Jump to content
OBAVIJEST!!! Moguća je privremena nedostupnost RKH Foruma radi migracije na novi server. Hvala na razumjevanju. ×
OBAVIJEST!!! Moguća je privremena nedostupnost RKH Foruma radi migracije na novi server. Hvala na razumjevanju.

Twingo strujić

Recommended Posts

• 3 weeks later...

Pa konkretno me zanima da li preko onog kućnog punjača ili kako da ga nazovem, možeš birati struju (snagu) punjenja ili je fiksna?

Poslano sa mog POCO F2 Pro koristeći Tapatalk

pere

Kakva dinamicna komunikacija!! LOL

Nego, na kucnom punjacu ide sporo kak got da okrenes 1,5-2,5 kw. Meni na Fiatu dopusta 5 razina punjenja. Jednostavno znacene od 1 (sporo) do 5 (max brzo). Kad ga spojim na uticnicu doma i stavim na 5, pun je 15ak sati recimo. Kad spustim na 1, treba mi vise nek duplo vise. Ne vidim poantu smanjivanja struje kod punjenja na obicnoj uticnici.

• Upvote 1
fabi

Ako dobro kužim stvari na kućnoj utičnici imaš max 230 V x 16 A = 3,6 kw. A zbog gubitaka neces uspjet napunit 3,6 kw po satu u bateriju auta nego manje. 

Marko_Os

Isto tako, u razgovoru sa više eletričara, shvatio sam da nije baš pametno stalno puniti auto na "kućnu" utičnicu, jer je to preveliko opterećenje na toliki vremenski period. Nama za Zoe čak i u uputstvima piše da se preporučuje ugradnja punjača i da se koliko je moguće izbjegava punjenje na 220v radi rizika od pregrijavanja utičnice i same kućne instalacije

• Upvote 1
pere

Heh, sarena misljenja... meni receno da je za bateriju recimo super puniti s cim manjom strujom, a cim dulje. Al ok, to je strana baterije. Jedan me samo pripupital kakve su mi instalacije. Do sad punimo samo na 220v sa strujom 1,5-2 kw i to nocu kad kotovo ni jedno trosilo u kuci ne radi. Do sad nist nije bilo vruce ili zabrinjavajuce toplo. Dok izvadim steker su oba pina od utikaca poprilicno topla, al uticnica i bliza okolina je uredna. U svakom slucaju budem sad jos vise pratil... Wallbox ide kad tad na zid, priprema je tu.

Domba
16 hours ago, pere said:

Kakva dinamicna komunikacija!! LOL

Nego, na kucnom punjacu ide sporo kak got da okrenes 1,5-2,5 kw. Meni na Fiatu dopusta 5 razina punjenja. Jednostavno znacene od 1 (sporo) do 5 (max brzo). Kad ga spojim na uticnicu doma i stavim na 5, pun je 15ak sati recimo. Kad spustim na 1, treba mi vise nek duplo vise. Ne vidim poantu smanjivanja struje kod punjenja na obicnoj uticnici.

Smanjis struju ako imas neku malu solarku, ili imas malo viska struje. Recimo zasto bi punio sa "brzo" sa strujom iz mreze kada mozes jako sporo sa svojom strujom.

• Upvote 1
pere

Bilo bi super kad bi imal solarku :D. Tek smo ove godine poceli o solarnim panelima pricat i trenutno se dugo ceka i cijene su posle u mp3. Nas je 5 jedinica u zgradi i sistem bi bil debelo prek 50k. I to pitanje koje snage i baterije.

Domba

Znam da je prije cca godinu dana u Njemačkoj bilo cca 1000€ po kW snage, samo solar bez baterija. Baterije pojma nemam. Koliko je otišlo gore pojma nemam. Nego govorim za smanjenje struje punjenja. Recimo da imaš 7.5kw solarku. Oblacan dan, kakvih u Njemačkoj ne fali, i praviš 3kw struje. Neka na osnovu potrošnju, dakle uređaji u standby i slično trosis 1000w ostaje ti 2kw. Dakle smanjis ručno punjenje na cca 2kw i punis sa svojom strujom. To je poanta.

Wallbox se poveže sa inverterom i imaš postavke gdje kažeš samo moja struja. Kako inverter i wallbox komuniciraju inverter kaže imam još 1895w struje u ovom trenutku koje nitko ne troši, 1369w se troši dakle u ovom trenutku 1895w toči u auto. I svakih 5-10 sekundi se mijenjaju informacije. Dakle ono što realno povuces iz mreže je ništ.

Druga mogućnost je jelda da u auto to sam podešavas.

• Upvote 1
pere

Stima sve, jasna je poanta... samo je preduvjet solarka :D, a do onda mi je svejedno dal punim s 1,5 ili 22 kw.

• Like 1
macak
2 hours ago, pere said:

Heh, sarena misljenja... meni receno da je za bateriju recimo super puniti s cim manjom strujom, a cim dulje. Al ok, to je strana baterije. Jedan me samo pripupital kakve su mi instalacije. Do sad punimo samo na 220v sa strujom 1,5-2 kw i to nocu kad kotovo ni jedno trosilo u kuci ne radi. Do sad nist nije bilo vruce ili zabrinjavajuce toplo. Dok izvadim steker su oba pina od utikaca poprilicno topla, al uticnica i bliza okolina je uredna. U svakom slucaju budem sad jos vise pratil... Wallbox ide kad tad na zid, priprema je tu.

To je ok ali 3.6 kwh 15 h na 2.5mm zicu ako je i tolika... Bojim se topljenja vodica.. Puno to sati vuce toliku snagu.... Zato  elektricari kazu smanji snagu.. A kuce instalacije su radjene kad je pecnica vukla max snagu mozda 1h...Tako da ja bi smanjija a sad svak radi sta misli da je najbolje.. 

Edited by macak
macan
3 hours ago, Domba said:

Znam da je prije cca godinu dana u Njemačkoj bilo cca 1000€ po kW snage, samo solar bez baterija. Baterije pojma nemam. Koliko je otišlo gore pojma nemam. Nego govorim za smanjenje struje punjenja. Recimo da imaš 7.5kw solarku. Oblacan dan, kakvih u Njemačkoj ne fali, i praviš 3kw struje. Neka na osnovu potrošnju, dakle uređaji u standby i slično trosis 1000w ostaje ti 2kw. Dakle smanjis ručno punjenje na cca 2kw i punis sa svojom strujom. To je poanta.

Wallbox se poveže sa inverterom i imaš postavke gdje kažeš samo moja struja. Kako inverter i wallbox komuniciraju inverter kaže imam još 1895w struje u ovom trenutku koje nitko ne troši, 1369w se troši dakle u ovom trenutku 1895w toči u auto. I svakih 5-10 sekundi se mijenjaju informacije. Dakle ono što realno povuces iz mreže je ništ.

Druga mogućnost je jelda da u auto to sam podešavas.

ili da uzmeš ne električni auto i spavaš mirno :), bez obzira na vremenske uvjete :)

• Like 1

Ljudi moji, nemojte ovaj post rastegnuti u diskusiju o solarnim elektranama, niti pričati kako je na drugim autima, punjačima itd.
Pitanje je bilo konkretno a u ovoj šumi teksta nisam vidio ili sam previdio odgovor...

Ps.
Da, neki su dobro pretpostavili zašto to pitam, diy sam napravio solarnu elektranu, a sada dok čekam twinga ću je proširiti na 8kw panela (4-5 kw struje).

Poslano sa mog POCO F2 Pro koristeći Tapatalk

Marko_Os

Da ti odgovorim na pitanje. Na starim kablovima koji su dolazili uz Zoe, se mogla birati snaga punjenja. Na novima više ne može, već su podešeni na 10A max. Isti kabal dolazi i za Twinga. 

• Like 1
Kostur_OS

Kolega Kundak ima tvileta na struju, jako je zadovoljna. Puni na kucnom punjacu pred kucom. Mozda vise info od njega.

Marko_Os

Kundak je nestao sa lica foruma poprilično davno😔

• Create New...

Important Information

Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja..