Jump to content

Check stop start


ChILd_ReBoRn

Recommended Posts

20 minutes ago, Domba said:

@aquarius Ovaj sam izabrao jer je prvi ispao a vidim da su oblikom svi isti, dakle elektronika ista samo je pitanje koje ime kinez nastanca. Nego jesi imao prilike testirati te genericke skupa sa onim sto koristis? Kolika su odstupanja? Iskreno za kucnu upotrebu i aute koje imam i sto planiram testirati me ne pada dati puno vise novaca.

Nisam radio s tim testerima, nemam pojma kakvi su

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, aquarius said:

Ništa se dogoditi neće. EFB možeš mirne duše (kratkotrajno) pržiti i na 16V, a dugotrajno i na 15V. S druge strane, AGM baš i ne voli napon preko 14,7V (mada kratkotrajni peakovi mogu biti i preko 15V), jer konstantan napon preko 14,7V isušuje elektrolit upijen u staklenim vlaknima, pa će takav napon nakon nekog vremena doslovno spaliti unutrašnjost baterije.

Je li ovo sigurno za EFB? Čitao sam u upustvima od radioničkog punjača da napon za EFB akumulatore ne smije ići preko 14.4V baš kao i za obične.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 09. 06. 2022. at 8:43, Med0 said:

Je li ovo sigurno za EFB? Čitao sam u upustvima od radioničkog punjača da napon za EFB akumulatore ne smije ići preko 14.4V baš kao i za obične.

100% sigurno. Može, ali kratkotrajno, nikako ne više od 24 sata u komadu. Moj radionički punjač prži sve kiselinske akumulatore (a EFB je također kiselinski) sa 16,5V i niskom strujom u cilju razbijanja sulfata sa olovnih ploča, tretman traje 24 sata.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, aquarius said:

100% sigurno. Može, ali kratkotrajno, nikako ne više od 24 sata u komadu. Moj radionički punjač prži sve kiselinske akumulatore (a EFB je također kiselinski) sa 16,5V i niskom strujom u cilju razbijanja sulfata sa olovnih ploča, tretman traje 24 sata.

Ali to nije punjenje čim značajno limitiraš struju, zar ne?

Da li CTEK i slični punjači mogu kvalitetno odraditi desulfatizaciju ili je to bolje prepustiti specijaliziranom uređaju?

Imam neke stare elektroničke sheme desulfatizatora olovnih akumulatora za DIY.

Link to comment
Share on other sites

On 01. 07. 2022. at 16:38, Med0 said:

Ali to nije punjenje čim značajno limitiraš struju, zar ne?

Da li CTEK i slični punjači mogu kvalitetno odraditi desulfatizaciju ili je to bolje prepustiti specijaliziranom uređaju?

Imam neke stare elektroničke sheme desulfatizatora olovnih akumulatora za DIY.

Ne limitiram struju, samo konstantan napon cca 16V, na početku akumulator vuče i preko 20A struje, a što je proces bliže kraju, struja se smanjuje, idealno bi bilo da padne na nulu, ali kad padne ispod 1A onda znam da je odrađeno.

Ctek punjači imaju funkciju "recond" za uklanjanje sulfata sa ploča, ali ne tako kvalitetno kao ovaj profi. Mislim, pomogne, bolje išta nego ništa, al' ovaj profi punjač to odradi baš kako treba. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.