Jump to content

Megane II problem sa tempomatom


Marko_Os

Recommended Posts

Frend ima problem sa tempomatom na Meganu. Dogadja se to da kad upali na dugme limiter brzine, on savrseno radi. Na +- podesava max brzinu i kad dodje do nje auto prestane ubrzavati.Ali kad upali tempomat (na istom su dugmetu, samo prema gore), na tabli napise cruise control, upali zelenu lampicu, ali + i - na volanu uopce ne reagiraju. Isprobano 10 puta i 10 puta ne reagira, dok kad je dugme u polozaju limitera + i - tipke rade sasvim normalno.

 

Jel imao netko takvu situaciju?Nesto mi zvoni da sam negdje davno procitao da tempomat uzima podatke sa senzora ABS-a, pa bi mozda mogao u tom elezati problem?

Link to comment
Share on other sites

A da nije problem u prekidaču) (onom kojim se odabire tempomat/ograničavač brzine. ABS bi sigurno otkazao poslušnost da je do senzora brzine vrtnje.

Link to comment
Share on other sites

A da nije problem u prekidaču) (onom kojim se odabire tempomat/ograničavač brzine. ABS bi sigurno otkazao poslušnost da je do senzora brzine vrtnje.

 

Onda nebi ni svjetlila zelana lampica i ispisalo "Cruise controll". Ja bi prvo probao na informatički način riješiti - resetom :00009019:

Makni klemu na 15 min pa probaj ponovo

Link to comment
Share on other sites

Sumnjam da je do prekidaca. Da je on u kvaru, onda ne bi ni palio na tabli nista kao sto kaze vlovrec. Probat cemo sa klemom, ali cisto sumnjam.

Link to comment
Share on other sites

To bi ja prvo provjerio. Pritiskom na pedalu kočnice gasi se tempomat. Odspoji konektor sa prekidača pa ga malo očisti.

Ako ti auto ima potenciometar sa prekidačem i na pedali kumplunga njega isto odspoji i očisti. Pritiskom na pedalu kumplunga također se gasi tempomat.

Moguće da je nekom od gornjih prekidača blokiran kontakt pa tako imaš stalno i blokiran rad tempomata.

 

Tempomatom upravlja ECU jedinica i podatak o brzini auta dobija od ABS kompjutera.

Edited by DraganST
Link to comment
Share on other sites

Sto sa gas pedalom? Zamjena, ciscenje kontakta, kako provjeriti da je zaista do nje? Javio sam frendu da proba ovo sa prekidacima na kocnici i kvacilu. Cekam feedback

Link to comment
Share on other sites

Kada je na limitatoru, automobil reaguje na pedalu gasa. Kada je na tempomatu, ne reaguje na gas ukoliko se papucica ne potopi do kraja. Ja bih ocistio kontakte pedale gasa.

Link to comment
Share on other sites

zamjeni mjesta riječima tempomat i limitator....kod mene regaira i u jednom i drugom slučaju samo obrnuto...ko limitatora do limita ili kad je pedala na podu,a kod tempomata iznad određene brzine,npr. obaviš preticanje i nastaviš kruzat...možda se nisi dobro odrazio :wink:

Edited by marrky112
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.