Jump to content

Utičnica 12V u prtljažniku - priključak na 12V?


lesles

Recommended Posts

Nisam našao googlanjem niti searchom ovdje na forumu pa ...

Htio bih ugraditi 12V utičnicu (za "upaljač") u prtljažnik.
Da li postoji neko ožičenje od 12V koje bi se moglo upotrijebiti za priključak utičnice u prtljažniku?
Jel' netko radio nešto slično?

Potrošač bi bio prijenosni frižider. Do sada sam frižider upikavao u utičnicu u kabini naprijed, ali postala je gužva zbog USB ispravljača za mobitele ... :D

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nema ožičenja za tvoju potrebu, morat ćeš žicu + dovesti ( i osigurač ubaciti ) od akumulatora do utičnice.Tako ćeš imati stalni napon na utičnici pa to imaj na umu.

Na masu se priključi negdje u blizini, nemam točne lokacije, bude neko naveo.

Link to comment
Share on other sites

OK, hvala. Jel znaš gdje se mogu lako spojiti "na akumulator"?
Pretpostavljam da ne misliš skroz na klemu akumulatora.

Bilo bi mi u redu i spojiti se na 12V koji su pod naponom kad su uključeni potrošači.
Pitanje je gdje se može najjednostavnije spojiti na tu "žicu" (bez da moram rastaviti pola auta). Imam potrebno znanje i vještinu samo ne znam gdje su žice ... :D

Edit: Jel se to može dovoljno jednostavno izvesti u kutiji s osiguračima?

Edited by lesles
Hvala :)
Link to comment
Share on other sites

Ja sam na Corsi bio uzeo iz kutije sa osiguračima,uzeo onog lopova za kutiju sa osiguračima,ušteka se umjesto osigurača i onda u njega osigurač...

Link to comment
Share on other sites

Jedan od načina je vidjeti koji osigurač (ograničenje struje) imaš za upaljač, napon ti je 12V. Ne znam koliko će ti biti trošilo jako, ali ono što možeš je svakako napraviti "T" spoj, produžiti te iz upaljača povućeš do gepeka žice većeg presjeka (manjeg otpora, a kod DC napona je dosta velik pad napona po metru dužine).

Idealno je ubaciti osigurače, stavi trome, na "+" vodi i na "-" vod. U chipoteci imaš za kupiti i kućišta i osigurače, za montažu na tip "Šasija", nemoj uzimati za PCB.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stanky069 said:

Ja sam na Corsi bio uzeo iz kutije sa osiguračima,uzeo onog lopova za kutiju sa osiguračima,ušteka se umjesto osigurača i onda u njega osigurač...

Hvala Stanky, to je dobra ideja. Našao sam tog "lopova": HTB11QLgX2fsK1RjSszbq6AqBXXaL.jpg

Namjeravam si ugraditi i napajanje za kameru, pa će mi to dobro doći.

 

2 hours ago, majki2901 said:

Jedan od načina je vidjeti koji osigurač (ograničenje struje) imaš za upaljač, napon ti je 12V. Ne znam koliko će ti biti trošilo jako, ali ono što možeš je svakako napraviti "T" spoj, produžiti te iz upaljača povućeš do gepeka žice većeg presjeka (manjeg otpora, a kod DC napona je dosta velik pad napona po metru dužine).

Idealno je ubaciti osigurače, stavi trome, na "+" vodi i na "-" vod. U chipoteci imaš za kupiti i kućišta i osigurače, za montažu na tip "Šasija", nemoj uzimati za PCB.

Hvala Majki, i to je dobra ideja, spojiti se na instalaciju od postojeće utičnice.

Malo me brine količina posla oko rastavljanja središnje konzole ...
A htio bih žice povući ispod tapecirunga, pa me brine ako ih povučem po sredini, mislim da tamo i inače nema žica jer je potencijalno vruće ...
Radije bih vukao žice uz prag gdje već idu ... ako ima mjesta :P, od kutije s osiguračima ...

Jel' netko već vukao žice u prtljažnik? Kuda je najlakše? Ili najbolje? :D

Link to comment
Share on other sites

Probavao sam već raditi ispod tapecira (u Astri H) i bila je loša ideja. Svakako je to najkraći put od upaljača do gepeka, ali i nije najbolja ideja. Ja ih nebi vukao nikako ispod taperica, već isključivo kroz pragove. Što se tiče konzole i tih plastika, samo radi dok je toplo vani, kako bi one bile što mekše, i sve idu samo na "povuci prema gore" nakon što skineš pokoji šaraf.

Kroz koji dan ću stavljati novi punjač za mobitele u autu pa možda napravim neki how to svega., pa ćeš ako ne napraviš do tada, možda si možeš povući neku paralelu kako i u kojem smjeru bi to išlo za tebe.

Edited by majki2901
Link to comment
Share on other sites

Provuci kroz jedan od pragova. Plastike idu lagano dole. Bolje da upaljac nema stalno napajanje da ti ne ostane nesto uštekano. Ja cesto koristim frizider a imam tvornički u prtljažniku šteker. Imam sve ukupno 4 u autu.
Jedan kod mjenjaca, drugi u naslonu ruku, treci iza naslona gleda u zadnju klupu i ovaj u prtljažniku.

Link to comment
Share on other sites

OK, hvala na savjetima!

Neću stići to tako brzo napraviti, čekam dijelove iz Kine ... ?

I ja razmišljam da ugradim par USB utičnica.

Link to comment
Share on other sites

Povuci direktno iz kutije s osiguracima, nemoj nikakve kemije s tim stvarima raditi. Sigurno ima slobodnih mjesta u kutiji s osiguracima... Kod zadnje lampe negdje ima vijak na kojem su povezane mase.

Poslano sa mog Mi A2 Lite koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da, budem povukao iz kutije s osiguračima pomoću tog "lopova". Ima slobodnih mjesta, ali su bez kontakata.

Hvala za tip o vijku mase!
Jel postoji takvo mjesto blizu kutije s osiguračima? (Treba mi za USB konverter i napajanje kamere.)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.