Jump to content

Twingo - Podizač stakla (POLUDIO)


Jope

Recommended Posts

Dobar dan Dobri ljudi. :D

Trebao bih pomoć.

Naime imam Twingo 1.2 Expression,2002godina.

Neki dan spustim šajbu u vožnji,dodjem doma dižem šajbu a ono podizač poludio.

Sada nemogu do kraja podici šajbu,a i kad pokusavam pri vrhu pozidac pocne divljati.

Naime sumnjam u jedan dio koji je vjerovatno uzrok ali nisam siguran.

Evo malo sam poslikao a i snimio kako ludi.

 

Hvala na pomoci unaprijed.

 

http://youtu.be/FtQpQyJo7mU

post-15437-0-14531100-1397657356_thumb.j

post-15437-0-37888100-1397657366_thumb.j

post-15437-0-24394300-1397657398_thumb.j

Edited by Jope
Link to comment
Share on other sites

Po videu bih rekao da ti je otišao zupčanik u prijenosu na motoriću, pretpostavljam na velikom zupčaniku jer sve do vrha diže jednolično a onda počne preskakati jer je istrošen/pukao na tom mjestu. Pokušaj rastaviti poklopac motorića i zakrenuti ga za par zubi unatrag da izbjegneš preskakanje, tada ćeš ga moći dignuti do vrha ali onda postoji mogućnost da kada dođe u donji položaj neće moći dignuti staklo jer su, pretpostavljam, zubi na tom mjestu istrošeni.

Link to comment
Share on other sites

Po videu bih rekao da ti je otišao zupčanik u prijenosu na motoriću, pretpostavljam na velikom zupčaniku jer sve do vrha diže jednolično a onda počne preskakati jer je istrošen/pukao na tom mjestu. Pokušaj rastaviti poklopac motorića i zakrenuti ga za par zubi unatrag da izbjegneš preskakanje, tada ćeš ga moći dignuti do vrha ali onda postoji mogućnost da kada dođe u donji položaj neće moći dignuti staklo jer su, pretpostavljam, zubi na tom mjestu istrošeni.

Hvala na odgovoru,sutra cu to provjeriti.

Link to comment
Share on other sites

Ako je ta teorija točna,zupčanik je dimenzija felge s bicikla ili?

Ispod crne plastije motora trebao bi se nalazit koloturnik s utorima i sajlama i s time treba oprezno jer treba namotati sve nazad kako je bilo jer u protivnome imaš bela. Sajle će se iskrivit i više ih nikad nećeš izravnat,utori u koloturniku će se oštetit itd... Najprije počisti vodilice i uvjeri se da nisu odšarafljene i oštećene. Sajle pogledaj također i isprobaj stvar,ako ne upali,motor skida uz oprez koji sam spomenuo. Sretno. :dobroje:

Link to comment
Share on other sites

Po ovome što vidim nekakav zupčanik preskače, puž je očito u redu jer diže staklo skoro do vrha jednolično a onda počinje nešto što je meni nalik na preskakanje zupčanika, neka me ispravi netko tko se kuži više.

Edited by ivan08
Link to comment
Share on other sites

U tim mehanizmima su obično dva ili tri "roga" na kolorutniku i dva ili tri utora za rogove na motoru i tu nema preskakanja jer nema gdje preskočit.

Link to comment
Share on other sites

Jope, ono u što ti sumnjaš je samo opruga koja svojom napetošću olakšava motoriću da pokrene cijeli mehanizam sa pužem i zupčanikom i izgleda ovako:http://www.aussiefrogs.com/forum/renault-forum/107216-r17-electric-window-mechanisims-@-$.html

Da ali ta opruga stoji skroz nakoso i izgleda kao da je napola ispala. Kada podizac pocne divljat ona i veliki zipcanik pocnu skakati nenormalno. Takodjer se to isto događa kad rukom dižem prema gore šajbu,veliki zupčanik i opruga se miču lijevo desno kao da su slabo pričvrščeni. Neznam mozda je to normalno.

Evo sad upravo idem to rastaviti pa cu vidjeti u cemu je problem. Ako ne uspijem barem cu poslikati pa mi mozda mozete pomoci.

 

P.S. Prvi put to rastavljam pa mi pozelite srecu :D. A ako mu nebude pomoci iovako sam planirao uzeti novi cijeli komplet. :(

Edited by Jope
Link to comment
Share on other sites

Šta je ono na tvojoj drugoj slici šta prelazi preko crnog poklopca zupčanika? Ovako na slici izgleda kao rascvitana sajla.

Link to comment
Share on other sites

Šta je ono na tvojoj drugoj slici šta prelazi preko crnog poklopca zupčanika? Ovako na slici izgleda kao rascvitana sajla.

Nije sajla,nego ljepilo koje je drzalo stranicu vrata.

A i bogme ja nigddje nisam primjetio nikakvu sajlu. Ni sa prednje strane ni sa unutarnje. Samo zupcanik na motoru i veliki zupčanik i škare.

Link to comment
Share on other sites

Evo pokušao ja to sve rastaviti i spriječila me šajba,nemogu je skinuti sa vodilica,probao i na silu ali nemice.

Kako bih je mogao skinuti.

I 90% sam siguran ja je problem opruga tj njezin nosač koji drzi nju i glavni veliki zupčanik. Koliko sam vidio zubi su uredu i na motoru i na velikom zupčaniku.

Problem je taj kad podignem šajbu da se veliki zupčanik malo pomakne od zupcanika motora i tu proklizuje. Tj. nemoze dohvatiti zube. Kada podignem rukom ljevu stranu šajbe koliko ide zubi dohvacaju,ali cim pustim šajbu odmah se veliki zupčanik odmakne i padne šajba. Veliki upcanik uopce nije stabilan nego se pomice lijevo desno,a koliko ja vidim problem je u nosacu opruge koji drzi sve to kao da je pricvrscen koncem.

Evo video pa probajte nesto vidjeti.

 

http://youtu.be/pfJEIZCiIAM

Link to comment
Share on other sites

E sad si dobro opisao problem, izglodala se osovina koja drži oprugu i veliki zupčanik na škarama, oprezno sa skidanjem opruge jer ćeš se namučiti sa vraćanjem u pravi položaj, PRETPOSTAVLJAM da ta osovina ne prolazi sama kroz lim od kojeg su napravljene škare nego da ima nekakav prsten (klizni ležaj) koji trpi većinu opterećenja i drži osovinu na mjestu. Koja fotka tog dijela bi uvelike razjasnila situaciju. Koliko vidim sa fotke koju si oznaćio morat ćeš onaj tanki komad lima koji drži oprugu na mjestu saviti/odvrnuti da bi izvukao taj kraj opruge van i mogao pristupiti toj izglodanoj osovini.

Link to comment
Share on other sites

rastavljao sam to vec ne na svom nego od sestricne

da se popraviti.

nema ti tu nikakve saile podizac je napravljen kao škare

pojede se upravo ova nazovimo osovinica na kojoj je opruga

taj dio je od nekakvog aluminija koji se potroši

pa ima lufta zna se desiti i da se skare rastave jer su sa tim povezane.

sve se skine dole

rastaviš i sve odvojiš ta osovina se napravi kod tokara

složiš i sa stražnje strane sprešaš da se kraj proširi

može se napraviti od aluminija mesinga...

ja sam namjerno htio da se napravi od željeza

jbg znam da onda više pate zupcanici ali nebitno

baš da vidim koliko ce izdržati

evo podizac joj radi sigurno vec 2 godine.

kod tebe preskacu zubi jer se pojela ta osovina

lako se vidi kad je pred kraj

staklo poskakuje kad ga se podiže i

ima dosta ljuljanja

Link to comment
Share on other sites

Da problem je u toj osovini u što sam sumnjao cijelo vrijeme.

Ali nitko mi nije rekao kako da skinem šajbu :D

Da mogu to sve rastaviti.

Šajba me sada stopiralo dok je ne skinem :(

Šajba je tvornicki stisnuta ili ti uprešana u vodilice i nema šanse da je skinem sa vodilice.

Pa ako netko ima nacin kako je skinut bio bih zahvalan.

Link to comment
Share on other sites

još da je slično mojim vratima i mehanizmu možda bi i nešto skužio :(

 

i u manualu su vozaceva vrata a meni je problem u suvozackim,mozda i vozacka izgledaju ko u manualu ali suvozacka ni blizu nisu kao u manualu.

Edited by Jope
Link to comment
Share on other sites

Nema tu velike razlike, a da ipak probaš otpustiti ova četiri vijka, ništa te ne košta,a možda se oslobodi, taj dio izgleda kao na slici iz dialogysa.

 

post-11736-0-06387000-1397909857_thumb.j

 

post-11736-0-79022000-1397909945_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

a morat cu i to probat,jer nevidim nikakav drugi nacin,mozda kad to otpustim škare popuste pa mogu skinut vodilicu sa kotačica. probat cu pa javim.

hvala

Link to comment
Share on other sites

Hvala Mafro,bio si u pravu sto se tice skidanja. Mehanizam je popustio i samo sam ga pomaknuo udesno i šajba se oslobodila sa vodilicom.

Evo par slika u čemu je problem,i na kraju je to na što sam cijelo vrijeme i sumnjao :(

 

 

post-15437-0-32140900-1397914695_thumb.j

post-15437-0-10621800-1397914714_thumb.j

post-15437-0-12600700-1397914720_thumb.j

post-15437-0-22067600-1397914726_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

:dobroje: , ta opruga/nosač je koliko vidim bila zakovana na tom limu, mislim da bi se CO2 aparatom to zavarilo i fiksiralo ponovo bez problema.

Edited by Mafro
Link to comment
Share on other sites

:dobroje: , ta opruga/nosač je koliko vidim bila zakovana na tom limu, mislim da bi se CO2 aparatom to zavarilo i fiksiralo ponovo bez problema.

to mi i otac savjetuje,al nisam  bio siguran. odnesoh ja to utorak na varenje :D

 

Hvala svima na pomoći,nadam se sretnom završetku u utorak.

Javim situaciju. :D

Edited by Jope
Link to comment
Share on other sites

Jope,

 

vidin na prvoj slici da su tribale tri boce vina dok se skine podizač. :D

Dvije boce i to je od jučer :D

 

P.S. Mafro sad sam se sjetio necega. Dali bi bilo dobro to zavariti,posto nisam siguran dali je to bio pokretni dio. Da ja to nebi zavario pa napravio jos gore?

Edited by Jope
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.