Jump to content

Bobine i Svijećice - Izmjena


DU-roller

Recommended Posts

Nedavno smo Twingara i ja zamijenili svijećice na mom Meganeu 1.6 16v. Budući da ovaj proces zahtijeva i vađenje popularnih bobina ovjekovječili smo sve va

Link to comment
Share on other sites

A čuj... ja sam GMT skino, iako jedva, mislio sam da si sliko... nije neki problem doć do njega i počistit... to mo

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast momci za slikovito objašnjenje :klap::klap:

E sad pitanje (mo

Link to comment
Share on other sites

I kak auto ide s tim svjecicama i posto su?

a kako auto ide sa svim novim svjećicama... nema razlike da su ne znam koje...

Link to comment
Share on other sites

I kak auto ide s tim svjecicama i posto su?

130 kn komad, kako ngk sam ka

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu tvrditi, ali svakako meni su i na 1.4 i na 1.6 bile plave Sagem... Usuđujem se reći da su plavi poklopci na bobinama tih motora čvrsta indicija da je riječ o sa
Link to comment
Share on other sites

E thanx. Zavirih baš jutros pod poklopac motora i vidim da su na bobinama crni poklopčići. :) (nadam se da ih nisu stavili radi estetike da bi uklopili sa ostatkom crne plastike...). Za skidanje bih ipak morao prvo da skinem kompletan plastični ventilacioni sistem koji je montiran iznad motora kod Modya, tako da dr
Link to comment
Share on other sites

Stvarno svaka cast na DIY :klap:

Posto vidim po prvi puta kamo su smjestili te bobine nije ni cudo zasto rikavaju. Na tom mjestu se razvijaju velike topline pogotovo poslije duze/ostre voznje ljeti poslije prvih 10 min kad se zgasi motor.

Cak sam uvjeren da ako se napravi vanjski nosaci za te bobine i produzni kabel do svjecice da bi bobine trajale koliko i motor.

Link to comment
Share on other sites

Super momci,korisno je 100 %.

Samo jedno pitanje... Koliko ste plaćali BERU bobine...?

Kod mene u prodaji koštaju cca. 35€/kom. Pa samo da uporedim. :zubo:

Link to comment
Share on other sites

Super momci,korisno je 100 %.

Samo jedno pitanje... Koliko ste plaćali BERU bobine...?

Kod mene u prodaji koštaju cca. 35€/kom. Pa samo da uporedim. :zubo:

Stvarno se ne mogu točno sjetiti, ali mislim oko 300, 350 kuna, znači 20ak % više... Mo

Link to comment
Share on other sites

Stvarno svaka cast na DIY :klap:

Posto vidim po prvi puta kamo su smjestili te bobine nije ni cudo zasto rikavaju. Na tom mjestu se razvijaju velike topline pogotovo poslije duze/ostre voznje ljeti poslije prvih 10 min kad se zgasi motor.

Cak sam uvjeren da ako se napravi vanjski nosaci za te bobine i produzni kabel do svjecice da bi bobine trajale koliko i motor.

ma nije to baš problem... beru bobine eto ipak traju :)

i bit je u tome da nema kabela nego je visoki napon direkt iz bobine na svjećici

Link to comment
Share on other sites

ma nije to baš problem... beru bobine eto ipak traju :)

i bit je u tome da nema kabela nego je visoki napon direkt iz bobine na svjećici

Traju zato sto su bolje napravljane(kvalitetniji materijal) ali nikako se ne moze iskljuciti velik utjecaj topline na zivotni vijek tih bobina. Ideja postavljanja bobine direktno na svjecicu ima stvarno prednosti (nema gubitka napona, veca iskra, cisciji ispuh, manja potrosnja) jer taj inzenjer ko je to tako postavio nije glup.

Ali ako se postavljanjem tih bobina vani i povezivanjem svjecica sa kabelom performanse/potrosnja ne promjenu puno na gore onda trosak odrzavanja se daleko smanjuje jer cijena svih 4 kabela bi bila manja nego cijena jedne bobine (pod uvjetom da se produzi vijek trajanja bobina).

Ovako nemojte me uzimati za ozbiljno jer to govorim na osnovi neke moje osobne procjene. Da bi bi 100% siguran da bi to radilo testirao bi prvo koliko je stvarna temperatura tih bobina u razlicitim uvjetima eksplotacije.

Link to comment
Share on other sites

Traju zato sto su bolje napravljane(kvalitetniji materijal) ali nikako se ne moze iskljuciti velik utjecaj topline na zivotni vijek tih bobina. Ideja postavljanja bobine direktno na svjecicu ima stvarno prednosti (nema gubitka napona, veca iskra, cisciji ispuh, manja potrosnja) jer taj inzenjer ko je to tako postavio nije glup.

Ali ako se postavljanjem tih bobina vani i povezivanjem svjecica sa kabelom performanse/potrosnja ne promjenu puno na gore onda trosak odrzavanja se daleko smanjuje jer cijena svih 4 kabela bi bila manja nego cijena jedne bobine (pod uvjetom da se produzi vijek trajanja bobina).

Ovako nemojte me uzimati za ozbiljno jer to govorim na osnovi neke moje osobne procjene. Da bi bi 100% siguran da bi to radilo testirao bi prvo koliko je stvarna temperatura tih bobina u razlicitim uvjetima eksplotacije.

4 kabla kostaju oko 1000kn

jedna bobina kosta daleko manje :hey:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A koliko koštaju Iridium svijećice i gdje ste ih kupovali? Trebao bi ih sutra kupit jer nemjeravama na put.

A nisam ni pitao jel pašu na moga??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

kao dok ne rikne skroz (to i nije jako dugo :zubo: ).

41izvadjenabobinaobjasnru7.jpg

Negdje sam čitao, ne mogu se sjetiti gdje, da se običnom izolir trakom može "popraviti" bobina dok se ne kupi nova. Ovaj dio gdje iskri se malo oblijepi trakom...

Link to comment
Share on other sites

svakako da može, što bolji dielektrik, to je rješenje bolje... radi se o puknuću izolacije, a ne kvaru samog namotaja bobine, mogla bi se i ga guma zamijenit i tako npr riješit problem

Link to comment
Share on other sites

pa da, ako ima mjesta navući kakvu gumu ili čak još bolje: upravo mi palo na pamet: TERMO BUŽIR!!! I to ako treba i u dva sloja jedan preko drugog

Link to comment
Share on other sites

pa da, ako ima mjesta navući kakvu gumu ili čak još bolje: upravo mi palo na pamet: TERMO BUŽIR!!! I to ako treba i u dva sloja jedan preko drugog

ma kupis densove bobine i to je to :hey:

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.