Jump to content

Laguna dimenzije guma


Max

Recommended Posts

Htio bi staviti na Meganea u proljece 225/45/17 gume a sad imam 205/50/17.

Razmisljam si da starom dam te gume i uzmem origigi alu 17 za Lagunu pa me zanima smijem li to napraviti? Njemu bi ostale zimske onda na origigi 16 na Laguni.

Ak admini misle da ce oa tema bolje pasati u Gume i ostali neka prebace! Hvala:)

Link to comment
Share on other sites

Meni su na Laguni zimske 205/55-16, a ljetne 225/45-17.

Obje dimenzije su tvornički bile ugrađivane na L2.

Edited by mata73
Link to comment
Share on other sites

Znam da su tvornicke te koje si naveo i jos 225/40/18, ali me zanima moze li se upisati nekako u prometnu 205/50/17? Nekako sumnjam ali eto, pitam...

Link to comment
Share on other sites

KOliko ja imam saznanja o toj tematici trebao bi napraviti atest guma.

 

Informacije su poluprovjerene.....od momka koji je to radija na svom autu.....ali je on iša sa 13" na 15"

 

Atest se plača nešto malo (300-400kn) tzv. mali atest.

 

I provjerava se dali guma zapinje negdje od bilo koji dio auta.

Prednje gume se gledaju na način da se zamota puni lijevi (pa puni desni) i do bilo kojeg dijela ovijesa ili karoserije mora biti minimalno 8 mm zraka.

Zračnost se provjerava sa nekakvim "mjernim instrumentom" (vjerojatno cijevčica promjera 8mm) pa okolo gume.

 

Zadnje se kontroliraju na način da se utovari u gepek nekih 150kg tereta i provjravaju zračnost od 8mm.

 

Također kontroliraju (neznam na koji način) koliko brzinomjer laže. Ako je u nekim granicama (neznam kolike su te granice) onda dobiješ atest i upisuju ih u knjižicu/prometnu.

 

Ako je on mene slaga onda i ja lažem dalje...mene čeka slična stvar kroz koji mjesec pa ću ti onda moči odgovoriti konkretnije...ali za sad znam toliko.

 

MOžeš otići do koje stanice za tehnički i priupitati za atest.

Iako me nebi iznenadilo da svaka stanica za tehničli ima "svoja pravila"

 

Javi ovdje ako saznaš štogod više (ili za potvrdu ovog) jer i mene interesira ista tematika.

 

Planiram se na tehničkom pojaviti sa "drugim" gumama i viditi šta će mi reći...a prije toga ću ovaj test napraviti u garaži.

Link to comment
Share on other sites

Ma uopce se ne brinem da bi ista grebalo jer su ista sirina i visina kao serijske 206/55/16. Muci me samo legalnost, provjerit cu i vidit isplati li se to. Ti si uzeo neke origigi 17'' ili kaj?

Link to comment
Share on other sites

Za drugi auto mi treba.....prešao bi na gume koje nisu nikad ugrađivane na taj auto, a dva broja su šire od originalnih (opseg se razlikuje u 3 mm, a visina cijelog kotača 1mm tako da brzinomjer ostaje u tvorničkoj toleranciji) pa me zanimalo (i još uvijek me zanima) kako to legalizirati da mi se neki nadobudni policajac ili graničar nebi pravio "pametan"

 

Prostora ima za gumu i ne bojim se da će grebati, ali sam htio saznati što i kako ispituju da se znam pripremiti i eventualne probleme otkloniti prije nego odem na tehnički.

 

O  17" na laguni sam razmišljao davnih dana ali me je prošla ta ideja.....sretna sam sa 16" :D

Link to comment
Share on other sites

Baš sam bacio izračun guma i razlika u opsegu ti je malo manje od 8mm, a u visini kotača 2 mm.

S tim da je guma za dva broja uža mislim da nikakvih problema nebi smija imati sa zapinjanjem. 

Trebalo bi biti ii više razmaka po bočnim stranama.

 

Sad je samo pitanje procedure u stanici za tehnički

Link to comment
Share on other sites

Malo sam napravio racunicu, ne isplati mi se kupovat 17 felge za Lagunu, placat atest i jos nove gume za Megane. Kupit cu 205/55/16 za Lagunu, prodat moje 205/50/17 i uzet 225/45/17, ispadne me 1600kn jeftinije okvirno..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dali se kod produžavanja registracije atest radi besplatno ili da ga napravim prije? Mislim da mi je netko bio rekao na moju temu da je to na redovitom tehničkom besplatno. Pa da pitam, jer ja sam stavio 205/45/17. A za moju nisu uopće predviđene 17ice jer je motor 1.6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Meni su na tehničkom upisali dimenziju 225/50/17 za lagunu 2

Vozim se na 205/55/16

U raspravi sam primjetio da je laguna dolazila sa 225/45/17

Zanima me hoću li imati problema sa motanjem volana zbog različite visine gume

Sad sam kupio nove u 16" i ne mislim se trenutno bacati u kupovinu 17"

Osim ako naleti nešto povoljno

Link to comment
Share on other sites

Neće ti to utjecati, premala je razlika u promjeru kotača da bi zapinjalo. Imaš na netu kalkulatore za izračun dimenzije guma.

Ono što je zanimljivo je to što su ti upisali tu "divlju" dimenziju koja nije išla na taj auto, a ljudima rade probleme za dimenzije preporučene i potvrđene od proizvođača.

Link to comment
Share on other sites

Meni su na tehničkom upisali dimenziju 225/50/17 za lagunu 2

Vozim se na 205/55/16

U raspravi sam primjetio da je laguna dolazila sa 225/45/17

Zanima me hoću li imati problema sa motanjem volana zbog različite visine gume

Sad sam kupio nove u 16" i ne mislim se trenutno bacati u kupovinu 17"

Osim ako naleti nešto povoljno

Zahtjevaj da ti upišu dimenziju koja je išla na lagunu, a to je 225 45 R17. Problem je što ćeš vjerojatno morati donijeti potvrdu proizvođaća, a to košta.

Link to comment
Share on other sites

Prije par dana sam uzeo 4 nove u 16" tako da ne vjerujem da ću uskoro mijenjati gume

Uspoređujući cijene ova moja "divlja dimenzija" je puno skuplja od normalne 225/45/17

Mislim da ću ostaviti tako i voziti se na 16"

Dobro izgleda, a trošiti lovu na nove felge i gume mi se neda 

Upisali su ih samoinicijativno pa neka stoji u knjižici

Link to comment
Share on other sites

Ne košta te ništa zamoliti da isprave. Objasni da je vjerojatno došlo do greške kod ispunjavanja, da nisi vidio, a prava dimenzija je ta i ta prema preporuci Renaulta.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.