Jump to content

Sudar naplata stete


rodzonis

Recommended Posts

nema tu kaznenog postupka..

po prekršajnom zakonu si kriv ili nisi za nesreću sa materijalnom štetom, lakšim ili težim ozljedama..

za nesreće sa smrtnim ishodom te tek prijave kazneno za nesreću sa smrtnim posljedicama..

Link to comment
Share on other sites

Meni je nedavno zena razbila auto, totalno. I otac mi je bija sa njom u autu. I na hitnoj dok smo cekali je dosla policija i cekala nalaz doktora o "visini" ozljeda. Srecom bile su lakse jer bi mi gonili ženu da su bile teže. Iako je on nebi tužija ni ništa. Niti smo ih zvali.

Link to comment
Share on other sites

Procjenitelj štete iz njegovog osiguranja ponudio 3100 kuna, i dao mi nekoliko dana da odlučim.

Link to comment
Share on other sites

nema tu kaznenog postupka..

po prekršajnom zakonu si kriv ili nisi za nesreću sa materijalnom štetom, lakšim ili težim ozljedama..

za nesreće sa smrtnim ishodom te tek prijave kazneno za nesreću sa smrtnim posljedicama..

Nije istina, ako se radi o težoj tjelesnoj ozljedi, automatski se postupa po kaznenom zakonu.

Link to comment
Share on other sites

Procjenitelj štete iz njegovog osiguranja ponudio 3100 kuna, i dao mi nekoliko dana da odlučim.

Nikad ne pristani na prvu procjenu. Naravno ako zelis izvuc lovu i u fusu zakrpat auto pa da ti nesto love i ostane u dzepu.

Ali ako te "zarada" ne zanima i zelis sve novo i da radi ovlasteni onda ne prihvacaj nikakvu lovu nego prepusti sve servisu.

Osiguravatelji znaju bit bezobrazni pa ti drugu visu ponudu odmah isplate na racun bez tvog pristanka, po principu app. Zato je mozda dobro uopce im ne davati br. tekućeg ako si odlucio ici na sve novo i u ovlasteno.

Šlapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nije istina, ako se radi o težoj tjelesnoj ozljedi, automatski se postupa po kaznenom zakonu.

teža tjelesna ozlijeda je i i prsnuće slezene, pa nema kaznenog gonjenja vozača..

puno varijabli utječe na podnošenje kaznene prijave, u pravilu se pokreće ako je vozač krivac nesreće bio pijan, drogiran, vozio ekstremno brzo itd..

ako je nesreću prouzročio riskantnom vožnjom, itd itd..

znam iz prve ruke, prije koju godinu susjed je prešao na drugi kolni trak i frontalno se sudario sa autom iz suprotnog smjera..

njemu nije bilo gotovo ništa, vozio je novu seat alteu XXL a vozač koji je bio ozlijeđen stari VW transporter. čovjek je zadobio višestruke prijelove obje noge i imao par operacija ali susjed je dobio samo prekršajnu prijavu, oduzimanje vozačke mislim na 24 mjeseca, kaznu 10000kn itd. nikakav kazneni progon..

 

Link to comment
Share on other sites

Jbt pa to je definicija za kaznenu prijavu. Teške tjelesne ozljede i riskantna vožnja. Netko mu je išao na ruku.

Link to comment
Share on other sites

teža tjelesna ozlijeda je i i prsnuće slezene, pa nema kaznenog gonjenja vozača..

puno varijabli utječe na podnošenje kaznene prijave, u pravilu se pokreće ako je vozač krivac nesreće bio pijan, drogiran, vozio ekstremno brzo itd..

ako je nesreću prouzročio riskantnom vožnjom, itd itd..

znam iz prve ruke, prije koju godinu susjed je prešao na drugi kolni trak i frontalno se sudario sa autom iz suprotnog smjera..

njemu nije bilo gotovo ništa, vozio je novu seat alteu XXL a vozač koji je bio ozlijeđen stari VW transporter. čovjek je zadobio višestruke prijelove obje noge i imao par operacija ali susjed je dobio samo prekršajnu prijavu, oduzimanje vozačke mislim na 24 mjeseca, kaznu 10000kn itd. nikakav kazneni progon..

 

To ti nije prva ruka nego druga :p 

Znam ja baš iz prve ruke. 2012-te mi neka žena mi oduzela prednost, ja bio na motoru. Otvoreni prijelom desne potkoljenice, pukle obje kosti.

Kazneno ju gonili, nit je bila pijana, nit je divljala ili riskantno vozila, nit je bježala, a bome ju ni ja nisam htio kazneno gonit.

Na kraju žena dobila cca 30 tkn kazne, uvjetno 6mj. Nakon žalbe i mog svjedočenja smanjili joj kaznu na 10tkn i 2mj uvjetno.

Link to comment
Share on other sites

Ako je namjerno - da. Ili pod utjecajem alkohola/prolazak na crveno i sl. U protivnom ne vidim razloga za to.

Meni apsolutno ništa ne znači to kaj bi ona odležala neko vrijeme u zatvoru...To kaj ja nisam bio u autu nego na motoru...jbg...šit hepns. Da sam bio u autu ne bi mi bilo niš vjerojatno.

Link to comment
Share on other sites

ali za koje kazneno djelo?

nanošenja teških tjelesnih ozljeda?

pokušaj ubojstva?

postoji kazneni zakon i prekršajni zakon, možda postoje neke kaznene odredbe u prekršajnom zakonu ali to sve ovisi o mnogočemu ak imaš dobrog odvjetnika vidimo da ljudi prolaze nekažnjeno..

to bi značilo, zanese me na snijegu jer ralica nije počistila, udarim ispred sebe auto i čovjek strada da ostane nepokretan..

gdje je tu moja kaznena odgovornost?

ić ću u zatvor zbog nesreće? sve mi to baš nije jasno, al neki pravnik bi to mogao rasčlaniti..

Link to comment
Share on other sites

gdje je tu moja kaznena odgovornost?

ić ću u zatvor zbog nesreće? sve mi to baš nije jasno, al neki pravnik bi to mogao rasčlaniti..

No a čija je odgovornost? Božja jer je pao snijeg?

Naravno da je tvoja odgovornost. Ti si vozio, ti nisi prilagodio brzinu, tebe je zaneslo i ti si nekoga osakatio (naravno, ne želim nikome nikada da se dogodi).

Tu naravno imaš sad stupnjevanje - namjera: zgaziš nekoga namjerno.

Nehaj - to je naš slučaj, zanjelo te.

Ali i tu ima odgovornost, procjenjuje se koliku dužnu pažnju si posvetio da se to dogodi/ne dogodi.

Ako ti u mračnoj, uskoj ulici prekrivenoj snijegom divljaš autom, zanese te i nekoga ozljediš, ili voziš skroz oprezno ali je takav led da jednostavno nisi ništa mogao - velika razlika. Ako si odgovoran u oba slučaja, samo si u prvom postupao s krajnjom nepažnjom pa ćeš proći gore, a u drugom slučaju bolje na sudu.

Ljudi nekad olako shvaćaju odgovornost koju imaju za volanom.

Zato, pamet u glavu.

Link to comment
Share on other sites

o sebi govorim ilustrativno. nikad nisam imao prometnu a evo već 25 godina vozim..

znam neke ljude koji su slupali sebe i druge i bilo je svega ali nitko nije bio kažnjen za nikakvo kazneno djelo..

Edited by ivan.martinko
Link to comment
Share on other sites

Ja pokupil jednu curu na zebri s retrovizorom, zavrtil ju i iscasio joj zglob... proslo je dobro da bolje moglo nije, pol metra u stranu i bilo bi kobno... uz puuuno srece sam dobil koju godinu zatora godine s rokom kusnje od godinu il dvije, novano nista... da se bilo kakvim ludim slucajem ponovilo nekaj slicno, eto pereta u zatvoru.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se dosta ide na šarene kombinacije, a ne na crno-bijele kao prije. Znam da i danas dodijeljuju podjeljenu odgovornost ak recimo udariš nekog tko ti je izletio sa stopa ako se dokaže da si imao vremena (ili mogućnosti) zakočiti na vrijeme. Naravno, ako se dokaže, snimka, svjedoci. I ono sa divljim životinjama na cesti - prije su lovačka društva tebi slala uplatnice ako pokupiš "njihovu" divljač na cesti. Onda se netko sjetio da ipak cesta nije na području njihovog lovišta pa sada ljudi LD-ima šalju uplatnice za popravak vozila. Mijenja se praksa tijekom godina, to je neminovno.

Link to comment
Share on other sites

Rezervirano za "obitelji dvjesta" ako ne ide nikako drugačije.

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

Pere , a sinkope se nisi sjetio??

To se desilo prije 10 godina, tad jos taj pojam nije bil "otkriven"...

Aj sad kad smo vec malo u tim vodama... frend se frisko ozenil, zena trudna bila mislim... i isla po njega u 3-4 u noci na neku festu, fino tak dogovoreno da on moze popit... i zgazila nekog pijanca koji je mrtav pijan (mislim da je vec bil mrtav, pozabil detalje) lezal nasred desne trake, na otvorenoj neosvjetljenoj cesti... izbjeci ga je mogo samo biciklist il pjesak, al auto nikak. Ona stala naravno, zvala policiju itd... long story short... zavrsila u zatvoru 6 il 12 mjeseci sa slobodnim vikendima. Eto ti pravde i srece u hit-combo paketu. Pravila cak nekad nisu ni da se krse, nek su tu tek tolko, za ukras.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je užas da svatko od nas zna nekog kome se ovo dogodilo, gotovo identičan scenarij. Starija smrznuta osoba, psihički poremećena osoba s namjerom samoubojstva, normalna osoba s namjerom samoubojstva, žestoko alkoholizirani ljudi, noć, izvan naselja...  Ja znam dvojicu vozača koji su na ovaj način "skrivili" smrt druge osobe. Ne da ih znam preko nekog, nego ih baš znam, dobri smo. Užas. Mislim da više ne bi sjeo za volan.

Edited by filipbabok
Link to comment
Share on other sites

Imao sam slično iskustvo ko @pere. Prošlo je nekoliko godina od nesretnog događaja, mislim da je bilo 2013. I bolje da se što manje sjećam...

Vraćao se s treninga, negdje sredina veljače oko 18:30, dakle mrakača. Pljusak ko mutav, nije baš uobičajen, brisači na najjače. Stajao na raskrižju drugi u koloni za skretanje lijevo. Upalilo se zeleno, auti iz suprotnog smjera prošli i mi još propustili pješake. Auto ispred mene krenuo, ja za njim. Odjednom, bum... Čovjek mi na vrhu haube i padne na cestu. Nasred zebre! I dalje pljušti ko mutavo, ja izašao sa kišobranom pomoći čovjeku i pozvao hitnu. Skužio da je to penzioner od cca 70god, možda i više, sav u crnom. Naišla hitna u prolazu i za njima policijska patrola. Medicinari uz suglasnost policije posjeli čovjeka u moj auto i dobio dopuštenje parkirati na nogostup. Policija pregledala oštećenja na autu (udubina na vrhu haube taman ispod brisača i manja udubina negdje iznad znaka), poslikala oznake na gumama i još neke gluposti. U međuvremenu ja i deda dobili alkotest, obojica 0,0. Policajac mi se okrenuo i nekako razočarano slegnuo ramenima kad je vidio da deda ima 0,0. Dedu u hitnu, mene u policijski kombi. Dao podatke i svašta nešta, ne sjećam se previše... Narednih nekoliko dana nisam spavao... Slučajno sam čuo kako se deda zove kad je razgovarao sa medicinarima pa sam s tom informacijom uspio doći do njegovog sina. Inače, ni policija ni bolnica mi nisu htjeli reći gdje je i kako je čovjek. Nazvao, predstavio se, sa druge strane čovjek od 40-ak godina pun razumijevanja kaže da mu otac ima samo slomljenu nogu. Meni laknulo, a istovremeno sjelo kako je to teška tjelesna ozljeda, dakle kazneno djelo. Rekao je da neće ništa privatno ganjati.

Nakon ne znam koliko vremena dobio policijski zapisnik... Ne sjećam se točnih riječi, ali nešto u stilu "posebno nesmotreno skrenuvši lijevo...". Tu sam znao da sam *ebo ježa.
Dobio poziv na sud za prvi informativni razgovor ili saslušanje, otišao bez odvjetnika, splašen ko malo dijete. Aha, prije toga me zvali u Heinzelovu na "DKT" ili "DTK", nešto takvo. Nisam znao što to znači. Sad znam. Ko najgori kriminalac, uzimanje otisaka prstiju, dlanova, slikanje itd.
Na sudu... Zamjenik državnog odvjetnika, neki Šiptar, Makedonac ili koji klinac sa čudnim imenom i prezimenom. Neslužbeno, rekao mi je ako priznam krivnju da će tražiti 3 mjeseca uvjetno i to je to. Naravno, priznao sam krivnju glupan. Uključili kameru, snimili razgovor i to je bilo to. Očekivao sam da će biti još nečega nakon toga, ali nije.
Sljedeće i posljednje vezano uz taj događaj je bila presuda. 8 mjeseci zatvora uz rok kušnje 2 godine. Dakle, 2 godine ne smijem počiniti kazneno djelo, inače ćuza. Opet nisam spavao nekoliko dana. Prošla je i ta uvjetna. Nikome to ne želim, grozno nešto. Od tada 6 puta gledam zebru lijevo-desno.

Ako mi se ikada dogodi nešto slično ili nekome meni bliskome, nema priznavanja krivnje i obavezno odvjetnik. Svjedoka sam imao, ali ne i priliku da ga netko sasluša.

Što je dedu tjeralo iz kuće po tom pljusku, ni danas ne znam. Živi doslovno u zgradi do ceste di sam ga udario.

 

Možda će ovo iskustvo naići na razumijevanje, a možda i neće. Svejedno mi je. Tako se dogodilo.
U 10-ak godina vozačkog iskustva nemam nijednu kaznu za prebrzu vožnju, vožnju pod utjecajem alkohola ili bilo kakav drugi prometni prekršaj, ili bilo kakav prekršaj općenito. A zaustavljali su me dovoljno puta...

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

eto pridruzujem se deckima.. pred 5 godina isto, ulazim na Langov natankat, kisa lije ko blesava, gledam nigdje nikoga, i pretpostavljam, od A stupa nisam vidio da zena hoda (a ulazak na pumpu (u smjeru sjevera) je iovako pod nekih 45 stupnjeva, ekipa iz ZG zna naravno), vec prelazim zebru i zena s kisobranom u ruci i (pretpostavljam) glavom u podu se zabija u vozaceva vrata.. da sam ju vidio prije, apsolutno bi stao bez razmisljanja jer uvijek stajem svakom pjesaku na zebri.. medjutim, nisam ju vidio.. prodjem zebru i stajem odmah sa strane jer sam u retrovizoru vidio da je zenska pala ( u trenutku udarca nisam ni skuzio sto se tocno desilo).. dolazim pitam jel sve ok, kaze da je, da joj nije nista.. reko daj odi u auto, sjedni se, samo da natocim i vozim te u bolnicu.. i tako sam napravio, medjutim u medjuvremenu je zvala nekog svog (ne znam koga), nakon placanja racuna sjedam u auto i cujem drugu stranu kako se dere na nju da u bolnici obavezno kaze da joj je slabo, lose i da ju sve boli, a zena sjedi pored mene i suti.. kolko se sjecam, a ne sjecam se najbolje, mozda je cak i njoj pred menom bila rekla da joj nije nista..
reko nema veze, sutim vozim, znam da joj nije nista, doslovno kao da se zabila u zid koji se kretao, nisam joj presao preko noge ni slicno, da budem iskren cak me splasila u tom trenutku..
dolazimo u draskovicevu, pregled, doktori, rengen, nalazi sve ok, apsolutno nista, ni slomljeno ni plavo, ma nista nista.. mislim da se ljudi vise ozljede kad se poskliznu ili slicno..
bio sam fer, ostavio sam joj svoje podatke ako se dobro sjecam, mozda i nisam, ne znam, no eto, nikad nista nakon toga.. niti prije niti kasnije mi se nista slicno hvala Bogu nije ni desilo.. srecom, u tom trenutku sam imao vremena posvetit joj se..

Link to comment
Share on other sites

Ja imam isto jedno ne bas lijepo iskustvo samo sto nisam bio za volanom nego na biciklu... Ugl. vozio sam se na biciklu jednom ulicom u kvartu i neki frajer je izletio iz nekog dvorista sa autom i pokupio me tak da sam letio nekih 5-6 metara, al sam se srecom uspio docekat tako da sam samo nogu malo natuko, nis strasno. Izaso je iz auta, pito me jesam dobro, ja mu reko da sam dobro i da sam malo nogu natuko al da je sve uredu. Hitnu nismo zvali jer nije bilo potrebe. Na autu je branik osto razbijen i to je to, covjek nastavio svojim putem, ja svojim i to je to. Sreca u nesreci sto je sve dobro proslo, a mogo sam poginut da sam na glavu pao.

Ovo sto dolac kaze da je malo okrznuo zenu je nista, ako je odmah rekla da je OK onda nije bilo potrebe da se ide na hitnu.

I ovo sto borny kaze: nikad ne priznat krivnju, uvijek uzeti odvjetnika i braniti se kolko kosta da kosta! Naravno to vrijedi onda kada mislis da nisi kriv, ako znas da si kriv onda budi fer i priznaj krivicu. Zato jer se u ovoj drzavi ne moze drugacije, ljudi ni krivi ni duzni zavrsavaju u zatvoru, a kriminalci i lopovi se slobodno secu... Zakon nije jednak za sve i treba se boriti do kraja.

Link to comment
Share on other sites

Odlučio ne sređivati branik, tj, kupit ću samo novi nosač branika koji je puknuo (u ovlaštenom 240 kn), njega zamijeniti i doviđenja.

U tu svrhu, uzeo danas 3200 kuna nagodbe u crosigu. Navlačio sam na 3700 jer u ovlaštenom popravak ne bi bio ispod 4, ali lik mi kaže da je njima skuplje da ti meni sve iznad 3200 nego ovlaštenom 4000. Pitam, kako to mislite? Kaže on: PDV. 
E sad, kako i što, pojma nemam. Uglavnom, pare sam uzeo.

Link to comment
Share on other sites

ne znas kakvi su ljudi, zapise ti tablice, ode na pumpu, razgovara tamo s zaposlenicima, pozove policju, pogledaju kamere, jos na kraju ispadne da sam pobjego s mejsta nesrece.. ovako ja fino za ruku, ajmo mi sve na cisto, doktori dali nalaz da je sve u redu, meni savijest mirna i svak svojim putem.. tih pol sata sat me nije puno kostalo a spavao sam mirno..

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.