Jump to content

Ljetne gume...izbor?


TimeForce

Recommended Posts

u originalnoj dimenziji za 17" ?

Vidjeh da si nabavio one najljepše OEM felge za obični megane :D ,al kaj kad su samo 6.5" široke pa 225 baš i neide gore kako bi trebale ?

Link to comment
Share on other sites

Tak je, 205/50R17. Ta dimenzija ide taman za te felge, super izgleda, malo “navučeno”. Eventualno bi dobro izgledale i 215/45, ali za 225 ne znam baš. Jedan kolega ih je stavio na iste felge, nisam još vidio kako to izgleda uživo. 

Edited by grgaph2
Link to comment
Share on other sites

Kako je sve vise lijepih dana vrijeme je za nabavku ljetnih guma.

Na Cliu od zene, nakon 3 sezone dosao je kraj druzenja sa ovim setom Uniroyal RainSport3.

Ultra sam zadovoljan s njima i planiram ih opet uzeti za Clia. 

Na meganu ih također imam ali mrni traju puno krace zbog mog nacina voznje pa sam poceo gledat i nesto slicno njima i zanimljive su mi Hankook Ventus Prime 3.

Ima li tko iskustva s njima? Kakve su se pokazale? Najvise me zanima kakve su po mokrom (jer mi je Uniroyal jebeno brutalan na kisi) i kakva im je bocnica, tj. dal se uvijaju? 

Link to comment
Share on other sites

Nisam imao Hankook ali prema tyrereviewsima nisu dobre kao RS3. A RS3 sam imao i isto bio prezadovoljan na Meg3 u 225 45 17.

Link to comment
Share on other sites

Kako je sve vise lijepih dana vrijeme je za nabavku ljetnih guma.
Na Cliu od zene, nakon 3 sezone dosao je kraj druzenja sa ovim setom Uniroyal RainSport3.
Ultra sam zadovoljan s njima i planiram ih opet uzeti za Clia. 
Na meganu ih također imam ali mrni traju puno krace zbog mog nacina voznje pa sam poceo gledat i nesto slicno njima i zanimljive su mi Hankook Ventus Prime 3.
Ima li tko iskustva s njima? Kakve su se pokazale? Najvise me zanima kakve su po mokrom (jer mi je Uniroyal jebeno brutalan na kisi) i kakva im je bocnica, tj. dal se uvijaju? 
Imam ih ja na svom Meganu...jako dobro drzi na mokrom. Nemam opcenito zamjerke na njih.
Link to comment
Share on other sites

Ekipa, naletio na ovo, djeluje mi povoljno ma da nisam uspoređivao cijene. Pa ako je netko mislio uzimati nove, možda je ovo povoljnije. 

Dot 2019, Made in Germany 

1. 205 55 16

A52BEF2A-5373-453C-97A0-6D3B997CB1BF.thumb.png.055945db1d1e86e004eb3917e3a1ff52.png

2. 225 45 17

BC917E1F-5D34-4FE2-B356-60402C56DCAC.thumb.png.ee413172ddbe0625a8c34b90705e61f6.png

Link to comment
Share on other sites

Za 16 inca ok je cijena. I skroz su friške. Toliko je i u Pneumatiku. A sad za one koji kupuju gume na mall.hr, jeftinije.hr, itd, tamo su bile cca 350 kn. Neznam jesu li jos..

Link to comment
Share on other sites

U 225/45/17 su kod mene 609kn s ugradnjom novim ventilima i balansiranjem. U 215/45/17 su 683kn te uniroyal. Zanimljivo kolika je razlika u cijeni za MPS4 775kn u odnosu na 890kn. 

Link to comment
Share on other sites

Ima tko kakvih iskustava ili saznanja o Sportiva gumama, dio su Continental grupacije? Guma u 195/45R16 ispada 310 kn s povratom PDV-a u Bosni. Meni je to iskreno sumnjivo niska cijena za neku imalo solidnu gumu. Nisam uspio naći nikakvih podataka o njoj. Vidim samo po fejsu da ju ovi što ih prodaju na grani stavljaju ljudima na dosta bijesne i skupe aute, a opet s druge strane si razmišljam da je to tak na Balkanu, skup auto, jeftina guma.

Link to comment
Share on other sites

Frend ih ima na Fordu Focusu karavanu. 205/50/17 ako se ne varam, zadovoljan je. Po onome sto sam se ja vozio s njim mogu reci samo da dobro drze ?

Link to comment
Share on other sites

ej, to su sve sranja, treba kupovat samo csc6 i pilot 4s...kako te nije sram uopce spominjati gumu od 300kn

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ej, to su sve sranja, treba kupovat samo csc6 i pilot 4s...kako te nije sram uopce spominjati gumu od 300kn
Svaka roba ima svog kupca. Ti stavi kineze ako hoces, nitko ti ne brani...ali dozvoli da postoje ljudi kojima nije žao platiti više za bolji proizvod.

Iz osobnog iskustva i iskustva prijatelja s brendovima guma niske cijene:

- često zadovoljavajuće ili dobre na suhom ali užasne na mokrom. Usudim se reci - pogibeljne.

- nakon nekog vremena problemi s vibracijama i bukom. Nemoguce izbalansirati a da ne opet ne pojave vibracije. U najboljem slucaju traze balansiranje cesce nego gume iz premium segmenta. Buka isto uglavnom ostaje.

- nemaju "kontinuitet" odnosno dogodi se da budu dobre 5 ili 10 tisuca km a onda naglo "oslabe" narocito po mokrom ili izlizanom kolniku.

- mnogi modeli imaju slabije bočnice, auto nije izravan na volanu i pliva, u ostrijoj voznji se vozi vise po bocnici nego po gaznoj povrsini itd.

- ne trpe bas dobro visekratnu montazu/demontazu u slucajevima kad ljudi nemaju dva seta felgi za ljeto i zimi posebno.

- velika odstupanja u dimenzijama, primjerice 235 guma bude i po 25-30mm uža po gazištu, na felgi stoji dosta navucenije od iste dimenzije Continentala ili Pirellia...kad ih slozis jednu na drugu (4 kom) onda narocito vidis razliku.

- losija zastita za felgu, cesto u kombinaciji s tanjim bocnicama opcenito.



Eto...svatko od nas zna sto mu treba, koliko je spreman platiti i sto moze ocekivati.
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Na stazi možeš poderati jedan set dobrih guma ili skoro dva seta jeftinih guma za iste novce :D:D:D

Iz mog iskustva sve sportske gume su praktički jednosezonske. Kad ih kupiš drže super. Sljedeće godine osjetno slabije, a treću sezonu ih baci u smeće jer se auto pretvori u valjak i ne drži po kiši.

Link to comment
Share on other sites

Na stazi možeš poderati jedan set dobrih guma ili skoro dva seta jeftinih guma za iste novce [emoji3][emoji3][emoji3]
Iz mog iskustva sve sportske gume su praktički jednosezonske. Kad ih kupiš drže super. Sljedeće godine osjetno slabije, a treću sezonu ih baci u smeće jer se auto pretvori u valjak i ne drži po kiši.
Ne znam o voznji na stazi...nisam nikad ali da imam namjeru - uzeo bih neke gume za stazu. Da, to košta ali na stazu se ne mora pa ako ne bih imao za dobru pripremu auta za to (gume, kocnice, servis, benzin...) pricekao bih kad cu imati.

A za trecu sezonu ljetnih guma, tesko da ju ja mogu docekati jer godisnje radim cca 25-30 tisuca km, od toga 20 na ljetnima i ostatak na zimskim gumama, dakle gotovo 40 tisuca km na ljetnim u dvije sezone = gume ionako odavno više nema.
Link to comment
Share on other sites

vidim niste skuzili sarkazam...ja na laguni imam taurus (za onog koji nezna jos) i gume su savrsene za takav tip vozila i voznje...vise placati neke markice nema uopce smisla, jedino ako ne stavljas gume na neku pilu od 250-300-400ks...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Med0 said:

Na stazi možeš poderati jedan set dobrih guma ili skoro dva seta jeftinih guma za iste novce :D:D:D

Iz mog iskustva sve sportske gume su praktički jednosezonske. Kad ih kupiš drže super. Sljedeće godine osjetno slabije, a treću sezonu ih baci u smeće jer se auto pretvori u valjak i ne drži po kiši.

Meni su recimo p zero pz4 sport drzali 2 sezone isto. Sad cemo vidjeti micelinke ps4s kak ce se pokazati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Shvatio sam ja sto si htio reci...zato sam ti i naveo ceste negativne strane no-name guma...iz osobnog iskustva i iskustva ljudi koje smatram relevantnim.

Tebi su to marke i markice...meni je to razlika hoce li mi žena s dvoje male djece u autu stati na mokrom kad bude morala iznenada kočiti...ili će se zaustaviti u prtljazniku auta ispred sebe. To mi je osnovno...a ove druge stvari koje sam naveo (buka, trajnost, ujednacenost performansi tijekom eksploatacije itd) su mi samo jos bonus da odlucim platiti koliko treba i da sam miran.

Poštujem izbor drugih ljudi...i tebe, samo se nadam da kad ta Laguna bude pokusala stati negdje na izlizanom riječkom asfaltu po kiši dok abs "lupa" a auto usporava jako slabo - da necu biti ispred te Lagune.

;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 27. 03. 2019. at 20:20, margax said:

Kako je sve vise lijepih dana vrijeme je za nabavku ljetnih guma.

Na Cliu od zene, nakon 3 sezone dosao je kraj druzenja sa ovim setom Uniroyal RainSport3.

Ultra sam zadovoljan s njima i planiram ih opet uzeti za Clia. 

Na meganu ih također imam ali mrni traju puno krace zbog mog nacina voznje pa sam poceo gledat i nesto slicno njima i zanimljive su mi Hankook Ventus Prime 3.

Ima li tko iskustva s njima? Kakve su se pokazale? Najvise me zanima kakve su po mokrom (jer mi je Uniroyal jebeno brutalan na kisi) i kakva im je bocnica, tj. dal se uvijaju? 

Meni taj U.R shark skin je bia bucan, vozim sve benzince i on mi u kabini buci, stvara turbilencije neke cak na 90kmh sam ima u dim.185/60-14 a tihi 1.4.benz auticak i na njemu su mi punile kapu.. Na drugom autu su mi bocnice brzo isle ca, ali guma ka guma drzi suvo/mokro nemam rici..

Onda sam isa isprobat Nokian i sa njima sam prezadovoljan bia, 205/55-16 sam ima na 3 auta i guma cini 50tkm.meni su bile najdulje 3g.na autu radi velikih km i moram reci da Nokian Line je ista ili cak bolja od U.R.bar zato sto je tisa a drzanje je isto recimo da je sada ne favoriziram.. Uz to sam ima 2 seta i sada imam na Meganu 3 isto dimenzija 205/55-16 Vredestein Sportrac5, jos udobnija i tisa guma u rangu Nokiana. Meni cjenom i kvalitetom, ostaje za sada favorit..

Link to comment
Share on other sites

Imao sam zadnje na prošlom autu Rainsport 3 i slažem se s time da je bočnica dosta mekana za imalo jači ulazak u zavoj ili zahtjevniji manevar. Kod mene je u Vulcu najjeftinija 195/45R16 Nokian 680 kn za gotovinu. U Bosni je ugl Sportiva/Tracmax/Uniroyal. Najbolje proći do Furlana, al mi je on barem 100 km vožnje od mene u jednom smjeru. 

Link to comment
Share on other sites

Ovako...u istoj dilemi kao i vi, nazvao jučer kolegu u Croatia osiguranje, radi na kasku...kaže može ljetne, zakon kaže + zimska oprema na dionicama koje se proglase takvim.

I nema problema kod isplate kaska...i sam imam kasko, i sam još uvijek imam zimske gore, danas će dole

 

 

 

Edited by shogo
Link to comment
Share on other sites

Imao sam zadnje na prošlom autu Rainsport 3 i slažem se s time da je bočnica dosta mekana za imalo jači ulazak u zavoj ili zahtjevniji manevar. Kod mene je u Vulcu najjeftinija 195/45R16 Nokian 680 kn za gotovinu. U Bosni je ugl Sportiva/Tracmax/Uniroyal. Najbolje proći do Furlana, al mi je on barem 100 km vožnje od mene u jednom smjeru. 
195/45R16 84V XL RainSport 3 Uniroyal - 469kn/kom za cash.
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Coupe RS said:

Shvatio sam ja sto si htio reci...zato sam ti i naveo ceste negativne strane no-name guma...iz osobnog iskustva i iskustva ljudi koje smatram relevantnim.

Tebi su to marke i markice...meni je to razlika hoce li mi žena s dvoje male djece u autu stati na mokrom kad bude morala iznenada kočiti...ili će se zaustaviti u prtljazniku auta ispred sebe. To mi je osnovno...a ove druge stvari koje sam naveo (buka, trajnost, ujednacenost performansi tijekom eksploatacije itd) su mi samo jos bonus da odlucim platiti koliko treba i da sam miran.

Poštujem izbor drugih ljudi...i tebe, samo se nadam da kad ta Laguna bude pokusala stati negdje na izlizanom riječkom asfaltu po kiši dok abs "lupa" a auto usporava jako slabo - da necu biti ispred te Lagune.

;)

a tko to jos vozi danas pravi vozacki auto s abs-om? :D drugim rijecima: ne radi mi abs/esp na laguni...

i da, imao sam situacija kriticnijih sa kocenjima po mokrome po skliskom asfaltu, uz imalo logike i vise iskustva za volanom, uspije se sve izbjec, pa ako treba i skretanjem na lijevu traku (naravno kad nema nikog)...sve sam to prosao sa tim jeftinim gumama i nikakav problem...i cak cijelu zimu odveo, sa minimalnim priklizavanjima na -2, 0 i slicnim temperaturama...stvarno moras biti tudum za volanom da te tako nesto preplasi ili da se desi nesto iz toga...

s druge strane, da je neispravno - je, da je rizik - je...ali niti cu divljati s takvim autom, niti neznam sta, tako da i dalje jos uvijek tvrdim da je takva guma i predobra za takav auto i takvu voznju (abs i esp sa strane sad...to je drugi par rukava), posto sam se navozio stvarno losih guma...a koje su cijenom cak i skuplje od taurusa...i to ne malo

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E moj ruske, nadam se samo da nećeš naučiti na teži način ili ne daj Bože ubiti nekog u situaciji kad nije moguće sve šta si naveo. Ok kupuj gume kakve hoćeš i riskiraj kolko hoćeš. Al nemoj to pokušati progurati pod normalno, jer nije. Ne moraš kupiti najskuplju gumu, al brate nemoj ni govorit da je ljetni taurus dovoljno dobar na kiši zimi, jer nije i ne može biti. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za ovaj primjer, ali znam dosta ljudi koji tako govore da su skuplje marke bezveze i da se to nikad ne isplati i nema koristi jer ih nikad nisu ni probali pa ni ne znaju koja je razlika. A ima i puno ljudi koji na svu srecu nikad nisu ni bili u nekim turbo kriticnim situacijama na mokrim cestama pa nisu jos ni svjesni koliko dobra guma moze znaciti i koliko se skuplje gume ipak mogu pokazati ucinkovitijima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.