Jump to content

Čišćenje odvoda brisača


Evado

Recommended Posts

Dakle, ponukan raspravom o pregaranju brisača zbog nakupljene vode :

http://www.renault-klub.hr/forum/index.php?showtopic=24207&st=200

odlučio sam istražiti da li je to moguće i ako je kako to spriječiti.

Prvo se odvinu dva plastična čepa i izvade van. Nakon toga se vadi guma na koju nasjeda hauba.

post-1254-089386000 1277570575_thumb.jpg

Pošto bi bilo komplicirano skinuti kompletnu plastiku (potrebno je skinuti brisače), podigne se plastika i iza nosača lijevog amortizera se nalazi taj famozni "gumeni čep". Teorija da se taj čep otvara ne stoji, kako se vidi - on je u obliku lijevka i ima crijevo za odvod ispod auta. Dovoljno je velik i fakat bi trebalo puno smeča proći kroz rešetku plastike da se to začepi.

post-1254-003471700 1277570589_thumb.jpg

post-1254-081205300 1277570601_thumb.jpg

Na desnoj strani je malo teže podignuti plastiku jer joj više smeta brisač, ali nije toliki problem da se ne bi to moglo pogledati.

post-1254-013454400 1277570618_thumb.jpg

Eto i tu je taj gumeni lijevak. Ova voda što stoji - stoji zato jer sam prao auto i jer je auto nagnut na desnu stranu. :zubo:

post-1254-048238800 1277570631_thumb.jpg

post-1254-063435800 1277570645_thumb.jpg

Zadnja slika pokazuje položaj tog gumenog lijevka na desnoj strani i položaj motora brisača. Teoretski je moguće da se skupi toliko vode da se nivo podigne to motora i da ga počne zapljuskivati, ali u krajnjoj mjeri. Fora je u tome da škvadra ne čisti ostatke lišća, sjemenki (pogotovo sjemenki breze), iglica bora i ako to prođe kroz tu plastičnu rešetku... :fucka:

Zaključak - barem jednom mjesečno podignuti haubu i očistiti ostatke lišća, iglica i sve će biti OK. Može se jednom godišnje i podignuti ta plastika i provjeriti stanje lijevaka i to je to.

Čisto da ne bi bilo pregaranja motora brisača koji uopće se sumnjam nije jeftin (mislim da je bilo govora o 2000 kn ???).

Nadam se da sam pomogao.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Od kad imam auto cistio sam to dva puta (jednom godisnje), i to uglavnom kad dodem s mora. Inace preko godine , bas se kod mene i ne nakupi smeca tu, ali na moru iglice od borova sve zastopaju, pa zato ocistim.

Link to comment
Share on other sites

ti gumeni cepovi su na cliu 2 problem, isto sa obe strane, ali na sredini ima isto cep koji se veze na cijev... e tu na sredini se svasta nakupi... ja sam maknuo sve cepove i crijevo i otad nema ni kapi... jer mi se znala nakupit voda i onda je motoric ventilacije to povukao pa sam imao poplavu u autu :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Jedan mali update :

Prije tjedan dana očistio suvozačku stranu koja je bila začepljena.

Problem je koliko sam vidio u crijevu koje se s vremenom začepi jer je dosta usko...

Možda je i pritisnuto jer ide između mulde i unutrašnje plastične obloge blatobrana...

Link to comment
Share on other sites

Dobra preporuka, nažalost nisam to znao kad sam nedavno uzeo CIII, tako da mi je već otišao motorić brisača (novi 1700 kn ). Srećom električar mi ga je uspio popravit.

Mislim WTF s tim kanalićima, ko da od jučer rade aute :zubo: . Na autu treba bit 'blackbox' upozorenje da ne uzimaju stanovnici kvartova s brezama ili gradilištem :tup:

Link to comment
Share on other sites

Decki da li ima netko iste ove upute za clio II, jer jucer kad sam usisavao auto sam takoder naisao na poplavu ispod suvozacevog sjedista... a s obzirom da to nikad nisam cistio od kad jos imam auto, nadam se da je to u pitanju, i da cu ciscenjem istog rijesiti problem... ;)

tnx

Link to comment
Share on other sites

ti gumeni cepovi su na cliu 2 problem, isto sa obe strane, ali na sredini ima isto cep koji se veze na cijev... e tu na sredini se svasta nakupi... ja sam maknuo sve cepove i crijevo i otad nema ni kapi... jer mi se znala nakupit voda i onda je motoric ventilacije to povukao pa sam imao poplavu u autu :)

tu sam nes napisao... moras skinuti onu plastiku ispod brisaca i u kutevima se nalaze ti gumeni cepovi, ja sam ih sve povadio jer su se cesto zastopali... to sam napravio prije 2-3god i otada nemam problema...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Za vikend sam i sam očistio ove kanaliće na svojem Cliu.

Zaprepastio sam se koliko je onaj na suvozačevoj strani bio zaštopan. Unutra, cijelomnjegovom duljinom, bila je mokra zemlja, tj. mulj sa primjesama borovih iglica i lišća. Kroz njega voda zasigurno nijemogla otjecati, eventualno malo kapati.

Apeliram na svakoga da to učini prije početka slijedeće kiše. Time ćete spriječiti skup kvar motorića brisača i ulijevanje vode u kabinu kroz ventilaciju, jer za sušenje auta treba i nekoliko dana, a vrijeme baš nije naklonjeno.

Link to comment
Share on other sites

Za vikend sam i sam očistio ove kanaliće na svojem Cliu.

Zaprepastio sam se koliko je onaj na suvozačevoj strani bio zaštopan. Unutra, cijelomnjegovom duljinom, bila je mokra zemlja, tj. mulj sa primjesama borovih iglica i lišća. Kroz njega voda zasigurno nijemogla otjecati, eventualno malo kapati.

Apeliram na svakoga da to učini prije početka slijedeće kiše. Time ćete spriječiti skup kvar motorića brisača i ulijevanje vode u kabinu kroz ventilaciju, jer za sušenje auta treba i nekoliko dana, a vrijeme baš nije naklonjeno.

Potpis na sve ovo ! Ista stvar bila i kod mene...

Link to comment
Share on other sites

Meni je trebalo deset minuta za ovaj jednostavan zahvat, a budala, odgađam to već tjednima... :zubo:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja evo muke mucio sa vodom u kabini ,poskidao pola auta ,kontrolne ploce i neki dan skuzio gdje curi.
Bas kao sto je netko vec rekao ,u sredini se nakupi voda gdje je ono od ventilacije i jos k tome tamo se nalazi dio one spuzve sto se proteze do kabine.

Pa preko spuzve (valjda) curi u kabinu sve. Jos nisam nasao alternativu kako sprijecit dotok vode u srednji taj "bazen" a curi sigurno kroz plastiku i nakuplja se.

Na podu sam iscupao svu onu pjenu sto ide ispod tepiha jer se usmrdilo od vlage i pocele mi neke musice letat po autu ,

Nevalja se igrat s vodom  :bigl:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Bok,

 

sutra ću na svom Cliu II skinuti brisače i plastike i idem u rat s odvodima...

 

Koliko ih ima, tri koliko kontam?

 

Lijevo, desno i u sredini? Di je ovaj srednji točno?

Link to comment
Share on other sites

ja isto ovo radio nedavno drugi put nakon tri godine i opetprekopao malo dublje u problem i očistio kompletno te otvode.. 

evo slika u prilogu pa sami prosudite o čemu se radi..

 

post-5663-0-12929600-1367954951_thumb.jp

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daj mi reci s čim si to čistio? Žicom ili si skinuo čitavo crijevo odvoda?

Link to comment
Share on other sites

nije to crijevo..

skinuo kotač i maknu sve što sam mogao ispod blatobrana. uzel bi ga dole ali nije bilo potrebno..

 

u tom kutu na pragu sam otpustio šraf  bočno i ispod di se drži i malo nategnuo prema sebi, prstima izvukao za jednu šaku blata koja se tu nakupila..

tu se isto skuplja iz onog gornjeg dovoda.. kad sam sve očistio još sam dobro vodom zalijalo prije nego sam sastavio skupa da otpadne ako se još kaj držalo..

 

sadzamislite veselja kad se tu skuplja vlage. sva sreća pa mi je blatobran plastičan :D

 

 

ovako je bilo čišćenje 2009.

post-5663-0-70689400-1367959503_thumb.jppost-5663-0-73973100-1367959487_thumb.jp

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam to radio na cliu II 2008. godiste pred kraj ove zime ponukan ovom temom i gle cuda kod mene lijevo i desno nisu ni stavili tu gumu sto je meni ok, a onu u sredini sam skinuo sam zato mi je nijagara u garazi, a ne pod nogama.

Link to comment
Share on other sites

Sta jest jest, stvarno si tehnicka dusa ovo bi moglo igrati.....pa kome treba probajte ipak je zica ostra.

Edited by CRN11
Link to comment
Share on other sites

mislio sam i na onu sajlu za čišćenje kanalizacije, ali je na vrhu previše zakučasta, mogla bi oštetiti crijevo

ART_10589_1.jpg

Ipak je ovo nježnije:

sajla-PVC-500x500.jpg

Edited by frenchkey
Link to comment
Share on other sites

A jesam majmun šta ne kupi ovo neki dan u Baumaxa za 11kn. :aua:

Link to comment
Share on other sites

gledao danas u InterSpara ovu za čišćenje kanalizacije, ali od 3 m, košta nekih 30 kn i nema ovako veliki završetak i bila bi idealna za čišćenje odvoda

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.