Jump to content

Neugodni miris iz ventilacije


mcquinn

Recommended Posts

Bok ekipa,

imam pitanje vezano za neugodne mirise ventilacijskog sustava...

Naime, imam situaciju da kad npr. ugasim klimu nakon par minuta u trajanju od par minuta iz ventilacije dolazi neugodan miris...Razlog - pojma nemam.

Pormjenio sam filter zraka i sve je isto.

E sad, sljedeći korak je dezinfekcija isparivača.
 

Imate li kakav drugi prijedlog?

 

Pozdrav, M.

Link to comment
Share on other sites

gdje si promjenio taj filter?

Link to comment
Share on other sites

Najjeftinije ti je napraviti dezinfekciju klime sa sprejem. Ima u Intersparu Sonaxov, pokušaj sa time.

 

@ Blue: misliš da ima veze sa filterom? Nije promijenjen ili je stavljen nekvalitetan?

Link to comment
Share on other sites

gdje si promjenio taj filter?

 

Ne kužim baš pitanje, ali dobro...

 

Otišao u tokić, kupio filter s ugljenom, otišao do frenda mehaničara i zajedno ga zamjenili...

Link to comment
Share on other sites

Dezinficiraj isparivač Plivasept-om. Ja sam pokušao s tim sprejevima od Sonax-a, iz Lidla, itd. Ali sve je bilo kratkog vijeka. Jedino rješenje je dezinfikacija isparivača nekim jakim antiseptičnim sredstvom. Klima uređaj može biti izvor raznih bolesti (tipa legionele) i zato ga se treba dezinficirati. Zbog konstante prisutnosti vlage u isparivaču stvara se pogodan okoliš za razvoj bakterija. Ako se ne usudiš sam, svrati do najbližeg servisa koji se bavi klima uređajima i očisti isparivač, ne bi trebalo biti skupo.

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Ja sam uspio riješit neugodan miris samo filterom.

Pitao sam koji filter iz razloga da nisi možda zamjenio filter zraka motora. Nikad se nezna :D

Link to comment
Share on other sites

kupi sonax bočicu za dezinfekciju.

izvadi filter klime van

aktiviraj bočicu iza suvozačkog sica (koji ćeš pomaknut naprijed i podignut naslon tj izravnat), auto ti mora raditi sa klimom na najhladnije i sa recirkulacijom zraka.

to traje oko 15-30 min.

nek samo vrti zrak.

al bez filtera.

proluftaj auto vrati filter novi, il ovaj ak je novi, i bit će ok,

 

post-81-0-10679800-1400825752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jel baš moram vaditi filter?

 

Ovaj problem imam na Cliu, ali isto me muči i na ženinom Focusu...

 

A tamo da bi izvadio filter moram skidati papučicu gasa itd.

Link to comment
Share on other sites

na cliu obavezno filter van....jer recirkulacija gura zrak van kroz filter, a to nema smisla da se na njega talože bakterije i smrad

a za focus, neznam kaj da ti kažem,....kad si ga mijenjao zadnji put?

ja mijenjam dvaput godišnje, i jako je prljav svaki put

Link to comment
Share on other sites

Isparivac se nalazi u onom prostoru gdje je filter kabine jel? Kao sace od hladnjaka izgleda. Jek tako?

Najbolje rijesenje je po njemu ako je to isparivac poprskati alkohola ili plivasepta te pustit da malo to ishlapi i onda krenut sa bocicom od Sonaxa ili nekog drugog proizvodjaca. Tek tada ide drugi filter i to po mogucnosti s aktivnim ugljenom jer je razlika enormna.

Link to comment
Share on other sites

ja sam taj problem imao i na Aveu i to od prvog dana i sada na Meganu

 

znači, klima ugašena (radi samo ventilacija) sve OK

upališ klimu sve OK

ugasiš klimu i počne smrdit

 

nevjerujem da je do filtera kad je i na novom autu bilo tak

 

EDIT:

evo topica na tu temu, možda pomogne

http://hr.rec.automobili.narkive.com/EVhaffoM/smrdi-kad-ugasim-klimu

Edited by kljaka
Link to comment
Share on other sites

To nije problem, tako je na svakom autu koje više godina u upotrebi. Razvijaju se kojekakve bakterije na isparivaču koje uzrokuju taj neugodan miris.

Link to comment
Share on other sites

Meni to zasmrdi kad dulje vrijeme ne koristim klimu. Pomognem si tako da ugasim klimu, ugasim auto i ostavim upaljenu ventilaciju s otvorenim prozorima da isušuje pola sata do sat vremena. Kasnije više ne smrdi neko vrijeme.

 

Ja isto mislim pošpricati alkoholom ulaz za zrak i isparivač. Ne bi koristio antiseptik jer te stvari nije zdravo udisati.

Link to comment
Share on other sites

Usrmaatre vam je sve rekao. Filter nema veze sa time. Kad očistite sve preventiva je ugasiti klimu prije gašenja motora bar 2-3min i ostaviti samo ventilator. Tako se sve na isparivaču posuši i klima ne smrdi.

Link to comment
Share on other sites

Nije točno da bakterije, gljivice i razne kulture ne rastu na filteru klime. Ima ih posvuda i nađe ih se duž cijelog ventilacijskog sustava, pa se zato antiseptik šprica ispod šajbe gdje je usis zraka za kabinu da pobije sve.

 

Vidio sam starih netom izvađenih filtera klime na kojima je bilo velikih kolonija mikroorganizama u raznoraznim bojama poput roze, zeleno-sive i sl. koje su prekrivale pola filtera.

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam, ako je filter čist i redovno mjenjan da nema veze s mirisom. Naravno ako je filter leglo gljivica da i on utjece na miris.

Link to comment
Share on other sites

Usrmaatre vam je sve rekao. Filter nema veze sa time. Kad očistite sve preventiva je ugasiti klimu prije gašenja motora bar 2-3min i ostaviti samo ventilator. Tako se sve na isparivaču posuši i klima ne smrdi.

ja to nazalost tesko mogu. Corsa ima neku idiotsku klimu . Moras ulaziti u meni racunala cijelog auta da ju ugasis. Radi cijelo vrijeme kompresor. Nema posebnu tipku za njegovo gasenje. Mislim da ce u prodaju uskoro i da cu uzeti fiat bravo jtd.
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.