Jump to content

Klima ne radi


Gerira

Recommended Posts

6 minutes ago, mata73 said:

Isao sam prije 2 god kod tih za 150 kn pa je klima radila 2 mj.
Prošle godine odem u Auto Arena centar i sjedim pod sjenicom i zove me lik i veli da pogledam što je stroj izvukao.
Izvukao je ukupno 550g od potrebnih 600g a 320g je dušik.
Veli nije čudno da ne radi.
Ove sam godine išao kod istih bez obzira što je klima radila.

Osim sto sam ja obavio kontrolu i punjenje autoklime kod njih, poslao sam jos par rodjaka i prijatelja, i svi zadovoljni. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od kad se u aute ugradjuje klima sa novim plinom, R1234YF, do sad je R134-a aktualan.

Link to comment
Share on other sites

Trebao je biti od 2011,krenuo je 2013g a od 01.01.2017 svi auti moraju imati 1234. Punjenje i servis sistema košta 2000 kn jer je plin 7x skuplji od 134.

Samo tko moze zajebati Rvata?!

Plin 134 nije kompatibilan sa uljem koje ide sa plinom 1234. Pa onda se skine kompresor, sistem se očisti od ulja, stavi se ulje kompatibilno sa 134 i napuni sistem sa 134. Uglavnom to rade na autima više i visoke klase jer im je puno dati 2000 kn. Sirotinjski auti srednje i niže srednje uglavnom ne rade jer se boje skupih kvarova kompresora.

Vele majstori da neki tako prerađeni sistemi prelaze 200-250k km prije nego krepa kompresor a vele da mu je ionako toliki životni vijek.

Inace je 1234 vrlo zapaljiv pa se zna desiti da pri sudaru pukne hladnjak ili crijevo i auto se zapali i izgori zbog plina. Najcesce ga zapali puknuta xenon ili LED žarulja ili ako iz hladnjaka iscuri po turbini. Inače kad gori razvija iznimno štetne kiseline posebno ako se pomješa sa vodom ili antifrizom.

Firme koje rade auto klime moraju imati 2 vakumirke. Jedna sa 134 a druga sa 1234.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎16‎.‎6‎.‎2019‎. at 14:20, Fernand said:

Auto centar Arena, meni to napravio za 200 kn (akcija), hladi Laguna sve u sesnajst. :kava:

Nema iznenadjenja, to je to.

Jel stavljaju fluorescentnu boju u sistem prilikom punjenja?
Gledam detalje na Ponudi dana ali to nisu naveli..

 

Link to comment
Share on other sites

ma vraga stavljaju.. kladim se da ni ne vakumiraju sustav nego samo dopune plin i vozi.. za 150-200kn nijednom majstoru se ne isplati otvarati haubu, čak i ak radi na crno..

Link to comment
Share on other sites

Auto centar Arena, meni to napravio za 200 kn (akcija), hladi Laguna sve u sesnajst. :kava:
Nema iznenadjenja, to je to.
Osim sto ne znaju sta je e-mail.
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ivan.martinko said:

ma vraga stavljaju.. kladim se da ni ne vakumiraju sustav nego samo dopune plin i vozi.. za 150-200kn nijednom majstoru se ne isplati otvarati haubu, čak i ak radi na crno..

Pa zar niste bili na kontroli i nadopunjavanju plina, pa ne cuci majstor pola sata pokraj vaseg vozila, on vas sistem klime pricvrsti na svoj uredjaj i dok uredjaj radi svoj posao on ode raditi nesto drugo, npr. pricvrstiti drugi auto na drugi uredjaj i odraditi jos jedan posao provjere autoklime u tom vremenu, to onda nije vise 200 kn u pola sata, vec 400 kn u pola sata u njegov djep..

Postupak rada uredjaja je automatski i naveden vam je na ovom videu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije bas 200 kn u djep jer i plin nesto kosta i ulje a i struja, a ak je ovo sve istina da sve to napravi za 150kn jos ako plati porez i sve ostane mu 50-100 kn, to su ocito dumping cijene da se ozbiljnim klima serviserima srusi posao. Bez obzira ja i dalje idem kod sogora od frenda u autoklima DJ meni je naplatio 200 kn inace je 350. Ak nekaj ne valja ovaj bude te poslao drugdje a ozbiljan serviser bude otklonio kakav god kvar klime ima gdjegod u sustavu. Ali i ciscenje kilera ako treba, a najcesce treba jer je pun smeca.. zastopan kiler umanjuje ucinak klime..

ja ne volim te brze servise isto kao nebi dao da mi mijenjaju ulje.

Ili odes na servis i osim zamjene ulja i filtera da ti pregleda sve sto treba a ako treba nesto zamijeniti preventivno bolje neg kad se pokvari.

Ili zamijenis sam doma i odneses u reciklazno dvoriste.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ivan.martinko said:

Nije bas 200 kn u djep jer i plin nesto kosta i ulje a i struja, a ak je ovo sve istina da sve to napravi za 150kn jos ako plati porez i sve ostane mu 50-100 kn, to su ocito dumping cijene da se ozbiljnim klima serviserima srusi posao. Bez obzira ja i dalje idem kod sogora od frenda u autoklima DJ meni je naplatio 200 kn inace je 350. Ak nekaj ne valja ovaj bude te poslao drugdje a ozbiljan serviser bude otklonio kakav god kvar klime ima gdjegod u sustavu. Ali i ciscenje kilera ako treba, a najcesce treba jer je pun smeca.. zastopan kiler umanjuje ucinak klime..

ja ne volim te brze servise isto kao nebi dao da mi mijenjaju ulje.

Ili odes na servis i osim zamjene ulja i filtera da ti pregleda sve sto treba a ako treba nesto zamijeniti preventivno bolje neg kad se pokvari.

Ili zamijenis sam doma i odneses u reciklazno dvoriste.
 

A nemoras bas bukvalno svacati napisano "200 kn u djep" pa normalno da ima i troskova, inace kad nije akcija redovna cijena je 300 kn.

Uzivaj kod sogora od frenda, jer si dobio izvrstan popust od 50%, redovna cijena koliko vidim je:

"PUNJENJE KLIMATIZACIJSKOG UREĐAJA RADNOM TVARI
R134a + ULJE PAG100 S DIJAGNOSTIČKIM KONTRASTOM

400,00 kn"

A pretpostavljam da i lokacija servisa diktira cjenu usluge.

Link to comment
Share on other sites

Samo da razjasnimo, ovi koji to rade na akciji po 150 kn, imaju i iznenadjenje za one koji dobro ne citaju oglas ponude:

"Ponuda uključuje:
punjenje i kontrolu auto klime do 500g u "XY"

Ponuda se odnosi na osobna vozila

Moguća nadoplata:
500 - 700g: 50 kn
700 - 1000g: 100 kn"

Kako kod vecine automobila srednje klase obicno ide oko 650 g plina, razliku doplacujes prema gore navedenom.

Ovi sto nude to isto za 200 kn u ponudi navode:

"Ponuda uključuje:
kompletan servis i punjenje auto klime do 1.000 grama plina u "XY""

Samo da se zna.

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

Ok najcesce nije prazan sustav. Meni je od 500 gr falilo oko 200 gr. Ak fali 500, ak je sve iscurilo, mozda negdje pusta..

Link to comment
Share on other sites

svaki pušta i zna se kolko na godisnjoj razini... za twinga se sjecam da je lik gledal u knjigu i pisalo je 5% godisnje... jedan od onih na zaprudju prije 4-5godina

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sustav ima gumene brtve na spojevima. 5% godišnje je prihvatljivo. 200g od 500g je neprihvatljivo. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, direstraits said:

Sustav ima gumene brtve na spojevima. 5% godišnje je prihvatljivo. 200g od 500g je neprihvatljivo. 

Je I stari plin je ima puno vece molekule nego ovi novi tako da nije sve u brtvama ....A ima I "tekucina" koja se ubaci u sistem pa ga zadihta nanovo.

Edited by macak
Link to comment
Share on other sites

Nekakav kuplung na kompresoru je otpao, al dobro nisu mi nista naplatili, fer od njih... Ugl veselje

Link to comment
Share on other sites

Znaci to su ti popravili te prekontrolirali i nadopunili klimu ili...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Fernand said:

Znaci to su ti popravili te prekontrolirali i nadopunili klimu ili...

Nista dok ne sredim, moram nac il taj dio i zamjenit il cijeli kompresor. Idem do svog mestra sad da vidi kaj se da napravit pa cu probat nabavit taj kuplung (ako se opce to da mijenjat, prvi put se s ovakvom gluposcu susrecem) 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Fernand said:

Koliko vidim ovdje imas cjeli kompresor na akciji:

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/Bez kategorije/ava-kompresor-klima-uredaja-rtak080-10070587/

A negdje sam vidio da sama spojka- kuplung dodje cca 700 kn

Hvala, cuo sam se vec sa likom di nabavljam dijelove, cijena je 250-400 kak je reko... Javim kad saznam tocno

Link to comment
Share on other sites

Kad vec pricate o problemu klime na renaultu, da li ITKO zna zasto mi na Renault Modusu, 2005 godina, 1.2 motor, benzin ne zeli ukljuciti klimu? Klima je ručna. Sto je do sada napravljeno: Klima vakumirana skroz do kraja, svo ulje pocisceno i to, nakon toga nadopunjena kako treba, znaci gramaza plina i ulja tocno koliko treba (tlakovi su kako treba), provjeren presostat (radi), pogledani osiguraci u kabini i u motornom prostoru, svi su dobri, cak smo cijelu tu kutiju s relejima i osiguracima rastavili do tiskane ploce da slucajno nije negdje lem pukao, i to je sve bilo dobro. Kad kompresor prikljucim direktno na 12v s zicama, kuplung savrseno prikopca i klima hladi odlicno, ali na gumb u kabini se nista ne događa. Dakle hocu samo reci da s mehanicke strane sve 100% radi, te je problem negdje u struji, ali ja vise nemam pojma sto bi moglo biti. Rastavio sam i onaj dio gdje je gumb za klimu da vidim u kakvom je stanju to sve, i sve je uredno. Jedino sto mi je cudno je da nigdje ne mogu naci relej od klime, ni u autu, ni na internetu, a nisam siguran da ga nema... pa je netko imao ovakav problem, stvarno bi bio neizmjerno zahvalan kad bi mi napisao kako je to popravio. Ili barem da netko zna lokaciju releja od klime na tom autu.

Link to comment
Share on other sites

ventilator kabine radi?

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ventilator kabine sam jucer slozio, jer nije radio na 1. i 2. stupnju vrtnje, na 3. i 4. je radio, standardni problem je bio, otopio se konektor, to sam pocistio, malo probusio vece rupe na konektoru i stavio sve da dobro drzi i vratio nazad, sad rade sve 4 brzine vrtnje.. jel ima taj reostat veze s paljenjem klime? ako ima, na koji nacin, koja zica je signalna ili tako nesto? ove ostale zice na konektoru su sve bile uredne, osim te dvije za prvu i drugu brzinu vrtnje ventilatora. jel ima negdje senzor temperature na tom autu pa da je mozda on crkao? stvarno sam vec lud, prakticki imam klimu, koju ne mogu upalit, a vani 30 stupnjeva...

Link to comment
Share on other sites

Kaze majstor da su zubi potrgani, da mu nema spasa. I onda ko secer na kraju krepa mi vozacev prozor, stisnem on 10cm se pomaone i stane i onda ko kreten stiscem dok ne zatvori skroz. Dodje mi da ga polijem benzinom i rjesim se muke

Edited by Gerira
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.