Jump to content

Laguna 3, ventilacija


Fernand

Recommended Posts

Nakon vjetrovitog i kisnog vremena (kakvih je bilo u ZG ovih dana), sa obliznjih drveca breza uz parkiraliste na autu ali i ispod brisaca i resetke u kanalima ventilacije napuni se onih malih sitnih plodica breze.

Dali postoji neki lagani nacin da se ti plodici ociste - izvuku iz ventilacionih kanala ispod brisaca jer dio prodju ispod resetaka cije oko je vece od tog plodica. Usisivac koji se nalazi u sklopu rucnih periona nemoze ih izvuci ispod resetaka, preslabo vuce.

Naime usprkos dva filtera koja Laguna ima u sistemu ventilacije kabine, dio tih plodica uspije se provuci i kroz tunel ventilacije koji vodi do straznje klupe te prilikom ventiliranja - hladjenja izlazi na straznjim usmjerivacima ventiliranja pa ih se nalazi na straznjoj klupi - sjedalu i na straznjim tepisima - mene jako iritiraju.

Dali se ta plasticna resetka ispod brisaca a iznad motora, na neki nacin moze lagano otvoriti - podignuti, pa da se onda ti kanali na neki nacin ociste.

 

Laguna ventilacija_brezovi plodovi.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Tu su ti isto i odvodi za kisu, koji se cesto znaju zastopati, ali to sad drugi par cipela. Jednostavno zalijevaj sa vodom i trebao bi ti svu prljavstinu istjerati van kroz ove odvode za kisu. Poanta je ako tu naspes vode, mora odmah oteci, ne smije se nakupljati.

P.S.
Imas isto tako tu na forumu postova kako se ciste ti odvodi. Nije komplicirano ako si imalo vjest s rukama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znam da su ti kanali ispod brisaca a iznad motora kroz te resetke i za odvod vode - kise, ali gdje su ti okomiti kanali za odvod te vode gdje oni prolaze -  izlaze, dali bi se moglo odozdo nekako kanale procistiti - odcepiti po potrebi.

Link to comment
Share on other sites

Skini blatarice i polijevaj vodu po staklu i skužiti ćeš kuda se slijeva. 

Mogu se i odozdola odštopati nekakvom kacavidom. 

Ako ne onda treba skidati plastike ispod stakla. Na Laguni 3 nisam nikad radio pa te nemogu detaljnije uputiti. Ali to bi trebalo biti slično na svim renaultima. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam te cepove skinuo na scenicu, sad siba voda ko nijagara :D

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, frenchkey said:

Ja sam te cepove skinuo na scenicu, sad siba voda ko nijagara :D

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk
 

Postovani kojim se to cepovima radi, mozes sliknuti pa staviti sliku ako nije problem.

Jucer sam u te kanale ispod stakla nalio vode ali kao sto kazes nije sibalo poput nijagare a voda je polako izlazila ispod na dnu gdje se spaja plasticna zastita ispod blatobrana i zadnji rub blatobrana (do strane vrata).

Kao sto je napisao forumas "petak" dali su te plasticne zastite u blatobranu - spominjane blatarice ili...

Link to comment
Share on other sites

Na mjestu gdje voda curi iz kadice ispod stakla prema kotaču se obično nalaze nekakvi gumeni čepovi ili gumene cjevčice koje bi voda trebala moći otvoriti (teoretski) ali obično mulj u kombinaciji sa lišćem i iglicama začepi te čepove i onda voda ostaje u kadici ispod stakla.

Ako je sve prohodno onda voda curi upravo tu gdje si napisao da ti curi.

Ako se maknu ti gumeni čepovi (ili cjevčice) onda voda puno lakše prolazi, a vjerujem da je kolega jako prenaglasio curenje izrazom "slapovi niagare"

Rekao bi da je kod tebe sve uredu.

Za bolji uvid u situaciju potrebno je skinuti blataricu. Daleko jednostavnije nego skidati plastike ispod stakla (obično ruke brisača znaju smetati)

Link to comment
Share on other sites

Na tim plasticnim zastitama u blatobranu primjetio sam nesto poput plasticnog cepa kao sto je vidljivo na slici i tu se malo vode spustilo - vidi se trag, zato pitam o kojim se to cepovima radi koje spominje "frenchkey" u svom postu.

 

Laguna_plastika u blatobranu.jpeg

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

Jasno mi je što pitaš. Ali te čepove što frenchkey spominje nećeš viditi (ako ih uopće ima) dok ne skineš blatarice.

Ovaj čep što si slikao je ustvari kopča koja drži blataricu na svom mjestu. Trebalo bi ih biti nekoliko komada

Voda se slijeva s unutarnje strane blatarice i tu je na kopči malo procurilo

Link to comment
Share on other sites

Filteri su pogrešno postavljeni, neko ih je nagurao i ne rade posao. To se ispuše kompresorom ili vodom pod visokim tlakom. Eventualno možeš razmontirati rešetke na vanjskim stranama bez skidanja brisača. Pripremi nove plastične kopče, jer će neke vjerujem puknuti. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, direstraits said:

Filteri su pogrešno postavljeni, neko ih je nagurao i ne rade posao. To se ispuše kompresorom ili vodom pod visokim tlakom. Eventualno možeš razmontirati rešetke na vanjskim stranama bez skidanja brisača. Pripremi nove plastične kopče, jer će neke vjerujem puknuti. 

Ne kuzim kaj se tu ima krivo postaviti - nagurati, jedan filter donji pretpostavljam da je na ulazu u tunel koji vodi prema straznjem dijelu  vozila, a gornji filter filtrira ventilaciju  prednjeg kraj vozila.

 

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

Nisam ja osobno svojim rukama , ali sam gledao "osobnog mekanicara" kad mi je to radio dva puta (malo se je mucio),

filter je papirnati - mekani, mislis da kod zamjene filteri ne sjednu dobro na svoje mjesto ili...

Link to comment
Share on other sites

Na ovoj snimci zamjene filtera koji sam link stavio u gornjem postu, izgleda da su filteri lijepo sijeli,

ali zato je na ovom donjem filmicu zamjene filtera vidljivo da je izvadjeni donji filter spigan-izvijen a kroz takav mali spigani otvor sitni i lagani plodici od breze prolaze bez problema u tunel ventilacije prema straznjem dijelu lagune. 🤢

 

Evo i slike sa tog filmica takvog izvadjenog starog filtera:

 

Filter kabine laguna 3.jpg

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

slika.thumb.png.2bd1331459791fe7012e0b737edecfa1.png

Donji stari koji je cijeli je bio gornji, a ovaj gornji popigani je bio donji.

Link to comment
Share on other sites

Takve sam ja imao probleme na 407... jbt nebi ga stavio a da se ne spiga da si majka bozja..

Link to comment
Share on other sites

Skines 2 ceps s blatarice, odmaknes ju malo da ruku zavuces i s gumene cijevi skines cep

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, frenchkey said:

Skines 2 ceps s blatarice, odmaknes ju malo da ruku zavuces i s gumene cijevi skines cep

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk
 

OK, ali koja je onda uloga tih gumenih cepova na tim odljevnim cijevima, da po malo curi ili...

Link to comment
Share on other sites

Ne nego da ventilacija ne uvlači izduvne gasove od saobraćaja

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ne ulaze bube default_big.gif

 

5ef05268c4aa4f902f21fb36b2109fdb.jpg

 

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Oooo pa nije to obican klasicni cep, koliko vidim taj ima klapnu koja se otvara po potrebi, ali se ocito to zacepi sa liscem i drugim necistocama pa vjerojatno ne funkcionira onako kako je zamisljeno. 🤔

Link to comment
Share on other sites

Tako je, zacepi se i stoji poluotvorena, puna lisca i blata

 

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

 

 

 

b5bac3a450650abe0184c5b07081a425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovo u sta sad gledam u tvojoj ruci jel to gleda prema gore ili prema dolje kad je montirano u autu na svom mjestu (klapna se otvara podize prema gore ili gura prema dolje da bi se otvorila).

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.