Jump to content

Da li je ovo original Scenic akumulator


ChILd_ReBoRn

Recommended Posts

Danas prilikom slušanja radia sa ugašenim autom, upalila mi se info, "low battery, start engine". Nakon paljenja, pisalo je charging battery i nakon 10 min se ugasila poruka. S obzirom da sam mjerio akumulator kad sam kupio (rabljeni) auto.. Znao sam da je na 50% recimo (mjerio volte, pa prema nekoj tablici.. Bla bla). 99,9% sam siguran da je akumulator bio nekakav bijeli. Idem sad provjeriti koji je model, jer znam da bi trebao biti AGM, zbog start/stop sustava, nadjem obicni, olovni od 70 Ah. Dao bi jaja na panj da taj nije bio kad sam auto kupio, a u međuvremenu sam bio na servisu zbog crklog injektora. Vlasnik servisa tvrdi da oni sigurno nisu zamijenili akumulator, jer sta ce im stari akumulator. Ne znam. Mozda sam u krivu, ali gotovo sigurno nisam, ali nemam nikakvih dokaza. Nebitno sad.. Ako je bio original.. 6god star, ionako bi ga morao mijenjati. 

 

Da li da stavim AGM ili obicni? Razlika u cijeni je dupla. Obican vozim od tog servisa, u srpnju. Nekakav Varta sa renault naljepnicom. Da li se dugoročno isplati uzeti AGM? Start/stop koristim samo ako zaboravim ugasiti. Auto je 1.5 dci, 2012g, a stoji vani na parkingu... 

IMG_20191113_205548.jpg

Link to comment
Share on other sites

VRLA VAlve regulated lead acid battery. Mislio sam da je to olovno kiselinski obicni..

ipak nije.. ok.. onda sve ok.. to bi bio onda originalni još.. sad 7 godina star.. pa je vrijeme da uzmem novi..

Link to comment
Share on other sites

Vidi ti se na slici i žig s datumom proizvodnje od 2012. Provjeri prvo da nije samo ispražnjen iako je vrlo vjerojatno da je stvarno pri kraju nakon 7 godina, a možeš i na tester s njim, vidi kod nekog električara ili čak i u dućanima autodijelova ti to rade.

Takav identičan aku je bio i na mojem scenicu, isto godište i motor, zamijenjen prošli vikend. Moj je uredno vrtio i nikad nisam vidio tu poruku koju je tebi dao, a na testeru je pokazivao 62% startne struje.  Žilavi su to akumulatori, moj je vrtio uredno do zadnjeg dana, zamijenjen jer ne želim riskirati da me ostavi negdje na planini u snijegu preko zime :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima kolega novi, obični 70 Ah. Da mi ga u pol cijene. 3 god garancije. Start stop ne koristim, imamo 5 semafora u gradu.. A gasim to s**nje prije svakog polaska. Da ne bacam novce bezveze jer clio treba puno jači servis.. Ako će raditi kako treba par god, lako zamijenim za agm. A do tada.. Kablove u gepek.. Just in case.. Lol.. Ili oryx asistencija... 

Link to comment
Share on other sites

Drugacija je struja punjenja.
Vrlo rado bi svi to mijenjali za obicni da je samo do SS-a

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

I mislio d aima caka neka. Mogu dobiti neki poljski max power za 750kn 

Link to comment
Share on other sites

Ok. Danas me kolega na poslu poklopio da su gluposti da je drugacija struja punjenja.. Regler je regler.. Daje 14V cca i akumulator vuče struju koliko mu treba. Nisam nigdje na netu nasao da li smije obicni accu u start stop auto, ali na vartinoj stranici, kad upišem tip i godinu auta.. Nudi mi 3 opcije. I AGM i obicni. Uglavnom, uzeo sam exide AGM za 1088kn i lik mi uzeo 50 kn za zamjenu, iako je trebalo biti gratis. Navodno se ne smije samo tako mijenjati 

. Spojio je drugi akumulator na obd2 radi memorije i koje čega.. I zamijenio. 50kn zato "jer je bilo kompliciranije nego je mislio". Jebate 3 vijka. No dobro. Ujedno sam vidio da mi nafta curi na rucnoj pumpi goriva.. Pa sam za 130kn kupio zamjensku sa crijevima i selnama, pa zamijenio. Sad imam feeling da auto slabije vuče i da ima malo glasniji zvuk na nizim okretajima. Ne vidim cemu to tako.. Vjerojatno umišljam. Zrak ne vuče sigurno... 

Paranoja sa tim autima...samo čekam da nesto vrisne.. A sve je 4 znamenke za popraviti... Puj... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 14. 11. 2019. at 7:28, direstraits said:

Provjeri nivo elektrolita i dodaj destilovane vode ako fali. 

Ti se šališ? U agm dodavati vode???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da li je ovo agm akumulator, po naljpnici je original na prvoj ugradnji, motor je 1.5 dci  81kw start-stop...

 

 

20210601_155049.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Mislim da nije!!

Koliko sam ja gledao za Scenica ide 70 ah 760A

Lol

Evo odgvora pola godine kasnije :))

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.