Jump to content

Kupovina auta


Martin

Recommended Posts

Molio bih nekoga tko se kuži u to ili je nedavno to radio da mi ako nije problem što detaljnije opiše kupovinu rabljenog automobila. Dakle što trebam od papira, gdje se ugovor potpisuje, probne tablice.. Auto koji bih uzeo se nalazi u dalmaciji, neregistriran. Tehnički ispravan. Jel se sve može riješiti u jednom danu? Kako se odvija plaćanje, jer glupo mi je da nosim sa sobom toliko novaca, jel se ide u banku ili kako?

Link to comment
Share on other sites

Molio bih nekoga tko se kuži u to ili je nedavno to radio da mi ako nije problem što detaljnije opiše kupovinu rabljenog automobila. Dakle što trebam od papira, gdje se ugovor potpisuje, probne tablice.. Auto koji bih uzeo se nalazi u dalmaciji, neregistriran. Tehnički ispravan. Jel se sve može riješiti u jednom danu? Kako se odvija plaćanje, jer glupo mi je da nosim sa sobom toliko novaca, jel se ide u banku ili kako?

Da li je auto od trgovca ili od fizičke osobe?

Link to comment
Share on other sites

Kad sam ja kupova od fizičke osobe onda je išlo ovako. Prvo smo radili kupoprodajni i ovjerili u bulježnika, nakon toga u poreznu platio porez pa nakon toga na policiju prebacio auto na sebe i to je sve.. a ako nije regan onda moraš i na tehnički ić. U policiji dobiješ uplatnice i sve obrasce. Bitno je da kupoprodajni ugovor nema podebljanih slova ili prepravljanja jer u policiji takav ugovor onda ne priznaju. Sve mora biti čitko,jasno i bez precrtavanja i šta ja znam...

Link to comment
Share on other sites

onda ti platiš auto, a oni su ti dužni izdat probne tablice.

sad ne znam dal se kod njih može platit osiguranje za probne ili trebaš negdje drugdje.

Link to comment
Share on other sites

možeš di hoćeš, ali neki put ti napišu na onaj papir o izdanim probama koja relacija... znači npr. Split- Zagreb. Znači na toj relaciji sigurno možeš bit, a po ZG-u se švrkljaj koliko hoćeš laugh1.gif

Link to comment
Share on other sites

Oni ti izdaju papire za registeaciju vozila na tvoje ime sto ukljucuje i racun tako da nemas porez na prijepis.

Bitno za napomenuti je da auto mora imati obavljen tehnicki pregled jer bez toga probne plocice na vrijede, pa si u prekrsaju i ti i oni koji su ti izdali probe.

Napisao si da je auto neregistriran znaci kad ga preuzmes pravo na tehnicki kad to obavis neka ti izdaju probe.

Link to comment
Share on other sites

ma mislim da se cak mozes dogovorit i da ide s registracijom...

druga stvar..mogu ti ga cak iz dofurat u zg...posto imaju poslovnicu i tu i tam...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U procesu sam kupovine rabljenog auta od Auto Commercea u Splitu. Molio bi da mi netko, najbolje Dani ( :) ), napiše kojim redoslijedom treba obavljati stvari. Ja ću im uplatiti auto prije preuzimanja, doći u salon i oni će mi dati račun i ključeve; međutim, auto ću platiti puno manje nego su ga oni kupili kada su ga mijenjali staro za novo i kažu mi u AC, a na poreznoj su potvrdili da ću zbog toga morati platiti porez na prijenos 5% - može li još netko potvrditi da je takav postupak u slučaju da na računu nema pdva. Btw, auto je neregistriran dulje od godine dana.

1. Dakle, oni mi daju račun - pretpostavljam da ne treba ugovor i javni bilježnik kad su pravna osoba;

2. S računom idem na poreznu i plaćam porez

?. Policija - prijenos vlasništva u dokumentima

?. Osiguranje - Tehnički pregled

?. Pokusne pločice - gdje - policija ili Autocommerce?

Molim da mi netko tko ima iskustva malo posloži ovaj redoslijed. Htio bi sve obaviti u što kraće vremena i svakako u jednom danu, a to znači od početka radnog vremena salona, do kraja radnog vremena policije što je vjerojatno od 9 do 14 sati :zubo:

Link to comment
Share on other sites

U procesu sam kupovine rabljenog auta od Auto Commercea u Splitu. Molio bi da mi netko, najbolje Dani ( :) ), napiše kojim redoslijedom treba obavljati stvari. Ja ću im uplatiti auto prije preuzimanja, doći u salon i oni će mi dati račun i ključeve; međutim, auto ću platiti puno manje nego su ga oni kupili kada su ga mijenjali staro za novo i kažu mi u AC, a na poreznoj su potvrdili da ću zbog toga morati platiti porez na prijenos 5% - može li još netko potvrditi da je takav postupak u slučaju da na računu nema pdva. Btw, auto je neregistriran dulje od godine dana.

1. Dakle, oni mi daju račun - pretpostavljam da ne treba ugovor i javni bilježnik kad su pravna osoba;

2. S računom idem na poreznu i plaćam porez

?. Policija - prijenos vlasništva u dokumentima

?. Osiguranje - Tehnički pregled

?. Pokusne pločice - gdje - policija ili Autocommerce?

Molim da mi netko tko ima iskustva malo posloži ovaj redoslijed. Htio bi sve obaviti u što kraće vremena i svakako u jednom danu, a to znači od početka radnog vremena salona, do kraja radnog vremena policije što je vjerojatno od 9 do 14 sati :zubo:

nije AC ali je gasperov split :)

1. auto kuća - račun na ime kupca

2 nema , ako prodaju svoje vozilo, odna nema poreza, odn placas sve kroz pdv uracunat u cijenu.

ako prodaju kao konsignacija od privatnika, onda ne dobijas racun od auto kuce, nego sklapas kupoprodajni sa vlasnikom, pa na poreznu

3. tehnički, obaviš tehnički, izabrat tablice, platit osiguranje ... Ako je auto registrirano, nema koraka 3

4. policija ovjera prometne i knjizice vozila

5. Tehnički, pokupit tablicu. odvest se doma

:dobroje:

Link to comment
Share on other sites

U procesu sam kupovine rabljenog auta od Auto Commercea u Splitu. Molio bi da mi netko, najbolje Dani ( :) ), napiše kojim redoslijedom treba obavljati stvari. Ja ću im uplatiti auto prije preuzimanja, doći u salon i oni će mi dati račun i ključeve; međutim, auto ću platiti puno manje nego su ga oni kupili kada su ga mijenjali staro za novo i kažu mi u AC, a na poreznoj su potvrdili da ću zbog toga morati platiti porez na prijenos 5% - može li još netko potvrditi da je takav postupak u slučaju da na računu nema pdva. Btw, auto je neregistriran dulje od godine dana.

1. Dakle, oni mi daju račun - pretpostavljam da ne treba ugovor i javni bilježnik kad su pravna osoba;

2. S računom idem na poreznu i plaćam porez

?. Policija - prijenos vlasništva u dokumentima

?. Osiguranje - Tehnički pregled

?. Pokusne pločice - gdje - policija ili Autocommerce?

Molim da mi netko tko ima iskustva malo posloži ovaj redoslijed. Htio bi sve obaviti u što kraće vremena i svakako u jednom danu, a to znači od početka radnog vremena salona, do kraja radnog vremena policije što je vjerojatno od 9 do 14 sati :zubo:

Od pravne osobe dobijes racun sto znaci da ti ne treba javni biljeznik i ostala birokracija, ali pazi, ako je auto otkupljen od fizicke osobe uz racun moras dobiti, originalnim dokumentima podkrijepljen, slijed vlasnistva sto podrazumjeva kupoprodajni ugovor izmedju auto kuce i prethodnog vlasnika i potvrdu porezne uprave o placenom porezu na prijepis 5%. Ako je auto kuca otkupila auto od pravne osobe takodjer dobivas racun ali bez kupoprodajnog ugovora i potvrde porezne uprave, naravno opet moras imati slijed vlasnistva potkrijepljen fakturama prethodni vlasnik - auto kuca - ti kao konacni kupac.

Ovo za nekakvu naknadnu naplatu poreza zbog razlike u cijeni prvi put cujem, porezna ne moze nikome uzeti za zlo ako neku robu proda ispod cijene nakon vise od godine dana stajanja na skladistu (u ovom slucaju automobila). Jedino moguce je ako auto kuca prodaje tudju robu na komisionom principu onda ova cijela prica pada u vodu radi toga sto ti auto prakticki kupujes od vlasnika pa porez jos nije placen itd.

Ima puno razlicitih scenarija pa me slobodno nazovi na mob kad budes u proceduri pa cu ti znati tocno reci.

Pozdeav!

Link to comment
Share on other sites

Hvala za info :dobroje:

Evo kako su to sročili u Autocommerceu:

ACH je prilikom otkupa vozila po kupoprodajnom ugovru platio 5% poreza.Budući da se vozilo prodaje sa negativnom kalkulacijom ( bez zarade ) po zakonu RH novi vlasnik vozila mora ponovno platiti 5% poreza.

Koliko sam otkrio, preprodavači rabljenih stvari mogu odabrati da im se PDV plaća na maržu, a kad je marža 0 onda je pdv 0 pa država hoće opet dobiti porez i naplati porez na prijenos. Prvo sam mislio da mi AC želi na cijenu nakeljiti još 5% jer je spuštena masu, ali kad su mi potvrdili u Du na poreznoj i poznavajući našu državu ne bi me to začudilo. Ali, on mi mora dati te papire kao što je Dani napisao i nekakav još formular o tome da nema pdv-a na maržu, sa ulaznom i izlaznom cijenu i po tome će mi ocapariti 5%. Najgore od svega što će 5% biti od znatno većeg iznosa nego ću ja dati za auto.

Link to comment
Share on other sites

cuj ja ti sam mogu rec da sam uzeo Peugeota partnera od auto kuce...

auto je regan bio godinu dana...i u papirima je vlasnik auto kuca..u knjizici vozila..

al dobio sam racun i s time na mup...nove tablice... i to je to

bez ikakvog poreza 5%....

na 2007-bi mi porez bio 3000 kuna sigurno...

tak da mi nije jasno zasto ti moras tih 5 % placat ak kupujes od auto kuce...

Link to comment
Share on other sites

Hvala za info :dobroje:

Evo kako su to sročili u Autocommerceu:

Koliko sam otkrio, preprodavači rabljenih stvari mogu odabrati da im se PDV plaća na maržu, a kad je marža 0 onda je pdv 0 pa država hoće opet dobiti porez i naplati porez na prijenos. Prvo sam mislio da mi AC želi na cijenu nakeljiti još 5% jer je spuštena masu, ali kad su mi potvrdili u Du na poreznoj i poznavajući našu državu ne bi me to začudilo. Ali, on mi mora dati te papire kao što je Dani napisao i nekakav još formular o tome da nema pdv-a na maržu, sa ulaznom i izlaznom cijenu i po tome će mi ocapariti 5%. Najgore od svega što će 5% biti od znatno većeg iznosa nego ću ja dati za auto.

Evo, kupili smo auto od auto kuće, dobili račun na kojem je napomena da nije iskazan PDV zbog negativne kalkulacije i da smo dužni platiti 5% p.p. za prijenos vlasništva što smo i napravili na poreznoj. Uspjeli smo porez platiti na cifru po računu jer je kataloška vrijednost preko 1000€ veća od ove koju smo platili.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.