Jump to content

Izbjegavanje upravne pristojbe


tomaprimas

Recommended Posts

Pozdrav forumaši :)

Nedavno dolazi susjed i prosipa pamet svijeta, naravno došao je s pričom "Nisam budala da plaćam". Zanima me nečije iskustvo, nekog koji je to sve prošao. Zašto bi drugi bili budale i plaćali ako već postoji rupa u zakonu. 
Došao je kod čovjeka kući, ispunili su kupoprodajni ugovor, dao novce, uzeo auto i otišao na tehnički riješiti ostatak. Tamo je prepisao auto na ženu, platio prometnu i nove tablice stotinjak kuna i to je to. Nije morao platiti pristojbu. 

Kako je to moguće? Kakve veze ima i pristojba s prepisom auta na bližnje? Zar ne bi trebao auto prvo prepisati na sebe, platiti pristojbu i onda tek dalje prepisivati auto? Realno, taj auto nije njegov dokle god prometna nije na njegovo ime. Kupoprodajni ugovor je papir kojim se jedna i druga strana "dogovore da može uzeti prometnu i tablice, odnijeti na tehnički, vratiti i uzeti sebi nove dokumente".  

Nisam uspio naći nigdje jasno objašnjeno, ako postoji neka tema ista mojoj, ispričavam se!  

Link to comment
Share on other sites

To prolazi. neki dan smo prodali A6 i u zamjenu uz nadoplatu uzeli Golf 6. 

Golfa je "kupila" žena, i darovnim ugovorom ga poklonila sinu. On otišao na tehnički, platio nove tablice i prometnu i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Da, to funkcionira...

No tko kaže da nakon nekog vremena neće doći doma uplatnica za neplaćeni porez uvećana za kaznu i kamate... Nisam ziher no mislim da je u RH neki rok od 15 dana da platiš porez na kupljeno vozilo...to što si ga ti darovao dalje ne znači da nisi trebao platiti porez

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, aquarius said:

To prolazi. neki dan smo prodali A6 i u zamjenu uz nadoplatu uzeli Golf 6. 

Golfa je "kupila" žena, i darovnim ugovorom ga poklonila sinu. On otišao na tehnički, platio nove tablice i prometnu i to je to.

E to mi nije jasno. Ako netko kupi, po meni bi morao platiti pristojbu a na komu će na kraju glasiti nije ni bitno, hoće li biti supruga, suprug, kćer, sin... 

 

12 minutes ago, twingokile said:

Da, to funkcionira...

No tko kaže da nakon nekog vremena neće doći doma uplatnica za neplaćeni porez uvećana za kaznu i kamate... Nisam ziher no mislim da je u RH neki rok od 15 dana da platiš porez na kupljeno vozilo...to što si ga ti darovao dalje ne znači da nisi trebao platiti porez

Zato pitam tu da vidimo što je 100%. Da li će npr. na kraju godine doći uplatnica s iznosom ili na sljedećem tehničkom nećeš moći proći dok to ne platiš... 

Što ne bi nekom pomogli ako možemo. Realno, cijena pristojbe zna biti i mjesečna plaća

Edited by tomaprimas
Link to comment
Share on other sites

Ima rupa u zakonu. Po logici bi bilo da se plaća,ali eto nije sve kod nas po logici...i već duže vremena se to koristi.

 

Za darovane ugovore se ne plaća pristojba,a nitko ne gleda međuvlasnika jer je to jednostavno rupa u zakonu. Sad prodajem Corsu i uzet će ju kolega i na isti način ćemo ju prepisati...na njegovu ženu,pa ona će mu odmah darovati ga i to je to

 

Poslano sa mog MRD-LX1 koristeći Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da i ja sam čuo da to prolazi, glupa smo država.

Zar nije sad taj porez za sve isti oko 600kn?

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ove na tehničkom ne zanima sljed događaja već samo zadnji dokument, a to je darovni ugovor. Prijatelj koji lagano švaerca aute već odavno tako riješava porez.

Uostalom u jednoj BiH je 10-ak maraka prijenos, a u Uhljebistanu mora biti puno više

Link to comment
Share on other sites

Ipak na kraju moraju skužiti da nije plaćena pristojba kod kupovine i naknadno to naplatiti.

Znam da kod poreznog rješenja za stan imaju dvije godine da promijene prvotno rješenje.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, frenchkey said:

ove na tehničkom ne zanima sljed događaja već samo zadnji dokument, a to je darovni ugovor. Prijatelj koji lagano švaerca aute već odavno tako riješava porez.

Prolazi 100%. Imam i ja poznanika koji tako preprodaje aute i sve rješava na prethodno opisani način otkad su uveli tu upravnu pristojbu. Nemaš straha.

Link to comment
Share on other sites

Lijepo, sad vidim gdje je zajeb.

Obaveza nastupa prilikom registracije!!!

Koji je to kreten pisao? Ovaj koji je prvi kupio ne registrira auto, on niti nema obavezu.

Ovaj koji registrira je oslobođen jer je auto dobio.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mislite da ce doci naknadno dopis od porezne za uplatu te naknade  ? Trebao bih ove godine uzeti jos jedan auto , s jedne strane nemam kratkorocno kaj izgubit a s druge bih htio biti ispod radara porezne, bolje da ne znaju za mene.

 

Link to comment
Share on other sites

ako i dođe doći će onom tko ti je darovao, odnosno kupio od prodavatelja, tebi neće :bigl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25. 04. 2019. at 22:36, frenchkey said:

ako i dođe doći će onom tko ti je darovao, odnosno kupio od prodavatelja, tebi neće :bigl:

Realno, tako bi i trebalo. Auto je kupljeno, to što je omogućeno da npr. otac sinu pokloni i prepiše auto za "dž", ok... Nemam ništa protiv, obiteljskom je linijom došlo u vlasništvo

Link to comment
Share on other sites

A kad će doći kad se gleda samo kod registracije? Taj koji je kupio auto ga nikad neće registrirati :-)

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Naša država funkcionira na način da dopušta da se takve stvari rade a onda izmjene zakon i RETROAKTVINO si dozvole zakonom da naplate sve pokušaje muljaže, tako je bilo već u povjesti izmjenama Općeg poreznog zakona, govorim iz iskustva i na srodnim poslovima radim.... tako hrpa ljudi ni platilo porez na nekretnine jer nisu prijavili porez pa na kraju svima došlo doma da plate, jer eto zakon se promjenio a zastara počinje teči od dana kad je Porezna saznala da si muvao a ne kad se zaista događaj dogodio... Dobra ideja jelda? :)

Čekam samo ovo sa plaćanjem i izbjegavanjem plačanja iz uvoza preko firmi iz vana koje su kakti platile porez u drugoj državi... pa kad sve svale na krajnjeg kupca :)

Edited by macan
Link to comment
Share on other sites

Ako ciljas na kemijanje s PDVom, to je druga stvar.

Tu su padali i jaki igraci ali to nije bilo rupa u zakonu nego su krivotvorili da je PDV placen negdje vani, to je jednostavno laziranje necega.

 

Ovo s izbjegavanjem placanje upravne pristojbe je ipak malo drugacije , malo sam razmisljao o tome.

NAime , kog ce porezna teoretski kazniti ? Recimo moja zena je kupila auto od babe iz Garešnice , poklonila ga meni i ja sam ga prenio na sebe.

Baba je cista ocito , prodala je auto i nije morala nis platiti

moja zena je kupila auto, nije ga ni prenjela na sebe, poklonila ga je meni.Sto se zakona tice, pa nije ona u nikakvom prekrsaju, kupila je auto i dala ga dalje ajmo rec, isto bi bilo da ga je prodala dalje i ne prenjela na sebe - isto nebi platila tu upravnu pristojbu.

Ajmo sad ja kojem je supruga moja poklonila auto ... Ja prenosim na tehnickom taj auto na sebe.  Tu bih , u slucaju da sam ga kupio u RH od fizicke osobe , trebao platiti upravnu pristojbu. U slucaju da ga kupujem od firme , nebih platio tu pristojbu, uzmite to u obzir.

Prilazem vjencani list, dakle poklonila mi ga je zena moja , osloboden sam placanja upravne pristojbe kod registracije auta.

 

ISto kao sto bih bio osloboden placanja upravne pristojbe da mi ga je prodala firma u RH, ili da je uvoz pa firma izvana koja je u PDVu. U svim tim slucajevima se ne placa upravna pristojba kod registracije,  i nema logike da porezna retrogradno potrazuje nesto sto je u trenu kad se prijenos vlasnistva dogodio , bilo definirano zakonom da se ne placa.

Tak bi onda mogli potrazivati i od ovih koji su kupili aute of firmi, to hocu reci primjerice, a pravno to nemoze nikako proci, ima neki latinski naziv za to da zakon vrijedi od dana donosenja il kad vec, ne primjenuje se unazad.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slažem se, rupa u zakonu i retrogradno se ne može nikoga stisnuti za to.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nije tu stvar retroaktivnosti već što se štiti krajnji kupac koji je kupovao u najboljoj namjeri pa čak jel da se utvrdi nezakonitost... samo kažem svašta pada našima na pamet :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam tako kupio Lagunu prije godinu i pol. Kupoprodajni je na gospođu koja je meni poklonila :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Unos iz Slovenije..Upravna pristojba (kupovina od fizicke osobe): 2555,00

Radi iskoristavanja trenutnog zakona jel tu prolazi da se radi unos na ženu pa darivanje meni?

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ali požuri, ako već nije kasno. Priča se da mijenjau zakon

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

https://novac.jutarnji.hr/novcanik/kraj-darovnih-ugovora-cija-je-svrha-bila-izbjegavanje-placanja-poreza-na-rabljena-vozila/9371012/?fbclid=IwAR3H9m86nbjOhV9fymlRhc7pbSU43wwrkp8c1S8j9sMY_Jq3UKNewF_vH5Y

Stoga  Ministarstvo predlaže izmjenu kojom bi se propisalo “oslobođenje od plaćanja pristojbe za srodnike u uspravnoj liniji koji vozilo stječu na temelju ugovora o darovanju uz uvjet da je to vozilo prethodno registrirano na darovatelja”.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.