Jump to content

Ne rade kratka svjetla


bura2

Recommended Posts

Kao prvo Sretan Uskrs.

Jučer navečer sam skužio da mi prestala raditi kratka svjetla. Pregledao sam sve osigurače u prostoru motora i tamo su svi dobri a u kabini sam vidio da nema osigurača za kratka svjetla.

Kad sam sljedeći put upalio auto počeo je izbacivati greške "check abs" i "check esp"

Jel netko imao već takav problem ili zna u čemu bi mogao biti problem?

Link to comment
Share on other sites

Jesu. 

Danas čim sam krenuo u vožnju sva upozorenja su se ugasila tako da sad samo svjetla ne rade. Jučer je zadnja žena vozila i sva upozorenja se popalila a čim sam ja krenuo voziti odmah je sve u redu :)

Jel bi mogao bili relej u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

Upravo kako kaže Frenchkey - jesenas sam hteo da pokrenem motor i ništa, akumulator je otišao, sačekam desetak minuta i ponovo stisnem start i onda počinju redom da izlaze greške; priključim ispravljač i posle pola sata novi start ali sada uspešan. Grešaka više nijo bilo jedino što je poništio/resetovao pređenu parcijalnu kilometražu. Posale toga sam išao u ovlašćeni na zamenu akumulutora i tamo su sve greške očistili dijagnostikom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ahoj ekipa...pitam ovdje da ne otvaram novi topic bezveze...

na laguni 3 imam tvornički ksenon, neki dan sam promjenio pozicije, i ostao zbunjen... ako sam dobro shvatio, meni su pozicije jasne, ubodne zaruljice, zatim imam kratka ksenon, odnosno biksenon za duga... eh sad čemu služi još jedna žarulja u faru, nisam baš skontao, a nalazi se iznad pozicije?

Edited by twingokile
Link to comment
Share on other sites

Kako kaže French to je DRL (dnevno) i ide žaruljica 21W kao za stop svijetlo.

Link to comment
Share on other sites

Vjerojatno mu nije aktivirano kad ne zna čemu služi

Ajfon 10 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne bih savetovao da se stavlja obična sijalica, pogotovo ne sada kada idu vreli dani. Prošlog maja, juna i do pola jula ko je šta radio ne znam a ja sam svakih 10-15 dana menjao sijalice jer se topili oni kontakti na dnu grla. Onda sam nabavio neke LED sijalice kvalitetne i sa poreklom i stavio njih i malo se odmorio ali ne mnogo već do kraja avgusta. Onda sam kupio neke pijačnog kvaliteta po ceni od 2-3 eur za obe, ugradio ih i eto ih još u funkciji. Kod mene se to aktiviranje vrlo lako uključi ili isključi preko ona dva dugmeta na vrhu poluge tj.komande brisača

Link to comment
Share on other sites

Pregledao sve osiguraće i releje i sve je bilo ispravno. Više nisam imao pojma šta da radim i nađem u garaži dvije nove H7 žarulje i reko idem ih promjeniti. Upalim auto i svjetla rade :)

Na kraju je ispalo da i rezervna žarulja mi nije radila, Znači obadvije mi na auto izgorile i onda još rezervna ne radi, za poluditi.

Ali sam primjetio da više svjetla ne mogu ugasiti. Na ručici su mi bila namještena na automatski i sad se stalno automatski pale makar ručica bila u bilo kojem položaju.

Kad je auto upaljen ručica ne reagira i neće se ugasiti svjetla a kad ugasim auto onda ručica reagira i svjetla mogu paliti i gasiti. 

Jel to nešto nije u redu s ručicom ili je nešto drugo ?

Link to comment
Share on other sites

Vjerojatno mu nije aktivirano kad ne zna čemu služi

 

Ajfon 10 via Tapatalk

 

 

hvala frenckey, vjerujem da si u pravu, jer nemaju nikakvu funkciju, znači treba aktivacija...

Ali sam primjetio da više svjetla ne mogu ugasiti. Na ručici su mi bila namještena na automatski i sad se stalno automatski pale makar ručica bila u bilo kojem položaju.

Kad je auto upaljen ručica ne reagira i neće se ugasiti svjetla a kad ugasim auto onda ručica reagira i svjetla mogu paliti i gasiti. 

Jel to nešto nije u redu s ručicom ili je nešto drugo ?

ovo je i kod mene slučaj, jedino što mogu napraviti je prebaciti na pozicije, pa mi onda ne rade ksenoni...

Link to comment
Share on other sites

ovo je i kod mene slučaj, jedino što mogu napraviti je prebaciti na pozicije, pa mi onda ne rade ksenoni...

E to sam i ja jučer primjetio. Prije sa sa automatskog okrenuo na nulu i nisu se gasila pa sam mislio da je ručica otišla jer ne reagira. Jučer sam stavio na poziciju i treba možda 1-2 sekunde da se ugase kratka svjetla. Ja sam očekivao da će se odmah ugasiti.

Ma najbitnije da je sve ispravno

Link to comment
Share on other sites

Zeljenu kombinaciju rijesis Clip-om

Ajfon 10 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A i ne baš. Moju su spojili na Clip pa su rekli da je to neka postavka za regiju i da bi trebalo komp "reinstalirat" sa drugom opcijom, ali da to mopra u ovlaštenom nakon što odobri Renault Hrvatska... (kao trajno su isključene te opcije u Clip-u za trenutnu verziju softvera u autu)

 

Ako netko ima alternativu, ja bih rado stavio da svjetla rade kak je nacrtano na ručici i da ono najsporije od brisača radi ručno, a ne preko glupog senzora koji je za ku**c. Radije ću sve sam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pozdrav društvo! Zovem se Josip i trebao bih vašu pomoć ili savjet! Kupio sam Lagunu 3, 2008., 2.0 diesel, prije cca 10 dana! Primijetio sam da mi ne rade dnevna svjetla, imam Xenon što se zakreće s volanom, poziciju i do pozicije led žarulju! Čitao sam vaše postove ali nisam našao konkretan odgovor! Na nuli mi ništa ne svijetli, na poziciji samo pozicija, na svijetlima xenon kratko i dugo, a na automatsko također Xenon kratko i dugo ali samo ako ih senzor upali, a dnevniku nigdje ne svjetli! Auto je cijelo vrijeme kod Baotica servisiran, da bih ja danas otišao tamo da mi pregledaju cijeli auto radi moje sigurnosti i naravno da mi uključe led svjetla! Da bi meni striček tamo rekao kako pod dnevna led svjetla spadaju xenoni i oni se mogu staviti da čim se auto upali, da se i oni upale! Na to sam mu rekao, kako se mogu Xenon svjetla zvati led dnevna svijetla, da bi on mene samo gledao i nije imao odgovor na moje pitanje! Pokušali su mi aktivirati ta led svijetla, ali bez uspjeha, kažu da im software ne dozvoljava, jer auto nije za tržište gdje se ta svjetla koriste, pa rekoh ajde ok, ako vi tako kažete! Pa, ja bih vas molio, dali netko zna kako upaliti ta svjetla?

Link to comment
Share on other sites

Za početak izvadi te LED žarulje i stavi obične 21W.

Kad upališ auto da li odmah rade xenoni bez obzira da li su na 0 poziciji na ručici?

Link to comment
Share on other sites

Ok, znači ako će nekada raditi, moram staviti obične 21W!

Ne, ne rade odmah, htjeli su mi to stavili kod Baotića, da odmah svijetle kad se auto upali, iako je ručica na nuli, ali nisam im dao, jer mi glupo da xenoni gore bez potrebe ako je lijep sunčan dan! Xenoni sad rade samo kad su svijetla upaljena, prekidač na poziciji 2 i svijetle na automatsko, ali samo kad je tamno ili mrak, prekidač na poziciji 3!

Link to comment
Share on other sites

Moguce da su obe LED pregorele. A moguce je da treba da se aktivira. Da li na bordu imas opciju kad udjes u podesavanja da ukljucis dnevna svetla? I za koje je treziste auto napravljen, imas na nalepnici pise TL pa neka cetiri slova

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ja mislim da nikada nisu niti radile, a u servisu su rekli da njih ne mogu aktivirati!

Nemam, imam za parking senzore, za vrata, zadnji brisač, a za dnevna svjetla ne!

Na kojoj naljepnici to treba pisati, gdje stoji ta naljepnica?

Sad vidim da su mi nešto isključili, kad sam se maknuo od auta, auto se zaključao i zatrubio, a sad ne trubi, samo se zaključa!

Link to comment
Share on other sites

Ne moraš pod obavezno izbaciti LED nego dok ne rijesis slucaj, jer postoji mogucnost da ove ne rade.

Kad stavis obicne žarulje potraži nekoga tko ce znati raditi sa CLIP-om jer nazalost ima i ovlaštenih koji ne znaju i neda im se.

Moja je Laguna došla sa stalno uključenim xenonima. 2 servisa u ZG rekli su da se ne može ugasiti. ZAK u KA je riješio za 5 min i 50 kn.

Bilo je slučajeva gdje na Meg 3 nisu znali aktivirati dnevna, a žarulja postoji u faru.

Link to comment
Share on other sites

Ako imas LED u faru, onda su kod nekoga vjerojatno radila DRL, pa ga nerviralo sto su odvec zuta. Pa je neko naknadno iskljucio na Clipu postavke podneblja. Da bi DRL radila, moras na rucici izabrati opciju AUTO, tada ce senzor za svjetla paliti DRL i kratka svjetla ovisno od jacine vanjskog svjetla.

Link to comment
Share on other sites

Ima opcija ukljucivanja/iskljucivanja DRL na L3 preko borda, na tabli, kad udjes u podesavanja. Proveri da tu nije iskljuceno. To ti je najlakse.

 

P.S. Nalepnica stoji na desnom B stubu. Mozes i da je slikas i postavis sliku ovde, pa ce ti neko vec reci. To sto je prestalo da trubi prilikom zakljucavanja, je pokusaj ukljucivanja DRL putem CLIP-a, menjali su podesavanja za raznorazne regije (imas podesavanja za nordijske zemlje, mediteranske itd). To sigurno moze da se ukljuci da radi i treba da se ukljuci. Jedino nece moci da se ukljuci (90% da nece moci) ako je auto TL BALK.

Edited by Brainmind
Link to comment
Share on other sites

U Baotiću su rekli da im software ne da upaliti jer auto nije za to tržište gdje ta svjetla budu upaljena, što mi je skroz glupo! Od prvog dana je auto servisiran kod Baotića, što može značiti da ih nitko nije probao upaliti, a i ne mora tako biti!

U ovih 10 dana, stalno pratim, ali kad mi je ručica na auto i kada je sunčano, ne svijetli ništa, niti kad je tmurno, samo kad počne padati mrak ili bude baš oblačno, tada se pale xenoni!

Kada uđem u postavke na tabli, nudi mi parking senzore, promjenu jezika, zadnji brisač kada krenem nazad, zaključavanje vrata kada se vozilo počne kretati i ništa vise, i exit, ali više opcija nemam! 

Sutra ću pogledati naljepnicu pa se javim!

A ovo sa trubljenjem ću ponovo ići u Baotić, to je njihov propust, nisu vratili kako je bilo, a ništa nisu uspjeli napraviti!

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.