Jump to content

Laguna II paljenje, treba držati start/stop


cagi

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Neki dan sam sjeo u u auto i kad sam išao stavit karticu u čitač ona nije ulazila do kraja. Mislio sam da su dica nešto uvalila u čitač (iako nisu imala kad, ja sam zadnji bio u autu), izvadim karticu pogledam utor (ništa nisam vidio, bio je mrak) i pokušam ponovo i taj put kartica ušla do kraja ali auto neće da upali standardno jednim pritiskom na start/stop. Da bi auto upalilo potrebno je držadi start/stop duže, sve dok se auto ne upali. Sjećam se da je to nekakav signal da sa elektronikom nešto nije u redu. Zadnji put kad mi se to desilo išao sam sam sa ispitivaćem (ohm metrom) provjeravat sve osigurače i tako napravio nekakav kratki spoj koji mi je teže onemogućio auto pa sam mora do električara da on to rješi.

Vas pitam kojim redosljedom krenut u rješavanje ovoga, da li da idem do električara da mi provjeri sve osigurače ili po simptomima izgleda da je otišlo nešto više, odnosno sam čitač kartice.

Svi savjeti su dobrodošli i unaprid se zahvaljujem svima.

Link to comment
Share on other sites

Izvadi čitač kartice, otvori ga i zalijepi polugicu koja pali mikroprekidač od kontakta.

Za svaki slučaj provjeri još da li ti javlja da su svijetla ostala upaljena , a kartica je izvađena i auto ugašen.

Ili da li ti radio ostaje još raditi nakon šta se izvadi kartica (mani se radio gasi isti tren kad izvadim karticu).

Uglavnom, mislim da je najveći problem u toj plastičnoj polugici koja pali mikroprekidač kad gurneš karticu u utor.

Malo je pikav posao ali da se napraviti. nije neka nauka!

Link to comment
Share on other sites

imaš dva takva prekidača, jedan sa lijeve strane i jedan sa gornje strane čitača (gledano u smjeru guranja kartice). Tebi je puknuo ovaj sa lijeve strane. Pažljivo izvadi čitač van (prvo pepeljara napolje pa onda čitač). Otpojiš jedan kabel i čitač je u ruci. Pa skineš zaštitu ili poklopac sa čitača. Pazi samo da ti taj puknuti dio ne padne ispod pepeljare u rupu (mora zveckat unutra). Vidjet ćeš gdje stoji jer je ispod toga odmah jedan mikroprekidač kojeg taj plastični dio pritišće (znači, kartica tiska plastiku koja tiska prekidač i upali se kontakt. Ja sam svoj ljepio sa tekućom plastikom (onaj pištolj sa patronama). Samo nemoj uzet neki jeftinjak jer ćeš morat 2 puta ljepit ko ja. Uzmi onaj sa crno-žutim pakiranjem (nekakvi "neštoFix"). Nemožeš ništa strgat, samo polako i smireno.

Edited by kiki-riki
Link to comment
Share on other sites

i mene to muci. a dali je moguce stavit drugi citac kartice ili je on kodiran samo za tu karticu?

Link to comment
Share on other sites

ide i drugi čitač. Netriba ništa kodirati. Samo postoji problem da je i na tom drugom otišla ta plastika.

Meni je nedavno doša jedan čitač iz UK.

Skinija svoj, stavija taj iz UK i pali bez problema.

Sad imam jedan u rezervi, tako da po drugom mogu prčkati, ako opet ode, a da je auto i dalje pokretan (nužno mi je da mi je auto uvik sposoban za vožnju)

Link to comment
Share on other sites

ja sam stavljo od kolegice čitač na svoju lagunu, ne treba nikakvo programiranje, radi bez problema. To je 10 minuta posla. Bio je negdje tu na forumu nekakav turtorial sa slikama, al ga ne mogu nać da se ubiješ.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima.

Kad ugasim auto i izvadim karticu radio se ne gasi odma već nešto poslje. Znam da se prije odmah gasio čim izvadiš karticu. Ovo za svjetlo mi ne javlja da su ostala upaljena. Znači vaditi čitač i rastavljanje, koliko sam primjetio jedinica klime je u istom komadu sa čitačem?

Link to comment
Share on other sites

standardni problem na laguni 2, moze se to rjesiti i ako izgubis taj komadic, imas i tutorial kod nas na BiH forumu kako to rjesiti.

Link to comment
Share on other sites

standardni problem na laguni 2, moze se to rjesiti i ako izgubis taj komadic, imas i tutorial kod nas na BiH forumu kako to rjesiti.

Imaš li link na taj tutorijal?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Ja još nisam imao nikakvih problema s čitačom na mojoj laguni, radi odlično ima pune dvije godine.

Link to comment
Share on other sites

Još jednom hvala ali vjerojatno nemam prava da pregledam slike koje su u atachmentu na toj stranici. Friško sam se registrirao i ništa :nezna:

Našao sam neke slike na http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?p=307703. može li mi netko potvrditi da je na ph2 čitač kartice u istom komadu sa jedinicom za upravljanje klimom ili se čitač da odvojit?

Link to comment
Share on other sites

Ja nemam aut. klimu, za razliku od ovih slika, al se na isti način vadi van. Prvo pepeljara, pa onda čitač. Ide lagano van.

Link to comment
Share on other sites

cagi.

mislim da je na ph2 prednja stranica čitača (onaj utor gdje guraš karticu) u komadu sa prednjom stranicom od komandi klime.

To bi značilo da moraš sve izvaditi van iz armature pa onda skinuti samo čitač kartice

Link to comment
Share on other sites

uh evo i ja sad primjetih da su slike nestale, star je post, al vidim snasao si se vec, sto se tice citaca, mora se moci odvojiti, jer je to zaseban uredjaj, neces zbog njega mjenjati sve, samo vjerovatno kao sto Petak kaze moras sve skinuti da bi mu prisao

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Zna li netko dali takvo paljenje može izazvati kakav kvar? Jar i ja imam takav problem. Pozdrav i hvala unaprijed!

Link to comment
Share on other sites

Dobro, svako je za nesto.

Ali ovo nije nauka. Treba zaljepiti jednu plastikicu i sve ok. Vise vremena oduzima raskapanje.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.