Jump to content

Ivan1902

Recommended Posts

Jel moze netko predlozit neku distribuciju? Kad pricam neki kazu netreba biti sa osiguracima, nasao sam jednu u autosoundu ali je ulaz 50mm2 a izlazi 20mm i ima display te jos mi trebaju dva osiguraca od po 100A koji kostaju 40kn. Drugi kosta 90kn i nedam tolko za komad kruga zeljeza koji nelici na nista. Savjeti?

Link to comment
Share on other sites

Normalno je da je veći presjek na ulazu ako je više izlaza nego ulaza budući da ulaz mora trpiti zbroj svih struja koje izlaze (prvi Kirchoffov zakon).

 

Ako nemaš osigurače integrirane u distribucijski blok obavezno ih stavi. Zlu ne trebalo. Ovi koji kažu da ne treba osigurač - no comment.

Link to comment
Share on other sites

Aha a osiguraci onda trebaju biti od koliko A? I jel problem ako mi je ulaz za kabl od 50mm2? Hoce drzat taj moj od 20?

Link to comment
Share on other sites

U uputama od pojačala bi ti trebalo pisati koje osigurače zahtijevaju. Podaci koji su ti bitni je brzina okidanja i struja. Logično je da bi htio da ti osigurač što brže izbaci u slučaju peropterećenja, ali neka trošila kratkotrajno mogu povući više struje od nazivne pa se stavljaju sporiji osigurači.

 

20mm2 će ti držati ukoliko ti pojačala ne povuku više od 70-ak ampera zajedno. Vidi u specifikacijama pojačala koliko zajedno vuku.

Link to comment
Share on other sites

U uputama od pojačala bi ti trebalo pisati koje osigurače zahtijevaju. Podaci koji su ti bitni je brzina okidanja i struja. Logično je da bi htio da ti osigurač što brže izbaci u slučaju peropterećenja, ali neka trošila kratkotrajno mogu povući više struje od nazivne pa se stavljaju sporiji osigurači.

 

20mm2 će ti držati ukoliko ti pojačala ne povuku više od 70-ak ampera zajedno. Vidi u specifikacijama pojačala koliko zajedno vuku.

 

Ti misliš da će kabl od 20mm2 pregoriti ako pojačalo potegne 70A? Da mi je vidjeti ko proizvodi taj kabl. Prije će spojevi na samom osiguraču u kučištu zaiskriti i oslabiti kontakt, ili masa spojena na lim.

 

Spojevi su najveći problem a ne sama kvadratura kabla ili jačina osigurača. Mene je to znalo zezati zbog vlage ili razlike materijala na spojevima s aluminijskim stopicama i pocinčanoj karoseriji.

Link to comment
Share on other sites

Znate li vi koliko je to 70A ili su vam to samo brojke i slova?

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je pioneerov sub TS-306C, 1.000W max., 400W nom., u home-made kutiji od cca 18L, 10mm iverala s 1cm spužve. Kenwood pojačalo KAC-629S od 350W u bridge modu samo za sub.  6mm2 kabl s 30A osiguračem.

U twingu nije bilo baš mijesta za nešto veće a kasnije su došle još dvije dječje sjedalice pa ak se još ide po špeceraj, bude frka. Posle se sve selilo u clia.

 

Sve radi na ugrađenom radiju. Signal uzet sa zadnjih zvučnika.

 

Radilo na 197-ici, i sad u 200-tki. Fala Bogu nikakvih problema s obzirom da je pojačalo staro skoro 12 godina, a sub preko 8 godina.

post-1237-0-63304500-1398273535_thumb.jp

post-1237-0-01900600-1398273655_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Ti misliš da će kabl od 20mm2 pregoriti ako pojačalo potegne 70A? Da mi je vidjeti ko proizvodi taj kabl. Prije će spojevi na samom osiguraču u kučištu zaiskriti i oslabiti kontakt, ili masa spojena na lim.

 

Spojevi su najveći problem a ne sama kvadratura kabla ili jačina osigurača. Mene je to znalo zezati zbog vlage ili razlike materijala na spojevima s aluminijskim stopicama i pocinčanoj karoseriji.

 

To si ti rekao, a ne ja pa te lijepo molim da mi ne stavljaš riječi u usta. 20mm2 po tablicama treba raditi bez problema do 70A ukoliko je bakar 99.5% čist i ako ne prolaze više od tri takva vodića paralelno. Prevedeno na 'rvacki jedan takav 20mm2 bi trebao izdržati 1kW bez problema pri naponu 14V.

 

Slažem se da su spojevi kritični i da ih treba kvalitetno odraditi. Dobro je koristiti pozlaćene terminale i stopice jer ne korodiraju i imaju puno bolju kontaktnu površinu. Treba paziti da ne podvaljuju mesingane pod pozlaćene i sl.

Link to comment
Share on other sites

Zrmi je mislio pod drzi na to kako ce fiksirati kabel od 20 kvadrata u rupu za kabel od 50 kvadrata... To ces morati pogledati samu distribuciju i prosuditi. A za osigurace sam ti rekao da idu po kvadraturi kabela i da ti osiguraci od 100A ne trebaju u nikom slucaju za kabele od 16mm^2 ili koliko ce biti vec presjeka kabeli od distribucije do pojacala. Na kabel 10 kvadrata ide 50A osigurac, na 16mm^2 ide 80A osigurac. Ovako nekakva jednostavna distribucija ti treba
post-14156-0-24250500-1398300824_thumb.j

20 kvadrata je za nekih 100A trajno siguran na tu duljinu iako je provucen kroz prag, ne moras brinuti oko toga.

Link to comment
Share on other sites

Blankiraj duze i uduplo stavi. Vijak drzi samo ako dobro stegnes. Zar nema na njuskalu koja di to ne treba radit?

Edited by Smuchac
Link to comment
Share on other sites

Pa i ne bas. Gle imaju neke koje nemaju osigurace a to ste rekli da neradim. Ajd ova ima i za napon ali da je bar taj ulaz manji. Pa jel smijem zalit kad stegnem vijkom jos vrucom plastikom? Ako nadjes neku stavi link. Znaci da je ulaz 20-25 a izlaz 20 jer toliki mi je kabl da sad netrazim manje kablove jos

Link to comment
Share on other sites

Nikakve plastike i kemije. Ako se to bude puno grijalo,zapalit ces auto

Link to comment
Share on other sites

Mislis na vrucu plastiku jel? Kuzim samo vijak da drzi. Pa jel problem ako uzmem tu sa ulazom za 50? Neznam evo preporucite nekakvu drugu, trazim i nenadjem nista.

Link to comment
Share on other sites

Na mobu sam tako da zasad nista.... Vidi sound garage.

Link to comment
Share on other sites

Ovo ima u autosoundu i tu idu 2x 100A osiguraci i i9ma pokazivac napona. Muci me samo veliki ulaz, ali ako to nije problem uzeo bih ga?

 

http://www.autosound.hr/ponuda/opsirno/ANLx2_ku__i__te_osigura__a-4-1903/

trebas staviti slabije osigurace, ovi od 100A su preveliki za tvoja pojacala

pogledaj koliki su osiguraci na pojacalu samom i onda na osnovi toga stavljas osigurace na distribuciju

cisto primjera radi kod mene:

Genesis Dual Mono - 2x30A pojacalo - glavni osigurac za njega 60A

 

Link to comment
Share on other sites

Chorka je rekao da idu popresjeku napajackog kabla koji je kod mene 20mm2. Znaci ako je 80A za 16mm2 onda mislim da za 20 bi isao taj od 100A jer ce mi iz distribucije do pojacala ici ipak 20mm2 kabel. Narucio sam se danas u 13h u autosoundu pa cu staviti taj sa ulazom od 50mm2. Kaze mi Goran tamo da se stavi nekakva metalna kapica ili kabl u duplo jer taj vijak je jako sirok i da to nema problema.

Link to comment
Share on other sites

Manual za DLS RA40 -

Use a 50 Amp fuse

Manual za DLS RA20 kaze isto

Dakle trebaju ti 2x 50A osiguraci

Mozes ti staviti i 100A pa u slucaju da ti nesto podje po zlu umjesto da mjenjas osigurac budes mijenjao pojacalo.

 

Glavni osigurac kod akumulatora ide od 100A

Link to comment
Share on other sites

Aha a ako nemaju manji? To ima ovako za kupit negdje u elektronik centru ili chipoteci?

Link to comment
Share on other sites

Ma ako stavi preveliki osigurač ako nešto pođe po zlu najmanji problem je da mu izgori pojačalo. Najveći problem će biti šta će doći do rastapanja i zapaljenja kabela, a posljedično i zapaljenja samog Clia.

Nemožeš stavljati osigurače kako ti padne napamet. Vrijednost potrebnog osigurača diktira nazivna struja potrošača i presjek kabela. Funkcija osigurača je da zaštiti elektroinstalaciju. Najvažniji podatak ti je koliki je maksimalni strujni kapacitet pojedinoga kabela (Maksimum current carrying capacity). Tada se stavlja osigurač koji je manje vrijednosti od tog podatka. 

 

Treba kao šta ti Medo kaže pogledat po tablicama taj podatak.

 

Ja ti nemam taj podatak za kopnene instalacije, ali imam za brodske (time se inače bavim) koje su puno rigoroznije od kopnenih.

Za brod ako koristiš kabel od  16 mm2, jednožilni, njegov maksimalni strujni kapacitet je 91A. Znači da u tom strujnom krugu osigurač mora biti manji od te vrijednosti pa zato stavlja osigurač od 80A.

Za kabel od 25 mm2 (20 mm2, nepostoji za brodske instalacije) je maksimalni strujni kapacitet 120A pa se tu stavlja osigurač od 100A.

Link to comment
Share on other sites

već ti je netko rekao,stavi žicu u duplo u rupu ako je prevelika (skineš izolaciju malo duže i presavineš vodič kolko treba da ispuni rupu da možeš osigurat siguran spoj stezanjem vijka) nikave plastike ni kemije slične i osigurači manji bi trebali ići,jel ti google ne izbaci nikakve podatke za pojačala,ak već nemaš specifikacije...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.