Jump to content

Detailing, što i kako


Optimista

Recommended Posts

S obzirom da je izražena želja da se otvori ovakva tema, a i mislim da svaki forum zaslužuje istu, red bi bio da se otvori.

Na forumu ima dosta članova koji se razumiju u detailing, lickanje, kako već to zovemo, ali isto tako ima dosta ljudi koji traže savjete u temama koje nisu adekvatne za takvo nešto pa dolazi do off topica itd.

Pa eto, da imamo adekvatno "mjesto" za pisat sve trikove/savjete/metode, ali isto tako i za sve one stvari koje vas zanimaju ali ne znate di bi pitali..

Neću pisat nikakve romane o pranju i sl. nego ću zaljepit par linkova na trgovine gdje možete kupit razne preparate, naravno ako je to u redu s adminima? @Ivan1902

 

https://forea-ocd.hr/

https://ph-detailing.hr/

https://dls.com.hr/

https://partes.hr/

 

Stay clean :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vec smo se slozili, samo nastavi [emoji106]

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Imam jedno zanimljivo pitanje. Kako prati skupi auto na auto praoni bez metode 2 kante? Jer opcija da ih perem doma ne dolazi u obzir zbog buke, a i nemogu ucins tako niskim autima. Znaci neko sredstvo koje ce poput dimmera skinuti sve a bez kontakta sa spuzvom.

Link to comment
Share on other sites

Imam i ja pitanja...

 

Jel ima itko iskustva sa onim pištoljima za aktivnu pjenu što idu na kompresor??

Imam onaj nastavak sa spremnikom za miniwash,ali nisam nekako zadovoljan

kako ju razbaca,pa bih možda uzeo taj nastavak za kompresor ako bi on bio bolji...

 

I kad operem,ispoliram auto,znači uredim ga picikato jel ima neka "hobi" zaštita koju ja mogu kod kuće nabaciti ili mi je bolje jednostavno dati auto nekome tko s time bavi da mi to odradi??

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Zrmi RS said:

Imam jedno zanimljivo pitanje. Kako prati skupi auto na auto praoni bez metode 2 kante? Jer opcija da ih perem doma ne dolazi u obzir zbog buke, a i nemogu ucins tako niskim autima. Znaci neko sredstvo koje ce poput dimmera skinuti sve a bez kontakta sa spuzvom.

To dosta ovisi i o samoj količini prljavštine koja je na autu

Više puta sam prao auto samo s različitim sredstvima tj bez kontakta, ali nikad nije to to, uvijek će bit prljav, jednostavno ga moraš proć sa spužvom.

Možeš ga npr prati i s jednom kantom. Ako na autu nema nikakve zaštite, jednostavno ga pošpricaš pjenom koju ima svaka praona i s rukavicom ga sapunaš a u jednoj kanti koja je puna vode samo ispireš tu rukavicu.

5 minutes ago, stanky069 said:

Imam i ja pitanja...

 

Jel ima itko iskustva sa onim pištoljima za aktivnu pjenu što idu na kompresor??

Imam onaj nastavak sa spremnikom za miniwash,ali nisam nekako zadovoljan

kako ju razbaca,pa bih možda uzeo taj nastavak za kompresor ako bi on bio bolji...

 

I kad operem,ispoliram auto,znači uredim ga picikato jel ima neka "hobi" zaštita koju ja mogu kod kuće nabaciti ili mi je bolje jednostavno dati auto nekome tko s time bavi da mi to odradi??

 

 

 

 

Nisam nikad imao dodira s foam lance-om, ali nastavak za kompresor za foam lance nisam nikad vidio? Jer ti u suštini to što je zamješano u boci još dodatno razrijeđuješ s vodom. Možda netko od kolega da bolji savjet.

A vezano za zaštitu možeš stavit puno toga. Imaš carnauba vosak koji je više ciljan na sjaj ali ne idržljivost, pa imaš sealant koji je dulje traje ali ne daje neki sjaj. 

Ono što mi je zapelo za oko nedavno, ali nisam imao prilike isprobati je ovo

https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/zastita-eksterijera_12-1089/brzi-sio2-hibridni-kemijski-polimerni-vosak-769ml-meguiars-hybrid-ceramic-wax/

Znači neki hibrid keramike u šprici koji nudi neku vrstu zaštite, odlično svojstvo odbijanja vode i dosta jednostavno za nanest. Reklamirano je da se nanosi kao na mokar auto, ali je dokazano ako se nanese na suho, puno dulje traje.

Možeš pogledat video od 2:50

 

Link to comment
Share on other sites

Evo odgovor na pitanje kojim spužvama, krpama, ručnicima, drot-kefama prati skupe automobile.

 

Link to comment
Share on other sites

Da budem iskren nisam ni ja znao da to postoji,ali gledajući malo kozmetiku za aute naletio na to... Pretpostavljam da razrijediš sredstvo pa uspeš u spremnik i špricaš... Švabe to zovu "schaumkanone",ima ih koji idu na obično vrtno crijevo i ovih koji idu na kompresor.

Moram potražiti malo na YouTubeu da vidim kako djeluje,jel bolje od ovog nastavka za miniwash.

E hvala za video i link,upravo tako nešto tražim...budem probao.

Link to comment
Share on other sites

postoji metoda i sa jednom kantom, ali ti treba nekoliko spužvi, tj najbolje onih mikrofibra rukavica, jer spužve ne možeš dobro isprati od zmazanoće.. 

1x kanta sa što boljim šamponom, tj onaj koji daje najviše lubrikacije,

cca 5x wash mitt rukavica, tak da sa jednom prolaziš dva panela vozila (obostrano)

dakle, koristiš jednu rukavicu i bacaš ju sa strane, uzimaš čistu i tak opereš cijeli auto sa jednom kantom 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zrmi RS said:

Super ako to radis na autopraonici. Ovi iza ti jebu mater hahahahah

paa zapravo je ta metoda brža od metode 2 kante :D jednu rukavicu iskoristiš sa obje strane, bacaš sa strane, uzimaš drugu čistu i tako do kraja dok ne obiđeš cijeli auto. i sa tom metodom čak nemoraš poštivati ono pravilo da prvo obiđeš cijeli auto do lajsne pa na kraju sve ispod lajsne

Link to comment
Share on other sites

Preporuka voska? Imam sam Meguiars NXT tekući do sada, ali je potrošen.
Nešto opet od Meguiarsa?

Što dođe taj sealant? Neka zaštita između voska i keramike?

Btw, već godinama od Meguiarsa uzimam Last Touch 3,78l. Razrjeđuje se 1:3 ili 1:4 pa se za 230kn dobije hrpetina detailera i sredstva za završni premaz. Ujedno ga koristim i kod gliniranja.

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

U ZG nemam dvoriste niti garazu pa sam osuđen na samoposluzne ( SP) pa to u mom slucaju izgleda ovako: kod kuce prije polaska smutim u tlačnu prskalicu auto šampon ( FX Protect ph neutral), u sitni sat dolazak u SP, smočim ga demin.vodom pa našpricam auto šamponom iz prskalice pa operem ručno s rukavicom i opet isperem, brisanje s ručnicima ( Sonax i Gyeon) pa nanesem Turtle Wax ICE N Seal N Shine sealant spray i obrisem na suho MF krpama..uglavnom ubija me crna boja [emoji16][emoji16]

 

Sad za probu cekam da mi stigne Angelwax Enigma QED za eksterijer i Clean Fellas Plastic Fantastic za plastike unutrasnjosti i motora..

 

Kad sam kod staraca, bilo mojih bilo kod ženinih tamo je dvoriste, miniwash, debela hladovina i par komada Dva klasa iz Pivnice Medvedgrad pa sve zavisi kak ispadne na kraju.

 

Glinirao jos nisam a vjerovatno uskoro planiram da ga dam na strojno poliranje i neku zastitu, vjerojatno u PH detailing.

 

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200427_174417.thumb.jpg.fedf06fe7e6c232f6c1973e88bf0876e.jpg Enigma Qed. Jako dobar proizvod no nemoj spricati na topli lim. Zapravo spricanje uvijek da mikrofibru pa onda na auto te drugom prebrisati.

Inace se brzo skori i teskonje maknit masni sloj. Ovako mi ispadaju auti oprani bez ikakvih kanti! Na SP autopraonici. Dimmer i Sonax za felge te za musice koristim i brutalno ispadnu. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, borny said:

Preporuka voska? Imam sam Meguiars NXT tekući do sada, ali je potrošen.
Nešto opet od Meguiarsa?

Što dođe taj sealant? Neka zaštita između voska i keramike?

Btw, već godinama od Meguiarsa uzimam Last Touch 3,78l. Razrjeđuje se 1:3 ili 1:4 pa se za 230kn dobije hrpetina detailera i sredstva za završni premaz. Ujedno ga koristim i kod gliniranja.

pa ako ti se da zajebavati, uzmi neki tvrdi vosak tipa fusso coat ili slično, pa imaš zaštitu barem godinu dana...ili neki sealant koji su također od 6-9 mjeseci zaštite i gore nabaciš neki tekući vosak koji se lako nanosi. Iako vidim da su sad dosta popularni ovi spray and wipe voskovi, samo nisam upoznat sa njihovom dugotrajnošću.

@nansale, maloprije sam pogledao na YT video za pranje crnog auta, i izašla je polir pasta od Turtle Waxa, crno pigmentirana, baš za crne aute. Može se koristiti ručno, a može i strojno. Također, sadrži u sebi i carnaubu tako da dobije boja i onaj lijepi sjaj na kraju. Ali, izgleda da je trenutno samo preorder.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Krule :D

 

Jedan popularniji kanal tj čovjek u svijetu detailinga.

Možda će vam trebat vremena dok vam sjedne naglasak 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20200427_174417.thumb.jpg.fedf06fe7e6c232f6c1973e88bf0876e.jpg Enigma Qed. Jako dobar proizvod no nemoj spricati na topli lim. Zapravo spricanje uvijek da mikrofibru pa onda na auto te drugom prebrisati.
Inace se brzo skori i teskonje maknit masni sloj. Ovako mi ispadaju auti oprani bez ikakvih kanti! Na SP autopraonici. Dimmer i Sonax za felge te za musice koristim i brutalno ispadnu. 
Koristio si Enigmu, jel ide svuda (i lim i stakla) ?

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nansale said:

Koristio si Enigmu, jel ide svuda (i lim i stakla) ?

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk
 

Samo lim

Link to comment
Share on other sites

Baš sam jučer preuzeo od Partesa https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/kompleti_17-1089/komplet-hibridna-pad-jastucic-c-glina-sa-hibridnim-brzim-cistacem-sa-zastitom-i-glina-meguiars-hybrid-ceramic-quik-clay-kit/Meguiars hybrid ceramic clay   ,

i ono gusto mlijeko za obnavljanje plastika i guma isto od Megsa, jako dobro radi potrosio skoro jednu bocicu vec. Samo treba trljatiiii..

 

Obicno ljudi svu paznju posvete samom limu auta, a zapostave plastike i gume koje cesto izblijede.

Auto ak operes sa obicnom pjenom na samoposluznom, isperes demineraliziranom vodom i stavis najjobicnije quick detailer bit ce lijep. Tu di ja zivim zaprljat ce se svaki za 3 - 5 dana max :D

Ja koristit 2 razlicita, jedan je Meguiars drugi se nemogu sjetiti koji je brend , jedno je crna bocica drugo roza.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Optimista said:

@Krule :D

 

Jedan popularniji kanal tj čovjek u svijetu detailinga.

Možda će vam trebat vremena dok vam sjedne naglasak 😂

Ja ga gledam zbog glasa i naglaska, smiruje me 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Sudeci prema ovom videu, Turtle papa Meguiras…. da, trebalo bi usporedit s nanosenjem na suhu podlogu, al za zastitu na brzaka se Turtle Wax pokazao jaaako dobrim. Slicno sam godinama koristil na cliu, Auto je s 10 godina bio bljestece sjajno crveni.

 

Link to comment
Share on other sites

@pere ali opet moraš uzet u obzir da se turtle wax ICE ne možr kupit kod nas, barem ga ja ne mogu nać.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GTT said:

Ja ga gledam zbog glasa i naglaska, smiruje me 😂😂😂

netko je komentiral na jednom njegovom videu da naglasak smiruje bebača dok tata gleda video :D

btw, jedan od jačih detailera na YT, i onaj bolesnik AMMOnyc, lik ima žešči OCD kaj se tiče čišćenja i pospremanja. Kad pere felge, lug nutse odvaja zasebno od svakog kotača i isto tak ih vraća nazad na pripadajuću felgu. Inače, jako se puno može naučiti od ta dva detailera..i da, PAN the organizer također. A ima ih i još nekolicina

Edited by Krule
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Turttle Way..ja ga uzimam na Amazonu, dostava drugi dan kod ženine sestrične u Boston, ona ga prepakira skupa s ostalim stvarčicama i pošalje za Cro.

 

Zadnja narudzba bila po 4 faking dolara [emoji54][emoji54] a radi mi cist OK.

 

Poslano sa mog LG-M700 koristeći Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.