Jump to content

aleeen

Recommended Posts

ljudi, danas sam skinuo oplatu suvozačevih vrata, noć je prerano pala i nisam mogao utvrditi gdje je kvar... međutim, ovako na prvu čini mi se da je negdje/nešto blokiralo spuštanje suvozačevog stakla (sajle, vodilice, motor?)... naime, kada pritisnem mikroprekidač za zatvaranje suvozačevog prozora, čuje se klik i osjeti trzaj na motoru, kao da ga želi podići gore, ali pošto je skroz gore, to ne može... sam mikroprekidač je vrlo jednostavan, razmontirao sam ga onoliko koliko se da, u tri dijela, u samoj unutrašnjosti je, čini mi se, infracrvena dioda? (plave boje, malena) i naravno, jedna mala tiskana pločica, na njoj koliko vidim i ono šta se da viditi je skroz uredna (napominjem da je meni prekidač u sklopu plastičnog držača, odnosno ručke za zatvaranje vrata, nije postavljen na donji, horizontalni dio koji može služiti kao naslon za ruke, niti imam onu verziju sa duplim-klikom za automatsko zatvaranje)... e sada, kako mi se čini da zatvaranje ide, tj. da bi moglo ići, ali nisam nikako samo staklo uspio na silu, mehanički spustiti na vodilice, odnosno nižu razinu, zanima me kako da opustim to da klizne dolje pa vidim u čemu je kvaka? je li itko ikada imao sličan slučaj? sumnja da je blokirano spuštanje prozora? elektromotor je na dodir bio malo topal cijelo vrijeme...

P.S. ono šta mi trenutno jedino pada na pamet je, skinuti sutra oplatu vozača, zamjeniti elektromotore i isprobati onda? ako se to ikako može bez da se našteti onom bijelom dijelu, di se sajla namotava?

Edited by aleeen
Link to comment
Share on other sites

Mislim da nećeš tako jednostavno zamijeniti motore podizača,provjeri konektor na ulazu u motor da li ima dobar spoj.Isto provjeri žice na pregibu vrata i konektor u A stupu.

Sijalica je obična sa plavom gumenom navlakom.

Link to comment
Share on other sites

uvjeren sam da motor nije riknuo, kao ni prekidac, imam osjecaj da je mehanizam blokirao, znaci taj dio sa dvije metalne vodilice, sajlama i onim bijelim kucistem di se sajla namotava, gledao sam na siluxu, 300kn zamjenski

Link to comment
Share on other sites

Onda moraš demontirati podizač i vidjeti gdje i kako je zaštekalo.

Zna se desiti da pukne spojka između motora i mehanizma ali tada motor vrti u prazno a to bi čuo i osjetio.

Link to comment
Share on other sites

Motoric se može odvojiti od mehanizma sa sajlama. Bez straha od oštećenja

C2302AEF-C60D-46FE-A117-C47C2CBD04AE.thu

Link to comment
Share on other sites

ako slika govori više od 1000 riječi, ovaj video govori više od 100000 riječi, od kojih meni nijedna nije jasna :D uopće nemam pojma šta se dešava :D sve sam razmontirao:

1) primjetite samo kako svjetli led dioda za vozačevo staklo - koje jedino u potpunosti i funkcionira

2) na vozačevoj strani led dioda za suvozačevo staklo/prekidač ne radi, isto tako ne radi ni na strani suvozača

3) kao šta sam i pretpostavio kada sam čuo klikanje - motor radi i motor samo podiže staklo/zatvara

4) u suprotnom smjeru/smjeru spuštanja, prilikom klika na prekidač, motor se ne vrti u kontra smjeru? :D dobro šta se ovdje dešava? :D

- gledao sam i osigurače u kabini, kada bi izvadio ili pustio osigurače, vozačevo staklo, odnosno prekidač bi ionako radilo, čini mi se da su tu već neki radovi bili, možda je prespojeno/bypass negdje nešto, tako da ti osigurači ne služe incijalno više za to + ima dosta izolirke na kablovima, suvozačeva strana

evo videa: https://streamable.com/dmc06

jedino šta mi pada na pamet je da je ili vozačev, ili suvozačev prekidač? osigurači nisu, da jesu ne bi svjetlio ni vozačev dio, kao ni staklo, da je motor otišao, ne bi se vrtio u jednom smjeru/smjeru podizanja itd. :D izluditi ću :D

usput - kada maknem motor s ležaja gdje je sajla namotana, ručno mogu u kontra stranu namotati sajlu i tako se spusti staklo...

Link to comment
Share on other sites

a joj... sta to znaci, da moram sve zice izvuci iz vrata? sta je to A stup? po guglu alo dobro kuzim to je dio iznad vrata, u koji prozor ulazi kada se zatvara?

Link to comment
Share on other sites

Ne.

Jednom rukom drži spuštanje prozora a drugom savijaj žice u gumenom bužiru gdje snop žica ulazi u vrata.Možda nakratko proradi pa onda znaš da žica prekida u tom gumenom bužiru.

Onda imaš konektor u karoseriji (A stup) gdje ulazi gumeni bužir iz vrata u karoseriju.Njega isto pogledaj.

Link to comment
Share on other sites

Jedi probao drugi prekidač? Nadi nekog da ti posudi da probas i jedan i drugi. 

Link to comment
Share on other sites

hvala trigi i laci na savjetima

trigi - pokusat cu danas sa ovim

laci - palo mi je napamet znas ovo, otisao bi cisto na otpad i pitao da isprobamo, ako je to u banani, odmah da kupim na licu mjesta, bas me pere da je prekidac u banani, imam takav filing

Link to comment
Share on other sites

Pazi samo da te ne odere na otpadu, novi sa vozačeve strane nije skuplji od 250kn

Link to comment
Share on other sites

Opet ti dioda u prekidacu.

Tog u originalu nema vec obicna žarulja s plavim kurtonom. Osim ako netko nije stavio led kad su obicne pocele crkavati. Kao npr ja na Scenicu.

Btw, nnihov rad ili nerad ne utice na funkcionalnost prekidaca.

I pazi da taj cajna switch ima dvoklik za impulsno dizanje ako budes narucivao

Šlapatalk

Link to comment
Share on other sites

pokušao sam staviti naknadno u megane 2 tempomat, i na can clipu kompjuter vidi sve prekidače i u postavkama mi prikazuje regulator i ograničivać brzine ali tempomat ne radi, nisam radio nikakav reprog ili konfiguriranje kompjutera, i kad se auto pali ne pale se lampice za tempomat, čak ni tipka ljevo za pali/gasi ne svijetli.

Help 

Link to comment
Share on other sites

Moras radit reprogramiranje ecua koji je zaduzen za tempomat. Zapisi apsolutno svaku stavku koju imas da vidis sta je kako poslozeno /podeseno i onda u reprogramiranje ecua.

Al svejedno bi tempomat morao raditi neovisno od toga dal pokazuje na ekranu (jedino sta dobijes nakon altivacije canclipom).. Tebe nesto drugo koci!

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ili ga krivo palim ? Prvo prekidac i onda tipka za lijevo gore ? Ima kakva veza koja je brzina i u kojoj je brzini ?

Poslano sa mog SM-J730F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tempomat radi u 4, 5 i 6 - oj brzini.

Upališ na tipku i kad dođeš do željene brzine klikneš tipku na + ili -

Da ne radi koji prekidač problem na kočnici ili kvačilu?

Link to comment
Share on other sites

Pa ga zbog sigurnosti ne želi upaliti ? 

Čak mi je i to palo na pamet. 

isprobavao sam tempomat u 5 na 70km/h ko da je proradio na trenutak jer je malo cuknuo ali naravno ja odmah stisnuo kuplung i prestao.Nakon toga ga ne mogu ni pokrenuti Da li može biti koji osigurač ili relej ? 

Link to comment
Share on other sites

Ako prekidac radi problem on prekida krug i tempomat ne radi. Ako si na tempomatu i stisneš kocnicu ili kvacilo automatski se tempomat gasi. Zato pogledaj te prekidace da nije do njih.

Link to comment
Share on other sites

ok to svakako moram pogledati, sad sam našao, ja imam ecu s3000 i tamo je kao upaljen tempomat. Tražio sam video po youtubu i našao milošev video gdje kad dođe u konfiguraciju injektora piše ograničivać i regulator brzine. Je li moguće da jednostavno ti s3000 ECU ne dozvoljava tempomat ? 

Ili od kada sam zamjenio injektor mi ne piše više vin broj, pa ga i to smeta ? 

Edited by Matija_vz
Link to comment
Share on other sites

To ne znam. Znam da ako imas neku grešku zabilježenu da tempomat može biti automatski deaktiviran dok se greška ne makne.

Link to comment
Share on other sites

ljudi, ne znam ni sam kako sam uspio doći do dijagnostike kvara :D sve radi perfektno, osim prekidača s vozačeve strane, jedino radi kada ga se jako pritisne na jack, znači treba zamjena ;)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.