Jump to content

Opet senzori tlaka u gumama


Didi

Recommended Posts

Kupio polovne čelične felge za Scenica 4 s polovnim senzorima i kako mi je kolega petak s foruma odgovorio da ih se treba upariti i da neki auti to odrade automatski a neke se treba ručno upariti. Sve super. Još jednom hvala petak!

Odem neki dan do ovlaštenog servisa i oni mi kažu da je uparivanje 100kn ali zamislite ako mi upare ove senzore na čeličnim onda auto više neće prepoznati one na alu felgama??! Znači da pri svakoj promjeni točkova ja moram dolaziti kod njih i dati im 100kn da mi upare senzore??! Kada sam čuo poludio sam. Je li zna tko je li to zaista istina jer ako je pa to je sramota. Pa u tim autima su računala, koja mogu upamtiti bezbroj senzora ili su novi auti napravljeni tako da nam na izgovor sigurnosti samo uzimaju što više novaca . Oprostite ako sam pretjerao ali morao sam iskazati svoj jad.

Pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

A kad ja kažem da bi se rješio sve opreme izuzev mehaničke klime , onda sam lud . Pa ova glupost od senzora na kotačima  je potrebna točno toliko ko i psu peta noga.

Link to comment
Share on other sites

slažem se, smatram da je svatko dovoljno pametan da obiđe svoj auto i vidi jesu li gume ispuštene ali je to navodno obavezna oprema kod auta novijih od 2015.g. Prave nas budalama samo da nam uzmu pare.

Link to comment
Share on other sites

Prošli mjesec mi se probušila guma na službenom i to neki gadan debeli vijak koji je pri postignutoj većoj brzini izletio u blatobran i guma je ispustila u roku 5 sekundi. Od pištanja i crvenog svjetla sam se smrznuo. I možda bolje da je tako jer sam odmah stao i guma je bila spašena. Nemam ništa protiv te pete noge. A ljudi što su stariji to su konzervativniji. Svijet ide dalje i ne obazire se.

A ovakvih vozača kao na videu je puo više nego što se misli

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Didi said:

slažem se, smatram da je svatko dovoljno pametan da obiđe svoj auto i vidi jesu li gume ispuštene ali je to navodno obavezna oprema kod auta novijih od 2015.g. Prave nas budalama samo da nam uzmu pare.

Normalna stvar da je tako . Radi tih i sličnih guzobolja koje su uglavnom ili nepotrebne ili se bez njih može su napr  clio, punto , corsa itd u 15 godina unatrag koštale duplo manje . E pa sad tu je peta noga dobro zagazila . Nego glupo je i raspravljat kad se bez tih sranja ništa ne može kupiti .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didi said:

Kupio polovne čelične felge za Scenica 4 s polovnim senzorima i kako mi je kolega petak s foruma odgovorio da ih se treba upariti i da neki auti to odrade automatski a neke se treba ručno upariti. Sve super. Još jednom hvala petak!

Odem neki dan do ovlaštenog servisa i oni mi kažu da je uparivanje 100kn ali zamislite ako mi upare ove senzore na čeličnim onda auto više neće prepoznati one na alu felgama??! Znači da pri svakoj promjeni točkova ja moram dolaziti kod njih i dati im 100kn da mi upare senzore??! Kada sam čuo poludio sam. Je li zna tko je li to zaista istina jer ako je pa to je sramota. Pa u tim autima su računala, koja mogu upamtiti bezbroj senzora ili su novi auti napravljeni tako da nam na izgovor sigurnosti samo uzimaju što više novaca . Oprostite ako sam pretjerao ali morao sam iskazati svoj jad.

Pozdrav svima!

Nema na čemu.

 

Malo mi je čudno to.

Mislim da se mogu upariti dva seta kotača (zimske i ljetne) pa ih auto prepozna kod promjene.

Dok sam lagunu još vozio ona je imala senzore guma i kod neke igre sa kompjuterom kod majstora su mi rekli da ima opciju uključivanja zimskog ili ljetnog seta guma sa adekvatnim senzorima.

Vjerujem da se senzori mogu upariti na druga 4 mjesta i onda imaš 8 ventila uparenih i auto ih sve prepoznaje.

 

Ali nisam 100% siguran za ovo. Ja bi još jednom provjerio kod nekog drugog majstora. Ne mora nužno biti ovlašteni.

 

Link to comment
Share on other sites

Upravu si, kod starijih renaulta je baš tako a kod novijih nema potrebe, nakon promena točkova se izvrši reset tpms senzora kroz r link meni, nije potrebno upisivanje kodova preko dijagnostike

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Meni na Laguni je isto obavezan odlazak u ovlašteni kod izmjene felgi, ne prepoznaje senzore kod izmjene setova...

Čak i ako imas isti set i rotiraš gume opet moras ić kod njih jer je svaki kotač memoriran na svoje mjesto.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Didi said:

Koja laguna? Koje godište?

Zadnja godina, 2015...

Edited by dizna
Link to comment
Share on other sites

Hvala. Usput jel moram kupovati nove šarafe za čelične felge ili možda slučajno odgovaraju i ovi s alufelgi?

Link to comment
Share on other sites

Vijci za alu felge odgovaraju za čelične, ali ne i obrnuto...

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

rezultat: stavio čelične felge, vijci odgovaraju, rabljene senzore koji su bili na felgama scenic je uredno prepoznao. Jupi! 

Link to comment
Share on other sites

Zato ja vozim megana sa 16 original felgama i mjenjam gume na istim felgama i ne brinem oko senzora u felgi (koje imam). I uvijek imam dobru i kvalitetnu gumu na autu, kako ljetnu tako i zimsku za ne puno novaca. A kad kupiš auto sa felgama 20” onda te to i košta. Jebiga, nisam pomogao vlasniku scenica, ali da sam ja kupio taj auto znao bi što me čeka bar kad je zamjena guma u pitanju. Ima i alternativa, stavi cjelogodišnje gume i vozi misko!

Link to comment
Share on other sites

I na taj nacin navlacis gumu 2 put godisnje,  gubis vrijeme kod vulknizera, a sve to jos i platis (2x200tinjak kn x ca. 4 godine). S druge strane kupis set felgi sa senzorima (osobno nikad problema s time), ulozis koju paru vise i sam srajfis i to dok ti hoces i dok tebi pase. Dok auto prodas, prodas felge, koje ak su u urednom stanju, prodas za, kak stvari stoje, jos vecu lovu nek si kupil! :zubo: Meni tu opce dileme nema koja mi je bolja opcija, niti najmanje. Al kuzim da mnogi imaju svoje razloge. :dobroje:

Link to comment
Share on other sites

Scenic 4 nažalost nema alternative tj. pašu mu samo 20" felge. Ja sam auto kupio polovan i s njime dobio 4 zimske gume. Izmjena guma 20" me košta 300 kn x 2 puta godišnje, to je 600 kn na godinu dana. Polovne čelične felge sa senzorima platio 1500 kn, tj. 4 x 375 kn. Znači ako mjenjam sam nakon 2 i pol godine sam na dobitku a kako pere kaže uvijek drugi komplet možeš prodati kada prodaješ auto. Mislim da je računica jasna.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Malo ću oteti temu - vidim da je ovo najrecentnija u kojoj se spominje TPMS pa da probam: od zadnje promjene guma pred cca 2 mjeseca, sporadično mi se javljala greška da sustav ne prepoznaje prednju desnu gumu (radi se o Megane IV). Resetirao bih sustav, on bi prepoznao gumu i super. To se dešavalo jednom u svakih par tjedana. Pred desetak dana je počeo svakodnevno javljati grešku, ja bih ga resetirao i nakon pola sata vožnje bi sustav opet javio grešku.

Dakle, više uopće ne prepoznaje taj senzor u prednjoj desnoj gumi.

Sad nemam pojma odakle krenuti. Da li da se žalim vulkanizeru s kojim je to zapravo i počelo (iako ne znam što mogu s njim postići), da li da pokušam promijeniti bateriju u tom senzoru - ako je to uopće moguće; da li da odmah naručim novi senzor s eBaya...?

Svaki savjet je dobrodošao. Hvala unaprijed.

Link to comment
Share on other sites

Ja bi rekao da je definitivno do kotača, tj. do senzora u njemu. Da je do antene, onda bi bilo problema i sa drugim kotačima. Kako riješiti problem? Pa trebalo bi skinuti kotač i vidjeti u čemu je problem...

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Skinuti senzor pa vidjeti da nije oštećen pri montaži.
Bateriju zamjeniti mislim da ne možeš bez nekog rezanja ili bušenja pa onda ljepiti.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pozdrav, kupio sam lagunu 2 1.9dci 88kw 2003. godine prije mjesec dana, uopće mi se ne pali lampica da nema senzora u gumama ili da nema tlaka.  Senzori se nalaze u zadnjim flegama, a u prednjim felgama ih nema, ali bi opet morao očitat da je nizak tlak i da se upali lampica. Primjetio sam da se prilikom davanja kontakta ne pali lampica(tlaka) na displayu od radija niti izbacije bilo kakvu grešku na instrument ploči. Molio bih pomoć.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru! Može li se taj sistem ponovo upaliti preko dijagnostike?

Link to comment
Share on other sites

Može naravno ali ako nemaš neki senzor ili nije ispravan stalno ce svjetliti lampica pa to ide na živce a na tehnickom neces proći.

4 senzora vjerujem da ima za 50-ak € pa mozes probati sustav upogonit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.