Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

A kaj ćeš...neznam ja mislim da su moje OK...kupujem isključivo Michelinke i čini mi se da su iste širine...a datum uvjek provjeravam!!!To obavezno!

Link to comment
Share on other sites

Guest darac

Zvuci stvarno preuvelicano. Zar su tolike razlike????

BTW - mogao si fino staviti copy/paste tog teksta, da se nemora downloadat posebno ..... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Guest perinjo

ne ne ne...nije vam to baš tak kak mislite...

npr. 215/40 R16 je kako slijedi:

215 = širina gume u milimetrima (misli se na njen najširi dio), što će reći da je ova guma široka 21.5cm.

/40 = postotak visine gume. U ovom primjeru je to 40% od 215mm (širine) = 86mm.

R = znaći da se radi o radijalnoj gumi.

16 = promjer naplatka na koju se montira guma - u inčima. U ovom slučaju 16".

Link to comment
Share on other sites

Guest perinjo

dakle, lopovluku (osim naravno starih guma, što nikako nije u redu i što 90% nas kupaca ne provjerava :plazi: ) ni traga, jer to su standardi koji su odavno izmišljeni i usvojeni u cijelom svijetu i jednostavno je tako...

a ovi po auto klubovima i inim časopisima bi prije nego što pošalju takvo pismo mogli provjeriti neke stvari i činjenice...a ne ovako...sigurno ima doma uramljen taj tekst :zubo:

Link to comment
Share on other sites

Brijem da je lik gadno zabrijao...vjerojatno je jedamput u zivotu mjenjal gume..... :??::??:

Link to comment
Share on other sites

ne ne ne...nije vam to baš tak kak mislite...

npr. 215/40 R16 je kako slijedi:

215 = širina gume u milimetrima (misli se na njen najširi dio), što će reći da je ova guma široka 21.5cm.

/40 = postotak visine gume. U ovom primjeru je to 40% od 215mm (širine) = 86mm.

R = znaći da se radi o radijalnoj gumi.

16 = promjer naplatka na koju se montira guma - u inčima. U ovom slučaju 16".

Nisam uzeo metar i provjeravao da li tip govori istinu, ali koliko sam ja shvatio, ako je guma 215 onda je to njena najveća širina, ali tko ka

Link to comment
Share on other sites

195, primjerice, nije sirina gaznog sloja, neka maksimalna sirina gume. Pa valjda bi to trebao znati svatko tko je ikada sa interesom kupovao gumu. Uopće ne znaci da će 195 guma koja ima gazni sloj od 175 drzati losije od one koja ima 185.

...mislim da je 5 cm jako puno, no 3 cm nije (1.5 sa svake strane). Mislim da postoji tek nekoliko modela kod kojih je razlika manja od 2 cm.

S druge strane zanima me kako je to mjereno, pod kojim pritiskom, pod kojim opterecenjem?

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno sto su se svi uskokodakali oko neke "prevare" i sl. Po cemu je to prevara ako je gazna povrsina gume uza od navedene sirine?? Ako imas 175-ice, i gazna povrsina je sirine 155, a kupis 195-ice kojima je gazna povrsina 175, gdje je tu prevara?? Htio si siru gumu, kupio si siru gumu! I u cemu je problem? Nema problema! ;)

Ali moderno je praviti od muhe slona, pa eto.. :bigl:

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno sto su se svi uskokodakali oko neke "prevare" i sl. Po cemu je to prevara ako je gazna povrsina gume uza od navedene sirine?? Ako imas 175-ice, i gazna povrsina je sirine 155, a kupis 195-ice kojima je gazna povrsina 175, gdje je tu prevara?? Htio si siru gumu, kupio si siru gumu! I u cemu je problem? Nema problema! ;)

Ali moderno je praviti od muhe slona, pa eto.. :bigl:

ja imam 175 ice i gazna mi je površina 140 mm! pa to je bolesno i jadno! pa mogli su napisat 145 pa ne vozim se ja po balonu nego po gaznoj površini!!!!!!! :wall::mad:

Link to comment
Share on other sites

Postoje (bolje receno postojaLE su) dijagonalne gume.... o tome koliko imaju prednosti nad radijalnim govori cinjenica da se vise ne proizvode.... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno sto su se svi uskokodakali

Stvar je u principu. Isto kao npr. TV 70 cm ekran, ali vidno polje 68 cm. Ili kad napišu muzička linija PMP 400 w, kad tamo zbrojili vršne snage svih zvučnika i ti misliš kako imaš moćan uređaj, a ne kantu od 2x10w

Link to comment
Share on other sites

Da mi netko jamci da je neka guma odlicna, bas mi me bilo briga da li je 3 cm uza od neke koja je totalna katastrofa, ali je tocno po mjeri.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da to najvise zavisi o naplatka i njegova sirina izrazena u jotima. Ja znam kada sam stavio kod Bube na originalne naplatke 195/65 gume (original su 165/70) izgledale su mi puno uze nego kada su bile na A4-vorci od staroga.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kruno
S druge strane zanima me kako je to mjereno, pod kojim pritiskom, pod kojim opterecenjem?

Da pitanje je i koliko se guma prosiri kada na nju legne tezina automobila.

Mozda se neke pod opterecenjem rasire vise, a neke manje, tako da sirina prazne gume u ducanu i ne mora biti bas mjerodavna.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Guest diesel forever

Nema to veze,onda nebi niko kupovao sire gume,bilo bi jednostavnije na pola ispustit gume i eto sirine.No nejde to tako.Zna se sto je gazna povrsina a sto bok gume.Ja sam na svojima sublerom izmjerio gaznu povrsinu 180mm a guma je deklarirana kao 195/50r15 sto cak i nije toliko lose.Felga je 6 incha iliti cola sirine

Link to comment
Share on other sites

JA imam drugi problem... meni je preširoka... :zubo:

Prije.. 185/50/14.... sada... 185/55/14.. i ova nova je šira za skoro 1cm... taman da mi stru

Link to comment
Share on other sites

a kad kupujemo gume moramo gledati datum proizvodnje...sto to tocno znaci?

kolko stare moraju biti da bi ih morao izbjegavati? godinu, 2?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.