Jump to content

CLIO IV 1.5 dci GT - Početnik


Smetzar

Recommended Posts

Pozdrav ekipa!

 

Kupio sam rabljeni Clio IV GT 1.5 dci, 66kw, godina proizvodnje 06/2017 sa prijeđenih 70.000km. Glavni minus kod kupovine mi je bio što je auto korišteno u rent-a-car kući, al je zbog toga cijena bila povoljna. Glavni plus mi je bio motor i opremljenost auta. Teški sam početnik što se tiče automobila i ovo mi je prvi auto u mom vlasništvu, pa sam ga pregledao u ovlaštenom servisu i kod prijatelja mehaničara koji ga je pregledao i testirao u vožnji. U oba slučaja sam dobio komentar da je auto u dobrom stanju, da nije bio ozbiljno karamboliran i da su na njemu originalni dijelovi. Savjetovali su me da ga kupim uzevši u obzir povijest auta i cijenu. Dobio sam preporuku u oba slučaja da su potrošeni prednji diskovi i kočnice i da to čim prije promjenim. Nije servisiran u ovlaštenom servisu al sam s njim dobio račune iz auto kuća u kojem je servisiran. Od vidljivih oštećenja bih istaknuo ogrebotine na zadnjem braniku al sam takve stvari vidio na većini rabljenih auta pa nisam dizao frku oko toga.

Cilj pokretanja ove teme je da što više naučim o navedenom autu. Otkad sam ga uzeo i otkad ga vozim (tjedan dana) mi se otvorilo milion pitanja pa se nadam da ćete mi moći pomoći sa savjetima i odgovorima.

Za početak bih naveo prvu stvar koju sam primjetio u vožnji a to je da je osjećaj pretvrd kod prelaska preko rupa i neravnina na cesti. E sad me zanimaju Vaša iskustva i da li je to tako kod ovog automobila pošto je to GT linija sa sportskim dimenzijama felgi i guma (205/45/17)? Pošto sam u isto vrijeme vozio Opel Corsu iz 2007 godine primjetio sam da je osjećaj u vožnji Corse po lošijim cestama znatno bolji. Puno bolje upija rupe i neravnine. Mislite li da je razlog tome dimenzija guma pošto Corsa na sebi ima 15" gume ili je problem u nečem drugom? Vozio sam Clia par puta po groblju od ceste i baš je bio neudoban za vožnju. Po toj istoj cesti sam vozio i Golfa VI i u njemu je osjećaj isto bio loš, al menje loš nego kod Clia. Najbolje je te neravnine upijala Corsa. Smatrate li da bi auto bilo ugodnije za vožnju ako bi na njega stavio manje dimenzije guma (15" i 16")? Mislite li da je problem u ovjesu ili amortizerima? Pretpostavljam da bi automehaničari koji su ga pregledali i testirali skužili da nešto nije u redu sa njima? Molim Vas za savjete i iskustva.

 

Za sada toliko od mene da Vas ne izmorim sa prevelikim tekstom i previše pitanja.

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Share on other sites

To je clio gt line, a ne gt, nije to sportski ovjes da bi zbog toga bio tvrdi. Imas velike felge i niske gume, takav je.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima! Pošto ionako planiram uzeti novi set felgi i guma za zimu, što mislite da uzmem neke koje nisu OEM pošto su nove OEM puno skuplje a polovnih il nema il su smeće? Što mislite o kvaliteti felgi na alufelge.hr ili molydon.hr? Mislim se da uzmem tamo set felgi (ima ih ok za 3000-4000kn) i stavim neke premium gume. Poprilično sam miran vozač pa ne planiram jurcati s njim po lošim cestama pa me zanima hoće li se na taj način poboljšati udobnost a da s druge strane ne pati sigurnost vozila zbog not OEM felgi?

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Just now, robyakarider said:

nema veze ako nije oem, bitno da je neka kvalitetnija

i da su iste mjere normalno

Kužim. Problem je samo što nemam pojma koje su kvalitetnije OEM a koje su teško smeće? Gdje to mogu istražit? Koje su preporuke na stranici alufelge.hr i molydon.hr? Šaljem sliku sa speckama felgi. Može preporuka. Šaljem i sliku npr. felgi koje meni izgledaju ok, barem na slici. U stvarnosti bi možda izgledale lošije. Al ionako planiram fizički pogledat felgu koju god preporučite. 

felge clio.png

mjere.png

Šaljem i sliku kupljenog auta pa da možete možda preporučit felge koje bi bile prikladne za njega.

IMG_20201212_142507_resized_20210105_025402996.jpg

Link to comment
Share on other sites

JA nebih rekao da je do felgi, ili je nesto u ovjesu ili je jednostavno to tak, prevelika ocekivanja imas za mali gradski auto.

Vec 4 godina vozim zima 15cola balonke - ljeto 17 alu nize - i ne osjetim znacajnu razliku u (ne) udobnost uopce.

Edited by hrvojexyz
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, hrvojexyz said:

JA nebih rekao da je do felgi, ili je nesto u ovjesu ili je jednostavno to tak, prevelika ocekivanja imas za mali gradski auto.

 

Pa uspoređujem Clia sa ostalim gradskim autima. Dapače, uspoređujem ga sa Corsom koja je njegova klasa i starija 10 godina...

Link to comment
Share on other sites

Auto mi je prekrasan s tom bojom!

Prvo ti zelim sretne kilometre sa autom i da imas sto manje briga oko njega.

Što se tiče kotaca, da možda nije u gumama problem? Stare, prenapuhane?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BorisL said:

Auto mi je prekrasan s tom bojom!

Prvo ti zelim sretne kilometre sa autom i da imas sto manje briga oko njega.

Što se tiče kotaca, da možda nije u gumama problem? Stare, prenapuhane?

Hvala na lijepim željama!

 

Što se tiče guma, one bi definitivno mogle biti problem pošto su ljetne, loša marka i istrošene a ja sam auto vozio samo zadnjih tjedan dana na hladnoći i kiši... Zanima me Vaše iskustvo sa Cliom četvorkom. Jel moguće da je tako naudoban sam od sebe i da promjena felgi i stavljanje novih zimskih guma neće imati značajan utjecaj?

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Smetzar said:

Pa uspoređujem Clia sa ostalim gradskim autima. Dapače, uspoređujem ga sa Corsom koja je njegova klasa i starija 10 godina...

Nemoj tak kriš kraš usporedivat..

to je vrlo vjerovatno samo subjektivan dojam.

Vozio sam tog clia, mislim da je na 16icama, mozda cak 17icama i auto nije nimalo neudoban nit lupa. Doduse,  ovaj je kupljen nov i ima sad 10tkm, MY2018.

 

Ponavljam, nije ni do guma ni do felgi, ili je subjektivan dojam ili je nesto na ovjesu.

Link to comment
Share on other sites

Odlična boja i felge [emoji106]
Na 17" je sigurno neudobniji nego na 16" tko kaže drugačije ne kaže istinu.
Bitna je guma koja da bi bila udobnija ne smije biti oznake XL ili neka full sportska.
Meni je na Laguni bila XL Pirelli P Zero i auto je bio pretvrd. Amortizacija sa ceste katastrofa.
Ostavio istu dimenziju i uzeo Continental Premium Contact 6 bez XL.
To je drugi auto bio. Odlična guma, dobro amortizira i jos bolje drži.
Znao sam reci da sam prešao na Premium Comfor gumu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neznam kakve probleme imas na 17, al ja sam se vozio bez beda na 225 35 19

Sent from my SM-A515F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ruske said:

Neznam kakve probleme imas na 17, al ja sam se vozio bez beda na 225 35 19

Sent from my SM-A515F using Tapatalk
 

Na clio 4?

Link to comment
Share on other sites

Ne, al govorim opcenito i dimenzijama i voznji po rupama i sl

Sent from my SM-A515F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hvala na mišljenima. Ne bih htio ispalit 5000kn na nove felge i gume i da osjećaj i dalje bude govno po lošem asfaltu. Mislite da bi 16" za zimu i npr Bridgeston gume bile dobre za udobnost? Ili da uzmem za zimu 15" a za ljeto 16"? i još jedno pitanje, što mislite koja je realna vrijednost trenutnih oroginal felgi na njemu? Uzmite u obzir da je jedna solidno izgrebana a 3 imaju manje frizeve.

Link to comment
Share on other sites

obzirom da vozim totalno identičan auto moje  iskustvo je da je auto jako tvrd na 17" felgama  sada sam na zimskima 16" i razlika je nevjerojatna,

razmišljam o uzimanju nekih kvalitetnijih ljetnih guma samo zbog udobnosti ali moraju imati zaštitni rub za felgu jer ove felge su takve da je velika šansa da se oštete o rinzol ili sl.

za uređenje felgi su mi tražili cca 200 eura

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DodoZg said:

obzirom da vozim totalno identičan auto moje  iskustvo je da je auto jako tvrd na 17" felgama  sada sam na zimskima 16" i razlika je nevjerojatna,

razmišljam o uzimanju nekih kvalitetnijih ljetnih guma samo zbog udobnosti ali moraju imati zaštitni rub za felgu jer ove felge su takve da je velika šansa da se oštete o rinzol ili sl.

za uređenje felgi su mi tražili cca 200 eura

e hvala na odgovoru. Ja sam naručio not OEM felge od 15" i Michelinove gume samo zbog udobnosti i ekonomičnosti. Možda za ljeto uzmem 16". To ću još vidjeti kakav će osjećaj biti na 15". Jel zna možda kolika je otprilike realna cijena OEM felgi gore na slici od 17"? 1 je dobro izgrebana, 2 su solidne a jedna je kao nova. Stare su 3.5 godine, kao i auto.

Link to comment
Share on other sites

Zna li itko što je sa senzorima tlaka guma u ovome autu? Jel ih ima? Ako ih ima što s njima kod stavljanja novih felgi i guma? Može li se prebacit u nove gume a ako ne može, može li se isključit?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DodoZg said:

nema senzore za pritisak

Pošto ti imaš identičana auto mome, onda vjerojatno nema. :D

Link to comment
Share on other sites

On 11. 01. 2021. at 20:17, Smetzar said:

Pošto ti imaš identičana auto mome, onda vjerojatno nema. :D

Pozdrav,

Ja imam Clio 4, redizajn, intens i moj nema senzore. Mislim da sam negdje pročitao da očitava tlak preko ABS-a.

 

Lp

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.