Jump to content

Filter goriva-zamjena


trigi

Recommended Posts

Garancija je istekla pa sam odlučio sam promijeniti filter goriva i uštediti poneku krznenu životinjicu...

Prvo se skine suvozački poklopac na blatobranu,nazire se filter i drenažni vijak za ispuštanje vode ako tankate na crpkama gdje se dodaje voda u gorivo....kroz tu rupu možete izdrenirati filter ali ne i skinuti ga...

post-2587-072843800 1301831153_thumb.jpg

Da dođete do filtera potrebno je skinuti kotač,prednju plastičnu zaštitu blatobrana ali ne do kraja,dovoljno je prednju stranu i malo zavinuti plastiku prema natrag.Skinite 2 vijka i 3-4 plastična čepa koje treba jače povući da ispadnu.

post-2587-092232500 1301831350_thumb.jpg

Prvo skinuti utikač od senzora vode,sa tankim izvijačem izbiti metalni osigurač...

post-2587-036159400 1301831531_thumb.jpg

zatim sa gedorom 8 skinuti vijak na nosaču filtera

post-2587-061655200 1301831612_thumb.jpg

Premda sa novim filterom dobijete novi nosač ja sam zadržao stari...sada sam skidao cijevne priključke na filter pa nema slika jer su ruke bile mokre od goriva :zubo: ...no ne možete pogriješiti jer su cijevi formirane i naslijepo se mogu priključiti na novi filter.Kod otkapčanja treba pritisnuti sa strane priključka,malo ga povući i on ispada sa metalnih priključnica na filteru.Poklopac motora također otvoriti i sa gornje strane si pomoći u otkapčanju/ukapčanju.

Kada je filter vani treba skinuti senzor goriva i premjestiti na novi filter.Senzor zakrenuti za 90 i izvući jačom silom

jer gumeni prsten prilično drži.

Senzor:

post-2587-077552900 1301832535_thumb.jpg

Novi filter je na svom mjestu... :hura:

post-2587-024622000 1301832609_thumb.jpg

Za kraj jedno upozorenje,prilikom skidanja filtera ispadne gumeni štitnik(uokviren crveno) koji štiti da plastična cijev od goriva ne dodiruje lim...i on vraćen na svoje mjesto...

post-2587-078265600 1301832820_thumb.jpg

Na kraju sam ručnom pumpicom* malo napumpao goriva u filter i upalio motor...sve OK :klap:

*zaboravio sam slikati pumpicu,nalazi se pored plastične posude gdje ulijevate antifriz,samo pratite plastičnu cijev od goriva... :zubo:

Link to comment
Share on other sites

Odlican DIY. Hvala ti!

Na kojoj kilometrazi si odradio zamjenu? Jel bilo kakvih prethodnih simptoma?

Link to comment
Share on other sites

Na 60k km kako piše u knjižici održavanja.

Nije bilo znakova zaštopanosti starog filtera.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kakav je postupak na Cliu 2? Samo se skine i stavi novi?

Link to comment
Share on other sites

Na tvom autu filter je kod zadnje osovine.Nije problem promjeniti, ali bez grabe ili stupne dizalice je vrlo tesko. Treba mjesta za odvijac i nesto sile da priključci kliknu na mjesto. 30-ak minuta posla.

Link to comment
Share on other sites

Ma napravili ja i kolega navoze pa ćemo ga tako dići. Neće mi iscuriti cijeli tank goriva kad se skine filter? :D

I da, filter je kod zadnjeg desnog kotača, odmah ispred rezervoara.

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

obavio to neki dan samo što sam ja skinuo branik i far jer je moj filter malo veći pa nisam mogao zagurat ruku da odvojim cijevi od goriva. a i skidanje branika je jednostavno kad se jednom proba. samo treba pripazit na kopče koje se nevide a spajaju branik i far i lako su lomljive. branik se skine s auta za 5 min i dobije se dosta komfora da se oko filtera radi. isto je s izmjenom sijalica far, jednostavnije mi je skinut branik i izvadit far nego gurat ruku ispod blatobrana i naslijepo mijenjat. ali to je moje mišljenje, tko može bez toga još i bolje

Link to comment
Share on other sites

nadopuna na ovo.....

"Prvo skinuti utikač od senzora vode,sa tankim izvijačem izbiti metalni osigurač..."

ne izbije se osigurač nego se stisne samo prema utikaču i povuče se utikač sa senzora :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Gdje je na mom meganeu 1.4 16v filter benzina. Tu naprijed ga nema. Mozda kod zadnjeg kotaca, lijevog, desnog?

Link to comment
Share on other sites

Pazi samo da nemaš neku verziju gdje ti je on integriran u pumpu goriva. Takav se ne mijenja, već samo sa cijelim sklopom pumpe.

Jesi pogledao iza zadnjih kotača, blizu rezervoara ?

Edited by Vuco
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.