Jump to content

Laguna 2.0 dci ulje


davor11

Recommended Posts

Kupio sam lagunu 3 2007 godina 150  konja i gledam na papirima od bivseg vlasnika od servisa da su stavili ulje 5/40 e sad dal ima fap filter i ako ima kaj se more dogoditi ako se nije stavilo ulje 5/30

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Najradije to nazivam "Filter čestica od dizel goriva" nego da prihvatam F, I ili D skraćenice FAP odnosno DPF (u obe ove skraćenice već je sadržan naziv filter tako da je to dupliranje jedne iste reči.

Da li vozilo ima ili nema filter to ima oznaku na vozačkim vratima u obliku nalepnice a i kada se podigne hauba ima takođe nalepnica na onoj plastici. U principu ta ulja sa niskim sadržajem pepela (Low SAPS) služe da što manje opterećuju filter jer je i inače dovoljno opterećen sagorevanje dizel goriva. Da li će nešto škoditi filteru zavisi od toga kakvo je to ulje, koliko dugo je sipano neodgovarajuće ulje pa i od načina vožnje. Uglavnom, odgovor je vrlo neodređen - može da bude ali ne mora da znači. Lično, što pre bih zamenio to ulje odgovarajućim i posle toga auto malo "izduvao" na višim obrtajima.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru sutra idem u servis u koprivnici gdi su i stavili krivo ulje ovlasteni.renault servis

Link to comment
Share on other sites

Kada sam hteo da zamenim ulje upravo u ovlascenom servisu (prvi odlzak u taj servis) poslali mi predracun sa nekim drugim uljem a ne ovim koje je Izzy postavio. Na moje insistiranje ispostavilo se da u tom trenutku nisu ga imali. Onda sam ga ja nabavio i odneo kod njih. Kada su videli da sam bio "tvrd" po pitanju stroge primene fabrickih uputstava vise nisu pokusavali da podmecu "rog za svecu". Tako da, izgleda da su servisi slicni ... gde god da su. I drugi proizvodjaci motora sa filterom preporucuju tj. propisuju iskljucivo ta ulja sa malim procentom pepela (low SAPS) tako da je to stanje tehnike a ne prosti hir neke fabrike. P.s. Nemas razloga da se zahvaljujes ... Tu smo da se pomognemo koliko umemo i znamo.

Link to comment
Share on other sites

Kak ta naljepnica izgleda i kaj pise na njoj

5eb16e3bb75174ce8e11296325d87755.jpg

Ova donja naljepnica. (iz meni nepoznatih razloga tapatalk mi okrece fotografije - znaci u ovom slucaju desna naljepnica)

Link to comment
Share on other sites

Ovo bi negdje na naljepnici trebao imati

img-3318403f1f.jpg

Link to comment
Share on other sites

danas sam isao u servis i po broju sasije su utvrdili da ide 5/40 ulje tj objasnjenje je bilo da motori do 2012 godine imaju filter al ide ulje 5/40 a nakon 2013 godine ide 5/30 tu informaciju sam dobio u tri razlicita servisa 

Link to comment
Share on other sites

Danas sam bio u ovlašćenom servisu radi montaže zimskih guma (da ne bih opet imao problem sa senzorima kao prošli put ovoga puta sam to rešio kod njih a ne kod nezavisnog vulkanizera). Upravo sam s njima planirao kada ću vršiti zamenu ulja i šta sipati - za ove motore sa filterom mora da bude ispunjena norma RN 0720. Od Elf ulja jedino ispunjava Elf Evolution Full-Tech 5W30.

Link to comment
Share on other sites

danas sam isao u servis i po broju sasije su utvrdili da ide 5/40 ulje tj objasnjenje je bilo da motori do 2012 godine imaju filter al ide ulje 5/40 a nakon 2013 godine ide 5/30 tu informaciju sam dobio u tri razlicita servisa 

nece biti. ako ima DPF/FAP ili kako god vec, ide 5w30 Low SAPS, i samo to. Nezavisno od godine proizvodnje. Burazerov raniji auto (meg 1.9 FAP 131 ks) je imao FAP i islo je to ulje u njega - 5w30 low SAPS i nijedno drugo, po normi RN720. Ne verujem da su tako rekli u ovlascenom servisu.

Ukoliko nema taj DPF/FAP, a to je moguce ja mislim samo do 2010, onda ide 5w40.

 

Link to comment
Share on other sites

Da imam al starije generacije i tu ide ulje 5/40 kao sto sam ranije napisao do 2012 godine je ugradjivan filter starije a od 2012 novije generacije i tu ide ulje 5/30

Link to comment
Share on other sites

Bilo nove ili stare generacije mora biti norma RN0720...ja ne kuzim gdje je problem.

Link to comment
Share on other sites

Da imam al starije generacije i tu ide ulje 5/40 kao sto sam ranije napisao do 2012 godine je ugradjivan filter starije a od 2012 novije generacije i tu ide ulje 5/30

Tu mi nesto ne stima ako ima dpf ide rn 720 a to je 5/30

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da imam al starije generacije i tu ide ulje 5/40 kao sto sam ranije napisao do 2012 godine je ugradjivan filter starije a od 2012 novije generacije i tu ide ulje 5/30

Ko god da ti je to rekao, zamoli ga da ti donese okasti ključ 32, pa ga mazni njim po glavi. 

Link to comment
Share on other sites

evo sad sam pregledal za naljepnicu na vratima i kod motora nema je zato zakljucujem da nema filtera tj pogledal odispod i opet nista na cijevi od auspuha nist.

to znaci da ovi u srvisu nemaju pojma kaj govore unatoc broju sasije ili neznaju kaj gledaju.tolko o nasim servisima

Link to comment
Share on other sites

evo sad sam pregledal za naljepnicu na vratima i kod motora nema je zato zakljucujem da nema filtera tj pogledal odispod i opet nista na cijevi od auspuha nist.

to znaci da ovi u srvisu nemaju pojma kaj govore unatoc broju sasije ili neznaju kaj gledaju.tolko o nasim servisima

Ni ja nemam naljepnicu a imam DPF.

DPF nemaš samo u slučaju da ga je netko izvadio.

Što se tiče starog i novog DPF-a i ulja kolega direstraits je dobro rekao, ja ću samo nadodati, mazni ga 2x da se resetira.

Link to comment
Share on other sites

Davor, menjaj servis a imaš na ovom Forumu posebnu temu (na moju inicijativu) o lošim servisima. Uzmi činjenice i opiši korektno sve kako je bilo pa da vidimo posle čija nana crnu vunu prede ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da shvatim da su rekli da postoji "novi" i "stari" filter.

Ja bih za takve stvari tražio da mi dostave predračun u kome bi morali da sve to i napišu, ono jer kada se napiše onda ima neki pisani trag i ne može biti rekao-nisam rekao ... :nezna:

Link to comment
Share on other sites

Tri servisa u tri razlicita grada svi su rekli isto 

Daj broj sasije pa ti kazem da li je sa ili bez.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.