Jump to content

Laguna III 1.5 dci - potrošnja, čipanje i tako to


Megane16v

Recommended Posts

Ne mora uvijek biti ako imaš nižu potrošnju da smetaš na cesti. Od kolege sa foruma vozio sam Clio TCe na povratku iz Biograda. Njemu je prosjek do dole bio 8.4L, starim cestom. Istom tom cestom u kontra smijeru vozio sam i sam, i do ZG sam imao prosjek 6.7L s tim da smo došli 15-ak min prije. Njegova vožnja je s puno jakih ubrzanja, gas do pred zavoj pa na kočnicu oštro. Takva vožnja je s puno nacukavanja, ali s obzirom da je tek friški vozač reći ćemo očekivano. Kod mene nema puno promjene u brzini, više manje ujednačeno, ubrzanje s pola gasa, pa održavanje brzine, predviđanje situacije, rulanje po cesti.
Ne stremim maloj potrošnji već što ugodnijoj vožnji sebe i mojih suputnika, pa se često desi da zaspu. I nikako nisam smetalo na cesti.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 14. 04. 2019. at 15:22, mata73 said:

Ne mora uvijek biti ako imaš nižu potrošnju da smetaš na cesti. Od kolege sa foruma vozio sam Clio TCe na povratku iz Biograda. Njemu je prosjek do dole bio 8.4L, starim cestom. Istom tom cestom u kontra smijeru vozio sam i sam, i do ZG sam imao prosjek 6.7L s tim da smo došli 15-ak min prije. Njegova vožnja je s puno jakih ubrzanja, gas do pred zavoj pa na kočnicu oštro. Takva vožnja je s puno nacukavanja, ali s obzirom da je tek friški vozač reći ćemo očekivano. Kod mene nema puno promjene u brzini, više manje ujednačeno, ubrzanje s pola gasa, pa održavanje brzine, predviđanje situacije, rulanje po cesti.
Ne stremim maloj potrošnji već što ugodnijoj vožnji sebe i mojih suputnika, pa se često desi da zaspu. I nikako nisam smetalo na cesti.

ista stvar i kod mene. Sjećam se davno ja i moj klinac, sestra i njezin išli iz Zg na Pelješac u R4GTL dok još nije bilo Autoceste i ona se strašno plašila da će joj mali povraćati jer s njenim mužem mu se to obavezno događalo čim krenu na put dulji od 100 km. U Lici su svi pozaspali unatoč valjajućem ovjesu, od povraćanja ni P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od kolege je cura zaspala vec oko Benkovca i probudila se kod Jaske na benzinskoj i odmah mu servirala jezikovu juhu da se tako vozi a ne ko on. Istina nije mi bas bilo ugodno slusati kako mu je osporila vozačko umijeće.
Sad mi je smiješno kad se sjetim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jučer napravio 45km strogo gradske vožnje, potrošnja prema putnom računalu je bila 6,1lit

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, direstraits said:

To gradske vožnje nije vidjelo. ?

?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jučer relacija Đakovo-Dvor i nazad,autocesta i seoske ceste...prosječna potrošnja 6,2L...

Poslano sa mog MRD-LX1 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Kad bi barem netko napisao detaljne upute kako tocno ostvariti 5 l potrosnju.
Sto izmijeniti u stilu voznje, ulja, servisni dijelovi.
Sad mijenjam zimske gume, pa cu obratiti malo paznje na potrosnju goriva s ljetnim gumama. Reset brojaca i da vidimo.
Javim opazanja nakon mjesec dana voznje...

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Eto, nije mjesec dana vec cijelo ljeto i kusur, da javim potrosnju s ljetnim gumama. Ovo kao da primjer stvarne potrosnje Laguna 3 1.5 dCi. Tocno 6.5 l/100 km. Voznja je stvarno kombinirana od autputa (130 do 160), gradska, prigradska, gradska jurnjava, selska cesta, šumski putevi, bespuća Velebita..... Sad me zanima da ponovim isto sa zimskim gumama. Javim na proljeće...[emoji16]

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Da oživim temu. 

Laguna 1.5 dci, pokazuje vecu potrosnju na BC nego stvarna izmjerena od cepa do cepa. Jednostavno broji vecu kolicinu potrosenog goriva. Zna mi se dogoditi da je nakrcam do vrha, resetiram komp i kad se priblizim rezervi komp kaze da je potroseno 70 litara od zadnjeg ulijevanja, a tank ima 66l i meni se lampica jos nije upalila. 

Nisam ni na jednom autu do sada imao da komp laže u  tom smjeru. 

Jel ima neki način da ga se ispravi?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, overbOOst said:

Da oživim temu. 

Laguna 1.5 dci, pokazuje vecu potrosnju na BC nego stvarna izmjerena od cepa do cepa. Jednostavno broji vecu kolicinu potrosenog goriva. Zna mi se dogoditi da je nakrcam do vrha, resetiram komp i kad se priblizim rezervi komp kaze da je potroseno 70 litara od zadnjeg ulijevanja, a tank ima 66l i meni se lampica jos nije upalila. 

Nisam ni na jednom autu do sada imao da komp laže u  tom smjeru. 

Jel ima neki način da ga se ispravi?

Kompjuter racuna potrosnju prema tome koliko su dizne otvorene i koliko km je prosao. Kompjuter zna, da u super uvjetima ako je dizna otvorena x sekundi kroz nju moze proci y litara goriva. Drugacije ne moze znati koliko goriva je potroseno. I gleda put. Ako je kriva dimenzija guma pa se sporije ili brze vrti kotac to utjece na racunanje, ili ako dizne nisu najbolje pa prolazi manje gorva ili se sporije otvoraju pa komp drzi duze otvorene dizne da bi prosla ok kolicina goriva isto utjece na izracun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dimenzija guma je tvornickih 205/60/16.

Injektori su gotovo u nuli. Minimalan correction factor kad se spoji na komp.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moja laguna 2.0 150ks kupio ju s 134000 km sad ima 24700 km i potrošnja od prvog dana ista oko 7 litara na turu oko 6 litara i to je to a kaj se čipiranja tiče ja sam se raspitivo dosta i svi govore da ga dignu na 180 ks i da se potrošnja bude smanjila za oko litru. E sad kolko je to isplativo a cijena čipiranja je oko 2400 kn min.

Link to comment
Share on other sites

Tko još čipira auto da bi manje trošio? [emoji1]

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neznam nikad nisam vjerovao  u tu manju potrošnju kod čipiranja... jednostavno mi nema smisla.. digneš tlak turbini i mapu podesiš... pa valjda se proporcijalno sve diže :) neznam više bi volio da netko tko se više kuži u to pojasni... jel ispada po tome da je autoindustija velika prevara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 05. 03. 2023. at 20:44, davor11 said:

Moja laguna 2.0 150ks kupio ju s 134000 km sad ima 24700 km i potrošnja od prvog dana ista oko 7 litara na turu oko 6 litara i to je to a kaj se čipiranja tiče ja sam se raspitivo dosta i svi govore da ga dignu na 180 ks i da se potrošnja bude smanjila za oko litru. E sad kolko je to isplativo a cijena čipiranja je oko 2400 kn min.

Nisi prvi sa tom pricom... A svi kazu da je tako da 150ks trosi vise od ove 180ks i do Litru.. Tako mi je reka i covjek tu u susjedstvu da mu je pala potrosnja u prosjeku.. E sad dali je motor prigusen radi rege i osiguranja.. Pa sa ovim prodiše  i doje u normalu..??? 

 

1 hour ago, macan said:

Neznam nikad nisam vjerovao  u tu manju potrošnju kod čipiranja... jednostavno mi nema smisla.. digneš tlak turbini i mapu podesiš... pa valjda se proporcijalno sve diže :) neznam više bi volio da netko tko se više kuži u to pojasni... jel ispada po tome da je autoindustija velika prevara.

Evo logicki nije ali evi cuja i ja dosta prica da je tako.. A ovaj moj susjed je normala ozbiljan covjek navoza se svega i svacega. nevidim razloga da mulja.. A najbolje od svega sta je to odradjeno u ovlastenom servisu i zadrzana garancija i sve.. Doduse auto je Koleos 4x4 Tako da... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moja je 127kw/173ks i potrošnja mi je konstantno oko 6 litara, koji deci gore dolje... kupio sam ju sa 104 tkm

Komp na uzorku od preko 5000 km pokazuje 5.9 trenutno s gumama 215/55/17, klima je stalno uklučena.

Trenutno 131 tkm

Teram ju bez imalo paženja i relacija do posla mi je 25 km, od toga 7 km od jankomira do trešnjevke po gradu

Rijetko kad odrađuje relacije manje od 15 km

Da i ja svoju čipnem na preko 200 konjova ispada da bi trošila 4 litre 😅

Opet čitajući po internetu a i iz priča kažu da je 150 najbolji i napouzdaniji omjer snage za m9r i svi znamo da odvaljuju impresivne kilometraže

Link to comment
Share on other sites

Neznam šta kaže na to čika @direstraits el to ima smisla il ne...  jel chipiranje je ništa drugo nego boostanje turbine jel zato je kita to radit na atmosfericima.. i to je zapravo jedini izvor dodatne snage... koliko se kužim a ne kužim se 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 07. 03. 2023. at 22:23, macak said:

Nisi prvi sa tom pricom... A svi kazu da je tako da 150ks trosi vise od ove 180ks i do Litru.. Tako mi je reka i covjek tu u susjedstvu da mu je pala potrosnja u prosjeku.. E sad dali je motor prigusen radi rege i osiguranja.. Pa sa ovim prodiše  i doje u normalu..??? 

 

Evo logicki nije ali evi cuja i ja dosta prica da je tako.. A ovaj moj susjed je normala ozbiljan covjek navoza se svega i svacega. nevidim razloga da mulja.. A najbolje od svega sta je to odradjeno u ovlastenom servisu i zadrzana garancija i sve.. Doduse auto je Koleos 4x4 Tako da... 

 

On 07. 03. 2023. at 22:23, macak said:

Nisi prvi sa tom pricom... A svi kazu da je tako da 150ks trosi vise od ove 180ks i do Litru.. Tako mi je reka i covjek tu u susjedstvu da mu je pala potrosnja u prosjeku.. E sad dali je motor prigusen radi rege i osiguranja.. Pa sa ovim prodiše  i doje u normalu..??? 

 

Evo logicki nije ali evi cuja i ja dosta prica da je tako.. A ovaj moj susjed je normala ozbiljan covjek navoza se svega i svacega. nevidim razloga da mulja.. A najbolje od svega sta je to odradjeno u ovlastenom servisu i zadrzana garancija i sve.. Doduse auto je Koleos 4x4 Tako da... 

kolega je čipirao espacea s 150 na 180 konja i da je auto za neprepoznat u vožnji a i potvrdio da mu se potrošnja smanjila za litru do litru i pol

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.