Jump to content

Prekidač preklopnih retrovizora


petak

Recommended Posts

Pozdrav društvo.

 

Od neki dan (kad sam raskapao oplatu vozačevih vrata) imam problem sa prekidačem za preklapanje vanjskih retrovizora.

 

Koji put odradi preklapanja koji put ne.

Pomicanje zrcala u retrovizorima radi najnormalnije i onaj gumbič za podešavanje radi kao i do sad (na osječaj pod prstima)

Ali kao da negdje izgubi kontakt.

I ponovo sam ga vadio i špricao kontakte kontak sprejem, ali nije pomoglo.

 

Samo da napomenem. Kod skidanja oplate vratiju, prekidač sam uredno izvadio, odložio u stranu i nakon vračanja oplate vratio na svoj položaj.

 

Ima li netko ideju šta eventualno mogu provjeriti, da ne uzimam drugi bez veze, ako je neka glupost u pitanju!

 

Hvala na čitanju!

 

P.S.: Da li paše taj prekidač sa recimo megana II ili scenica II?

 

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da pasu medjusobno. E sad ja bih rekao da ili nisi dobro navukao konektor ili se jedna zica "izgurala" iz konektora

Link to comment
Share on other sites

Moze biti sto Miloš kaže.

Meni se taj prekidac kod rastavljanja oplate, rasuo u sastavne dijelove. Ni sam ne znam kako i nisam znao sto gdje stoji. Nakon malo mozganja slozio sam ga i evo radi vec 3g bez problema. Vjerujem da ga mozes otvoriti i ocistiti sve kontakte i da bi trebao proraditi.

Link to comment
Share on other sites

I meni se čini da je neka banalnost!

 

NIsam ga htio rastavljati jer nemam rezervni (iako sam došao u napast) , ali Mata ako kažeš da nije problem rastaviti ga onda ću ga otvoriti.

 

Nekako mi smrdi da se neka žica "izvukla" mada mi je to malo nevjerojatno!

 

Ali opet to je lagunaII, na njoj je sve nevjerojatno...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nemas sto zeznuti. Vjerovatno njegove kopce nisu dobro drzale i zato se sam rastavio. Ima klizne kontakte i oprugu, ako se dobro sjecam.

Link to comment
Share on other sites

jel paše od lagune na megana II ? nikako nemogu nabaviti polovan prekidač

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Danas sam otvorio prekidač!

 

post-142-0-19707200-1410360461_thumb.jpg

 

post-142-0-89444100-1410360462_thumb.jpg

 

post-142-0-22012100-1410360464_thumb.jpg

 

post-142-0-90078800-1410360465_thumb.jpg

 

post-142-0-66370300-1410360467_thumb.jpg

 

post-142-0-15192700-1410360469_thumb.jpg

 

Ništa vidljivog na njemu nije bilo da bi mogao reći kako je vrisnuo.

 

Izvukao sam shemu za utičnicu prekidača (broj 134)

 

S142 -prekidač retrovizora.pdf

 

i skužio da je izlaz 3 onaj kojim se daje informacija motorima u zrcalima da se sklope.

 

Ali kako ispitati da li ta informacija ide od prekidača do motora.

 

Koliki napon (ili otpor) mora biti na izlazu 3?

 

Gdje mogu naći taj podatak?

 

Hvala na čitanju!

 

Link to comment
Share on other sites

jel paše od lagune na megana II ? nikako nemogu nabaviti polovan prekidač

ako nemas preklapanje retrovizora onda bi trebalo pasat

mislim da ti cak i pase od meganea 1 i ostalih renault modela

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ti tu otpor ne igra ulogu. Možda igra,ali ne na prekidaču. :dobroje:

A šta onda mogu izmjeriti na prekidaču (ili na njegovoj utičnici) da otklonim (ili potvrdim) sumnju da je prekidač vrisnio?

Link to comment
Share on other sites

i skužio da je izlaz 3 onaj kojim se daje informacija motorima u zrcalima da se sklope.

 

 

Na shemi koju si stavio izlaz br.3 nema veze sa preklapanjem retrovizora. To je zajednička žica za dva motorića ogledala.

Izlazi br.1 i br.10 idu na motoriće za preklapanje retrovizora.

 

Kada uštekaš konektor, mjeri napon na ta dva izlaza kad okreneš prekidač na preklapanje, a onda na otklapanje. U jednom slučaju ćeš očitati +12V, a u drugom - 12V. To je znak da je prekidač dobar.

 

Drugu stvar šta možeš ispitati su motorići (mada čisto sumnjam da su ti oba riknula u isto vrime) i instalacija prema njima. To ispitaj tako da otkačiš konektor sa žicama od tog prekidača za preklapanje i onda izmjeri otpor između pinova 1 i 10 (bež žica i siva žica). Ako očitaš bilo kakvi otpor onda su motorići i žice prema njima OK. Ako očitaš beskonačni otpor onda ti je u prekidu jedna od te dvije žice. One idu od prekidača do konektora u vratima vozača i odatle se račvaju prema jednom i drugom retrovizoru.

 

S obzirom da ti ponekad ipak proradi preklapanje i otklapanje tipujem na klizne kontakte prekidača. Kada zumiram sliku koju si stavio o unutrašnjem izgledu prekidača klizni prstenovi po kojima kližu klizni kontakti mi djeluju zaprljano. Očisti dobro te prstenove (tada ćeš moći i bolje vidjeti da li je koji slučajno u prekidu) kao i same klizne kontakte pa onda probaj 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Dragane na pomoći!

 

Klizne kontakte sam očistio i malo ih "savinu" ali nije bilo promjene!

 

Podešavanje retrovizora radi normalno, a sklapanje više nikako!

 

Preostaje mi provjeriti šta je crklo, prekidač, motor u retrovizorima ili je negdje žica u prekidu.

 

MOžeš li viditi da li skalpanje retrovizora ima poseban osigurač?

Link to comment
Share on other sites

Nema poseban nego ide direktno napajanje sa baterije na osigurač i dijeli taj osigurač sa podešavanjem retrovizora i motorom vozačevog prozora.

U svakom slučaju ništa te ne košta da ga provjeriš. Nalazi ti se u kabini gdje su ti ostali osigurači i ima ovakvu oznaku:

 

post-14075-0-34011800-1410455954_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Na meganu 2 se retrovizori mogu apsolutno bilo kad otvoriti/zatvoriti dok pak prozor ne

Link to comment
Share on other sites

Evo i malo novosti po ovom pitanju!

 

Ispitao sam cijelu stvar i problem je u prekidaču.

 

Ispitao instrumentom i struje ima.

 

A onda sam skužio da brat na meganu ima isti takao, stavio i retrovizori su se preklopili.

 

E sad, u samom prekidaču nemogu viditi di je problem. One kontaktne limiče sam malo nakrivio i očistio ali pomaka nije bilo.

 

Sad sam u potrazi za drugim prekidačem.

 

Na sebi ima oznaku DAV PA66-GF 26522 i ima crnu plastiku utičnice

 

DAV je vjerojatno proizvođač

PA66-GF je vjerojatno materijal

26522 je vjerojatno model

 

Bratov prekidač ima iste oznake

 

Na netu sam vido da postoji i neki sa bijelom plastikom utičnice i drugačijom brojčanom oznakom .

Da li on paše neznam, a malo su skupi da bi isprobava!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ova priča je završena.

 

Nabavio drugi (polovni) prekidač i sve radi kako bi trebalo.

 

Kupio sam ga preko broja kojeg ima na sebi DAV 26522, a isti se prodavao kao dio za Megane, Lagunu II i Espace IV.

 

Tako da isti paše na razne renaultove samo treba paziti da je isti taj broj.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.