Jump to content

Prednji farovi, fokus svjetla


Vladek

Recommended Posts

Nakon što sam se navikao na dobro osvjetljenje ceste, svjetla na Scenic II ph2 su me neugodno iznenadila. Radi se o farovima s lećama. Stavljene su H7 Osram Laser žarulje i količina svjetlosti je zadovoljavajuća ali fokus svjetla nije dobar. Da li se u ovlaštenom servisu bave takvim stvarima? Trebam štelanje leća, ne samo gore-dolje već očigledno i još neke dodatne radnje.

Link to comment
Share on other sites

Ako su farovi bistri samo 3 stvari mogu biti:

Nisi dobro centrirao žarulju

Žarulja je škart (u što sumnjam ako je original Osram)

Izgorili su reflektori iza leće, česta pojava na Renaultima

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, frenchkey said:

Ako su farovi bistri samo 3 stvari mogu biti:

Nisi dobro centrirao žarulju

Žarulja je škart (u što sumnjam ako je original Osram)

Izgorili su reflektori iza leće, česta pojava na Renaultima

 

farovi su stari pola godine i nemaju 1000km...

ja glasam za centriranje zarulje...

ovako je svjetililo kod mene sa osramom nightbreaker laser...

IMG-20201123-WA0003.thumb.jpg.f238021eb3d706a6521d77a3c282e2f7.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, frenchkey said:

Farovi su original, tj Valeo ili Hela ili su neki jeftilen?

OEM je Hella, kad su u Renault kutiji su jeftiniji, nego kad su u Hella kutiji 😂 Valeo za ph2 nema, nisam htio kineske jeftilene, na preporuku Andjelka platio vise i uzeo TYC...

Link to comment
Share on other sites

Hm, zadovoljavajuci su, ali daleko od originala koji je nazalost skup.
Mislim da ti ostaje provjeriti da li je zarulja dobro sjela i ako je pomiriti se s time

Link to comment
Share on other sites

a tyc je kao dobar, isto kinesko smece 😆

to redovito vidim da je zarulja van centra, tvornicki napravljen nosac zarulje van mjesta i onda leca ima los rez svjetla

probaj je rucno natezati u svi smjerovim pa vidi koliko se mijenja fokus, mozes podloziti zarulju sa kakvim limicem

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, robyakarider said:

a tyc je kao dobar, isto kinesko smece 😆

Nije kina nego taiwan, nije bas isto...

Osim toga ovi se rade u EU, kolko ja znam...

Nadalje, tyc za razliku od Hellae ima fine mekane i duplo veci promjer zice, bolji konektor koji ide na samu zarulju i puno bolji sistem ucvrscenja zarulje s dvije opruge...

Leca je plasticna kao i kod Hellae, ne znam, ali kad stavis jedno pokraj drugog ja ne vidim opravdanje od 1800kn koliko je Hella skuplja...

Nije mi jasno sto se moglo desit, znaci par postova gore je slika napravljena s tim farovima i identicnim zaruljama...

Link to comment
Share on other sites

Da, Hella ima katastrofalno tanke zice koje se pregrijavaju i izolacija se mrvi, morao sam ih mijenjati i navlaciti termo bužir na scenicu.
Ali snop je besprijekoran

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, frenchkey said:

Da, Hella ima katastrofalno tanke zice koje se pregrijavaju i izolacija se mrvi, morao sam ih mijenjati i navlaciti termo bužir na scenicu.
Ali snop je besprijekoran

Opcenito su farovi na ph 1 dugotrajniji zbog nepostojanja plasticne lece... prije dok su farovi i lece smjeli bit stakleni nije bilo tih problema...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam mislio kako je to mana sto nema lecu, zanosio se ugradnjom farova sa ph2, cajna xenona...
Ali mogu rec da ph1 svjetli fenomenalno. Jos uz bolje zarulje...
To sto nije bijelo kao led nije me briga uopce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tyc je škart isto kao i depo nazalost, svaki 5 set farova sta narucim valja, al su cijenom drasticno jeftinije i ljudi ih zele. Recimo za meg 2 svaki drugi far je donekle svijetlio, neki se cak nisu dali ni podesiti koliko je zavrsna obrada bila losa. Dok recimo nijedan valeo far nije bio los i nikakvih problema s njim nisam imao.

A sto se tice tih zica u faru, buzir/izolacija je deblja ali debljina zica je manja, barem na ovima sta sam ja do sada usporedivao.

Link to comment
Share on other sites

Problem je donekle riješen odlaskom u ovlašteni servis gdje su poštelali svjetla. Tukla su malo prenisko. Jutros na obilaznici isprobano po mraku i magli i mogu reći da je stanje bolje. Mehaničar u servisu kaže da je fokus dobar i da je s tim sve OK. Meni se čini da svjetlost tuče više u jednu točku tj.nije ista jačina svjetlosti na cijelom snopu.

Mene su možda razmazila Xenon svjetla i odlična svjetla na Loganu pa ovdje sam mislio da će biti jednako ili bolje. 

Kada se malo financijski oporavim,pokušati ću nešto kemijati sa OEM farovima koje sam kupio s autom. Popraviti instalaciju, ispolirati farove i ugraditi led žarulje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Problem je donekle riješen odlaskom u ovlašteni servis gdje su poštelali svjetla. Tukla su malo prenisko. Jutros na obilaznici isprobano po mraku i magli i mogu reći da je stanje bolje. Mehaničar u servisu kaže da je fokus dobar i da je s tim sve OK. Meni se čini da svjetlost tuče više u jednu točku tj.nije ista jačina svjetlosti na cijelom snopu.
Mene su možda razmazila Xenon svjetla i odlična svjetla na Loganu pa ovdje sam mislio da će biti jednako ili bolje. 
Kada se malo financijski oporavim,pokušati ću nešto kemijati sa OEM farovima koje sam kupio s autom. Popraviti instalaciju, ispolirati farove i ugraditi led žarulje.
Budeš prošao tehnički sa led žaruljama? [emoji23] Ili si povlasten nekako?
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Danchibald said:

Budeš prošao tehnički sa led žaruljama? emoji23.png Ili si povlasten nekako?

Ako i dođe do ugradnje led žarulja, stavljam Osram ili sl.kvalitetne žarulje. Cut off mora biti savršen tj.da ne smeta drugima u vožnji.

Link to comment
Share on other sites

Upravo kako je kolega roby napisao - sa led žaruljama koje nisu OEM ugradnja ne može se proći tehnički pregled. To podrazumijeva ugradnju u vanjska tijela rasvjete. Ugradnja u kabini nije problem, barem za sada. 

Link to comment
Share on other sites

Da, ali nekada su naknadno kvalitetno složeni farovi bolji po pitanju zasljepljivanja drugih u prometu. 

Imamo na cesti aute sa OEM led farovima koji brutalno zasljepljuju bilo sa se voze iza ili u susret.

Link to comment
Share on other sites

A puna ih cesta
Al meni nije jasno kako ekipa prolazi tehnicki... a mene zajebavao da je rikverc prebijeli, a pale se samo kod parkiranja jel...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Prije nove godine sam zamjenio žarulje u još uvijek original farovima (2008.g. leća...) no sa novim nadoštukanim konektorima od prije 3 godine i kod vađenja po hladnoći popucala gdje god se malo presavinula izolacija onog starog dijela žica a vidim i novih žica hela nadoštukanog konektora mislim si ...bem ti kvalitetu.... 🤬  Neki dan krepala ponovo naravno lijeva žarulja ispred akumulatora vjerojatno je nekaj šlusnulo opet... Nazvao sam ekipu sa weba 'popravakfarova' veli lik da zaboravim bilo kakvu izmjenu leća i žica jer nema leće za taj far, a vjerojatno zajedno sa poliranjem bi koštalo više nego novi... Farovi katastrofalno svijetle već godinama iskreno i kada su bili novi nikakva sreća, još kada je sada apšisala plastika katastrofa... Leća mi se iz vana čini kao u redu no zapravo ne znam kako da vidim ovako iz vana jel izgorena ili nije? Razmišljam što da napravim, najpovoljnije što sam našao za kupiti ako neću popravljati je TYC za 687 kn komad u siluxu?

Frenč ti si rekao da si mjenjao žice da li si isto naduštukavao ili si spajao do kraja na onaj konektor koji se nalazi na faru? 

 

Link to comment
Share on other sites

Imao novi konektor sa 5.6 cm zice. Izmedu ubacionove kablove koliko sam mogao u dubinu fara

Poslano sa mog koristećiTapatalk

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.