Jump to content

Svjećica


frenchkey

Recommended Posts

Scenic ispalio 3. svjecicu, navoj u banani. Kako urezati novi bez skidanja glave?

 

Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako ima mjesta, a trebalo bi da ima, kao i svaki drugi navoj, ubaciti helicoil odgovarajuće dubine i idemo dalje. Počistiti naravno dobro sve da metalna piljevina ne završi u ispuhu. 

Link to comment
Share on other sites

Ima mesa za helikoil, jedino sto je dosta duboko navoj ali da se. Dignuti klip u GMT da su ventili zatvoreni i koristiti dovoljno ( ne previše) masti na urezniku tako da skoro sva špena ostane u urezniku. Pomalo urezivati. Na kraju ispuhati kroz otvor svjećice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam dal je po PSu, nisam sa njime radio, al mu lijepo namažeš navoje nekim Loctiteom da ga zavari maltene za materijal, i nebi smjelo bit problema.

Laci super veli, mislim, zna čovjek. Ja bi lijepo svakih 1, 2 navoja rezanja izišao ureznicom van i izvadio špenu i počistio, pa pomalo opet.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nisam nikad do sad mazao nikakav loctite na helicoil. Nema potrebe.
Ako je dobro odrađena priprema(urezivanje novog navoja i ugradnja helicoila) to drzi isto kao original.

Navoje u glavama od svjećica smo vise puta popravljali na taj način na plinskim caciamali vozilima i u zadnjih 10ak god se niti jedan heliciol nije izvukao van. Stavljali smo ga i u blokove di se glave stišću na 24kg + 3x90stupnjeva itd da ne nabrajam sad bzvze..

I ovo sto Mario govori, lozu-dve nutra pa van očistiti i iz početka. Pomalo i smireno bit će sve kako treba.

Vjerujem da će to raditi netko tko zna šta radi tako da nema brige. :dobroje:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Odšlepan do majstora. Žena je vozila, nisam bio prisutan. Kasnije mi je rekao da sutra ujutro dolazi čovjek koji se samo time bavi i da će popraviti. Otišao je i navoj M6 u kojeg ide vijak koji drži bobinu (to već od prije) pa će i to srediti. Ne znam kako je došlo do toga, ja sam prije mjesec dana mijenjao svjećice, hladan motor, rukom zavio sve dok je išlo pa tek poslije ključem. Istina ne kilo ključem, ali nikad mi se ovo nije dogodilo

Link to comment
Share on other sites

Ja ne bi stavljao Helicoil jer on nije dobar na mjestima velike temperaturne razlike.

To mi je potvrdilo puno majstora.

Puno su bolje puškice koje se zapertlaju.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, frenchkey said:

Istina ne kilo ključem,

To si vjerojatno radio nakon doručka, da si radio na gladan stomak, ne bi proklizalo. 🤓

12 minutes ago, mata73 said:

Puno su bolje puškice koje se zapertlaju.

Za svjećice je najbolje skinuti glavu i staviti umetak (puškicu) s okovratnikom, ali bez skidanja glave je pristup ograničen, i za umetak s klinom i za obradu umetka s okovratnikom, treba preciznosti i rizikuješ da podloška ne brtvi. Ako ostaviš okovratnik, onda si svjećicu pomjerio u komori. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bolje je sa puskicom definitivno ali to vuče nemali trošak za sobom. 
 

Helicoil ako se odradi kako treba neće raditi problem garantiram.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro si prošao.
Da nije to još prošli vlasnik zeznuo? Ako je šaraf od bobine bio provrtio, možda je i svjećicu.

Link to comment
Share on other sites

I meni se čini da je prethodni vlasnik tu nešto zeznuo, tko zna.

No da nebi bilo baš sve po PS-u, dođem sinoć doma (auto radi fino i tiho) i rekoh da bacim oko na motor, zna majstorima ostat viška dijelova i alata.

Ispod haube viri tanka čelična žica duljine 40ak cm 😤. Otvorim haubu, žica padne zamalo u motor, zgrabih je na vrijeme i bacih susjedu u vrt (jbg, bio sam ljut). Drugo sve ok. Odem pozadi da vidim šta ima u gepeku i zamalo slomim koljeno na vučnu kuku koja je stršala iz branika. Na nju je povukao auto na šlepu, ali se nije sjetio odšarafiti ju i vratiti u gepek :ranting:

Poberem staru bobinu i svjećicu, vratim kuku ispod tepiha, ali nema čepa koji dođe na branik u rupu di je bila kuka. Kako je bilo već 21 i 30, rekoh ujutro ću zvati.

Jutros kaže momak, je, čep sam bacio u gepek mora biti tu. Prevrnuo čitav gepek, skoro izvadio toroidnu bocu od plina..., nema ga. Preklopio siceve, da nije tamo uletio, ali nije.

Dakle sad sam u potrazi za tim komadom plastike. Nekakve je champagne boje, ne znam kakve ću biti sreće u potrazi.

Svratio danas do servisa da nije tamo ostao, međutim nula bodova. A što se tiče žice kaže gazda služila im je da napipaju gmt prije urezivanja navoja :goni:. Nazdravlje! Srećom nije upala u ventilator ili izazvala kakav kratak spoj.

Toliko da znate, uvijek nakon majstora i ''majstora'' pronjuškati oko njihovih rukotvorina :brutal:

 

Link to comment
Share on other sites

Sad se čovjek zapita kako je uopće helicoil ugrađen.. na sljedeću izmjenu svjećica idi njemu i budi prisutan

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, frenchkey said:

Toliko da znate, uvijek nakon majstora i ''majstora'' pronjuškati oko njihovih rukotvorina 

Ja imam kolekciju lampi, različitih alata, plastičnih vezica raznobojnih, skoro pa ne moram ništa nabavljati. Jednom sam našao mobilni na plastičnoj zaštiti. 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nađoh na Njuškalu ovaj poklopčić u mojoj boji, ali mi se lik ne javlja pa sam mu poslao poruku. A opet ako za ovaj razbijeni polukomad od branika traži 350 kn, tko zna koliko mu tu vrijedi

 

https://www.njuskalo.hr/karoserija-limarija/renault-scenic-2006-g-z-branik-oglas-14987378

 

Edit: poslao sina da mi usput kupi 1 svjećicu u Splitu. Originalnu, istu onakvu kakve mi je prodao Lageros, rekoh ne isplati mi se naručivati 1 svjećicu iz Zg.

Cijena se vidi na slici.

Kod Anđelka je komad 24 kn, a ovdje više nego dvostruko.

Mašala!

 

 

 

 

 

WhatsApp Image 2019-12-12 at 18.50.37.jpeg

Link to comment
Share on other sites

@frenchkey šibni sliku svoje plastike da vidim boju, možda iskopam doma taj vrag. 😉

Link to comment
Share on other sites

nekakva zlatna boja, nije siva ni crna ni u boji auta

iskopat ću neku sliku iz arhive

evo ima ovdje:

 

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.