)W, 7 J 17

Lp

http://www.renault.com/RCW_Binaries/signature_renault/logo_renault_drive.jpg

Jadranka MANDIC PAVLIC

Homologation

RENAULT NISSAN CROATIA

Radnicka cesta 47,

10000 Zagreb, Croatia

tel : +385 (0)1 56 05 160

I naravno ako nema zeljene dimenzije slijedeci korak je CVH wohooo

tocno te dimenzije i meni sluzbeno idu gore. Dobio sam papir od homologacije dok sam kupio auto. I to bi meni odgovirili da ih pitam.

Zato moram odmah na cvh, al se bojim da ni tamo nebude drugacije jer je razlika preko 3% a to neide nikako. Za 195 65 R15 je 2.3% pa je cvh odobrio, a dok mi u ovlastenom nisu htjeli ni ponudu dati jer prema njima neide...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja se vozim na turanzama er300 u dimenziji 185/60 14 mislim mozda prec na dunlop blueresponse :nezna:

Link to comment
Share on other sites

Neznam zašto je problem staviti točno onu dimenziju s kojom je vaš auto i projektiran. Ali vremenom će i to doć kod nas kao što se radi na njemačkom TuV-u i sl. Kako je auto projektiran takve gume idu, eventualno ako se radi o tuningu, idu atesti ali to se većini nebi ni isplatilo.

Link to comment
Share on other sites

Neznam zašto je problem staviti točno onu dimenziju s kojom je vaš auto i projektiran. Ali vremenom će i to doć kod nas kao što se radi na njemačkom TuV-u i sl. Kako je auto projektiran takve gume idu, eventualno ako se radi o tuningu, idu atesti ali to se većini nebi ni isplatilo.

Ma nije nikakav problem vec razlog stavljanja. Neki to rade iz izgleda, neki radi performansi, neki radi razlike u cijeni itd. Ako postoje dodatne opcije zasto ne. Sve ovisi kako gledas na to.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.