Jump to content

ventilator motora Scenic ll 1.6 16v 2008. god


minigordini

Recommended Posts

Pozdrav!

Molio bih za savjet! Vec dva dana pretrazujem forum i ne nalazim slicnu situaciju.

Primjetio sam da mi je konstantno upaljen motor ventilatora za hladjenje motora. Bez obzira je li auto hladan ili zagrijan. Temperatura na displayu izgleda normalno (mislim digne se od jedne crtice do pet i onda stane) grijanje kabine je u redu ali ventilator neprestano radi od 3-4 sekunde nakon starta do gasenja motora i jos cujem 3-4 sekunde dok se ne zaustavi potpuno.

molio bih za savjet i vasa iskustva!

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, robyakarider said:

na dijagnostiku i vidjeti greske

Izgleda da će biti tako! 

16 minutes ago, ivan.martinko said:

Jel ti klima na auto?

Da! Ima klimu! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minigordini said:

Izgleda da će biti tako! 

Da! Ima klimu! 

 

2 hours ago, ivan.martinko said:

Jel ti klima na auto?

Ima klimu

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, frenchkey said:

kad ugasiš klimu gasi li se i ventilator hladnjaka?

vidis nisam siguran! Idem testirati, javim se uskoro!

26 minutes ago, frenchkey said:

kad ugasiš klimu gasi li se i ventilator hladnjaka?

Ovako! Starta motor bez klime, ventilator ne radi. Upalnim klimu dok motor radi, pali se ventilator, tada ugasim  klimu, ventilator radi i dalje. Tek kada ugasim auto i ponovno ga upalnim bez klime ventilator ne radi! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, frenchkey said:

normalno je da se pali ventilator na prvu brzinu ako je uključena klima

Hoćeš reći da ako mi je klima konstantno upaljena, raditi će i ventilator! Ali ako ugasim klimu ventilator tadi I dalje! Govorimo o ventilatoru hladnjaka motora! Imao sam prije nekoliko godina prvu seriju iz 2004. Isti motor ali je bila ona mehanička klima, sad imam sa displayem! Nisam više siguran ali mislim da ventilator nije radio cijelo vrijeme dok je klima bila upaljena! 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, riceburner said:

scenic nema dva ventilatora, nego samo jedan koji hladi hladnjak motora i hladnjak klime...

OK! To stoji! Jos samo jedno pitanje! Vani je hladno! 5-6 stupnjeva, motor je hladan, ventilaciju je na 20 stupnjeva podešena! Upaljena je klima, ugasim klimu! Da li se ventilator mora zaustaviti? 

Link to comment
Share on other sites

ne odmah, promatraj pa vidi kada se gasi.

25 minutes ago, riceburner said:

scenic nema dva ventilatora, nego samo jedan koji hladi hladnjak motora i hladnjak klime...

netko je rekao da ima 2, ne pratim od početka?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, frenchkey said:

ne odmah, promatraj pa vidi kada se gasi.

OK! Hvala na odgovorima! 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, frenchkey said:

ne odmah, promatraj pa vidi kada se gasi.

netko je rekao da ima 2, ne pratim od početka?

Nema dva u mojem autu! 

Link to comment
Share on other sites

Kad ne radi klima ne bi trebao raditi ni ventilator osim ako nije naštimano na odmagljivanje stakla.

Link to comment
Share on other sites

Meni se pali vemrilator 2 minute nakon paljenja klime na auto. Ak ju upalim rucno, pocne vrtiti odmah. Kad ugasim auto, jos neko vrijeme vrti ( nisam mjerio). Ako je bilo samo na odvlazovanju, pa ugasim, ugasi se odmah ventilator.
Mislim da ti se ru sve normalno ponasa. Ppgledaj koliko ventilatoru treba da se zaustavi nakon gasenja klime. Mozda neki senzor pokazuje krivu temp.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ivan.martinko said:

Meni se pali vemrilator 2 minute nakon paljenja klime na auto. Ak ju upalim rucno, pocne vrtiti odmah. Kad ugasim auto, jos neko vrijeme vrti ( nisam mjerio). Ako je bilo samo na odvlazovanju, pa ugasim, ugasi se odmah ventilator.
Mislim da ti se ru sve normalno ponasa. Ppgledaj koliko ventilatoru treba da se zaustavi nakon gasenja klime. Mozda neki senzor pokazuje krivu temp.

 

On 14. 12. 2019. at 14:24, frenchkey said:

ne odmah, promatraj pa vidi kada se gasi.

OK! Hvala na odgovorima! 

Ovako! Bio sam na vožnji cca. 30km. Ako ne diram klimu, hlađenje motora je kako bi i trebalo biti ali ako palim klimu (testirao sam 5 min.) kad ugasim klimu ventilator radi dok nisam ugasio auto, znači dobrih 20 min. vožnje. Ugasi se odmah čim ugasim auto (dok se ne zaustavi inercija par sekundi). Na putu nazad nisam dirao klimu i ventilator se nije čuo. Sad, da li je sve u redu?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Lowlife said:

Tu je mozda otiso termoosigurac na ventilatoru. Kad on ode onda samo vrti na 2 brzini.

Ima li veze sa isključivanjem i uključivanjem ventilatora? I čini mi se kao druga brzina jer je bučan! Gdje se on nalazi? Da li je to termoprekidač, onaj koji se ušarafi negdje u hladnjak!? 

Link to comment
Share on other sites

Ne. Sa ventilatorom upravlja elektronika. Nije to reno 4.

Receno ti je da automatska klima tak radi i to je to.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije mu rečeno da baš tako radi kako čovjek opisuje da mu de događa. I po tome što mu se događa i kako radi ventilator, meni neka smisla nikakvog i nebi rekao da je sve okej.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se obratio ovdje za pomoć jer vjerujem da postoji problem. Ventilator je bučan (vjerojatno 2. brzina) jer na leru se čuje kao da imam usisavač ispod haube. Ako klimu ne palim on se ne čuje, čim ju upalnim on radi (u 2. brzini) I radi cijelo vrijeme dok ne ugasim auto. 

Auto sam nedavno kupio i planiram ovih dana raditi servis (remen, pumpa, antifriz,...) htio bih odmah iskoristiti priliku i riješiti problem ventilatora, pogotovo ako je potrebno promijeniti još nešto u sistemu hlađenja. 

10 hours ago, ivan.martinko said:

Ne. Sa ventilatorom upravlja elektronika. Nije to reno 4.

Receno ti je da automatska klima tak radi i to je to.

 

 

Sve OK! Shvatio sam kako radi! Problem je sto ne radi kako treba, dakle nakon paljenja klime on se aktivirao i bučan je kao nekakva turbina. Radi cijelo vrijeme bez obzira jesam li klimu ugasio. 

Link to comment
Share on other sites

No dobro tako je i meni... Čim klimu upalim jace radi ventilator no ja je ne držim upaljenu cijelo vrijeme.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, macan said:

No dobro tako je i meni... Čim klimu upalim jace radi ventilator no ja je ne držim upaljenu cijelo vrijeme.

Sve je jasno oko ventilatora dok je upaljena klima ali u ovom slučaju ventilator je upaljen cijelo vrijeme i nakon gašenja klime i to nakon 10, 15, 25 minuta nakon gašenja, vani je hladno i motor se dobro rashlađuje ali ventilator ne staje! 

12 hours ago, Lowlife said:

Tu je mozda otiso termoosigurac na ventilatoru. Kad on ode onda samo vrti na 2 brzini.

Molim te za više informacija! (Lokacija, izgled...) možda foto makar sličnog dijela. Zapravo lokacija mi je najbitnija! 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.