Jump to content

Megane IV - retrofit ugradnja kamere


tomidix

Recommended Posts

Pozdrav svima,

s obzirom da me nekoliko forumaša pitalo za naknadnu ugradnju parking kamere na Megana opisat ću ovdje kratko..

Ugradnju sam napravio u ovlaštenom servisu i koštala me cca 3000kn (+-100kn). Bilo je prilikom redovnog servisa pa mi je teško odrediti točnu cifru. U tu cifru spada i kamera i ruke.
Razumijem da nisu svi u prilici izdvojiti tolike novce za jedan takav 'luksuz' i da ima puno jeftinijih rješenja no ja sam želio da auto zadrži originalnu ideju što se tiče izgleda te da sve izgleda i funkcionira jednako kao da je kamera ugrađena prilikom proizvodnje. Ugradnjom sam zadovoljan, sve izgleda i radi tip-top. Kvaliteta kamere je ok, ništa spektakularno ali se vidi sve što treba.. (kad sam probao parking kameru na Hondi Civic 2018., shvatio sam zapravo koliko je na Meganu dobra..)

Nadalje, za one koji imaju drugačije viđenje, nemaju financijskih mogućnosti i sl., a imaju znanja, vremena i volje stavljam originalna servisna uputstva za ugradnju iste.
OEM part number je: 8201672567, koliko vidim po netu cijene se kreću od 200€ na više..
Unutra imate prikazano koji alat vam je potreban, kako se spaja na RLink2 te što je potrebno upaliti kroz Clip (odnosno ddt4all)..
Za rastavljanje unutrašnjosti obavezno koristite plastike za demontažu da ne bi bilo nismo znali..

I da, nisam siguran dolazi li šablona za bušenje gepeka zajedno s kamerom pa bi bilo dobro ako netko zna ili sazna da napiše ispod..

MegIV_Postavljanje_kamere.pdf

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Znaš li možda na kojem sustavu radi kamera u meganu 4, PAL ili NTSC ili ovisi o verziji nadogradnje? 

Pitam zato jer sam imao problem, narucio kameru i stigla PAL, nikako sliku nisam mogao dobiti, samo crte na ekanu, onda sam procitao na UK forumu da je sistem NTSC i takvu sam naručio i radi. 

Link to comment
Share on other sites

Negdje sam pročitao NTSC,nemoj me držat za riječ,ali mislim da je to to...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brzi16v said:

Znaš li možda na kojem sustavu radi kamera u meganu 4, PAL ili NTSC ili ovisi o verziji nadogradnje? 

Pitam zato jer sam imao problem, narucio kameru i stigla PAL, nikako sliku nisam mogao dobiti, samo crte na ekanu, onda sam procitao na UK forumu da je sistem NTSC i takvu sam naručio i radi. 

Za koji auto je to i koje godište? RLink1 na Meg3 koliko znam radi i sa PAL i sa NTSC ali Rlink1 pušta samo 6V struje na kameru.. Za MegIV nisam siguran, ali ne vjerujem da bi radio 'lošije'... iako ništa me ne bi začudilo kod Renaulta (i u autoindustriji općenito)..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tomidix said:

Pozdrav svima,

s obzirom da me nekoliko forumaša pitalo za naknadnu ugradnju parking kamere na Megana opisat ću ovdje kratko..

Ugradnju sam napravio u ovlaštenom servisu i koštala me cca 3000kn (+-100kn). Bilo je prilikom redovnog servisa pa mi je teško odrediti točnu cifru. U tu cifru spada i kamera i ruke.
Razumijem da nisu svi u prilici izdvojiti tolike novce za jedan takav 'luksuz' i da ima puno jeftinijih rješenja no ja sam želio da auto zadrži originalnu ideju što se tiče izgleda te da sve izgleda i funkcionira jednako kao da je kamera ugrađena prilikom proizvodnje. Ugradnjom sam zadovoljan, sve izgleda i radi tip-top. Kvaliteta kamere je ok, ništa spektakularno ali se vidi sve što treba.. (kad sam probao parking kameru na Hondi Civic 2018., shvatio sam zapravo koliko je na Meganu dobra..)

Nadalje, za one koji imaju drugačije viđenje, nemaju financijskih mogućnosti i sl., a imaju znanja, vremena i volje stavljam originalna servisna uputstva za ugradnju iste.
OEM part number je: 8201672567, koliko vidim po netu cijene se kreću od 200€ na više..
Unutra imate prikazano koji alat vam je potreban, kako se spaja na RLink2 te što je potrebno upaliti kroz Clip (odnosno ddt4all)..
Za rastavljanje unutrašnjosti obavezno koristite plastike za demontažu da ne bi bilo nismo znali..

I da, nisam siguran dolazi li šablona za bušenje gepeka zajedno s kamerom pa bi bilo dobro ako netko zna ili sazna da napiše ispod..

MegIV_Postavljanje_kamere.pdf 6 MB · 9 downloads

Koliko sam vidio šemu postavljanja,čini mi se da netreba nikakav video inserter,ako sam dobro vidio...

Što bi značilo da bi čak i neke ŽNJ kamere i ostale mogle radit,ali vjerojatno samo NTSC...

Ovo me je sad baš zainteresiralo😁

Neka me neko ispravi ako nisam upravu...

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, direstraits said:

NTSC, 6V, šablon za sječenje i bušenje dolazi kao dio uputstva uz kameru. 

Da li na kraju treba video inserter il ne?

Link to comment
Share on other sites

Ništ ne treba, radi bilo koja ntsc 6v, ima tih kamera na aliju za kikiriki. 

Stranica 32 uputstva za montažu se isprinta na 100% i obilježi se za bušenje gepeka. Može se montirati i na mjesto osvjetljenja tablice. Ima i to za kikiriki na ali itd. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, direstraits said:

Ništ ne treba, radi bilo koja ntsc 6v, ima tih kamera na aliju za kikiriki. 

Drago mi je to čut🤣

Budem odma naručio poneku😁😁😁

Možda par komada,koja bude bolja,ostavljam,ostale dam nekom članu koji ima megi 4😁

Link to comment
Share on other sites

Ja sam stavljap na clio 4, e ako je rasvjeta od tablice ista kao i na clio 4, onda da treba narucit jeftiniju opciju

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cijena ugradnje kamere u štarkelju je 2400kn,s rukama kamerom i svime...postoji mogučnost kupnje samo kamere,a cijena joj je oko 1390kn u štarkelju👍

Link to comment
Share on other sites

Znam da je na nekim radijima potrebno programiranje da bi kamera proradila. Moze se i sa ddt slozit.
Ali sad par sam ih osobno narucivao a neke i ugradivao pa nije izaslo vise od 300kn za dobru kameru. Ova cijena za ovlasteni je totalna pljacka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lowlife said:

Znam da je na nekim radijima potrebno programiranje da bi kamera proradila. Moze se i sa ddt slozit.
Ali sad par sam ih osobno narucivao a neke i ugradivao pa nije izaslo vise od 300kn za dobru kameru. Ova cijena za ovlasteni je totalna pljacka.

Slažem se da je pljačka😓

Da li si slagao ikako na megi 4?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Znaci original radio ima klasicni chinch ulaz za kameru?
Jel jednostavno doci do njega ili se mora radio vaditi van?
Pretpostavljam da se u clipu treba aktivirati da prilikom prebacivanja u rikverc pusta sliku s videoulaza?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ugradjena parking kamera original u ovlascenom servisu sa popustom od 20%(bila je akcija na dodatnu opremu) 160 Eur, ugradnja gratis kao starom kupcu koji dva automobila odrzava kod njih .Kao sto je kolega tomidix naveo utisci pozitivni, vredi svaku paru  mnogo je lakse i opustenije prilikom parkiranja.Kvalitet prikaza zadovoljavajuci nista spektakularrno ali sasvim dovoljno za mene, bitno mi je bilo da je ok ugradjeno i da izgleda kao da je fabricka ugradnja.Treba pratiti akcije za dodatnu opremu pa moze da se prodje povoljnije.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pozdrav,da li je netko ugradivao ovu kameru na megana IV sa r-linkom 2 sa aliexpressa?

Hvala

1E7D8895-B187-4F1E-94AF-001F2A52DF31.jpeg

4A4999C1-4727-412E-BF0D-78AE6141ED3D.png

Link to comment
Share on other sites

On 19. 08. 2022. at 17:43, mataz said:

Pozdrav,da li je netko ugradivao ovu kameru na megana IV sa r-linkom 2 sa aliexpressa?

Hvala

1E7D8895-B187-4F1E-94AF-001F2A52DF31.jpeg

4A4999C1-4727-412E-BF0D-78AE6141ED3D.png

Pokusaj prvi :)

Nisam siguran koliko su te kamere pouzdane ali pretpostavljam da (ako se uspijuspojiti) olaksavaju barem malo zivot.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ispričavam se ako dižem stari topic, no zanima ma da li je moguća ugradnja rikcverc kamere u Megane 3 s Rlink1, preko Alija ili u ovlaštenom?

Zadnji puta sam bio pitao u jednom ovlaštenom pa nisu imali poima da to upće ima za Megane 3, pa sam im pokazivao video s Renault Youtube kanala 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Jel zna netko dal ovlašteni i dalje ugrađuju OEM kameru u Meg IV? Kad sam zvao nedavno preko telefona da pitam, samo su rekli da to nije moguće i dobio sam preko telefona dojam kao da im se uopće ne da.

Ili bi mi bilo bolje otić tamo osobno pa vidjet s njima.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...


Ima li tko  prikaz slike na ekranu kod rikverc kamere ugrađene u zadnji znak? Dali se vidi prikazan rub branika ili ne? 

Edited by zibel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo ovako, da se nadovežem na temu pošto sam se pred mjesec dana raspitivao ovdje.

Kontaktirao sam nekoliko autokuća u Zagrebu i okolici i Štarkelj je jedini koji mi je rekao da vrše ugradnju (u Roci su mi odma rekli da je to u potpunosti nemoguće i da to ne rade). Otišao osobno u Štarkelj da dogovorim s njima, pitao čovjeka jel dolazi u znaku kao i tvornički, on mi pokazao cijeli set, dao kat. broj, sve sve sve mi objasnio i dogovorili smo ugradnju.

Sve skupa izašlo me 420-425 eura. Naplatili su tri i pol radna sata + cijena kamere + 14 eura potrošnog materijala. Auto ostavio ujutro, oko podne su zvali iz servisa da mogu doć po njega. Odrađeno sve vrhunski, stvarno nemam riječi zamjerke. I aktivirali su mi u r-linku cijeli onaj menu parking assistance gdje onda imam sad kameru i sve one postavke vezane za nju.

Sve u svemu ja sam jako zadovoljan i ak se neko dvoumi, ja mogu samo preporučit. E i da, ponudili su mi ako želim kupit samo kameru pa kao da mi netko ovak ugradi ako imam/želim, cijena same kamere je 229 eura ako se netko sam hoće igrat s tim. Možda stavim koju sliku za vikend.

 

On 11. 08. 2023. at 14:18, zibel said:


Ima li tko  prikaz slike na ekranu kod rikverc kamere ugrađene u zadnji znak? Dali se vidi prikazan rub branika ili ne? 

Evo meni danas ugradili, vidim dolje rub branika. Ako trebaš poslikam ti za vikend...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.