Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Ja imam GY UltraGrip Performance Gen1 225 40 18  zadnje dvije sezone i gume su vrhunske, udobne, nisu bas najtise ali drze odlicno u svim uvjetima. Prije sam imao Michelin Pilot Alpin4 i to su isto brutalne gume i jako puno km mogu proci, sad imaju i novi model PA5 za koji ne znam kakav je. 

Edited by Max
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Obzirom da sam u proljece bacio dvije zimske Michelinke iz 2010. a ostavio dvije Sava Eskimo HP2 iz 2015. razmisljam uzeti samo dvije nove gume za Megane koji ionako više stoji nego se vozi. 225 45 17, razmisljam o jos dvije Save ili mozda Nexen WinGuard Sport 2?

O Savi imam neke dojmove, nisu neka sreca ali nisu ni grozne, bez obzira kaj imaju jos ripne puno ipak imaju 5 sezona iza sebe pa su ziher tvrde nego skroz nove koje bi time ttrbale biti i bolje. O Nexenu pak citam dobre revjuove. Cijena je tu negdje oko 500kn. 

 

Link to comment
Share on other sites

Znam da bas nije isto, ali možda može biti orijentir. Stavio sam, vođen i savjetom vulkanizera i recenzijama na raznim forumima, a najviše mojom znatiželjom na Lagunu ljetni Nexen su 1. Za sad mogu reci da sam jako zadovoljan. Gume dobre u svim uvjetima, super su se pokazale na kiši. Npr. po pljusku i kod do kraja dodatnog gasa na jakoj uzbrdici nisu palile TC, a Laguna ima i snage i momenta (na istom je mjestu Scenic 1.5 dci uredno žestoko proklizavao na Michelin energy saberu). Dakle, sto se mene tiče, temeljem prve sezone i dosta vožnje u svim uvjetima, svaka preporuka. Sa zimskima nisam baš htio u eksperimente, tu sam uzeo  Bridgestone Blizzak lm 005, one čekaju montažu. Vidjet ćemo kakav će taj Nexen biti u sljedećim sezonama, za sada velim da mi nije zao sto sam ih kupio. Dimenzija 225/45/18.

Link to comment
Share on other sites

Vjerujem da ako uzmeš Nexen da nećeš pogriješiti i biti nezadovoljan. I sam ga koristim već dvije zime i sada će uskoro treća ... Guma je stvarno solidna po suhom i mokrom. Snijeg nažalost ne mogu komentirati jer ga nije bilo ( ne računam onih par pahulja ). U usporedbi s Michelin Alpin 5 guma je nešto lošija, ali nije toliko da vrijedi 400-500 kn više po komadu, pogotovo u mom slučaju gdje radim cca 1000 km mjesečno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa tocno to, mogu kupit bilo koji premium ali za auto koji radi kroz zimu par tkm po gradu nema smisla. Mislim, ima, ali nema😂 Dao bi sansu Nexenu, a gledam i Bridgestone koji nije daleko cijenom a trenutno je u topu. Cekam i neke ponude iz Slo pa cu vidjeti.. 

Link to comment
Share on other sites

Nexen imam ja na laguni i iskreno nisam vozio bas bolje gume...na 10tak C po monsunu po magistrali, pokusao sam ih isprovocirati, ali nista, kao po tracnicama. Kroz liku i od zute lokve niz brdo do senja pri 0C i susnjezici, ponasale su se fer i sigurno, obzirom da su dot 14. Jako sam se iznenadio i vratit cu se opet na tu gumu kad se potrose

Sent from my SM-A515F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni su se GY UltraGrip 7 dezintegrirale. Popucala im je armatura i gazna površina se izdeformirala. Kasnije sam čuo da su Goodyear gume poznate po tome....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Burazu na novom Trafficu s 18k km, Goodyear se raspao po gaznom sloju,ripne poispadale.. 

Link to comment
Share on other sites

Da usporedim gy duragrip i lassa greenway, nakon 25tkm lassa je mrtva, al cijela. Gy u 25tkm se izvlacio s gume, busio 2-3x, guma je bila ko od putra, osjetljiva na udarce u trotoare, prelaske preko grana, kamena od neznam 5-5cm velicine. Definitivno najgore gume koje sam vozio i jako brzo su izgubile drzanje u zavojima, dok su jos imale profila ohoho...

Sent from my SM-A515F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam ponudu za Bridgestone A005, cjelogodisnja guma s odlicnim ocjenama na testovima, za 75€ komad tj 563kn. Mislim da cu ih uzet za prednje sad a iza stavit Save koje imam. A onda u proljece uzet jos dvije cjelogodisnje i miran sam do daljnjeg. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja naručio ove Hankokice u AH. Čitao sam da su na testiranjima dobro prošle, bez izraženih mana.. Nisu kao Brigestone Blizak ili Alpin 5, ali su cijenom dosta prihvatljivije.. 

Ima li tko kakvih iskustava?

F2A11353-0017-4A4F-A674-416D64D48C7C.thumb.png.899064af6d8dd78fc0ceb39423b669d6.png

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Max said:

Dobio sam ponudu za Bridgestone A005, cjelogodisnja guma s odlicnim ocjenama na testovima, za 75€ komad tj 563kn. Mislim da cu ih uzet za prednje sad a iza stavit Save koje imam. A onda u proljece uzet jos dvije cjelogodisnje i miran sam do daljnjeg. 

Ja sam zbog losih zadnjih guma zavrsio u Jarku kraj ceste. Jednostavno je zadnji kraj otisao, sto god radio nista nisam mogao... Da se mene pita losije gume naprijed, cisto iz razloga sto zadnje ne mozes kontrolirati (osim zadnjeg pogona).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Max said:

Dobio sam ponudu za Bridgestone A005, cjelogodisnja guma s odlicnim ocjenama na testovima, za 75€ komad tj 563kn. Mislim da cu ih uzet za prednje sad a iza stavit Save koje imam. A onda u proljece uzet jos dvije cjelogodisnje i miran sam do daljnjeg. 

Evo ja sam sa svojima prošao 17 tkm i kao da sam ih jučer stavio, guma je po meni odlična, pogotovo za mokro, nevjerojatno kako drži... snijega nije bilo dosad pa ne mogu u tom pogledu komentirati... ljeto je odradila bez vidljivih trošenja

Frend mi misli kupit isto njih (nagovorio sam ga) i ima dimenzije kao moje 17 cola, mislim da su malo šire gume kod njega ali kad ih namontira baš ću izmjerit dubinu šare pa da vidim koliko su se moje potrošile na ovoj kilometraži...

Mislim da nećeš pogriješit kad ih uzmeš, ja za 205/55r17 nemogu trenutno nać ispod 1000 kn komad, mislim da sam negdje naletio da su bile 970... drže cijenu i skoro su stigle michelin cc, a kad sam ih prošle godine uzimao bile su još skuplje za oko 100 kn po komadu nego sad...

Link to comment
Share on other sites

Hvala na misljenju, ja uzimam 225 45 17, mislim da je to trenutno top ponuda za ovo kaj meni treba na Meganeu.. 

Link to comment
Share on other sites

ako znas da nemas neke gume iza, onda ne nabadas po zavojima...evo meni na sluzbenom napred mrtve, iza ko nove...kazu mi da rotiram, al necu...upravo zato da mogu nabadati, pa radije korigiram nos, nego guzicu koja cesto i bude pretrpana teretom...malo ja, malo esp...osim kad sam raspolozen, onda ga iskljucim...

jos malo pa idu zimulje gore, ne da mi se ni rotirati, ni stavljati 2 nove napred...

Link to comment
Share on other sites

https://www.jutarnji.hr/autoklub/istina-o-dot-broju-starost-gume-ne-utjece-na-njena-svojstva-barem-ne-onako-kako-se-misli-10154710

Zanimljiv članak za pročitati

Copy/paste

"Bitno je znati da guma počinje starjeti tek njenom uporabom. U Michelinu kažu da već tri tjedna uobičajene upotrebe ostari gumu koliko i godina dana stajanja u skladištu.

Znači ako je guma stajala i pet godina ona se može upotrebljavati slijedećih pet godina, dakle do ukupno 10 godina od datuma proizvodnje. Na starenje gume zapravo najviše utječu vremenski uvjeti kao što je izloženost suncu i vlazi, pa gume primjerice, brže stare u priobalnim područjima"

Link to comment
Share on other sites

Svake godine u ovo doba isti članak. Neka 5 godina stare “nove” gume, ispravno skladištenje (tko to garantira?) stave sebi na auto, meni daj sa DOT xy20.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da Vulkal ( jer se vlasnik spominje) ima zalihu starih guma pa da se to proda po što većoj cijeni...

Meni nije jasno kako takav članak uopće netko može objaviti doslovno izjednačavajući nove gume i gume stare 5 godina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas sa službenim došao na montažu novih zimskih. Očekivano pretplaćeni smo na Savu pa je tako i bilo.
Demontirali staru Savu i dolaze "nove".
Kako sam bio na mobitelu promaklo mi odmah vidjeti DOT. Na balansirki vidim da je guma prašnjava.
Taman izbalansirao jednu i ide montirati drugu.
Dohvatim tu jednu gotovu a DOT 1616.
Odmah zaustavim daljnju montažu i udarim dernjavu na šefa.
Nisam mu dozvolio da dođe do riječi. Uspio je samo reći to je službeni i imate 10% popusta i potrošit ćete brzo.
Ništa, skidaj dole montiraj ljetne koje su bile.
Počeli montirati ljetne nazad a dolazi neki u kravati pa da vidi u čem je problem.
Objasnim ja njemu a veli on guma je nova do 5g starosti.
Reko ok, sad zovem u firmu i stopiram montažu na 18 auta a ti sebi montiraj sa 10% popusta gumu staru 4g.
Da skratim, pojavila se SAVA 4 kom DOT 3620.
Poslao mail u firmu da ne pristaju na takve uvjete.
Ovo nije prvi put, često pokušavaju uvaliti staru gumu na službeni.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Na krstarici imam Savu UHP2. Evo drugo lito voze. Nemogu reći da sam se nešto loše osjećao s njom. 

Danas baš naručio Barum Polaris 5 za krstaricu. Evo treću sezonu će odvoziti na scenicu3 pa sam odlučio i na krstaricu ih staviti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.