Jump to content

Treca stop lampa Laguna III Grandtour


Fernand

Recommended Posts

Pojavio mi se problem sa radom treceg stop svjetlu, od postojecih 12 LED zaruljica nesto vidljivo bila je svaka cetvrta LED zarulja, a ostale su se samo nazirale.

TS_1.jpg.ac72b17bfac787ced319e8a46331c65f.jpg

Na moj upit jednom ovlastenom servisu u HR dobio sam odgovor da je cijena samog  treceg stop svjetla 1570 kn +cijena skidanja stare i montaze nove stop lampe.

Od ovlastenog servisa u SLO (Brezice) dobio sam odgovor da je cijena treceg stop svjetla 183 eura + cijena skidanja starog i montaze novog svjetla.

Smislio sam kako da sam pokusam rijesiti navedeni problem pa sam preko interneta narucio univerzalno trece stop svjetlo:

290130295_3RDBrakeStop_0_.jpg.7709103ed879c27f7141539326a1069b.jpg

471917689_3RDBrakeStop_1_.jpg.d8089e1213739a1f9e82319c30b5696d.jpg

Skinuo sam oblogu na petim vratima ispod tog treceg stop svjetla i na oblogu pricvrstio to trece univerzalno stop svjetlo:

 

Izbusio sam u oblozi dvije rupe s time da sam jednu malo prosirio kako bi provukao el. kable za spajanje treceg stop svjetla i trece svjetlo ucvrstio sa dva vijka na oblogu.

TS_2.thumb.jpg.11c14efda95d38bd2128b84d87266bfa.jpg

TS_3.jpg.88d0894582d1e6c96c11c8516f882026.jpg

Prije nego sam vratio oblogu na peta vrata morao sam spojiti tu trecu stop lampu na elektro instalaciju, jednostavno sam prerezao postojeci el. kabel koji dolazi na postojecu staru trecu stop lampu ubacio luster klemu i prikopcao i staru i novu trecu stop lampu, na kraju vratio oblogu sa ucvrscenom trecom stop lampom natrag na peta vrata:

TS_4.jpg.9fb92bda1b40e5317bf372324a1dacc4.jpg

Pogled na peta vrate i trecu dodatnu stop lampu u retrovizoru:

TS_5.jpg.0e350c2da117d7812a5e8057f7268eca.jpg

Evo kako to na kraju izgleda kad se koci po mraku:

TS_6.thumb.jpg.4e3981c33071d3aee1ca00f179b56cbb.jpg

Na kraju uz malo vremena i cekanja od cca 3 tjedna da narucena univerzalno trece stop svjetlo dodje uz trosak od cca 60 kn, problem sa trecim stop svjetlom sam rijesio na zadovoljavajuci nacin i bez problema prosao na tehnickom prije mjesec dana.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

eto kako ovlašteni servisi od običnih ljudi stvaraju majstore ??

Link to comment
Share on other sites

Dobro si se snašao no ja bih to riješio drugačije : Skinuo bih neispravnu lampu i osposobio je (ja ili neki elektroničar)

Zatim, luster klema nije najbolje rješenje za spajanje žica u autu  - bolje je lemiti i spoj zaštititi termobužirom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako, lampa je sva hermeticki zatvorena i bez nekih rezanja i piljenja nemozes do tih LED diodica, bar ne na jednostavan nacin, naletio sam na net-u da su neki tako sredjivali trece stop svjetlo na Meganu II, pilili pa poslje ljepili i zaljevali sa silikonom da dihta i kao radi im (trece stop svjetlo za Megana II je novo cca 300 kn).

Znam da luster klema nije bas najbolje rijesenje ali... , kad zivis u zgradama bas i nemas neku veliku mogucnost dovuci struju do auta tako da ce za sad posluziti, a pokusat cu zice zalemiti i zastititi kod nekog od prijatelja koji imaju kucu.

Link to comment
Share on other sites

Sve Ok samo kaj uz to moram si kupiti i onaj steker kaj ide u 12V prikljucnicu (ala upaljac za cigarete) koji ima na sebi USB prikljucak za mob ili takvu USB lemilicu. :kava:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Fernand said:

Kako, lampa je sva hermeticki zatvorena i bez nekih rezanja i piljenja nemozes do tih LED diodica, bar ne na jednostavan nacin, naletio sam na net-u da su neki tako sredjivali trece stop svjetlo na Meganu II, pilili pa poslje ljepili i zaljevali sa silikonom da dihta i kao radi im (trece stop svjetlo za Megana II je novo cca 300 kn).

Da, ima na yt tutoriala popravaka tih "hermetički" zatvorenih svjetala.Da je tomu tako ne bi oksidirali spojevi unutar lampe, odnosno možda su i bili dobro zatvoreni kao novi i sada se lako otvaraju i popravljaju.Nakon popravka spojevi se silikoniraju da se zadihta i lampi produlji vijek trajanja.

Po meni bolje i jeftinije rješenje od ugradnje nove lampe u kabini.

Link to comment
Share on other sites

Ako naletis na YT na takav tutorijal prosim te stavi tu link. :kava:

11 minutes ago, trigi said:

Da, ima na yt tutoriala popravaka tih "hermetički" zatvorenih svjetala.Da je tomu tako ne bi oksidirali spojevi unutar lampe, odnosno možda su i bili dobro zatvoreni kao novi i sada se lako otvaraju i popravljaju.Nakon popravka spojevi se silikoniraju da se zadihta i lampi produlji vijek trajanja.

Po meni bolje i jeftinije rješenje od ugradnje nove lampe u kabini.

E sad dali bi popravak postojeceg treceg stop svjetla bio jeftiniji od te dodatne univerzalne stop lampe koju sam platio 6,41 euro bas sumnjam, jedino bi bilo i dalje orginalno samo popravljeno.

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

On 18. 05. 2019. at 14:40, Fernand said:

Ako naletis na YT na takav tutorijal prosim te stavi tu link. :kava:

Evo za Megane 2 karavana, vjerujem da je slično za ostale Renaulte.

Valeo je proizvođač.

 

On 18. 05. 2019. at 14:40, Fernand said:

E sad dali bi popravak postojeceg treceg stop svjetla bio jeftiniji od te dodatne univerzalne stop lampe koju sam platio 6,41 euro bas sumnjam, jedino bi bilo i dalje orginalno samo popravljeno.

Ako sam radiš onda je jeftinije, ako plaćaš popravak tvoja opcija je jeftinija.

I dalje sam prije za opciju popravka original lampe nego kupovinu aftermarket nove i ugradnju na novo mjesto.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trigi said:

Evo za Megane 2 karavana, vjerujem da je slično za ostale Renaulte.

Ako sam radiš onda je jeftinije, ako plaćaš popravak tvoja opcija je jeftinija.

I dalje sam prije za opciju popravka original lampe nego kupovinu aftermarket nove i ugradnju na novo mjesto.

Zahvaljujem na videu ali taj sam si davno skinuo, mislio sam da ima neki bas za ovo Lagunino trece stop svjetlo, mozda se jednog dana odlucim skinuti i pokusati popraviti to svjetlo. :kava:

Link to comment
Share on other sites

Evo kako izgleda novo trece stop svjetlo, i sad dajte vi otvorite i popravite staro svjetlo :nezna:

265900018R___.jpg.261a3b1672c14ca4219191e71fd70c63.jpg

265900018R__.jpg

265900018R_.jpg

265900018R.jpg

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

bogme bi ga raskopao čisto iz znatiželje kad već ionako ne valja

Link to comment
Share on other sites

Ma dobro si to napravio... Al svakako se slazem sa frechkey otvori to pa makar i strgo pa si da si jaja odrezes kad vidis koja glupost je bila... Jer tako je obicno sa elektronikom ?  Ja sam sogoru rijesio na meganu 2... Od vibracija ili lupanja vrata konektor se odlemio od ploce sa ledicama... A autoelektricar ga odje.... zalemio i glue gun sve zalio i bok ?

Edited by macan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lagano po rubu/spoju ga "razvaljivati" dok ne popusti, kod sastavljanja silikonom namazati spoj i stisnuti dok se ne osuši.

Konektor bi također izbacio i izvukao žice van te ih zalemio i unutar svjetla na pločicu i vani na dolazne žice napajanja (+ termobužir).Mjesto gdje je konektor također bi napunio silikonom.

Tako bi izbjegao oksidaciju strujnih spojeva na konektorima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Screenshot_20220921-201531_Chrome.thumb.jpg.ec7e9828d7d70c864443da83d67a2ffa.jpg

Dečki koja je razlika između ove tri lampe?

Tri ledice su mi krepale na Laguni i vjerojatno će samo nastavit s krepavanjem sad kad je zima.

Stanić je napovoljniji što se tiče cijena al koju uzet, pretpostavljam da bi to sve isto trebalo bit jer je renault poznat po hrpi kataloških brojeva za istu stvar

A za istu stvar cijene variraju i za duplo na raznoraznim web trgovinama

Našimage.thumb.png.80550c9e69e794be6ec2c9b680b05c12.png

Našao i ovu, ona je 850 kn...

Kao da je malo svjetlija plastika od ostale tri, jedino u tome vidim razliku

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Odgovorit ću sam sebi pa možda nekom ubuduće pomogne..

Izgleda da je sve isto (osim podloge koja može biti bijela ili crna) ali na tržištu variraju cijene zbog nabavljača.

Bio sam u Zaku i oni za istu stvar (naravno samo drugačija jedna znamenka u kataloškom broju) imaju raspon cijena od 650 do 1100 kn..

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.