Jump to content

Regulacija grijanja/hlađenja čudno radi


bob the biker

Recommended Posts

Pozdrav,

Nešto me već duže vrijeme mući na mom meganeu 2 ,a dosta izraženo je u ovim hladnijim danima. Radi se o 1.5 dci ,78kw ,automatska klima.

Čudno mi radi grijanje. Recimo ujutro se vozim na posao, vani 8-9°C. ,auto stoji vani tako da nije ni u njemu toplije.Kako na automatskoj klimi naštimam recimo 24 st. počne on grijati ali slabo (makar ujutro stavim na 27 max da čim prije počne grijati),nakon par km kad je već motor topao grijanje radi ,ali samo ako stavim na 27°C (to je max vrijednost) i onda puše vruće u kabinu, sad na ovim temperaturama i prevruće. Kada recimo smanjim samo na 26°C već puše hladnjikavo i nije mi ugodno.

Znači ono što me živcira je što nema fine regulacije temperature, ako je auto zagrijan nakon 30 km vožnje ,temp motora normalna(po kazaljci),vani je relativno hladno 7-10°C.  ja ne mogu naštimati na temperaturu na recimo 22°C i da on puše lagano toplo i stvara ugodnu temperaturu. On radi upravo kontra i puše lagano hladno što mi nikako ne odgovara ujutro xD

Klima hladi dobro, odmagljuje odmah , kada je regulacija naštimana na 27°C tada grije vruće. Na ručnoj regulaciji na bivšem meganeu 1 nikad nije bilo problem naštimati da puše blago toplo...

Sumnja mi pada na senzor iza retrovizora ,pa me zanima da li ga je tko rastavljao i čistio ? Ima li još netko takvo iskustvo i savjet ?

Malo tražeći po internetu ljudi su na lagunama 2 imali slične simptome i problem sa evaporator senzorom ,ali gledajući po dialogysu toga na meganeu 2 nema, tako da bi trebao vidjeti taj iza ogledala ,ako ga uopće ima :D 

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran ali mislim da bi treba čuti lagano zujanje senzora. Bar je tako meni. Jednom prilikom sam ga skidao kad sam mijenjao senzor za kišu koji se nalazi kraj njega iza retrovizora i nije problem.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da koliko sam vidio na internetu ,unutra je mala turbinica/ventilator koji tjera zrak preko senzora. Danas ću nakon posla rastaviti...

Jedino što nisam primjetio na svom megane PH2 su one rešetkice na tom poklopcu ,a PH1 su bile ,isto auto klima.

Link to comment
Share on other sites

istu stvar sam i ja nedavno primjetio al se nisam htio vozit sa temp na max ko pica pa sam stavil na 24 [emoji23]... i zgrije na taman al da, nemas osjecaj da puse toplo... bas me zanima jel to tak mora bit il bumo nekaj serafili

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Na max ti vjerojatno radi dodatni elektricni grijac pa zato brzo ugrije. Kad stavis na manje grije samo topla voda. Moguce da termostat zajebava ili je zacepljen mali kiler

Šlapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dodatni grejač se pali ako je spoljna temperatura ispod 10c a temperatura u kabini niža od zadate, logično, ima još nekih uslova al nisu bitni za ovu priču.
Na zadatih 27c grejanje radi konstantno, bez obzira na unutrašnju temperaturu i zato mi ovo liči na problem sa unutrašnjim senzorom koji može biti neispravan ili je toliko zaprljan da ne može pravilno da izmeri unutrašnju temperaturu.

Sent from my x2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nije ni meni uvijek jasna ta automatska klima ,ali ovo tvoje da zvuci kao da senzor nesto krivo ocitava.

Nisam znao da u retrovizoru ima mali vent niti sam ga ikad cuo ?! al bas cu obratiti paznju.

Link to comment
Share on other sites

Umao sam taj problem i riješio ga zamjenom hladnjaka koji je pukao, odnosnio njegovi nosačim pa je legao na jednu sranu.Silux 350 kuna plus ruke u sada grije kao ludo..

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam uspio vidjeti i pronači u podatcima ,kod mene nema dodatnog grijača . I ja pretpostavljam da je na 27°C maksimalno grijanje neovisno o senzoru ,a ovo između regulira elektronika...

Nadam se da je samo senzor, makar kod mene se vidi mala plava kuglica koja viri iz rupice na plastici , a na PH1 je bio mali vent i rešetke na toj plastici. Sad još saznati koju vrijednost otpora mora pokazati ispravan ... :D

16 tl , nije ništa curilo ako je bio hladnjak nakriven ? nadam se da nije do njega jer je to najveći trošak i posao ?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.