Jump to content

20 godina R5 GT Turbo


0-100 7,3 sec

Recommended Posts

Evo jedan clanak koji sam sastavio, uglavnom na osnovu slika, a nesto i pomocu teksta koji se nalazi na www.gt-turbo.org

Ako mislite da je dobar i da je potrebno, rado cu u kompletu prebaciti kao novu temu ovamo....

20 godina R5 GTT

Link to comment
Share on other sites

Evo jedan clanak koji sam sastavio, uglavnom na osnovu slika, a nesto i pomocu teksta koji se nalazi na www.gt-turbo.org

Ako mislite da je dobar i da je potrebno, rado cu u kompletu prebaciti kao novu temu ovamo....

20 godina R5 GTT

<{POST_SNAPBACK}>

prebaci ti to ljepo na naše stranice!!

:hura::hura::klap::klap::klap:

Link to comment
Share on other sites

Eh pa drago mi je da vam se svidja! :bigl:

Prebacit cu to onda ovamo.... :hura:

Evo ga:

----------------

U Francuskoj je 7. i 8. maja 2005. odrzano centralno okupljanje vlasnika i ljubitelja jedne od legendi francuske auto-industrije, (super)sportske inacice jednog od najuspjelijih modela, kako Renaulta , tako i europske automobilske industrije uopce, Renaulta 5 GT Turbo, a povodom obiljezavanja 20 godina od pojave ovog modela na trzistu.

Te 1985. godine na Sajmu automobila u Parizu je predstavljen nasljednik Renaulta 5 Alpine/Gordini Turbo koji ce sljedece godine obiljeziti 30. godisnjicu od izlaska na trziste.

Kao prva generacija (ili kako se to najcesce medju fanovima Renaulta kaze, Faza 1) R5 GTT je bio pogonjen motorom zapremine 1397ccm, koji je uz pomoc Garrattevog turbo-punjaca razvijao 115KS, ubrzavao od 0-100 km/h za 8.0 sekundi i isao do maksimalnih 201 km/h. Bio je to pravi "hot-hatch" za kojim je brojna konkurencija znatno kaskala po performansama. Jedini pravi suparnik u to vrijeme (a bit ce mu i kasnije) bio je "komsija" iz Sochoux-a, Peugeot 205 GTi.

Faza 2 dolazi 1988. godine, a uvodi (uz neznatne stilske preinake na vanjskom i unutrasnjem izgledu) vodom hladjeni turbo i porast snage na 120 KS, ubrzanje mu se skracuje na 7,3 sekunde do 100km/h, a maksimalna brzina raste na 204 km/h.

U subotu 7. i nedjelju 8. maja 2005, mali grad Ch

Edited by 0-100 7,3 sec
Link to comment
Share on other sites

Evo jedan clanak koji sam sastavio, uglavnom na osnovu slika, a nesto i pomocu teksta koji se nalazi na www.gt-turbo.org

Ako mislite da je dobar i da je potrebno, rado cu u kompletu prebaciti kao novu temu ovamo....

20 godina R5 GTT

<{POST_SNAPBACK}>

ohoho, vide cara kako razara francuski, sad znam kog cu maltretirat ak zatreba :zubo:

Link to comment
Share on other sites

ohoho, vide cara kako razara francuski, sad znam kog cu maltretirat ak zatreba  :zubo:

<{POST_SNAPBACK}>

:nene: a ne ne ne....

Google translate web page - zakon! :lool::lool::lool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.