Jump to content

upis novih dimenzija guma


pere

Recommended Posts

evo vec godinu dvije vozim na 16 cola, prvo 205/45 (koje su mi nekim cudom prije 2 godine uspjeli upisat), a sad legalnih 195/45... naravno ova zadnja nije upisana... osim orginalnih 185/55/15 imam upisane i 195/50/15 i 205/45/16... i dodjem ja na tehnicki i prije svega pitam dal mi mogu upisat 195/45/16 il napravit nove dokumente (posto su vec 2 dimenzije pod napomenom). k tome prolozim i papir iz servisa di pise da postoji clio II s tim gumama... naravno uslijedilo je cudjenje ko da prvi put vide tu dimenziju i odbijanac! vele oni meni da me mogu pustit jedino sa 185/55 koje nemam vec 5 godina! cak niti sa 195/50/15 zimuljama koje bi za pol sata promjenil!! i nist, ja ljut ko ris izlazim vanka i mislim kak opet moram nepostenim putem prek veze... i zaustavi me covjek koji tam ispituje vozila i da mi broj CVH velika gorica da tam ispitam stvarno stanje... ja nazovem, spoje me na osobna vozila, lik provjeri i veli moze!!! ja sav sretan odem odma drugi dan u stanicu i velim zovite CVH!! on nazove, priceka, nasmije mi se i veli nema sanse! da od kud meni info?! reko dal bi je broj vas kolega... al ne zanima ga nist, veli da nema sanse da me pusti... izadjem ja vam, mobitel u ruke, zovem opet ja u cvh, zena se javi, reko molim vas odjel osobnih vozila, a zena meni da moram zvati neki drugi broj (kasnije skuzim da sam ja zval u VG, a oni u ZG u Ilicu)... velim ja njoj, pa jucer ste me spojili s gospodinom koji mi je reko da se na njega slobodno pozovem! (ja budala nisam pital za ime)... i zena meni opet, ne znam ja nis, zovite taj broj... a na taj br je zval i lik s tehnickog i tam nece ni cuti za moju dimenziju....

a nit kome smeta, nit struze, nit strsi, nit je promjer kotaca drukciji, nit je neka bijesna dimenija!!! i jos me unatoc upisanih 195/50/15 ne bi ni s tim pustil!! pa kaj je to ako ne prcanje u glavu!!? za poludit, secu ljude i zaebavaju ih ko mlade majmunune! i ocu na posten nacin to rijesit, al ne ide... hebem ti ja nase zakone, administraciju i cijelu lijepu nasu... i nista, opet ne znamo ko je u pravu, mogu se fino hebat i otici opet prek stele da me niko nis ne pita... eto zakaj je malo postenih ljudi u hrvata...

Link to comment
Share on other sites

Hm... Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama kaže:

Članak 63.

(1) Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, moraju biti namijenjene za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo s obzirom na svoje tehničke karakteristike može kretati, ili najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo, te moraju biti tako dimenzionirane da izdrže onaj dio najvećeg dopuštenog osovinskog opterećenja koje se na njih oslanja.

(2) Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske, ljetne), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i marki/tipu (proizvođaču).

(3) Dubina utora guma po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,60 mm.

(4) Obnovljene gume na vozilima moraju biti proizvedene sukladno Naredbi o homologacije proizvodnje obnovljenih guma za osobne automobile (»Narodne novine«, br. 58/00) ili Naredbi o homologaciji proizvodnje obnovljenih guma za gospodarska vozila i njihove prikolice (»Narodne novine«, br. 58/00) te na bočnici gume moraju imati odgovarajuću homologacijsku oznaku i oznaku RETREAD.

(5) Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.

http://www.cvh.hr/cvh/propisi-i-upute/pravilnici/zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama/pravilnik-o-tehnickim-uvjetima-vozila-u-prometu-na-cestama.aspx

Dakle, ako ih je odobrio proizvođač, mogu ići na automobil. Za to dokazat, mislim da je dovoljno pokazati knjižicu vozila u kojoj bi trebala biti i navedena tvoja dimenzija. Ako ne, onda službeni popis opreme na kojemu se nalaze točkovi te dimenzije. Možda mogu zajebavati jer dCi nije dolazio sa 16" nego je to bio RS, ali trebalo bi proći jer je model isti...

Ono što je meni zanimljivo je drugi stavak. Uvijek se govorilo kako gume moraju biti identične, pa čak i po datumu proizvodnje. Iz tog stavka je evidentno da ipak ne moraju. Doduše, po ovome što piše, ispada da gume na istoj osovini ne moraju ni biti jednako potrošene, dok god je dubina utora veća od 1.6 mm zubo.gif

Link to comment
Share on other sites

Viš, ja imam upisane 195/50-15, i sad mi na tehničkom lik bez problema upisal 205/45-16 i 185/55-15.

Još je lik i fulal pa upisal 205/55-16 pa sam moral ić da mi to ispravi...

Link to comment
Share on other sites

imam i ja osim 185/55/15 upisano i 195/50/15 i 205/45/16... al sad ocu i 195/45/16... ali ne, sad imamo problem! al sve se to kod nas da... al ne posteno nema...

Link to comment
Share on other sites

Pa isprintaj ovaj pravilnik, koji se nalazi na njihovim web stranicama, pa neka ti na licu mjesta objasne koji od uvjeta tvoje gume ne zadovoljavaju nami.gif

Link to comment
Share on other sites

To on tebe vuće za nos i čeka nešto u žep da mu staviš!

Odi u drugu stanicu za tehnički pregled

Link to comment
Share on other sites

Jebiga, boje se jasno i glasno reći "daj 200 kuna i upisat ćemo ti i 235/30/18 ako treba...pa te sad vraćaju nazad, odbijaju itd...dok sam ne gurneš pinku ispod pulta.

...kako su ti i rekli, odi u drugu stanicu za tehnički. Meni su u Vodicama upisali 205/40/17 jer je 17" išlo na Clio II...iako je to bio V6 model... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

ma ne dam ja njima nista, stoka... najgore je to da sam u pravu i da je dimenzija legalna... hebo balkan...

Link to comment
Share on other sites

Lijepo sam ti rekao, isprintaj onaj članak i odi tamo i zatraži da i sami pogledaju taj pravilnik, moraju ga imati pri ruci. Pa neka ti lijepo objasne po kojem to propisu ti odbijaju upisati gume. Ili neka objasne inspekciji zubo.gif

Link to comment
Share on other sites

Lijepo sam ti rekao, isprintaj onaj članak i odi tamo i zatraži da i sami pogledaju taj pravilnik, moraju ga imati pri ruci. Pa neka ti lijepo objasne po kojem to propisu ti odbijaju upisati gume. Ili neka objasne inspekciji zubo.gif

Netriba se sa rogatim uvik bosti. Možeš najebati radi sitnice!

Pere: Najlakša varijanta je da fino odeš u drugu stanicu za Tehnički i probaš upisati dimenziju guma

Link to comment
Share on other sites

spex, nema smisla, oni na argumente slijezu ramenima, a ne daju objasnjenje za svoje postupke... tak da dizem ruke...

je petak, tak budem i napravil... al bas mi je bila volja napravit to kak spada, da i njima dokazem da je to ok, al ak neide, onda neide... evo upravo sam dogovoril kam moram ici da mi upisu kaj ocu... zivili!

EDIT... evo sve rijeseno i upisano kod frenda u njegovoj stanici...

Edited by pere
Link to comment
Share on other sites

...dok god je dubina utora veća od 1.6...

mi smo stvarno poseban slučaj idiotizma u kompletnom svemiru... "oprostite gospodine, ali ove 205/16 šlape su presigurne za vaš clio i ležanje na cesti, međutim ovaj 1.5mm profil me malo brine... ali ajde ovaj put možete dalje, nije se nikome 1.6mm obilo o glavu" :D :D

Link to comment
Share on other sites

Dogodine više nemam mjesta za pečate u prometnoj, pa bih iskoristio da mi u novu knjižicu upišu 185/60 15 umjesto 175/65 14 što sada piše. S obzirom da se ionako mijenja prometna, treba li plaćati upis nove dimenzije? :ahaa:

Link to comment
Share on other sites

Meni su u Vodicama upisali 205/40/17 jer je 17" išlo na Clio II...iako je to bio V6 model... :laugh:

Ja isto imam upisane 205/40/17 u njihovom kompu (nemam u knjižici jer tamo imam već dodatne gume)

Link to comment
Share on other sites

prometna, treba li plaćati upis nove dimenzije? :ahaa:

ne plaća se upis dimenzije...

Link to comment
Share on other sites

Naknadno upisivanje se plaća. Ne plaća se prilikom vađenja nove prometne. Barem je tako bilo prošle godine. Što se ove godine promijenilo? Ima neki pisani dokument gdje stoji da se ne plaća?

EDIT: malo sam lurkao po netu. Ako se dolazi na redovni tehnički pregled onda se "može" besplatno upisati dimenzija, a ako se dolazi padobranski onda je nekih 70-80kn!?

Edited by Matt
Link to comment
Share on other sites

ja kada sam kupio auto i izvadio novu prometnu nisu mi ništa napisali u nju...tako da sam naknadno prilikom slijedeće registracije pitao mogu li mi upisati novu dimenziju na tehničkome i ljudi mi je lijepo upisali bez naknadnoga troška...možda je to zato jer je nakada prije davno bila upisana ili je imaju negdje u njihovoj evidenciji, ali uglavnom mi je bilo free...:cool:

riječ je bila o redovnome tehničkom pregledu... :dobroje:

Edited by equusDU
Link to comment
Share on other sites

ne placa se ak dopisujes dok redovno rjesavas tehnicki i registraciju... al ak dodjes vanredno placas 50tak kn

Link to comment
Share on other sites

ne placa se ak dopisujes dok redovno rjesavas tehnicki i registraciju... al ak dodjes vanredno placas 50tak kn

Da,samo moraš imati i montirane te dimenzije koje dopisuješ.

Link to comment
Share on other sites

Da,samo moraš imati i montirane te dimenzije koje dopisuješ.

Ja prošle godine nisam imao 17" kad sam išao na rgistraciju i upisali mi normalno te 17" bez da su ih vidjeli

Link to comment
Share on other sites

Da,samo moraš imati i montirane te dimenzije koje dopisuješ.

Ja ih imam montirane. Čak je i rezervna tih dimenzija, zamijenio

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.