Jump to content

Megane IV - retrofit ugradnja kamere

tomidix

Recommended Posts

Pozdrav svima,

s obzirom da me nekoliko forumaša pitalo za naknadnu ugradnju parking kamere na Megana opisat ću ovdje kratko..

Ugradnju sam napravio u ovlaštenom servisu i koštala me cca 3000kn (+-100kn). Bilo je prilikom redovnog servisa pa mi je teško odrediti točnu cifru. U tu cifru spada i kamera i ruke.
Razumijem da nisu svi u prilici izdvojiti tolike novce za jedan takav 'luksuz' i da ima puno jeftinijih rješenja no ja sam želio da auto zadrži originalnu ideju što se tiče izgleda te da sve izgleda i funkcionira jednako kao da je kamera ugrađena prilikom proizvodnje. Ugradnjom sam zadovoljan, sve izgleda i radi tip-top. Kvaliteta kamere je ok, ništa spektakularno ali se vidi sve što treba.. (kad sam probao parking kameru na Hondi Civic 2018., shvatio sam zapravo koliko je na Meganu dobra..)

Nadalje, za one koji imaju drugačije viđenje, nemaju financijskih mogućnosti i sl., a imaju znanja, vremena i volje stavljam originalna servisna uputstva za ugradnju iste.
OEM part number je: 8201672567, koliko vidim po netu cijene se kreću od 200€ na više..
Unutra imate prikazano koji alat vam je potreban, kako se spaja na RLink2 te što je potrebno upaliti kroz Clip (odnosno ddt4all)..
Za rastavljanje unutrašnjosti obavezno koristite plastike za demontažu da ne bi bilo nismo znali..

I da, nisam siguran dolazi li šablona za bušenje gepeka zajedno s kamerom pa bi bilo dobro ako netko zna ili sazna da napiše ispod..

MegIV_Postavljanje_kamere.pdf

• Like 3
  • Thanks 2

Znaš li možda na kojem sustavu radi kamera u meganu 4, PAL ili NTSC ili ovisi o verziji nadogradnje? 

Pitam zato jer sam imao problem, narucio kameru i stigla PAL, nikako sliku nisam mogao dobiti, samo crte na ekanu, onda sam procitao na UK forumu da je sistem NTSC i takvu sam naručio i radi. 

ShinyMarko

Negdje sam pročitao NTSC,nemoj me držat za riječ,ali mislim da je to to...

• Thanks 1
1 hour ago, brzi16v said:

Znaš li možda na kojem sustavu radi kamera u meganu 4, PAL ili NTSC ili ovisi o verziji nadogradnje? 

Pitam zato jer sam imao problem, narucio kameru i stigla PAL, nikako sliku nisam mogao dobiti, samo crte na ekanu, onda sam procitao na UK forumu da je sistem NTSC i takvu sam naručio i radi. 

Za koji auto je to i koje godište? RLink1 na Meg3 koliko znam radi i sa PAL i sa NTSC ali Rlink1 pušta samo 6V struje na kameru.. Za MegIV nisam siguran, ali ne vjerujem da bi radio 'lošije'... iako ništa me ne bi začudilo kod Renaulta (i u autoindustriji općenito)..

ShinyMarko
10 hours ago, tomidix said:

Pozdrav svima,

s obzirom da me nekoliko forumaša pitalo za naknadnu ugradnju parking kamere na Megana opisat ću ovdje kratko..

Ugradnju sam napravio u ovlaštenom servisu i koštala me cca 3000kn (+-100kn). Bilo je prilikom redovnog servisa pa mi je teško odrediti točnu cifru. U tu cifru spada i kamera i ruke.
Razumijem da nisu svi u prilici izdvojiti tolike novce za jedan takav 'luksuz' i da ima puno jeftinijih rješenja no ja sam želio da auto zadrži originalnu ideju što se tiče izgleda te da sve izgleda i funkcionira jednako kao da je kamera ugrađena prilikom proizvodnje. Ugradnjom sam zadovoljan, sve izgleda i radi tip-top. Kvaliteta kamere je ok, ništa spektakularno ali se vidi sve što treba.. (kad sam probao parking kameru na Hondi Civic 2018., shvatio sam zapravo koliko je na Meganu dobra..)

Nadalje, za one koji imaju drugačije viđenje, nemaju financijskih mogućnosti i sl., a imaju znanja, vremena i volje stavljam originalna servisna uputstva za ugradnju iste.
OEM part number je: 8201672567, koliko vidim po netu cijene se kreću od 200€ na više..
Unutra imate prikazano koji alat vam je potreban, kako se spaja na RLink2 te što je potrebno upaliti kroz Clip (odnosno ddt4all)..
Za rastavljanje unutrašnjosti obavezno koristite plastike za demontažu da ne bi bilo nismo znali..

I da, nisam siguran dolazi li šablona za bušenje gepeka zajedno s kamerom pa bi bilo dobro ako netko zna ili sazna da napiše ispod..

MegIV_Postavljanje_kamere.pdf 6 MB · 9 downloads

Koliko sam vidio šemu postavljanja,čini mi se da netreba nikakav video inserter,ako sam dobro vidio...

Što bi značilo da bi čak i neke ŽNJ kamere i ostale mogle radit,ali vjerojatno samo NTSC...

Ovo me je sad baš zainteresiralo😁

Neka me neko ispravi ako nisam upravu...

direstraits

NTSC, 6V, šablon za sječenje i bušenje dolazi kao dio uputstva uz kameru. 

• Thanks 1
  • Upvote 1
ShinyMarko
1 minute ago, direstraits said:

NTSC, 6V, šablon za sječenje i bušenje dolazi kao dio uputstva uz kameru. 

Da li na kraju treba video inserter il ne?

direstraits

Ništ ne treba, radi bilo koja ntsc 6v, ima tih kamera na aliju za kikiriki. 

Stranica 32 uputstva za montažu se isprinta na 100% i obilježi se za bušenje gepeka. Može se montirati i na mjesto osvjetljenja tablice. Ima i to za kikiriki na ali itd. 

• Like 1
ShinyMarko
2 minutes ago, direstraits said:

Ništ ne treba, radi bilo koja ntsc 6v, ima tih kamera na aliju za kikiriki. 

Drago mi je to čut🤣

Budem odma naručio poneku😁😁😁

Možda par komada,koja bude bolja,ostavljam,ostale dam nekom članu koji ima megi 4😁

direstraits

Mislim da je bio negdje u nekoj temi link za kameru na aliex. 

Ja sam stavljap na clio 4, e ako je rasvjeta od tablice ista kao i na clio 4, onda da treba narucit jeftiniju opciju

direstraits

Možda je ista, a možda i ne, u svakom slučaju se može nešto iskombinirati. 

• 2 weeks later...
ShinyMarko

Cijena ugradnje kamere u štarkelju je 2400kn,s rukama kamerom i svime...postoji mogučnost kupnje samo kamere,a cijena joj je oko 1390kn u štarkelju👍

Znam da je na nekim radijima potrebno programiranje da bi kamera proradila. Moze se i sa ddt slozit.
Ali sad par sam ih osobno narucivao a neke i ugradivao pa nije izaslo vise od 300kn za dobru kameru. Ova cijena za ovlasteni je totalna pljacka.

• Like 1
ShinyMarko
3 hours ago, Lowlife said:

Znam da je na nekim radijima potrebno programiranje da bi kamera proradila. Moze se i sa ddt slozit.
Ali sad par sam ih osobno narucivao a neke i ugradivao pa nije izaslo vise od 300kn za dobru kameru. Ova cijena za ovlasteni je totalna pljacka.

Slažem se da je pljačka😓

Da li si slagao ikako na megi 4?

• 6 months later...

Znaci original radio ima klasicni chinch ulaz za kameru?
Jel jednostavno doci do njega ili se mora radio vaditi van?
Pretpostavljam da se u clipu treba aktivirati da prilikom prebacivanja u rikverc pusta sliku s videoulaza?

• 3 months later...

Ugradjena parking kamera original u ovlascenom servisu sa popustom od 20%(bila je akcija na dodatnu opremu) 160 Eur, ugradnja gratis kao starom kupcu koji dva automobila odrzava kod njih .Kao sto je kolega tomidix naveo utisci pozitivni, vredi svaku paru  mnogo je lakse i opustenije prilikom parkiranja.Kvalitet prikaza zadovoljavajuci nista spektakularrno ali sasvim dovoljno za mene, bitno mi je bilo da je ok ugradjeno i da izgleda kao da je fabricka ugradnja.Treba pratiti akcije za dodatnu opremu pa moze da se prodje povoljnije.

• Create New...

Important Information

Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja..