Jump to content

Clio III prekidač brave gepeka/portapaka


joda89911

Recommended Posts

Ovih dana me počeo zajebavat prekidač na vratima gepeka i sve do večeras je radio kako tako. Međutim večeras je skroz otkazao i na neku sreću iz 565-og puta sam uspio otvorit vrata. Pošto mi se nije davalo 300 kn za novi (btw proizvođač je Delphi-bljak) uzeo sam stvar u svoje ruke. Tako da ako ikome otkaže isto,  a pomisli da je brava u pitanju, nek prvo provjeri prekidač. Razlog zašto ode je voda koja uđe s godinama unutra i bakreni dijelovi korodiraju. Pa evo ako već nema, onda jedan light tutorial:

Sve što trebate je:

-Plosnati odvijač ilitiga kacavida

-Neka malo deblja folija koju stavljate ispod kacavide, ako ne želite oštetit boju i lim, koji je btw dosta tanak na tom dijelu

-Wd 40, kontakt cleaner ili slično

-Pod obavezno brus papir

-I pola sata vremena

 

Dakle, podmetne se plastična folija uz rub prekidača brave, kacavidu se podvuče pod rub prekidača i naravno "kargajete" dok navedeni zajeb ne izleti. Pažljivo, ponavljam radi lima koji je dosta tanak. 

Druga faza je ištekavanje konektora sa prekidača i otvaranje samog prekidača koje se radi uz isto podvlačenje kacavide ispod "zubova" koji ga drže u dva dijela. 

Kad ga otvorite, ugledat ćete ovo na priloženim slikama. Ovaj bakreni dio pažljivo skinite i brus papirom skidate koroziju uz lagane pokrete da ne oštetite dio jer je dosta tanak i podložan deformacijama. To isto radite i za ostatak metalnih dijelova koji su ostali na plastičnom dijelu prekidača. 

Na kraju uzmete staru četkicu, okupate sve u wdu ili contact cleaneru i dobro iščetkate. Sklopite nazad i uštedjeli ste sebi cca 300 kn za dio koji ne vridi ni 30 kn.PHOTO_20160723_233946.thumb.jpg.fdc46dfb

PHOTO_20160724_003112.jpg

PHOTO_20160724_003137.jpg

Edited by joda89911
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Meni je bila mikrorupica na toj crnoj gumi. Voda ulazila i stalno korodiralo.

Dok nisam uzeo set za krpanje guma od bicikla. Pokrpao gumu i sve OK.

Link to comment
Share on other sites

Meni je bila mikrorupica na toj crnoj gumi. Voda ulazila i stalno korodiralo.

Dok nisam uzeo set za krpanje guma od bicikla. Pokrpao gumu i sve OK.

istu stvar napravio, radi ko sat ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ima li mozda mogucnost da se moze kupiti samo zastitna guma?

Sent from my ASUS Transformer Pad TF300T using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ima li mozda mogucnost da se moze kupiti samo zastitna guma?

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF300T using Tapatalk

 

 

Mislim da ne može, eventualno zakrpat sa unutrašnje strane gume, tako da se zalijepi dodatna tanka guma preko oštećene.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Evo nemam isti auto, al problemi slični. Guma na prekidaču mi je skroz popucala i nabubrila, no uočio sam prije nego je počelo korodirati.

Uglavnom kupio sam tekuću gumu od BISON-a i debelo namazao. A pošto se onda tečko otvaralo istu obrezao nožem...

Eto, možda nekom pomogne, sad drži nekih 6 mjeseci

Link to comment
Share on other sites

1 slika tisucu rijeci vrijedi

 

Šlapatalk

 

 

sljedeći put bude valjda ljepše ispalo. Ta guma se baš i neda lijepo namazati

20170610_133252.jpg

Edited by vlovrec
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Evo i meni brava otišla, pukla je guma ušla voda u kontakte i brava se sama otvarala, nisam par dana bio u autu i otišao mi akumulator..8 volti bio kad sam skužio, sve je radilo super i radio svjetla sve,kad sam verglao brave poludile, brisač počeo raditi isprekidano, 100 grešaka.. Prvo pomislio da je neš drugo.

Ugl kako se popravlja, skine se plasticna oplata na 5im vratima, skinite 5 sarafa, skinite prvo doljne plastike(2) potom veliku (za plastiku 5 torx20). Dalje brava 2 torx30 jako stegnuti treba račna.Ispod brave je pipac stisne se on i izmigolji brava, prije tog izvucite konektor.Onda ostaje taj mikroprekidač koji radi problem,posprejajte sa WDom i uz serafciger lagano izvucite prema van taj plasticni dio, sa prstima si pomognite iznutra. Rastsvite plastiku, 6 stiftova sa malim plosnatim serafcigerom podignite plastike i rastsvite. Dolje imate kako onda izgleda. Ja sam ocidtio kontakte i popigao limove, jer mi je prije brava sama otvarala gepek.

IMG_20221004_141522.jpg

IMG_20221004_140144.jpg

IMG_20221004_135650.jpg

IMG_20221004_135646.jpg

IMG_20221004_135210.jpg

IMG_20221004_135203.jpg

Kad sve to ocistite, staru raspalu gumu skinite sa plastike skalpelom, ocistite necim i odmastite(alkohol,brakecleaner,razrjeđivač .. kaj već imate).

Od zracnice bicikla ili neke druge gume napravite malu kcku tipa 7x4 cm,vanjsku stranu Brusnim papirom izbrusite, isto tako i plasticni dio gdje je bila stara guma, nakon toga opet očistiti.

Ja sam koristio kontaktno ljepilo, oba djela namazite tanko,ostaviti da se osusi skoro da na opip nije ljepljivo, 10-15 minuta jel, potom spojiti i jako pritisnuti spoj, ja sam ostavio i komad cigle na tome kakvih pola sata, ali mislim da nije potrebno.

Poslije ostarim skalpelom odrezite višak gume i to bi bilo to!

Sve vratit nazad, prije nego sklopite probajte prekidač dali otvara bravu, spojiti konektore na bravi i mikroprekidač.

 

IMG_20221004_135142.jpg

IMG_20221004_135131.jpg

IMG_20221004_135121.jpg

IMG_20221004_134944.jpg

IMG_20221004_134933.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti si sve ovo rastavljao da bi skinuo taj prekidač? Čemu, kad se prekidač skine bez rastavljanja svega toga.

Bio problem kod tate na njegovome, novi prekidač sam kupio na aliexpressu, dva komada za cca 100kn, sad vidim da su malo poskupili.

Speedwow Car Boot Tailgate Trunk Release Switch Trunk Switch For Renault Clio Mk3 Megane Mk2 Laguna 3 2002-2017 Oe 8200076256 - Switches & Relays - AliExpress

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acer said:

Ti si sve ovo rastavljao da bi skinuo taj prekidač? Čemu, kad se prekidač skine bez rastavljanja svega toga.

Bio problem kod tate na njegovome, novi prekidač sam kupio na aliexpressu, dva komada za cca 100kn, sad vidim da su malo poskupili.

Speedwow Car Boot Tailgate Trunk Release Switch Trunk Switch For Renault Clio Mk3 Megane Mk2 Laguna 3 2002-2017 Oe 8200076256 - Switches & Relays - AliExpress

Da, inače nezz kako bi to izvadio da nisam rastavio,plastika se ukrutila stisla, nisam ni znao sto je problem jel brava konektor nešto treće, a nije problem 7 vijaka.

Sa AliExpressa narucio zavojnicu za volan, 300 kn kod nas nema ispod 100 eura.

IMG-20221004-WA0012.jpeg

IMG_20221004_153851.jpg

IMG_20221004_154125.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ako će kome pomoći,na kraju je bio problem u body kompu.Promjenio sam i prekidač i bravu,bez promjena. Ako vam se brava sama otvara u pravilnim intervalima (15-20sec) da znate, ceh prije koji mj bio 1500kn kod Kajfesa i dva tj bez auta.

Link to comment
Share on other sites

Uh, vjerojatno voda došla na UCH, a lemovi su ionako ROHS pa imaju malo olova i pucaju lako.

Mom puncu na meg 2 grandtour pukla žica od mase u onom bužiru od vrata gepeka pa stalno otključavao zaključavao i palio zadnji brisač

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.