Jump to content

Tutorial: Zamjena lezaja na brisacu


Kostur_OS

Recommended Posts

Od kako sam kupio auto suvozacev brisac ne brise dobro. Gornja polovica njegovog hoda ostavlja vodu (odo 1/4 cijele sajbe). Ne bi bilo tako strasno da taj brisac ne cisti vodu s senzora pa se brisaci malo, malo zablesaju i podivljaju jer misle da je pljusak.

Pokusao sam se raspitati kod ovlastenog servisa i na forumu ali konkretnijih odgovora nisam dobio. Zamjena cijelog brisaca nije dolazila u obzir (citaj preko 1000 kn, preskupo) ali sam uspio naci informaciju na http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?t=78879 gdje je odlican tutorijal (na strani 2 ima detlji s slikama).

Problem je u kuglicnom lezaju koji pokrece brisac, izlizao se i nakosio te ne prijanja dobro.

Dakle ako vam ostaje voda kao na slici dsc03858tg.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ili

dsc03859p.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imate i jednostavan test. Upalite brisace, nabacite vode na sajbu i s prstima pritisnite veci nosac brisaca prema staklu. Ako se onda skine sva voda definitivno morate mijenjati lezajeve.

Dakle, uzimate kljuc 16 u ruke, skidate zastitne kapice i plastike s brisaca te odvijate dvije matice (ako zapinje WD u ruke ali kod mene islo glatko). dsc03860bs.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

S skinutim maticama i kljestima polako podizete metalne nosace dsc03861kw.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

U SKF-u sam kupio lezajeve koji odgovaraju za za in-line role, cijena od 18 do 23 kune. Preporuka je da mijenjate oba jer se ne isplati za te novce mijenjati samo jedan a iduce godine opet sve rastavljati za drugi lezaj. Dakle 50 kunica i kupujete ovo dsc03863ia.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Vadenje lezajeva.

Moze biti zeznut posao, posebno ako su jako zapekli. Moj savjet je ako nemate neku pneumatsku presu da ih osigurate u skrip i polako lupate po njima. Ja sam stavio krpu u skrip da sto manje izlizem nosace. Druga stvar na koju morate biti OPREZNI: lezajevi idu van na samo jednu stranu, tj. moze ih se izbiti samo prema staklu. Na drugom kraju nosaci imaju zadebljanje i ako krenete izbijati krivo pokidat cete sve. A to ce kostati.

Stoga oprezno pregledajte kuda lupate.

Najlakse je da nosace stavite NA skrip (znaci bez stezanja) i polako izbijate lezajeve s sarafcigerom. Pazite na metalnu iglu, ona treba ostiti citava. Evo sto je meni sve trebalo dsc03867z.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Kada su lezajevi izbijeni, treba izvaditi i iglu. To je bilo najteze ali sam se ja odlucio za Balkansku varijantu: Tko je tvrdoglav, ti njega flexericom po glavi. Znaci lezajeve u skrip, drzite kljestima rubove i POLAKO rezite lezaj, malo u koso da imate mjesta. Ja sam svaki rezao na oba kraja tako da su se raspali dsc03868d.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

OPREZ: Rezite polako jer sam na prvom vidio rebraste zube igle ali na drugom nisam pa sam skoro prerezao cijelu metalnu iglu. Bilo je toliko spojeno da se prijelaz s zarezima nije ni vidio dsc03870k.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ili

dsc03872y.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Morao sam malo i obrusiti vrhove igli da bi mogao nove lezajeve staviti na njih.

Na kraju lezajeve namjestite na centralnu "ruku" i polako s cekicem po njima da sjednu na svoje mjesto. Rezultat je ovaj dsc03873d.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Prilikom vracanja cijele "ruke" brisaca nije bilo vecih problema iako sam uspio i tu pogrijestiti. Naime montirao sam brisac i stegnio matice. Primjetio sam da je brisac u dosta nizem polozaju nego je bio rabije. Prilikom testiranja sam vidio u cemu sam pogrijesio. Naime brisaci su imali nekih 10-15 cm manji hod nego ranije tako da nisu skidali vodu s senzora za kisu dsc03875uv.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Znaci dajte si truda i podesavajuci oba metalna nosaca podesite brisac odmah u pravi polozaj te stegnite maticama kako treba.

Nadam se da sam nekome pomogao a jesen moze poceti sto se mojih brisaca tice :)

Edited by Kostur_OS
Link to comment
Share on other sites

odlican tutorial!! jos bi bilo super kad bi slike uploadao direktno na forum, da se ne izgube s vremenom ;)

Link to comment
Share on other sites

odlican tutorial!! jos bi bilo super kad bi slike uploadao direktno na forum, da se ne izgube s vremenom ;)

Onda bi ih morao smanjivati, a danas svi imaju brze veze. Vise sam mislio na krupne detalje da ne bi bilo gresaka kao kod mene :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Onda bi ih morao smanjivati, a danas svi imaju brze veze. Vise sam mislio na krupne detalje da ne bi bilo gresaka kao kod mene :rotfl:

Super tutorijal!

Što se tiče slika i njihovog smanjivanja.

Odi na ovu stranicu http://bluefive.pair.com/updates.htm

i sikini program PIXresizer 2.0.x (neku od verzija, zadnja je 2.0.5)

Odličan program!

Ima mogučnost smanjivanja KB odnosno MB slike, a da slika ostane velikih dimenzija.

Redovito smanjujem slike veličine oko 2-3 pa i više megabajta na nekih 200Kb s tim da slika ostane velikih dimenzija (1200x900)

Onda takvu sliku jako jednostavno staviš na forum!

:hey:

Link to comment
Share on other sites

bogme lijepo je to sve zahrđalo...

Slične škare ima Twingo? Ja na meganu samo obične brisače imam, ali tutorijal je :hail:

Btw, onaj tvoj link ne vodi nigdje :nezna:

Ali našao sam jedan zgodan tutorijal za riješiti lupkanje u prednjem dijelu Scenica:

http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?t=13749&page=3

Edited by frenchkey
Link to comment
Share on other sites

bogme lijepo je to sve zahrđalo...

Zahrđalo je jer je bilo pod vodom zbog zaštopanosti odvodnih kanala...

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je potpuno ista stvar, ne briše dobro, hrđa curi iz lezajeva, morat ću to isto napraviti, a nemam škripac, neznam kak ću to izvesti. Majstor mi je rekao da moram mjenjati cijele škare.

Moram samo vidjeti gdje ću kupiti ležajeve za role.

Link to comment
Share on other sites

Ako i kad se vec skidaju brisači treba zabilježiti prije samog skidanja na brisču i osovini položaj u kojem su bili prije skidanja da poslije nema bespotrebne muke oko štelanja da brišu kako treba :tup:

Link to comment
Share on other sites

Sad kad sam došao doma vidim da je kod mene drugi ležaj, ako je to ležaj u pitanju, evo ovaj na slici oznaćen strelicom:

post-5414-038718300 1316523824_thumb.jpg

Ima li tko kakvih zamisli, mislim da na tom mjestu nije ležaj, ili ako je onda je to neki manji zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Sad kad sam došao doma vidim da je kod mene drugi ležaj, ako je to ležaj u pitanju, evo ovaj na slici oznaćen strelicom:

post-5414-038718300 1316523824_thumb.jpg

Ima li tko kakvih zamisli, mislim da na tom mjestu nije ležaj, ili ako je onda je to neki manji zar ne?

Taj lezaj ti je i meni otisao ali sam odmah zamjenio oba. Googlaj SKF distributeri pa nadi koji ti je najblizi, jednostavnije ne moze. I oba lezaja su ti istih dimenzija tako da ne mozes pogrijesti (imas i sliku gore).

To Zracki: obicno ostane crta do koje idu brisaci tako da ne treba nista ucrtavati :)

To dani: TNX

Edited by Kostur_OS
Link to comment
Share on other sites

Meni brisu savrseno oba brisaca, ali mi desni brisac povremeno lupka po rubu haube...nekada ima predugi hod u povratnoj putanji...moze li i to biti do tih lezajeva?

Link to comment
Share on other sites

Prije da je do samog motora koji pokrece brisace (mozda elektro impuls koji dobiva povremeno zasteka). Lezajevi samo "slusaju" sto im motor kaze. Ali ako si za zamjenu javi se pa odradimo :ahaa:

Link to comment
Share on other sites

I ja sam uspješno riješio problem, istina nisam to sam radio nego dao dećkima u servisu Rihtarić u Sesvetama i napravili su mi to vrlo profesionalno kao i uvijek.

Kako je sve poćelo. Prvo su skinuli škare:

post-5414-004513500 1317212679_thumb.jpg

post-5414-016888400 1317212765_thumb.jpg

Ova zadnja slika je mutna ispričavam se. Nakon toga su pomoću mehanićke preše zamjenjeni lageri i izgledaju ovako:

post-5414-018781100 1317212643_thumb.jpg

Sve je nazad smontirano i sada radi kao prvi dan. Cijena lagera je oko 25 kn po komadu, još malo dodate za rad mehanićara i to je to. Scenic je jedan dan bio bez suvozaćevog brisaća, ali sad je kao novi.

Edited by ! mario !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Upute definitivo šljakaju. Na isti naćin sam riješio taj problem prije 2 godine.Upute dobio od ekipe iz servisa Rihtarić :dobroje: telefonski (već godinama dečki rade na mom scenicu i bogami su se naradili ali mi i dali puno savjeta kako sam da nešto uradim). Jedino što sam ja upio izbiti unutarnji dio lagera pa nije bilo pilanja po njemu,valjda sreća :plazi:. Uglavnom brisać i dan danas radi bez problema. Lagere sam kupio u nekom lager shopu(ne znam točan naziv, negdje u blizini pauka na Strojarskoj),cijena 23 kn po komadu.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.