Jump to content

Godišnji porez na motorna vozila


spin

Recommended Posts

Naime radi se o Cliu 197 kojeg sam prodala. Imam kupoprodajni ugovor s 18.11.2011. Prije 10 dana sam dobila porezno rješenje na iznos od 1000,00kn. Zvala sam poreznu i tamo mi govore da ganjam trenutnog vlasnika jer on očito nije napravio prijenos vlasništva. Pošto mu je registracija bila do 13.01., vjerujem da je čekao taj datum i tada obavio i regu i prijenos. Uplatnica je stigla meni jer se gleda vlasništvo na 01.01.2012.. Njega zovem ne javlja se. On navodno ima rok od 30 dana da napravi prijenos. U suprotnom je u prekrsaju, kakvom? Gdje to piše? Šta mi je činiti i ima li nade da ću uspjeti istjerati to do kraja jer ne želim platiti 1000kn zbog nečijeg nemara.

Link to comment
Share on other sites

Slična stvar se i meni dogodila, ali nije bilo zbog poreza nego isteka rege.

Kupac nije napravio prijenos na vrijeme i meni je stigla kazna na koju sam se žalio, priložio kupoprodajni i bio oslobođen.

Sad ne znam možeš li se i kome žaliti na to, priložiti kupoprodajni i sl...

Link to comment
Share on other sites

Zena u poreznoj mi je rekla da je kupac u prekršaju jer ima 15 dana da napravi prijenos. On fizički nije imao knjižicu vozila i nije mogao u tih 15 dana napraviti prijenos vlasništva, ali to ga ne opravdava da ga nije napravio kada ju je dobio.

Btw, sad sam dobila kupca i dogovorili smo da on plati porez.

Ali ne bi bilo loše da drugi napišu svoja iskustva i savjete jer nisu svi kupci ovako pošteni.

:hey:

Link to comment
Share on other sites

Zena u poreznoj mi je rekla da je kupac u prekršaju jer ima 15 dana da napravi prijenos. On fizički nije imao knjižicu vozila i nije mogao u tih 15 dana napraviti prijenos vlasništva, ali to ga ne opravdava da ga nije napravio kada ju je dobio.

Btw, sad sam dobila kupca i dogovorili smo da on plati porez.

Ali ne bi bilo loše da drugi napišu svoja iskustva i savjete jer nisu svi kupci ovako pošteni.

:hey:

Mislim da si u krivu al nek me neko ispravi ako pišem pogrešno.

Naime, radi se o porezu za 2011.g. i pretpostavljam da je clio star preko 5 godina što znači da je godišnji porez 1.200 kn.

Ti si bila vlasnik vozila do 10 mjeseca što je srazmjerno 1.000kn tebi, a za ostala 2 mjeseca platit će novi vlasnik ostatak od 200kn. Prijenos vozila, mislim na policiju i knjižicu vozila s tim nema ništa. Sve je vezano za plačanje 5% poreza poreznoj upravi kod kupnje vozila gdje se po OIB-u vidi datum prijenosa i novog vlasnika.

Imam potpuno isti slučaj i čekam da mi stigne uplatnica za taj porez, onaj dio za 2 mjeseca od kad sam ja bio vlasnik u 2011.g. od 10.mjeseca što mi iznosi 300kn. Već sam pitao u poreznoj i dobio sam isto takav odgovor.

Ne znam kak si uspjela nagovoriti novog vlasnika da plati porez koji si ti dužna platiti dok si bila vlasnica vozila. U svakom slučaju, svaka čast. :dobroje:

Edited by Tomislav
Link to comment
Share on other sites

Porez za 2011 godinu sam platila u 12om mj 2011. Ovdje pise porez na cestovna vozila za 2012 godinu. Prosli porez je bio 1200, a sada je 1000. Auto je 2006. godiste.

Poprilicno mislim da si nesto malo pobrkao jer godisnji porez na cestovna vozila nema veze s porezom na promet pokretnina.

Porezna za porez na cmv izvlaci podatke od mupa.

Porez do 2god je 1500kn, od 2-5 1200kn, od 5-10 1000kn.

Link to comment
Share on other sites

Porez za 2011 godinu sam platila u 12om mj 2011. Ovdje pise porez na cestovna vozila za 2012 godinu. Prosli porez je bio 1200, a sada je 1000. Auto je 2006. godiste.

Poprilicno mislim da si nesto malo pobrkao jer godisnji porez na cestovna vozila nema veze s porezom na promet pokretnina.

Porezna za porez na cmv izvlaci podatke od mupa.

Porez do 2god je 1500kn, od 2-5 1200kn, od 5-10 1000kn.

Možda sam pobrkal al mi ovo nema smisla. Čak i ako moraš platiti neki porez za 2012. to nikak ne može biti 1.000 kn za cijelu godinu kad je tek 6. mjesec, a novi vlasnik je u 1. mjesecu prenio auto na sebe.

Nekak mi to ni jasno.

Ja sam kupio auto u 10.mj. 2011.g., i prenio ga na sebe u policiji u 11.mj. 2011.g. i od tada očekujem porez za 2011.g. za ta 2-3 mjeseca kaj bi ispalo od 200-300kn.

Porez za 2012.g. bi trebal dobit u 11.mj. kad mi ističe godinu dana od kad sam prenio auto na sebe. Kaj ne?

Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi biti dovoljno da poreznoj faksiraš kupoprodajni ugovor da storniraju račun.

Link to comment
Share on other sites

Tomislave grijesis, postoji kriticni datum, a to je datum kada porezna gleda vlasnistva. Nekad je to 31.03, a ove godine je 01.01. Neces dobiti porez za 2011, porez je platio prijasnji vlasnik. Ti ces dobiti porez za 2012 i to placas za cijelu godinu, unaprijed.

Link to comment
Share on other sites

Tomislave grijesis, postoji kriticni datum, a to je datum kada porezna gleda vlasnistva. Nekad je to 31.03, a ove godine je 01.01. Neces dobiti porez za 2011, porez je platio prijasnji vlasnik. Ti ces dobiti porez za 2012 i to placas za cijelu godinu, unaprijed.

Tako je ovo je porez za 2012 godinu koji sam i ja dobio. A obicno sam dobijao uplatnicu u 11 mjesecu. Sad je dosla krajem 5-tog nasto sam zamracio. Platit cu ima malo kasnije jer je ovo za 2012godinu. Proslu je bila cijena 1200, a sad je 1000.Znaci uplatnica koju dobijes odnosi se za tekucu godinu u kojoj si, konkretno za 2012 godinu. E sad za ostalo neznam....lako je mogao reci da ce on platiti tebi dio, a ti jedan dio jer si koristila auto ali po tom pitanje jedan mjesec koristenju bi iznosio oko 80kn...No bitno da si to rijesila s njim :dobroje:

Link to comment
Share on other sites

Ma nisam koristila auto uopce jer sam ga prodala 18.11. 2011. Po tom je on meni trebao platiti za taj mjesec u 2011. :)

Ali to mi nije bitno.

Ovo je rijeseno i placeno i to je najbitnije.

Link to comment
Share on other sites

Ma nisam koristila auto uopce jer sam ga prodala 18.11. 2011. Po tom je on meni trebao platiti za taj mjesec u 2011. :)

Ali to mi nije bitno.

Ovo je rijeseno i placeno i to je najbitnije.

Ovo onda sve govori :cool:

Link to comment
Share on other sites

Tomislave grijesis, postoji kriticni datum, a to je datum kada porezna gleda vlasnistva. Nekad je to 31.03, a ove godine je 01.01. Neces dobiti porez za 2011, porez je platio prijasnji vlasnik. Ti ces dobiti porez za 2012 i to placas za cijelu godinu, unaprijed.

OK. Bar se ne bum iznenadil kad uskoro dobim čestitku od porezne uprave s računom od 1.000kn. Bitno da je šuška za to već izdvojena. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prosle godine uplatnicu dobila sredinom godine, a platila u 12om. Mislim da ti samo ide zatezna kamata na taj iznos, 14% godisnja.

Ispravak, 12%.

Link to comment
Share on other sites

Čitam ovo i nemam blagog pojma o kakvom porezu vi ovdje pišete.

To nije onaj porez na prijenos koji se plati nakon kupovine auta?

Imam već drugi auto i nikad mi ništa takvoga nije stiglo u 4 godine...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da si u krivu al nek me neko ispravi ako pišem pogrešno.

Naime, radi se o porezu za 2011.g. i pretpostavljam da je clio star preko 5 godina što znači da je godišnji porez 1.200 kn.

Ti si bila vlasnik vozila do 10 mjeseca što je srazmjerno 1.000kn tebi, a za ostala 2 mjeseca platit će novi vlasnik ostatak od 200kn. Prijenos vozila, mislim na policiju i knjižicu vozila s tim nema ništa. Sve je vezano za plačanje 5% poreza poreznoj upravi kod kupnje vozila gdje se po OIB-u vidi datum prijenosa i novog vlasnika.

Imam potpuno isti slučaj i čekam da mi stigne uplatnica za taj porez, onaj dio za 2 mjeseca od kad sam ja bio vlasnik u 2011.g. od 10.mjeseca što mi iznosi 300kn. Već sam pitao u poreznoj i dobio sam isto takav odgovor.

Ne znam kak si uspjela nagovoriti novog vlasnika da plati porez koji si ti dužna platiti dok si bila vlasnica vozila. U svakom slučaju, svaka čast. :dobroje:

tako je :dobroje::dobroje:

covjek ti u principu ako je fer treba dati samo 200 kn

Link to comment
Share on other sites

@borny

to je godisnji porez na motorna vozila. mozda ti je prosli auto bio stariji od 10 god pa na njega nisi placao porez, a ovaj novi ti na kriticni datum nije bio u vlasnistvu. google it. ;)

@Ivan Zg

covjek bi mi mogao, ali i ne mora platiti tih 200kn. to je njegova dobra volja, a ne zakonska/porezna obveza jer je auto na kriticni datum bio u mom vlasnistvu. a u ovoj mojoj situaciji, on nije ispostovao prijenos vlasnistva u roku od 15 dana i time se auto na kriticni datum opet nasao u mom vlasnistvu. nakon sto sam mu to lijepo objasnila, pristao je platiti porez za 2012. lakse je bilo tako nego da pisem litanije u poreznu i navlacim se sa drzavom uzduz i popreko. ovako sam mu poslala potvrdu o uplati jer bi to bila njegova obveza da je ispostovao rok prijenosa vlasnistva.

opet naglasavam, porez na promet rabljnih automobila nema veze s godisnjim porezom na cestovna vozila. porez na promet, onih 5% plaća se samo jednom prilikom kupovine auta, osim ako je prodavatelj pravna osoba. dok se godisnji porez placa godisnje kako i sama rijec kaze, do 10 godina starosti vozila.

zasto to netko nije dobio ne znam, znam da sam to redovno dobivala i u rjesenju je uvijek bio naveden kritican datum. zovem ga kriticnim jer je to datum kada se gleda vlasnistvo. recimo ako je kriticni datum 01.01, mozes odjaviti auto 31.12. i prijaviti ga 02.01. i zaobidjes porez. naravno da nije isplativo, ali ako znas kad je kriticni datum, u praksi to prolazi. znam pojedince koji posjeduju motore, a država motore smatra luksuzom i stoga je i porez veci nego na aute, oni bi prije kriticnog datuma odjavili motor i zaobisli porez. to je naravno "netko" skuzio i kriticni datum je pomaknut. znam da je prosle godine bio 31.03.

:hey:

Edited by spin
Link to comment
Share on other sites

@borny

to je godisnji porez na motorna vozila. mozda ti je prosli auto bio stariji od 10 god pa na njega nisi placao porez, a ovaj novi ti na kriticni datum nije bio u vlasnistvu. google it. ;)

@Ivan Zg

covjek bi mi mogao, ali i ne mora platiti tih 200kn. to je njegova dobra volja, a ne zakonska/porezna obveza jer je auto na kriticni datum bio u mom vlasnistvu. a u ovoj mojoj situaciji, on nije ispostovao prijenos vlasnistva u roku od 15 dana i time se auto na kriticni datum opet nasao u mom vlasnistvu. nakon sto sam mu to lijepo objasnila, pristao je platiti porez za 2012. lakse je bilo tako nego da pisem litanije u poreznu i navlacim se sa drzavom uzduz i popreko. ovako sam mu poslala potvrdu o uplati jer bi to bila njegova obveza da je ispostovao rok prijenosa vlasnistva.

opet naglasavam, porez na promet rabljnih automobila nema veze s godisnjim porezom na cestovna vozila. porez na promet, onih 5% plaća se samo jednom prilikom kupovine auta, osim ako je prodavatelj pravna osoba. dok se godisnji porez placa godisnje kako i sama rijec kaze, do 10 godina starosti vozila.

zasto to netko nije dobio ne znam, znam da sam to redovno dobivala i u rjesenju je uvijek bio naveden kritican datum. zovem ga kriticnim jer je to datum kada se gleda vlasnistvo. recimo ako je kriticni datum 01.01, mozes odjaviti auto 31.12. i prijaviti ga 02.01. i zaobidjes porez. naravno da nije isplativo, ali ako znas kad je kriticni datum, u praksi to prolazi. znam pojedince koji posjeduju motore, a država motore smatra luksuzom i stoga je i porez veci nego na aute, oni bi prije kriticnog datuma odjavili motor i zaobisli porez. to je naravno "netko" skuzio i kriticni datum je pomaknut. znam da je prosle godine bio 31.03.

:hey:

sori ja sam krivo skuzio, mislio sam da pricas o tom godisnjem porezu :dobroje:

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.