Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

4 minutes ago, Mladen said:

Mislis da ima neke velike vaznosti u necemu?

 

Mislim zbog atesta. Meni obavezno gledaju gume na regi. A iskreno ako nije neka razlika u cijeni najbolje serijsku dimenziju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mladen said:

Pa kaj i to mora na atest? Iskreno,kad bude isao na regu,vec ce biti ljetne gume na autu.

Skidaju cak i tablice za to ako naletis na "pametnog" :dada:

Link to comment
Share on other sites

On 26. 11. 2019. at 16:27, Mladen said:

Ja sam danas uzeo Nexen winguard sport 2 u dimenziji 215/40/17 kod Lasica za Clio,mislim si za 1 sezonu budu dobre,ionako ne mislim previse juriti s njim po zimi.

I kak ti se cine?

Link to comment
Share on other sites

Pa iskreno i nisu bas nekaj.Na autu koji vozim svaki dan imam ts860 i meni su one top,recimo bas za ovakvo vrijeme.Puno sigurnije mi se cine,ali evo dok ne vidim Nexen bas na snijegu,necemo ih otpisati,iako se vise vremena vozimo po bljuzgi,hladnom asfaltu i kisnom vremenu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mladen said:

Pa iskreno i nisu bas nekaj.Na autu koji vozim svaki dan imam ts860 i meni su one top,recimo bas za ovakvo vrijeme.Puno sigurnije mi se cine,ali evo dok ne vidim Nexen bas na snijegu,necemo ih otpisati,iako se vise vremena vozimo po bljuzgi,hladnom asfaltu i kisnom vremenu.

Onda si trebao ici na Bridgestone Blizzak LM005. Ove sve novije gume nema u nasoj dimenziji tek od 225/45/17. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mladen said:

Pa iskreno i nisu bas nekaj.Na autu koji vozim svaki dan imam ts860 i meni su one top,recimo bas za ovakvo vrijeme.Puno sigurnije mi se cine,ali evo dok ne vidim Nexen bas na snijegu,necemo ih otpisati,iako se vise vremena vozimo po bljuzgi,hladnom asfaltu i kisnom vremenu.

Cine ti se sigurnije ili si isprobao kako se ponasaju na granici?

Ja sam probao i u mojoj dimenziji su top...Mozda ovisi o dimenziji...

Link to comment
Share on other sites

I jedna i druga su u dimenziji 17" i nisam Nexen isprobavao na granici.

Kak se proba na granici?

Mislim ustvari probao sam ih na granici kad sam se vracao od Lasica!Prosle bez problema! 😀

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Na kojoj?
Rupi ili Pasjaku?  
Ja još nisam bio ni na jednoj granici od kad imam zimulje na autu, sa ljetnima sam isao samo preko Pasjaka i činile su mi se sasvim dobre i udobne za prelazak granice iako se radi o Savi uhp2

  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ruske said:

ja sam isprobao nexen na granici

Vjerovatno si zadovoljan,kao i ja?

3 minutes ago, Mladen said:

I jedna i druga su u dimenziji 17" i nisam Nexen isprobavao na granici.

Kak se proba na granici?

Mislim ustvari probao sam ih na granici kad sam se vracao od Lasica!Prosle bez problema! 😀

Bacis pogled kad prolazis,ako se Janez smije dobro je,ako se mrgodi lose je...

Zapeljas se na granici drzanja i onda procijenis jel to okej brzina sa kojom si prosao zavoj ili ako testiras kocenje dal krene aktivirat ABS odmah ili se osjeti sila kocenja.

Ako drze kao po tracnicama,znaci da si se slabo zapeljao ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

obzirom da su gume 5g stare, ok sa stvarno ful malo km i skladistene, pa obzirom na vrijeme po kojim sam ih vozio, nisam vozio bolje zimske gume do sad...a navozio sam ih se...

evo kad spominjemo zimske, na sluzbenom imam lassa snoways 4, ZA SAD nakon 5tkm su super...vidjet cemo kasnije kad naberu kilometrazu (za mjesec-dva), po kisi dze fenomenalno, a ne stedim kombi jer nemam vremena se vozikati 30kmh, kao sta mi jedna gospoda na krku prigovorila, koju usput pozdravljam i porucujem da dode radit moj posao umjesto svog, pa ce vidjet kako ce se vozikat laganini...

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Kreni ranije i bolje se organiziraj pa nećeš morati bezglavo letiti..

strašiti gospođe po cesti nije neki bed ali ako neko dijete dohvatis..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sta ti mislis da mogu kretat ranije??? imam 2x dnevno voznje i cak se desi da kasnim radi pun k posla i onda moram nadoknadivati...ponavljam, nemam vremena voziti 30 ili po pravilima, jer onda mogu slobodno se pomiriti da cu raditi po 10-12h na dan, i ne biti placen za visak...

gospodja se usrala malo jer u uskoj ulici sam prosao sa 40 (CETRDESET) kmh, a njoj je to izgledao kao 80 jer je uska ulica...nisam joj kriv ako je u penziji i ne radi neki posao gdje si vremenski ogranicen

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ruske said:

koju usput pozdravljam i porucujem da dode radit moj posao umjesto svog, pa ce vidjet kako ce se vozikat laganini...

Ovaj misli da je u eteru Otvorenog radija :lool: 

  • Like 5
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Stari promjeni posao dok ne ubiješ nekog na cesti jer si nadrkan zbog loše izvedbe. Lako ako ubiješ sebe, odmah ti bude lakše i ne zuriš vise nigdje jer si već stigao do kraja ali ako nekog drugog e onda ćeš misliti da sam bar malo pomanje isao

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Te gume su interesantne, ja ih testiram na dvije stvari. Bočno držanje i kočenje na skliskom, mokrom asfaltu. Uvijek isto mjesto, uvijek 60 kmh na tempomatu u lijevoj krivini. Razlika ima. Velikih. Neke produže pravo. Neke se lateralno premjeste par cm ili par desetaka cm, neke drže cestu. Neke prokližu straga na oduzimanje gasa, neke ne. Testni je poligon i uvijek isti auto, Laguna 3, 1.5 dCi iz 2011. Montiranje 4 gume s balansiranjem i montiranje 4 točka na auto mi uzme sat i pol, test još toliko, poligon je nekih 5 minuta vožnje od mene. Testiram u 205/60R16. Testiram i 225/50R17, i tu ima razlike između jeftinih i skupih guma, ali ne testiram na Laguni. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, laci said:

Na kojoj?
Rupi ili Pasjaku?  
Ja još nisam bio ni na jednoj granici od kad imam zimulje na autu, sa ljetnima sam isao samo preko Pasjaka i činile su mi se sasvim dobre i udobne za prelazak granice iako se radi o Savi uhp2

Šta se čudiš, pa slovenske su gume, nomalno da ćeš lako preko granice s njima. 😁

@Ruske pa zar nisi ti odgovoran i smiren vozač, opet si mi kontradiktoran.

I stvarno više ove rasprave o gumama nemaju smisla, neka svatko vozi šta hoće/može si priuštit. Al uvjeravanje da je neka lassa, maxxis, ččangg ššlangg jednako dobra ili bolja od contija, dunlopa i sličnih guma proizvođača koji su ogromnu lovu uložili u razvoj, testiranje i unaprjeđivanje smjese da bi izdržala određeni broj km sa što manjim gubitkom performansi, je neutemeljeno. Ja vjerujem da su te gume i ok prvu sezonu i par tkm, ali i da onda drastično gube svojstva i postaju plastika zbog koje riskiraš puno veću štetu. U najboljem slučaju samo materijalnu. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zrmi RS said:

Fascinantno kako samo uspijevate ocijeniti tih par cm. 

Pa auto se pomjera postrance, osjetiš da gubi grip i moraš oduzimati/dodati gas ili korigirati volanom. Ako ne osjetiš to na vrijeme na većim brzinama, tipa 180 kmh, a imaš isključen ESP, onda se spremi za aktiviranje zračnih jastuka. Na 99% auta će se tempomat isključiti kod aktiviranja ESPa. A tad već automatski znaš da se minimum jedan kotač ne vrti istom brzinom kao ostali tj. da je izgubio grip. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Te gume su interesantne, ja ih testiram na dvije stvari. Bočno držanje i kočenje na skliskom, mokrom asfaltu. Uvijek isto mjesto, uvijek 60 kmh na tempomatu u lijevoj krivini. Razlika ima. Velikih. Neke produže pravo. Neke se lateralno premjeste par cm ili par desetaka cm, neke drže cestu. Neke prokližu straga na oduzimanje gasa, neke ne. Testni je poligon i uvijek isti auto, Laguna 3, 1.5 dCi iz 2011. Montiranje 4 gume s balansiranjem i montiranje 4 točka na auto mi uzme sat i pol, test još toliko, poligon je nekih 5 minuta vožnje od mene. Testiram u 205/60R16. Testiram i 225/50R17, i tu ima razlike između jeftinih i skupih guma, ali ne testiram na Laguni. 
Imaš šta guma za testiranje? XD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se nećkam između Continental WinterContact TS850P, Goodyear Ultra Grip 8 Performance i Bridgestone LM-005. Sve su vjerujem jako dobre, više zapravo razmišljam po tome odakle ih uzeti, jer neke su na gume.com.hr, neke na gumelider.com.hr, neke na mall.hr, kupigume.hr...ima svakakvih stranica.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.