Jump to content

Ventilator klime radi pa neradi


riohund

Recommended Posts

Bok ekipo.

Počelo mi se dešavati ovo ljeto da mi ventilator klime ujutro normalno radi. ( Ne uključujem klimu čisti protok zraka)

Popodne kad je auto zagrijan ventilator neće da okrene, onda sam skužio da kad  jako lupim po kokpitu ili dole po kutiji od radija kod noge isto proradi i radi sve dok ne ugasim  ventilator a za ponovno pokretanje ventilatora moram ponovo bubnuti  po kutiji radija ili  tam di je filter klime.

 Sad mi se počelo dešavati da kad upali radi odlično jedno 20 min, a nakon toga počinje gubiti snagu puhanja tak da  kad okrenem na maximalno puhanje on puše kao da je na  položaju 2 ili 3.

 

   Pitanje je da li je to crko motor ventilatora zbog četkica ili  su u pitanju  ti nekakvi predotpori,  reostati.

Jel imao ko takav slučaj i koliko  će me koštati.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su u pitanju samo četkice. Treba raskopati pa vidit dali ih ima di za kupiti i dali se uopce daju mjenjati, ali mislim da se daju. Ako ih nigdje nema za kupiti, mozes otic u IBS promet. Tamo ti rade cetkice po narudbi. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Da li se  do ventilatora dolazi ko na Cliu 2,  koji je ispod haube ili je kod Clia 3 ispod nogu i dolazi se do njega  iz kabine?

Link to comment
Share on other sites

To šta moraš lupnuti da proradi znači da je problem sa četkicama ili sa nekim slabim kontaktom. Ako ti slabije puše na svim brzinama znači da ti je prljav, začepljen, peludni filter pa to motoru ventilatora stvara dodatno opterećenje i za rezultat imaš pregrijavanje motora i slabije puhanje.

Reostat ti je sigurno dobar ako možeš paliti sve brzine ventilatora. Da je on izgorio mogao bi ga upaliti samo u najvećoj brzini.

 

Inače ventilator se nalazi u kabini sa lijeve strane centralne konzole (sa lijeve strane kutije ventilacije). Za doći do njega trebaš skinuti pretinac za rukavice i donju oblogu pored nogu suvozača. 

 

Ajde ti prvo izvadi i očisti filter u kabini (donja slika) pa onda vidi da li će sve raditi kako treba.

 

post-14075-0-85348100-1410162655_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Meni se istopio neki konektor. Majstor je to spojio direktno i sve je radilo super do nedavno..kad mi je crkla 4-ta brziba...

Link to comment
Share on other sites

To šta moraš lupnuti da proradi znači da je problem sa četkicama ili sa nekim slabim kontaktom. Ako ti slabije puše na svim brzinama znači da ti je prljav, začepljen, peludni filter pa to motoru ventilatora stvara dodatno opterećenje i za rezultat imaš pregrijavanje motora i slabije puhanje.

Reostat ti je sigurno dobar ako možeš paliti sve brzine ventilatora. Da je on izgorio mogao bi ga upaliti samo u najvećoj brzini.

 

Inače ventilator se nalazi u kabini sa lijeve strane centralne konzole (sa lijeve strane kutije ventilacije). Za doći do njega trebaš skinuti pretinac za rukavice i donju oblogu pored nogu suvozača. 

 

Ajde ti prvo izvadi i očisti filter u kabini (donja slika) pa onda vidi da li će sve raditi kako treba.

OK, Hvala ti.

Promjenio sam filter. čak se i vozio bez njega ali isto ne radi.

Onda sam zahvaljujući tebi skinuo pretinac za rukavice i došao do motora ventilatora.

Četkice su bile pri kraju to mi je stari zamjenio stavio neke četkice od usisavača da vidimo ali i dalje štanga.

Motor vrti sa pol snage.

Na kraju sam  kupio polovni ventilator i osjeti se razlika u vrtnji i puhanju. Puno je jači.

Sad je sve OK.

Link to comment
Share on other sites

Da li ste očistili finim brusnim papirom i kolektore motora po kojem klize četkice kada ste stavili te od usisavača? Ako niste sama zamjena četkica nije pomogla jer se grafit uvuče između dva susjedna kolektora, kratko ih spoji i kao rezultat imaš manju brzinu motora.

Link to comment
Share on other sites

Da li ste očistili finim brusnim papirom i kolektore motora po kojem klize četkice kada ste stavili te od usisavača? Ako niste sama zamjena četkica nije pomogla jer se grafit uvuče između dva susjedna kolektora, kratko ih spoji i kao rezultat imaš manju brzinu motora.

Da očistio je pošmirglao i oprao benzinom za čišćenje. I te četkice od usisavača su presjekom odgovarale kao i orginal samo su bile malo mekše brže bi se potrošile. Ali nije pomoglo.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.