Jump to content

diy High Beam DRL


MilosB

Recommended Posts

evo dobio malo inspiraciju da slozim PVM modulaciju koja bi mogla ici lako na auto kako bi dugo svjetlo postalo dnevno.

 

ovako malo da objasnim, 555 u monostable se koristi da generise ~ square wave output, (dalje u tekstu ce biti kao 555)

duty cycle je od 10 do 50 % al u ovoj konfiguraciji ne moze da ide preko toga. za to bi se trebao koristiti N ch mosfet umjesto P ch, i tada bi duty cycle bio izmedju   50 - 90% otprilike. sad nznm dal bi 50% bilo dosta za dnevna svjetla al lako promjenim.

 

 

Untitled_zps37e9e71d.png

 

princip rada je sledeci

 

kada na "auto ukljucen" dodje signal (zamislite umjesto prekidaca da je tu signal) tada struja potice ka 555 i aktivira relej kako ne bi smo opterecivali signal koji dalje propusti struju direkt s akumulatora (preko osiguraca) ka P_ch_Mosfetu isti do god ne dobije signal propusta struju ka zarulji.

kako se 555 aktivirao u istom trenu on proizvodi "isprekidan" 14V signal koji tada prekida P_ch_Mosfet periodicno te dobivamo PWM na isti taj cvor dolazi signal i s kratkog svjetla (ukoliko se ukljuci) koji tada gasi DRL mod jer u potpunosti prekida protok struje kroz P_ch_Mosfet diodice sprecavaju povratne struje. 

ukoliko se ukljuci dugo ono radi najnormalnije. jer samo zaobidje cijelu peripetiju.

(sad moram samo da provjerim da li 555 moze raditi i na naponu do 15V ili samo do 5V. 

 

takodjer mozda zamjenim 555 sklop s nekim chipom kojeg bi mogli preko prostog potenciometra stelat duty cycle. 

 

zanimaju me vasa misljenja

Edited by MilosB
Link to comment
Share on other sites

Zvuči svakako zanimljivo, mene zanima da li bi bez problema mogao blicnuti sa dugima kad kratko ne radi i da li se taj sklop zagrijava, ako da koliko?

Link to comment
Share on other sites

555 se poprilicno grije tako da ce trebat ili adekvatno pasivno/aktivno hladjenje ili neka zamjena nova za 555kolo.

Ako grijesim ispravite me.

Ja sam pojacalo pravio 2w od 555kola pa sam uvidio situaciju.

Link to comment
Share on other sites

Ovde kroz 555 jedva ide struja na output.

Ako idem na 50% duty cicle onda lako stavim ompamp kao simetric square wave generator. Sto bi znacilo da bi efektivni napon bio oko 6.7V

Mata73, tako je blicanje ostaje normalno. U tom momentu protekne struja od ~ 14V direkt ka zarulji kao da ni nema pwm-a

Link to comment
Share on other sites

Ovde kroz 555 jedva ide struja na output.

Ako idem na 50% duty cicle onda lako stavim ompamp kao simetric square wave generator. Sto bi znacilo da bi efektivni napon bio oko 6.7V

Mata73, tako je blicanje ostaje normalno. U tom momentu protekne struja od ~ 14V direkt ka zarulji kao da ni nema pwm-a

 

To je napon, nije struja....

Link to comment
Share on other sites

tako je vlado :)  steta samo sto nema u opisu di je kupio, sem ako je sam napravio. 

Link to comment
Share on other sites

Ima vec gotovih sto se spajaju na žmigavce da svijetle na 50% ko na Amerikancima. To bi se moglo pripasati.

Link to comment
Share on other sites

nemogu nac neki gotov modul, a i ovo sto sam slozio je fakat jeftino i moze se kompaktno sloziti, umjesto 

pwm-a staviti woltage regulator, manja je efikasnost al jbg ko da mi je bitno to da ce trositi par W vise. jedino sto je ovde skuplje je relej i tranzistor, u svakom slucaju treba biti preko 15A 

 

posto u "Yenka" nemam 7808 pa sam je samo ucrtao

 

Untitled2_zpsc0782aa4.png

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.