Jump to content

Laguna II phI (2001-2005) skidanje centralne konzole?


petak

Recommended Posts

Dobru večer želim.

 

Nakon dužeg vremena imam probleme sa svojom lagunom.

Problemi su kozmetičke prirode

 

Naime, draga moja dječica su prije nekog vremena odlučila igrati se u autu (auto je uvijek otključan ispred kuće) umjesto oko kuće.

Naravno da to nije dobro završilo, ali šta je tu je.

 

U igri su uspjeli srediti centralni otvor za ventilaciju.

Ona rebra za usmjeravanje zraka su odletila unutra i naravno da su se polomila. Ne sva ali dva jesu, i ona polugica koja ih miče vodoravno je ostala bez ležišta .

Tako da sad od 5 okomitih rebara meni fale dva, a od ona tri preostala jedno se ne miče jer ga polugica nemože pomicati (jer je ostala bez tog malog ležišta)

 

Također su uspjeli srediti i jednu "nogicu" od onog velikog poklopca na centralnoj konzoli koji pokriva radio i satnav.

A kako to nije bilo dosta, htjeli su "popraviti" poklopac pa je onda cijeli poklopac izletio van zajedno sa oprugom koja ga miče.

 

Nakon jednog dana moje ljutnje i ludila i razbijanja glave "šta sad" krenuh u nabavku dijelova.

Ventilacijske otvore sam uspio nabaviti, poklopac još nisam, ali ne sekiram se previše oko toga. Već će to naletiti.

 

Danas sam uhvatio malo vremena i odlučio malo izviditi kako to zamjeniti.

Poskidao sve one aparate sa središnje konzole. Čitač kartice, komande klime, radi i onu ladicu iznad radija (jer nemam satnav).

I tu nastaju problemi.

Dio u kojem leži radio i ta polica i držač za čašu i koji se pokriva poklopcem je uhvačen sa dva vijka sa STRAŽNJE strane. Sa unutarnje strane armature. Kako je odmah iza svih ovih aparata cijeli sklop ventilacije naravno da nema mjesta za ikakav normalan alat koji imam u kući ( a imam dosta toga).

Ne mogu ni vidjeti o kojim šarafima se radi jer je sve zbijeno.

Pretpostavljam da se radi o TORX 10 ili 15 vijcima ali ne mogu doći do njih.

Imam jednu malu kacavidu koju sam uspio ugurati unutra i nekako doći do vide, ali onda nemam snage/momenta za odvidati vidu.

 

Ima li netko ovdje da se igrao sa ovim?

Ima li kakva caka za koju ja ne znam pa se ovako je**m (da prostite)?

 

Molio bi da me malo prosvijetlite ako znate. 

 

Samo jedna fotografija da vam pobliže pojasnim o čemu se radi. (fotografija nije moja - skinuta sa neta)

 

post-142-0-97870100-1365025560_thumb.jpg

 

crveno zaokruženo je kučište radija/držača čaše/police/poklopca koje treba izvaditi

plavo je otprilike lokacija vijaka koje treba odvidati

 

 

Nakon šta se skine taj nosač onda ova velika plastika oko ventilacijskih otvora također ima dva vijka koji su uhvačeni "iznutra" ali mi se čini da su malo pristupačniji i da će se moči odvidati kad se skine ovaj nosač.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Možeš li izvaditi radio? Kad ga izvadiš onda bez problema možeš pristupiti vijcima. Ja sa radio vadio alatom (taj alat sam dobio s radiom koji mi je u golfu). Kod mene je automatska klima čija centralna jedinica (koja je spojena s dva konektora) se lako skida isto kao i čitač kartice. Ne znam kakva je situacija s manualnom klimom.

Link to comment
Share on other sites

Povadio sam ja sve te "aparate".

I čitač kartice i komande klime i radio i onu policu umjesto koje ide satnav.

Ali nakon toga treba odšarafiti dva vijka koja su zašarafljena sa unutarnje strane. Glave im gledaju prema šoferšajbi, ne prema ručici mjenjača.

Ali je jako teško doći do tih šarafa jer nema mjesta za kacavidu od kućišta ventilacije

Link to comment
Share on other sites

Skini ono gori di je sat, temperatura, radio stanica, gume... uhvaćeno je samo sa metalnim žabicama, možda ti pomogne

Link to comment
Share on other sites

Skini ono gori di je sat, temperatura, radio stanica, gume... uhvaćeno je samo sa metalnim žabicama, možda ti pomogne

Zahvaljujem na pomoći!

 

Ovog se nisam ni sjetio!

 

Taj dio nisam skidao za sad, jer su vijci koje trebam odvidati jako nisko i s tim otvorom neću puno dobiti.

 

Ali bi moglo pomoći kod skidanja centralne ventilacije.

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Share on other sites

Ispod toga dijela prolaze kanali od ventilacije i mislim da nece puno pomoci, ali ide lagano dolje, na kopce je, skini pa pogledaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nastavak priče.

 

Skidanjem displeja radija nisam uspio ništa dobiti. Jednostavno je tako iskonstruirana tabla da nemožeš kroz taj otvor doći do vijaka centralne ventilacije

 

Ali ima dobrih vijesti sa poklopcem radija.
Uspio sam odšarafiti vijke koji stoje naopako.
I nisu torx nego su križni.

Polomio sam prste ali su šarafi skinuti.

Nisam još pokušao izvadit cijelo kućište sa držačem čaše jer moram najprije nabaviti poklopac.

Ali čini mi se da ću uspet riješiti problem bez skidanja armature.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nakon dugo vremena uspio sam odšarafiti još jedan (od 4) šarafa koji drže ovo famozno kućište.

Bilo je potrebno dosta kemijanja i izmišljavanja.

Žrtvovan je jedan ključ 7.

Skračen tako da može ući unutar armature i da ima dosta hoda kako bi moga uz pomoć križnog nastavka odšarafiti vidu.

 

Ostala mi je još jedna sa vozačeve strane.

Potrebno je izvadit instrument tablu, ali ovdje ima još manje mista tako da nemogu dvi šake ugurati unutra da s jednom držim nastavak a s drugom okrećem skraćeni ključ 7

A i volan smeta.

Biti će zanimljivo!

Izvedivo je samo će biti jebade.

I rasparanih ruku!

 

 

Ali stvarno mi se neda skidati cijela armatura.

 

NAstavak  kad se dogodi  :buck:

Link to comment
Share on other sites

Skini cijelu tablu. Ja sam je skidao i nije toliko teško. Ovako ćeš se samo izmučiti.

Link to comment
Share on other sites

Oš doći pomoći mi?

 

Ionako bi triba neke kabele još provući kroz pregradu motornog prostora!

Link to comment
Share on other sites

usrmaatre: Imaš li možda kakve upute za skidanje armature?

Edited by petak
Link to comment
Share on other sites

usrmaatre: Imaš li možda kakve upute za skidanje armature?

Evo ga. Pazi samo kad budeš skidao zavojnicu volana, moraš je vratiti točno u istom položaju da ti se ne bi dogodilo da ti ista pukne, ili da ti se poremeti senzor kuta volana.

Armatura.pdf

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Oš doći pomoći mi?

 

Ionako bi triba neke kabele još provući kroz pregradu motornog prostora!

Nažalost ne mogu, imam posla preko glave i umoran sam. Htio bi se samo malo odmoriti, ali ni to mi ne polazi za rukom. :D

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem usrmaatre!

 

Ipak bi izbjega skidanje armature ako je to ikako moguće.

 

Poznavajući sebe i svoju brzinu u ovakvim poslovima, auto bi bija raskopan najmanje 7 dana, a to se nemože desiti

 

A kako sam još i spretan vjerujem kako bi napravija i još pokoju štetu prije nego bi sve skupa rastavija i sastavija

 

Za umor te razumin.....šta misliš zašto meni triba 5 miseci za jedan šaraf odvrnuti :buck:

Link to comment
Share on other sites

Meni upao konektor od senzora insolacije (jačine sunčevog zračenja) koji se nalazi na armaturi skoz iza i nisam ga mogao dohvatiti kroz onu malu rupu (ne pitaj me zašto sam vadio senzor). Jedino što mi je preostalo da bi spomenuti konektor ponovo vratio tamo gdje treba je bilo skidanje armature. Isto sam odradio za nekakvih 2,5 sata i uopće nije toliko komplicirano (nisam skidao ništa vezano za ventilaciju zato što nije bilo potrebno).

Link to comment
Share on other sites

Kolega jesi pojačavao sa kakvom gumenom izolacijom sve skupa prije nego što si vratija armaturu? I jeli ima uopće kakva guma na rubovima?

Link to comment
Share on other sites

Ništa nisam dodatno pojačavao i ništa ne pucketa više nego što je pucketalo(čak i manje). Guma odnosno izolacija obložena gumom postoji na dijelu lima koji odvaja motorni prostor od kabine, a na koji armatura naliježe.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.